Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intrebari si raspunsuri despre Berlin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ceva exemple din sectorul IT al Berlin si Hamburg?

#20
CriCal

CriCal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2019
Am si eu acceasi curiozitate ca userul dennis_2005: Oare initiatorul acestui topic mai e in Berlin? M-ar interesa daca poate oferi detalii punctuale despre:

- cartiere bune de locuit vs. cartiere rau famate (pline de turci, arabi, etc)

- preturi actualizate pentru chirii si pentru utilitati

- un nou venit poate inchiria un apartament? Am observat ca la multe anunturi pe Scout24 se cere fluturasul de pe ultimele 3 luni: in situatia in care tu esti nou angajat, ce sanse ai sa poti sa gasesti o chirie? Ce alternative sunt pentru cele 3 luni astfel incat sa poti face dovada salariului?

- care sunt demersurile - in ordine cronologica - pentru a deveni "expat cu acte-n regula"? te inscrii la primarie (ce acte iti trebuie), iti faci un card bancar (ce acte iti trebuie), cum te poti inscrie la medic de familie (ce acte iti trebuie) etc.

- cum a fost experienta cu acele cursuri de germana?

- cum ai procedat pana la urma la semnarea contractului? ai semnat "ca primarul"? ai mers la traducator, ai gasit acele "fraze" dupa care trebuia sa te uiti?

- te poti descurca cu mijlocul de transport in comun daca stai spre periferie ? Sau e indispensabila masina?


Multumesc!

#21
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Pot sa iti raspund eu partial (Bavaria):

- cartiere bune de locuit vs. cartiere rau famate (pline de turci, arabi, etc)
  • dintre multe orase vizitate aici si prin Europa, Berlinul mi s-a parut printre cele mai murdare. Din pct. meu de vedere este o pata pe fata Germaniei. Dar am fost doar turist. Cartierele bune de locuit sunt scumpe (valabil oriunde), iar in cele "rau famate" auzi limba romana la greu...
- preturi actualizate pentru chirii si pentru utilitati (Bavaria)
  • intre 500 - 1500 (+- 200) depinde de preferinta fiecaruia, si de cat de mult folosesti utilitatile (de exemplu daca ai un job care te tine 10 ore departe de casa si locuiesti singur, poti face o economie considerabila la gaz, electricitate, etc.)
- un nou venit poate inchiria un apartament?
  • foarte foarte greu. Trebuie sa gasesti un proprietar foarte degajat si dispus sa riste pentru ca: esti strain, esti roman (!!), probabil vorbesti germana limitat (sau deloc). In situatie exceptionala poti lua legatura cu angajatorul sa gireze pentru tine, insa si acolo esti privit ca un risc pentru urmatoarele luni. Probabil poti inchiria ceva in regim hotelier pentru inceput (2 luni sa zicem), insa costul ar fi proportional...o alta varianta care ar putea merge ar fi plata unei garantii considerabile in avans. Dar sincer as prefera hotelul...
- care sunt demersurile - in ordine cronologica - pentru a deveni "expat cu acte-n regula"?
  • personal am facut Anmeldung la primaria de domiciliu (cu buletinul meu si o declaratie data de proprietarul apartamentului unde stau)
  • am fost la banca pentru card cu buletinul, Anmeldung si contractul de munca
  • angajatorul iti ofera posibilitatea asigurarii medicale obligatorii (cea privata o poti face tot cu ajutorul lui, insa este optionala), dupa care primesti un card de sanatate pe care il folosesti pentru inregistrare la doctorul de familie (ales de tine). Parca mi-a trebuit si Anmeldung-ul, nu mai retin exact...
- cum a fost experienta cu acele cursuri de germana?
  • "Nush d-astea". Difera de la persoana la persoana. Prefer sa pastrez banii aia dati si sa invat singur (dar trebuie sa fi autodidact, bineinteles)
- cum ai procedat pana la urma la semnarea contractului? ai semnat "ca primarul"? ai mers la traducator, ai gasit acele "fraze" dupa care trebuia sa te uiti?
  • nu recomand sa semnezi "ca primaru" nicaieri, mai ales intr-o tara in care nu sti limba. Fuga la traducator cu un draft al contractului. Sau daca e o firma serioasa, iti va oferi un duplicat si in engleza / romana.
- te poti descurca cu mijlocul de transport in comun daca stai spre periferie ? Sau e indispensabila masina?
  • eu unul nu. Si nu doar eu. Am un singur coleg care nu detine masina, si face naveta 2 ore pe zi cu transportul in comun. Care sincer nu este grozav in zona unde locuiesc... Dar colegul e asiatic si nu are carnet. Nici nu isi doreste. Poate in timpul saptamanii, mers la munca, e ok...Insa la weekend, pentru cumparaturi, plimbari (o sa vrei si o sa iti permiti dupa o perioada), o masina este indispensabila. Si nici nu e un foarte mare ghimpe in coasta.
Cu placere!

#22
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004

 CriCal, on 17 mai 2019 - 15:19, said:

Am si eu acceasi curiozitate ca userul dennis_2005: Oare initiatorul acestui topic mai e in Berlin? M-ar interesa daca poate oferi detalii punctuale despre:

- cartiere bune de locuit vs. cartiere rau famate (pline de turci, arabi, etc)
West, SudWest, Mitte, Pberg. Orice cartier are partile dubioase :)

- preturi actualizate pentru chirii si pentru utilitati
https://www.immobilienscout24.de/

- un nou venit poate inchiria un apartament? Am observat ca la multe anunturi pe Scout24 se cere fluturasul de pe ultimele 3 luni: in situatia in care tu esti nou angajat, ce sanse ai sa poti sa gasesti o chirie? Ce alternative sunt pentru cele 3 luni astfel incat sa poti face dovada salariului?
- Berlinovo, plus altele agentii ofera apartamente deja mobilate :)

- care sunt demersurile - in ordine cronologica - pentru a deveni "expat cu acte-n regula"? te inscrii la primarie (ce acte iti trebuie), iti faci un card bancar (ce acte iti trebuie), cum te poti inscrie la medic de familie (ce acte iti trebuie) etc.
1. Contract de munca
2. inregistrat la rathaus berlin
3. Asigurare sanatate(Tk, AOK)
4. Numar de la finante

Nu tre sa te mai inregistrezi la doc, poti schimba oricand doctorul. Our doctor: https://www.doctolib.../irina-raileanu

- cum a fost experienta cu acele cursuri de germana?
- Nu am facut cursuri de integrare, firma a oferit mereu cursuri de germana :)

- cum ai procedat pana la urma la semnarea contractului? ai semnat "ca primarul"? ai mers la traducator, ai gasit acele "fraze" dupa care trebuia sa te uiti?
- Contractul a fost mereu in engleza, germana:)

- te poti descurca cu mijlocul de transport in comun daca stai spre periferie ? Sau e indispensabila masina?
- Da

Multumesc!


#23
CriCal

CriCal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2019
@ JustARondomGuy & clau_22 - va  multumesc mult pentru timpul si rabdare voastra cat si pentru toate informatiile utile! O zi faina!

#24
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008
Va deveni acum mai atractiv Berlinul pentru imigranti dupa ce chiriile au fost plafonate de stat?

#25
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004

 dennis_2005, on 24 iulie 2019 - 20:12, said:

Va deveni acum mai atractiv Berlinul pentru imigranti dupa ce chiriile au fost plafonate de stat?

nu cred. Plafonarea nu a fost votata, se discuta si de alte metode de a limita cresterea chiriei. Nici una nu este buna. Solutia este in a construi mai mult. Toata lumea se plange de preturi, nimeni nu prea sa se construiasca la ei in zona, toata lumea vrea sa traiasca in zona A, sau inside of ring.

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Berlin este un oras interesant, dar n-as locui acolo. Exista suficiente alternative, incit sa nu fie necesar. Despre München, spre exemplu, se spune ca este un sat mai mare. Este un oras, care mie nu-mi place deloc si pe cale de consecinta alta varianta scoasa din calcul. Preturile pentru chirii sint imposibile in ambele orase

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 vata_pa_batz, on 31 august 2019 - 16:38, said:

Berlin este un oras interesant, dar n-as locui acolo. Exista suficiente alternative, incit sa nu fie necesar. Despre München, spre exemplu, se spune ca este un sat mai mare. Este un oras, care mie nu-mi place deloc si pe cale de consecinta alta varianta scoasa din calcul. Preturile pentru chirii sint imposibile in ambele orase


Nu stiu pe unde se spune ca un oras de 1 milion de locuitori poate fi un sat mai mare :)) Pentru mine e ditamai metropola si limita maxima de oras in care m-as simti bine. Cel putin asa am perceput eu.
Ca aspect si oportunitati m-as muta fara probleme la München, e unul dintre orasele mele favorite, insa chiriile sunt cu adevarat mari.

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 giuliani, on 03 septembrie 2019 - 14:00, said:

Nu stiu pe unde se spune ca un oras de 1 milion de locuitori poate fi un sat mai mare Posted Image) Pentru mine e ditamai metropola si limita maxima de oras in care m-as simti bine. Cel putin asa am perceput eu.
Ca aspect si oportunitati m-as muta fara probleme la München, e unul dintre orasele mele favorite, insa chiriile sunt cu adevarat mari.

Ca sa stii tot felul de lucruri de genul asta si multe altele, trebuie sa ai contact masiv cu bavarezii
Uite un articol pe tema asta
https://www.sueddeut...ntlich-1.106409

#29
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
locuiesc din 2010 doar in München. in weekenduri sunt de obicei mai mult prin Oberbayern sau Tirol. cam totul e la fel, numele diferitor feluri de mancare, dialectul e in multe cazuri comparabil. treaba se extinde pana in Südtirol chiar.

apoi faci o iesire in afara Bavariei si iti dai seama ca nu are nimic de-a face restul Germaniei.

Iar München, das größte Dorf Deutschlands? ori in capitala Bavariei, ori in Rosenheim, ori orice sat din Oberbayern, in mare atmosfera va fi cam la fel, cel mai usor observat duminica.

si-mi place mult.

Edited by mannes, 20 September 2019 - 21:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate