Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

care ma indruma spre o facultate de perspectiva

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
tav

tav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2005
stiu ce vrei sa zici, am zis si eu asta dar mult mai retardat :D
da, e buna facultatea, te invata sa inveti, poate iti da si lectii de viata, poate nu..
eu m-am referit strict la partea practica, nu o sa iti foloseasca ce faci acolo undeva unde te angajezi, decat acel "domne, da-mi carti ca iti invat masina asta". cum am zis e parerea mea, am aflat ca in alte orase la poli este mai bine, poate chiar mult mai bine, dar de exemplu, de ce trebuie un student la poli sa lucreze "practica" pe niste masini atat de vechi de le gasesti la muzeu mai ales ca nici macar aceleasi principii de functionare nu mai sunt la fel?
uite un exemplu concludent: un fost coleg de munca a terminat cu media aproape 10 sectia radio transmisiuni de la eltc bucuresti. s-a angajat pe domeniul asta. ghiciti ce mi-a zis mereu:
"sa ma pis pe ea de facultate, tot ce am facut aici am trebuit sa invat eu de la zero..." etc etc etc.
eh, exact asta e diferenta, unul cu 8 clase probabil nu >POATE< invata alea de la zero, dar unul cu facultate poate.
eu de exemplu lucrez in acelasi domeniu cu facultatatea, retele de telecomunicatii si programarea si crede-ma ca m-am saturat sa vad ceea ce ne invatau ei de retele. in afara de 1 profesor, cei de la eltc stiu, restul aveau acelasi curs de acum 10-20 de ani. pai cum e posibil?
nu vreau sa ma dau mare, dar din cei 5 ani de experienta in domeniu si cele nu putine certificari pe care le-am obtinut, pot sa zic ca le dadeam clasa la oricare din acei profesori care te invatau "ce se intampla cand informatia circula" ca sa il citez pe unul din ei.
acum cineva care termina aceasta sectie, si nu a pus in viata lui mana pe o fibra (este un laborator cu fibra dar doar cativa chiar ating si nu merg aparatele oricum sa vada si ei macar cum se face sudura), care nu a implementat o retea, un LAN orice, cum sa se duca el sa zic la un ISP sa le zica "am terminat retele la poli, sunt zeu, pot sa vin la voi?" nu o sa il primeasca...
eu am renuntat datorita acestei guri mari pe care o arat si aici :D, ca am vazut ce rahat mare e si m-am certat, si am picat un an, 2.. pana am zis ok gata, imi mananca timpul si viata!
sigur ca mi-ar fi placut sa am diploma de la retele de la poli, si nu de la "wtf university", dar sincer, decat sa mor de foame in facultate, sa invat ca prostul (daca eram vreun tocilar si aveam media 10 era ok, plecam afara), si sa termin 5 ani de facultate si sa ma intreb "dar eu ce stiu sa fac?" mai bine nu!
p.s. sunt de acord cu ce ai zis si tu!  :w00t:

#20
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
Sa stii ca te inteleg, exista acel sentiment ca ai pierdut timpul degeaba (timpul iti spun sigur ca nu l-ai pierdut), amestecat si cu un sentiment de frustrare. Da fapt mai mult, cred eu, este o revolta fata de sistemul si programa de invatamant din Romania. Astea sunt aproape complet rupte de realitatile si necesitatile de dupa terminarea facultatii.
Chiar si sistemul de finantare a invatamantului este anacronic. Invatamantul romanesc este un fel de gaura neagra daca nu se urmareste eficienta lui. Indicatorul de eficienta se poate calcula in diverse moduri, dar asta este o cu totul alta discutie.

Edited by Courage, 15 November 2005 - 15:39.


#21
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
poduri si drumuri. intotdeauna o sa fie nevoie de ele

#22
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005

View Postbamse04, on Nov 10 2005, 22:49, said:

hm..inca nu m am hotarat la ce facultate sa dau...
si ma cam preseaza timpul
cine ma sfatuieste ceva
....
ceva de perspectiva...
mersi..


te poti duce in armata.....


View Postbamse04, on Nov 15 2005, 01:33, said:

hmm.sunt la mate -info..da r n am de gand sa continui pe mate -info.in nici un caz/de cand eram mic mi ar fii placut sa fiu medic  dar asta doar pt ca n am cunoscut nici unu  de aproape.nu stiu ce mi ar placea.in nici un caz ceva pe limbi straine  sau litre,lma.exclus.mai degraba ceva gen marketing ,management,protectia mediului,pshihologie,chiar si medicina,hai si politehnica..
inca nu ma m hotarat pt ca nu stiu exact care e treba cu fiecare din ele

rezumat la cele spuse de tine : A.S.E. !  

Orice alegere ai face, eu iti urez multa bafta si succes !

edit :  orice, dar fara Politehnica ;)

Edited by Maurice, 15 November 2005 - 14:56.


#23
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
@tav
Sa fiu in locul tau as incerca sa obtin o diploma intr-o specializare cat mai apropiata de serviciu(asta pt ca in Romania exista inca f multe prejudecati + ca e destul de dificil sa convingi pe cineva sa-ti dea acceasi sansa ca unui absolvent de facultate,in momentul in care concurezi pt un anumit post(sau poate gresesc eu?!) )
Iar chestii ca si "practica"  din faculta' --- sa-mi dau palmi daca am priceput pentru ce era pusa acolo(noroc ca din anul 3 practica am putut s-o facem la firme,oricunde vroiai tu si ei te primeau,atata timp cat era intr-un domeniu tangent cu ce se preda la faculta' .Si asta chiar era o chestie faina,ca mai invatai ceva,daca vroiai).Dar in primii 2 ani...tehnologie zero,explicatii zero,doar smotru,fir-ar sa fie de tampenie  :death:   :death:   :death: (si stateam aiurea 7-8 ore in fiecare saptamana la "practica",iar dobitocii aia nici macar nu te lasau sa citesti o carte,daca aveai si astfel de initiative.Doar smotru si...iar smotru,sta-le-ar in gat...) Bine,vina nu le apartine celor care bagasera practica in program(ca ideea in sine era buna-urmarea ca noi sa INVATAM ceva),ci a celor care "predau" efectiv - unii a caror iq era probabil destul de scazut  :death: Si crezi ca predau?! Ne zicea sa stam acolo,sa nu plecam,iar ei se duceau sa-si vada de treburi,sau se fatiau de colo-colo.Iar cand nici nu te asteptai,faceau prezenta(asta ca sa nu devii prea istet si sa pleci) :death: Iar hala in are ne tineau,pana si pe timp de iarna - - -  nu mai pot baga smiles-uri destule ca sa o descriu,in orice caz - era jalnica.
Si dinozauri am avut si noi,nu te teme...Cei mai grav e ca am avut si de aia mai tineri,din aceeasi specie(care,dupa ce au terminat facultatea si au prins un loc de prof' n-au mai pus mana pe nici o carte din domeniu,sau sa caute sa se mentina informati cat de cat in domeniul pe care il predau,ci doar au inceput sa faca pe desteptii...) Din fericire insa,numarul acestora a fost f mic,iar ceilalti pot sa spun ca erau oameni deosebiti,bine pregatiti si dispusi sa te ajute sa intelegi(Sincer,la inceput nici nu intelegeam de ce asemenea oameni mai stau in invatamant,in loc sa ia un salariu de multe ori peste media pe economie,lucrand in cadrul unei companii private.Cu timpul am inteles insa ca pe langa aia care nu's in stare sa ocupe astfel de posturi (deoarece nu's pregatiti corespunzator,sau dispusi sa invete),in fine,pe langa astia,in invatamant se regasesc oameni care fac asta din pasiune,carora efectiv le place sa predea,si pt care aspectul material nu este asa de important pe cum il consider eu.Si iti jur ca nu'i pot intelege pe astia,si am cateva exemple in acest sens(cel mai bine imi vine in minte un coleg de liceu,inteligent,care stia matematica si fizica de 10,olimpiade nationale,concursuri,in fine, si care a optat sa mearga la Fac de Matematica.Acum e prof' la nu's ce liceu  :death: (asta oricum mai avea "antecedente" in familie,ca mama-sa fusese tot profa)

p.s: lasa chestia cu media 10 ca nu tine.Am avut cel putin 3 copiatoare la mine in grupa,integralisti.Si cand unul din ei a trebuit sa se angajeze,ca sa mai invete cate cava inainte de testari,tot la altii din grupa a trebuit sa apeleze.Conteza si media,nu zic nu,dar nu mai e un "barometru" al inteligentei,cum era pe vremuri(daca o fi fost si atunci).Acum mai reusesc si altii sa ia 10 ,in conditiile in care dpdv profesional stiu mai putin decat unii cu 8 sau 9.Mult mai multi decat altadata....

Edited by Netshadow, 15 November 2005 - 16:00.


#24
tav

tav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2005
da, inteleg ce vrei sa zici!
eu ma refeream la media 10 in sens de cele doua optiuni din viziunea mea. adica tii media 10 toti anii  si NU te angajezi aici, ci pur si simplu pleci la un doctorat pe afara etc... asta chiar se intampla la cei cu cele mai mari medii.
dar la cei mediocri, sa faci doar facultate nu inseamna nimic daca nu ai si experienta.
exact asta si fac cu diploma, am destule certificari de renume in domeniul retelelor si securitatii, si acum pur si simplu ma duc la o fac privata la informatica sa fie si o tzidula la mana. in legatura cu tehnologia din facultati, ai dreptate, se apropie vertiginos de zero (0) :P
oricum, pana la urma o sa aleaga singur unde sa se duca, dar trebuie sa se gandeasca bine inainte ce vrea sa faca in viata. pt ca atunci cand lucrezi ceva ce nu iti place, intotdeauna o sa fie un gol in tine care nu poate fi umplut, si o sa devina din ce in ce mai trista situatia.
cheers

#25
printul_3000

printul_3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.03.2006
in romania cred ca orice fac este de perspectiva pana la urma, avand in vedere ca multi se angajeaza pe bani frumosi in alte domenii decat specializarea pe care au terminat-o

#26
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Care va să zică, nici una nu e?!

#27
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006

View Postbamse04, on Nov 10 2005, 23:49, said:

hm..inca nu m am hotarat la ce facultate sa dau...
si ma cam preseaza timpul
cine ma sfatuieste ceva
....
ceva de perspectiva...
mersi..

Ceea ce intrebi tu e o prostie. Intrebi asta ca sa-ti faci o parere asa pentru cultura ta generala, in nici un caz pentru a sti unde sa te duci la facultate.

Intrebarea ta spune depsre tine fie ca nu esti bun la nimic (chimie, bio, mate, info etc) fie ca esti foarte bun la toate si nu sti pe ce sa te axezi.

In primul caz ia o hartie si scrie un numar de n facultati la care ai putea tu sa te duci. Pentru fiecare imagineaza-ti ce ai putea deveni (scrie-le cu liniuta  :) ). Taie posibilitatile care nu ti se par ok (adica daca nu ti-ar placea sa stai 8-9h cu ochii in calculator tai din start Informatica) si vezi ce-ti ramane. Oricum cazul tau nu e deloc o situatie fericita si-ti poate da un sfat doar cineva care te cunoaste bine si e oarecum competent sa dea sfaturi. Parerea mea e ca faci degeaba facultate. Pierzi vremea si toci banii parintilor pentru o hartie pe care poti face c**a.

In al doilea caz, majoritatea facultatilor iti ofera o perspectiva frumoasa daca esti foarte bun. Cateva exceptii:
-  "Integrare europeana" si fac de genul asta: iti trebe' pila  cand termini sa te angajezi si sa-ti faci "meseria"
-  Medicina: e greu sa prinzi medic pentru ca iar intervin concursurile de imprejurari. Mai sunt posturi la tara, unde nu vrea nimeni sa se duca, daca vrei asa.
-  Marketing/Management: complicat de gasit de lucru; daca vrei economist termini finante/banci sau altceva
-  Drept: daca vrei magistrat/avocat ... e ff greu de ajuns acolo. Jurist e mai ok, dar nu stiu pe nimeni sa faca asta din pasiune.
Daca vrei sa gasesti rapid un loc de munca bina platit du-te la Calculatoare/Informatica. E mult de munca dar si banii sunt multi.

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Turism ?
cu integrarea europeana la cativa pasi, inevitabil se va investi masiv in domeniu pentru dezvoltarea infrastructurii, si cred eu va fi nevoie multa de personal...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate