Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

care ma indruma spre o facultate de perspectiva

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005
hm..inca nu m am hotarat la ce facultate sa dau...
si ma cam preseaza timpul
cine ma sfatuieste ceva
....
ceva de perspectiva...
mersi..

Edited by bamse04, 10 November 2005 - 23:10.


#2
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 13.07.2005
Tu trebuie sa iei decizia asta si nu influentat de parerile celor din jur.

Baga un ochi pe aici: 1, 2 sau 3.

Si mai sunt... Use Search!

#3
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005

View Postinana, on Nov 10 2005, 23:53, said:

Tu trebuie sa iei decizia asta si nu influentat de parerile celor din jur.

Baga un ochi pe aici: 1, 2 sau 3.

Si mai sunt... Use Search!
mersi...o sa ma uit..

#4
kodd

kodd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.10.2005

View Postbamse04, on Nov 10 2005, 23:57, said:

mersi...o sa ma uit..
Nu stiu pe unde o sate uiti si ce o sa vezi dar sa nu te puna draqu sa dai la electronica bucuresti  :death: ca te bat .
Daca vrei ocolo da reply si am sa-ti zic de ce

#5
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005

View Postkodd, on Nov 11 2005, 18:22, said:

Nu stiu pe unde o sate uiti si ce o sa vezi dar sa nu te puna draqu sa dai la electronica bucuresti  :death: ca te bat .
Daca vrei ocolo da reply si am sa-ti zic de ce
n am de gand..dar care i problema  ca sunt curios?

#6
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Mai bine zi-ne ce iti place sa faci si va urma si indrumarea...

#7
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View Postbamse04, on Nov 12 2005, 00:25, said:

n am de gand..dar care i problema  ca sunt curios?
ca sa nu-i faci concurenta la admitere ;)
:P

#8
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
Politehnica

va fi nevoie mare de ingineri in viitorul apropiat

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Eu zic medicina. De ce?
va fi mare nevoie de doctori in viitorul apropiat( ca sa citez pe cineva)  :P
no, really...ce ti-ar placea sa faci? nu poti sa faci o facultate numai fiindca " asa mi-a zis unu' pe forum"

Edited by rox, 14 November 2005 - 19:38.


#10
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Eu zic Limbi Straine! :proud:

#11
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

View Postbamse04, on Nov 10 2005, 22:49, said:

hm..inca nu m am hotarat la ce facultate sa dau...
si ma cam preseaza timpul
cine ma sfatuieste ceva
....
ceva de perspectiva...
mersi..

perspective ar fi multe, spune ce te-ar interesa, nu poti face facultate doar de dragul altora si plus ar trebui sa ne spui cat de pregatit esti (presupun ca daca ai facut uman sau real in liceu vrei sa continui pe acelasi drum)

#12
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
Parerea mea este ca orice facultate are un viitor cu o conditie, sa-ti placa si sa ai pasiune pentru meseria aleasa, sa nu fii mediocru. Altfel, toata viata o sa faci ceva care te va consuma nervos, n-o sa ai satisfactie si te va stresa permanent. Te trezesti la nu stiu ce varsta ca ai lua-o de la capat si nu mai ai putere si tragere de inima s-o faci!
Iti spun din proprie experienta. Poti munci 12 ore, dar cu placere si sa nu simti aceiasi oboseala ca dupa 6 ore muncite in sila si fara tragere de inima.

Edited by costelinon1, 14 November 2005 - 20:08.


#13
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View Postcostelinon1, on Nov 14 2005, 20:06, said:

Parerea mea este ca orice facultate are un viitor cu o conditie, sa-ti placa si sa ai pasiune pentru meseria aleasa, sa nu fii mediocru. Altfel, toata viata o sa faci ceva care te va consuma nervos, n-o sa ai satisfactie si te va stresa permanent. Te trezesti la nu stiu ce varsta ca ai lua-o de la capat si nu mai ai putere si tragere de inima s-o faci!
Iti spun din proprie experienta. Poti munci 12 ore, dar cu placere si sa nu simti aceiasi oboseala ca dupa 6 ore muncite in sila si fara tragere de inima.

Total de acord cu ceea ce spui.Zic asta pt ca initial am dat la o alta facultate decat ce pe care am terminat-o,iar dupa nici un semestru imi venea sa-mi iau campii...Am renuntat la an,intre timp am deschis ochii si am gasit ceva care intr-adevar imi place.Ma consider totusi norocos ca am irosit doar un an si nu sunt ca unii fosti colegi de-ai mei (de fapt,colege) care prin anul 4 sau 5 se intrebau retoric: "Ce D-zeu caut eu la faculta' asta?"
Stai si gandeste-te bine,nimeni nu trebuie sa ia o decizie in locul tau,ca apoi sa ai pe cine da vina.Si,in primul rand,nu-ti pierde timpul acum,ci informeaza-te! Du-te,cauta,vezi si tu cum lucreaza,cu ce se ocupa un inginer,un economist,medic,sau orice ai alege tu.Nu prea cred ca o sa gasesti doar porti inchise,si sunt destul de sigur ca ai in anturaj si cunostiinte care au studii superioare.Vorbeste cu ele.
Orice ai face,gandeste-te in primul rand daca iti place sa practici acea meserie,sau daca ai accepta asa ceva.Conteaza enorm de mult sa nu-ti urasti munca si sa lucrezi tot timpul in sila,dupa cum spunea cineva inaintea mea.
Bafta !

Edited by Netshadow, 14 November 2005 - 20:26.


#14
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005
hmm.sunt la mate -info..da r n am de gand sa continui pe mate -info.in nici un caz/de cand eram mic mi ar fii placut sa fiu medic  dar asta doar pt ca n am cunoscut nici unu  de aproape.nu stiu ce mi ar placea.in nici un caz ceva pe limbi straine  sau litre,lma.exclus.mai degraba ceva gen marketing ,management,protectia mediului,pshihologie,chiar si medicina,hai si politehnica..
inca nu ma m hotarat pt ca nu stiu exact care e treba cu fiecare din ele

#15
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postbamse04, on Nov 15 2005, 01:33, said:

hmm.sunt la mate -info..da r n am de gand sa continui pe mate -info.in nici un caz/de cand eram mic mi ar fii placut sa fiu medic  dar asta doar pt ca n am cunoscut nici unu  de aproape.nu stiu ce mi ar placea.in nici un caz ceva pe limbi straine  sau litre,lma.exclus.mai degraba ceva gen marketing ,management,protectia mediului,pshihologie,chiar si medicina,hai si politehnica..
inca nu ma m hotarat pt ca nu stiu exact care e treba cu fiecare din ele

Plaja este prea larga!
Spre ce ai afinitate? Stiinte exacte? Sau nu?
Trebuie sa te analizezi bine pentru ca este o hotarare ce o iei pentru toata viata.
Cand ai inceput pe o cale, cu cat trece mai mult timp, cu atat este mai greu sa te razgandesti, sa abandonezi si s-o iei pe alta cale. Stiu ca este o alegere dificila dar este extraordinar de importanta.

#16
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

View Postbamse04, on Nov 15 2005, 01:33, said:

hmm.sunt la mate -info..da r n am de gand sa continui pe mate -info.in nici un caz/de cand eram mic mi ar fii placut sa fiu medic  dar asta doar pt ca n am cunoscut nici unu  de aproape.nu stiu ce mi ar placea.in nici un caz ceva pe limbi straine  sau litre,lma.exclus.mai degraba ceva gen marketing ,management,protectia mediului,pshihologie,chiar si medicina,hai si politehnica..
inca nu ma m hotarat pt ca nu stiu exact care e treba cu fiecare din ele
oricum, nu da la medicina. (v si http://forum.softped...showtopic=69071 )

#17
tav

tav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2005
well, orice dar nu electronica.
de fapt cam nimic in politehnica nu mai merita.
trebuie sa intelegi ca in zilele noastre o facultate nu mai inseamna decat acea bucata de hartie care face diferenta intre un om care poate fi manager si altul nu. de ce zic asta? pentru ca de exemplu, la politehnica NU inveti nimic, chiar daca te agiti si vrei sa inveti, de fapt nu inveti nimic sa iti foloseasca atunci cand o termini sa te angajezi.
SINGURUL lucru care ti-l dezvolta facultatea este puterea de a asimila multe cunostinte in un timp scurt (i.e. sesiunea :D) si puterea de a inghiti multe cunostinte fara sa iti fie prea greu. asta e singurul.
acum poate la alte facultati o fi altfel, dar chiar ma indoiesc.
dupa cum vad eu (si numai eu, strict parerea mea) ai doua posibilitati in ziua de azi ca sa fii reusit in viata:
1. alegi una "de renume" si tocesti anii aia ca un nebun si iti mentii o medie apropiata de 10 sa poti pleca din tara cu o bursa ceva si sa te realizezi
2. alegi una care se stie ca e banala si ai timp si te angajezi din anul I si iti construiesti incet o cariera, astfel ca la sfarsitul facultatii ai cativa ani de experienta si vei avea si o facultate si atunci iti va fi mult mai usor sa ai un serviciu decent.
a 3-a varianta pe care nu o recomand este cea pe care din pacate majoritatea o practica: se duc la facultate, freaca menta, sunt mediocri la toate materiile si cand o termina si vor sa se angajeze isi dau seama ca "opa, de ce nu ma ia nimeni si pe mine?"
am foarte multi prieteni care au terminat o facultate si lucreaza pe 5 milioane pe luna (electronica au terminat si cu medii cam de 8 asa) tocmai datorita faptului ca nu au facut nimic in timpul acesteia.
acum zic ca nici ca mine sa nu faci, eu am incercat sa imbin 1 cu 2 si a iesit pana la urma 2 fara ceva... adica am renuntaat la politehnica si m-am inscris la un particulara sa am o facultate asa. am lucrat in timpul politehnicii, crezand ca pot face fata, dar nu s-a putut, si am picat, dar macar acum lucrez pe de cateva ori salariul celora dinainte si e si timp sa termin acea facultate.
precizez ca astea sunt parerile mele din experienta mea proprie, care nu a fost prea placuta credeti-ma!
cheers

#18
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
@tav
Nenea,spui si adevaruri,dar si multe prostii.In primul rand facultatea iti da o mentalitate noua,te formeaza,te invata sa gandesti intr-un anumit mod.Ceea ce zici tu ca singura diferenta intre unu cu studii superioare si unu fara,consta doar in acea bucata de hartie numita diploma,este o aberatie.(Doar ca sa exemplific: te-ai lasa operat pe creier de un "vraci" de la munte?Daca te uiti la al' de Bill Gates,si crezi ca o sa devii si tu miliardar fara facultate,cred ca te cam inseli;pt ca in primul rand aia beneficiaza de o altfel de educatie,sistemul lor de invatamant fiind destul de diferit de cel al nostru.In plus,acolo se fac teste de aptitudini pt elevi inca de mici,pt a avea totusi o idee despre ceea ce vor sa faca in viata,sau ceea ce ar fi mai potrivit pt ei,ca sa nu ajunga in ceasul al 12-lea ca si amicul nostru) Si mai zici ca nu inveti NIMIC ? Iar e o tampenie! E adevarat ca fff multe lucruri nu iti folosesc apoi,sau,oricum,nu ve vezi momentan rostul (cel putin la Poli).Dar,parerea mea este ca o facultate iti da generalitati si te invata sa stii apoi unde sa cauti informatiile de care ai nevoie(atunci cand o sa fie angajat).Si nu uita ca nu toti se duc in productie,ci unii mai merg si la mentenanta,sau la proiectare,etc.
Stiu ca,in cazul Politehnicii nu o sa te invete exact ceea ce folosesti intr-o intreprindere,sa zicem la repararea unor masini-unelte.Dar nici chiar plopist nu o sa fii,astfel incat sa-ti dea clasa unu cu 8 clase.Poate la inceput o sa fii un pic in ceata,dar odata ce pui un picut mana pe documentatiile de la masinile respective o sa constati ca intelegi mult mai usor si mult mai multe decat ala fara facultate,si o sa-l invarti pe degete cu toata experienta lui cu tot(asta in cazul in care nu alegi(daca ai ocazia) sa devii un birocrat care sa nu se intereseze de domeniul in care activeaza,ci doar sa frece menta toata ziua si sa se planga).
Si poate,daca ai colegi care au lucrat si inainte de a face facultatea,ar trebui sa discuti si cu ei.Eu am avut asa ceva in facultate,si nu odata respectivul venea cu replici de genul"Aha...Pai de asta e asa...Eu stiam asta de la lucru,dar nu prea intelegeam de ce e asa..."Iar daca la tine nu a tinut faza cu Poli este exact datorita a ceea ce spuneam mai 'nainte pe forum: NU era de tine!Nu cred ca era ceea ce ai fi vrut sa faci in viata,si ai facut bine ca ai renuntat la timp,pt ca poate ai fi terminat,si ti-ai fi detestat slujba,ai fi devenit un iritat si nu stiu daca ai mai fi avut puterea sa o iei inca o data de la capat capitolul numit "facultate"(si nu te teme,nu esti singurul care a facut greseli de astea; si eu ma inscriu tot in aceasta categorie,si si eu am renuntat - dupa primul an).

p.s: inca ceva,extrem de important.Poli are mai multe facultati si specializari,si pot sa-ti spun ca difera totusi destul de mult(cel putin aici,in Tm) dpdv al exigentei,dar evident,si al materiilor predate.

Edited by Netshadow, 15 November 2005 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate