Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sfaturi in vederea achizitionarii unui monitor cu TV Tuner integrat

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Dispun de un buget de aproximativ 1000 de lei. Ce ar trebui sa am in vedere cand achizitionez un astfel de produs? As avea nevoie de o scurta introducere.


Orice informatie e bine venita. Multumesc!

Edited by boxXxing_star, 23 September 2012 - 20:08.


#2
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
In primul rand te-as intreba ce diagonala sa fie. E bine sa te uiti dupa timpul de raspuns , consum , rezolutie , tehnologie(lcd;led) , chiar si dupa firma , nu neaparat in ordinea scrisa de mine.

L.E. De obicei , diagonala pt monitor este in medie 23". Asta alege cam toata lumea , asta am si eu.
As lua LG M2352D-PZ . De ce?
Are : - rezolutie full hd (1920x1080)
- conectori vga , hdmi
- este lg , o firma destul de ok zic eu
- putere mica consumata , ~33w .

Aici am gasit cel mai mic pret : http://www.marketonl...negru-panel-ips
Eu zic ca merita din plin. Daca doresti alta diagonala sau ai alte preferinte , posteaza.

Edited by Jo3y, 23 September 2012 - 20:21.


#3
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sincer,in 1000 lei as merge pe un LED cu panou IPS + un tuner TV extern,iesi cel mai bine.
Esti de acord cu varianta asta ca sa`ti fac o recomandare? :)

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
LG-ul M2352D este LED IPS...!Posted Image  Este primul model de la LG care vine cu panel IPS și a fost lansat anul acesta.Posted Image

#5
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Da , asa este. Acum citeam postul lui georgik.
Mi se pare super ok  atat din punct de vedere al pretului , cat si din punct de vedere al tehnologiei.

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Da` e chiar faina dracia aia de LG. AH-IPS + TV Tuner la 900 lei..e ceva. Posted Image

View Postcrislacor, on 23 septembrie 2012 - 21:07, said:

LG-ul M2352D este LED IPS...!  Este primul model de la LG care vine cu panel IPS și a fost lansat anul acesta.
Primul nu este,au mai fost si alte modele de LG IPS si inainte,dar erau eIPS,mai slabe calitativ.

Edited by georgik12, 23 September 2012 - 21:26.


#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Și eu vreau să iau varianta asta cu ”52” în coadă, dar pe diagonală de 27"...mai aștept să crească ceva bănuți, să se facă mari...Posted Image
@georgik12: nu știam de eIPS-uri, știam doar că până acum LG tot dădeau înainte cu TN-urile, iar lumea aștepta o schimbare spre mai bine...Posted Image

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Acelasi tip de eIPS are si Dell U2312HM,tot de LG e si cel de pe Dell.

AH-IPS'ul de mai sus pare super,foarte ok pt initiator daca are bugetul necesar.

#9
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008

View PostJo3y, on 23 septembrie 2012 - 20:11, said:

In primul rand te-as intreba ce diagonala sa fie. E bine sa te uiti dupa timpul de raspuns , consum , rezolutie , tehnologie(lcd;led) , chiar si dupa firma , nu neaparat in ordinea scrisa de mine.

L.E. De obicei , diagonala pt monitor este in medie 23". Asta alege cam toata lumea , asta am si eu.
As lua LG M2352D-PZ . De ce?
Are : - rezolutie full hd (1920x1080)
- conectori vga , hdmi
- este lg , o firma destul de ok zic eu
- putere mica consumata , ~33w .

Aici am gasit cel mai mic pret : http://www.marketonl...negru-panel-ips
Eu zic ca merita din plin. Daca doresti alta diagonala sau ai alte preferinte , posteaza.


Multumesc pentru recomandare. A devenit prima mea optiune de cumparare in momentul de fata.

Edited by boxXxing_star, 23 September 2012 - 22:30.


#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E chiar o varianta foarte buna,merita sa fie in capul listei. Astept un mesaj de la cineva sa vad daca specificatiile alea sunt chiar ok sau doar menite sa ia ochii,dar din ce am vazut pana acum,probabil e cea mai buna varianta in sub 1000 lei.

Edited by georgik12, 23 September 2012 - 22:31.


#11
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Asadar am achizitionat pana la urma monitorul LG. Sunt multumit de el pana acum.


Dar am o intrebare. Monitorul a venit cu un cablu VGA pe care il folosesc in prezent. Daca voi folosi un cablu HDMI sa il conectez la placa video din PC, calitatea imaginii va fi mai buna? Sau care va fi diferenta?


Va multumesc.

#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Teoretic da,HDMI/DVI transmit semnal digital,in timp ce VGA e analog.
Totusi,in practica au fost situatii in care calitatea a fost aceeasi si pe VGA si pe DVI/HDMI. Poti cumpara un cablu HDMI,nu costa prea mult si tind sa cred ca o sa observi si o diferenta la calitatea imaginii,avand in vedere ca acel monitor e Full HD si are panel IPS.

#13
Ravanelly

Ravanelly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare,

Si eu doresc sa achizitionez un monitor LED cu TV-tunner si m-am oprit asupra celor 2:

Monitor TV LED IPS LG 23", Wide, TV Tuner, Full HD, HDMI, Boxe, Negru, M2352D-PZ

Monitor / TV LED Philips 23", Wide, TV Tuner, Full HD, HDMI, Boxe, Negru, 231TE4LB

Care crede-ti ca este mai indicat?
Diferenta mare care o observ eu este de panel LG IPS si Philips TN, or mai fii si altele Posted Image

O sa folosesc monitorul atat pentru PC pt filme, pe net si ceva jocuri, dar si ca sa ma uit la TV.
Initial ma gandeam sa-mi iau un monitor LED sau TV LED separat + TV -Tunner extern, dar pana la urma o sa merg pe varianta asta pt. ca mi se pare o varianta mai ieftina, dar daca se gaseste ceva separat cam la acelasi pret este ok.

O zi placuta

Edited by Ravanelly, 01 November 2012 - 11:41.


#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
LG`ul.
IPS`ul iti ofera culori mult mai vii si unghiuri de vizualizare mai mare fata de banalul TN.

#15
Ravanelly

Ravanelly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.08.2007
Am fost ieri la emag in showroom ca sa vad monitoarele dar nu le aveau pe stoc si am vazut 2 monitoare:

LG M2389D-PZ : http://www.emag.ro/m...z/pd/EMGZ2BBBM/

PHILIPS 236V3LSB : http://www.emag.ro/m...0/pd/EG0ZDBBBM/

Amandoua au panel TN si nu IPS, dar am observat ca la Philips se vedea imaginea mai clar mai bine chiar si dupa ce m-am jucat cu setarile.Si tipul de acolo zicea ca da Philips-ul la imagine este mai bun ca LG si pe net am citit pe undeva chestia asta si chiar se observa.

Acum acel panel IPS chiar merita adica s-ar vedea mai bine decat un Philips cu panel TN, nu am avut din pacate posibilitatea sa vad acel IPS langa un Philips?

Acum

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
IPS'ul e clar superior TN'ului.
Philips mai bun ca LG poate doar in anumite cazuri,dar nu poti spune ca un Philips TN e mai bun ca un LG IPS.

Nu aveau expus niciun IPS pe acolo? Cel mai bine vezi diferenta la continut HD,nu la emisii SD,si astea bagate prin 5 splitere,ca numai calitate nu mai au.

#17
Ravanelly

Ravanelly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.08.2007
Pana la urma l-am luat pe asta LG M2452D-PZ

Mersi

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E ok,o sa fii multumit. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate