Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Mai nou dupa ce platesti asigurarea o primesti si o printezi acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Buna seara!
Stiu pe un vecin de este la o firma de intermediere asigurari.
Si mi-a zis ca asigurarea mi-o trimite in format electronic si o pot printa eu.
Este valabila o astfel de asigurare printata de mine, sau firma respectiva este de fapt tepar?
Nu stiu inca numele firmei de intermediere.
A zis ca banii ii dau lui, nu e nevoie sa mai merg la banca.
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 27 September 2012 - 18:49.


#2
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Daca vorbesti de RCA, Brokerul pregateste Asigurarea folosind un software si apoi o salveaza in PDF. (Deci teoretic iti poate trimite acest PDF pe email.)

Pasul urmator este ca tot el sa il printeze pe un formular cu antetul societatii de asigurare si mai departe sa-ti ataseze vigneta. Astfel tu vei avea siguranta ca tii in mana o asigurare valabila. In plus asigurarea trebuie semnata de intermediar/asigurator.

RCA-ul intocmit in mod real este valabil chiar daca nu este printat pe formularul personalizat si fara sa ai vigneta, fara semnatura cuiva, din moment ce se intocmeste intr-un web software, dar tu nu ai de unde sa stii asta. Pentru tine caracterul de real este dat (si) de formularul alb-verde si de primirea Vignetei.
Si tot asa s-ar putea sa considere si Politistul care te opreste la un control.

Sigur poti plati Brokerului, dar trebuie sa iti dea chitanta, de obicei din partea Societatii de Asigurare. Pe asta chiar ti-o poate trimite pe mail, se printeaza pe o foaie A4 in 2 exemplare, se semneaza de fiecare.


Exista alte tipuri de asigurari care se pot printa de acasa, (precum printam biletele de avion), in special asigurarile de calatorie.

L. E. Concluzie: RCA -ul nu se printeaza acasa.

Edited by GeorgeM, 27 September 2012 - 19:32.


#3
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Este vorba de asigurarea obligatorie pentru locuinta (PAD).

#4
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
PAD ul se face pe foaie alba, nu are importanta cine il printeaza. Comisionul la PAD e foarte  mic, asa ca vecinul face economie sau evita o pierdere. Ar trebui totusi ca intermediarul sa semneze pe polita, cu exceptia cazului in care semnatura reprezentantului este deja scanata in cuprinsul politei.  Oricum chitanta trebuie semnata.

Edited by GeorgeM, 27 September 2012 - 19:40.


#5
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
http://cedam.csa-isc....php?id=8 Aici verifici RCA.
In legatura cu PAD-ul ala il poti printa pe foaie alba, deobicei are semnatura implementata deja numa sa mai semnezi tu(daca vrei). DAR ce valoare are PAD 10 euro sau 20? Pentru ca la 20 de euro iti faci una facultativa si cuprinde mai toate riscurile inclusiv cele obligatorii.

Inca o adaugare la RCA multe firme in speta cele care ofera cotatii mici nici nu mai da vigneta in special la intermediari, daca inchei la sucursala firmei acolo poate mai primesti.

Edited by mviorel, 27 September 2012 - 22:27.


#6
comandaasigurari

comandaasigurari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.06.2012

View PostSorin84k, on 27 septembrie 2012 - 18:48, said:

Buna seara!
Stiu pe un vecin de este la o firma de intermediere asigurari.
Si mi-a zis ca asigurarea mi-o trimite in format electronic si o pot printa eu.
Este valabila o astfel de asigurare printata de mine, sau firma respectiva este de fapt tepar?
Nu stiu inca numele firmei de intermediere.
A zis ca banii ii dau lui, nu e nevoie sa mai merg la banca.
Multumesc!

Este foarte corect si normal. In foarte scurt timp dispar toate formularele tipizate pe care le scria "broker-ul" cu pixul cu cateva zile inainte de emitere.
Acum majoritatea politelor (RCA, CASA ..)  se emit direct de pe site-ul asiguratorului tocmai pentru a preveni astfel de fraude.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate