Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Neutralizare acid

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

barbu78

barbu78

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postpopascu, on 28 septembrie 2012 - 19:25, said:

Sunt bani destui si se face risipa ca la nebuni. Faza cu donatul e cam ciudata pt ca nu prea poate justifica de unde-l are.

Corect!

Taraxacus

Taraxacus

Junior Member

• Grup: Members
Nu ai spus ce concentratie este, recomandabil este sa il diluezi, 1/1 si sa pui intr-o sticla de 2 litri de PET cca. 0,5 l  solutie diluata de acid si apoi sa adaugi un bastonas de creta, o sa faca o spuma alba, sa nu pui dopul la sticl pt ca se degaja CO2 , cand se termina reactia, mai bagi un baston de creta. Calculezi cata creta (CaCO3) iti trebuie pt  neutraliza acidul , in functie de concentratie. cand termini de neutralizat, lasi toata solutia la soare sa se evapore.

ofi_tm

ofi_tm

Active Member

View PostTaraxacus, on 29 septembrie 2012 - 23:10, said:

Nu ai spus ce concentratie este, recomandabil este sa il diluezi, 1/1 si sa pui intr-o sticla de 2 litri de PET cca. 0,5 l  solutie diluata de acid si apoi sa adaugi un bastonas de creta, o sa faca o spuma alba, sa nu pui dopul la sticl pt ca se degaja CO2 , cand se termina reactia, mai bagi un baston de creta. Calculezi cata creta (CaCO3) iti trebuie pt  neutraliza acidul , in functie de concentratie. cand termini de neutralizat, lasi toata solutia la soare sa se evapore.
Cred ca e destul de concentrat, dizolva sticla. Am incercat.
Multumesc, e o idee buna; de ce creta si nu soda caustica? Cum il diluez? Torn apa peste acid sau acid peste apa? Ca nu mai stiu... e mult de atunci :)

popascu

popascu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pt ca acidul HF reactioneaza cu sarurile acizilor mai slabi decat el cum e si H2CO3 a carui sare de calciu se numeste creta.
O sa obtina fluorura de calciu fluorina sau cum ii spune ca e si apoi ne va intreba ce va face cu aia. Oricum o sa faca cu creta o degeajare de CO2 violenta si va da pe afara din sticla toata solutia cu acid cu tot.

Poti incerca sa il neutralizezi in reactie cu metale foarte scumpe cum e Platina, Aurul, Paladiul, argintul si de ce nu si nichel, crom. Abia nu te mai chinui cu apa regala sa-ti pui acid azotic pe maini si sa se ingalbeneasca. Ia mergi si cumpara niste obiecte de metale pretioase. HF desi e hidracid reactioneaza diferit de hidracizii cunoscuti si cu metale nobile si cu nisipul. Chiar cu nisipul sa incerce, cu pietre, cu orice din natura de fapt mai putin cu sulfatii, clorurile, azotatii ca aia nu reactioneaza cu HF.
Dar arunca-l naibii odata nu ne mai tot stresa, parca ai avea o bomba cu plutoniu Z=94 si A=239 furata din Iran si nu stii ce sa faci.

Hombrelino

Hombrelino

New Member

View Postofi_tm, on 30 septembrie 2012 - 16:07, said:

Cred ca e destul de concentrat, dizolva sticla. Am incercat.
Multumesc, e o idee buna; de ce creta si nu soda caustica? Cum il diluez? Torn apa peste acid sau acid peste apa? Ca nu mai stiu... e mult de atunci Posted Image

Mai ai acidul? Ma intereseaza si daca nu de unde il ai sa pot face rost de un litru.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Taman azi am vorbit de HF Posted Image

Da, si eu vreau, dar ma multumesc cu cantitati mai mici ( 0.25 L ). N-am nevoie sa dizolv pisica vecinului in el Posted Image

ps. Sunt substante si mai faine, si mai periculoase Posted Image

Edited by lex404, 24 February 2014 - 17:52.

Vizantea

Vizantea

New Member

1) Intotdeauna torni acidul in apa, niciodata invers. Torni incet acidul si amesteci.
2) Faci o solutie 5% (wt) - sa zicem, iei 5 ml de HF si dizolvi in ~95 ml apa
3) pregatesti o solutie 6N de NaOH (240 g/L). Pentru cat acid ai (500 ml) ar trebui sa iti ajunga 2 L de solutie NaOH.
4) Torni cu grija solutia de NaOH peste acidul diluat, amestecand continuu. Atentie, reactia e exoterma. Atentie NaF rezultata este otravitoare. Verifici pH-ul - cand ajunge undeva intre 6 si 10 e ok. Poti turna solutia la canal sau unde vrei insa ai grija sa speli din abundenta cu apa -- dilutia la care dispare orice pericol este cam 20 parti apa la o parte din ce ai aruncat la canal.
5) repeti procedura pentru cei 495 ml HF ramasi...
Problema cu HF este ca e cel mai rau acid cu care ai putea avea de-a face. Toate operatiile de mai sus trebuie facute sub nisa chimica SI cu masca pe fata, pentru ca daca din greseala ai tras pe nas vaporii esti mort. Toate operatiile trebuie facute cu echipament de protectie (manusi de nitril groase sau neopren, nu de latex, sort, pantofi inchisi, fara piele la vedere). Ti-ai pus palma din greseala peste o balta de HF, esti cam mort. Te-a improscat acidul pe laba piciorului, mancam coliva. Ce e de-a dreptul enervant este ca simptomele nu sunt imediate, iar atunci cand ajunge sa te doara e prea tarziu.
Sfatul meu este sa iei legatura cu un laborator de chimie unde fie sa donezi solutia, fie sa-i rogi sa te primeasca in nisa lor pentru neutralizare. Ma indoiesc ca iti va cere cineva acte de provenienta - HF este toxic, dar nu este nici precursor, nici restrictionat la vanzare. Pretul HF 40% este cam 120 lei/L, deci nu cred ca se pune problema sa faci vreo afacere din vanzarea a 500 ml.
Poate cea mai buna idee e sa cauti pe net cea mai apropiata firma care se ocupa cu neutralizarea deseurilor si sa le dai sticla. Nu cred ca va costa o avere si scapi de griji.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate