Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce mancati dimineata?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Eu pot manca orice, indiferent de ora la care ma trezesc.

Edited by On_my_way, 23 September 2012 - 21:42.


#20
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,742
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOn_my_way, on 23 septembrie 2012 - 21:41, said:

Eu pot manca orice, indiferent de ora la care ma trezesc.
Pai daca te trezesti la pranz esti off topic pentru ca aici este vorba de ce mananci de dimineata.Posted Image
Si eu pot manca orice dar sa fie consistent.

Edited by johnnickelby, 23 September 2012 - 21:49.


#21
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postjohnnickelby, on 23 septembrie 2012 - 21:46, said:

Pai daca te trezesti la pranz esti off topic pentru ca aici este vorba de ce mananci de dimineata.Posted Image
Si eu pot manca orice dar sa fie consistent.
Nici vorba, de unde ai dedus tu asta? De obicei ma trezesc la 5,30. :) Si eu prefer sa mananc consistent, daca nu fac asta dupa o ora incep sa-mi chioraie matele. :lol: De-aia e perfect daca mananc mancare gatita sau o ciorba consistenta.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Vara - rosii, ardei cu branza, masline din cand in cand ou fiert sau ochiuri. Iarna - sandvich cald cu mezel si cascaval, masline, ceai negru sau suc natural.

#23
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Asta mânanc eu dimineata, câteodata alternez cu cereale:

[ http://www.huxtablefarm.co.uk/croissants.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus un pahat de suc de portocale, si cafea! :)

#24
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Omleta, cascaval, salate, din cand in cand cate o conserva de peste, fructe.
Astea de cand incerc sa mananc cat de cat sanatos: inainte imi incepeam ziua cu Pepsi, chipsuri, alune, napolitane, etc...

#25
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View PostRiver_Song, on 23 septembrie 2012 - 15:11, said:

Bacon si oua.

[ http://www.freakingnews.com/pictures/53000/Bacon-and-Eggs-53366.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
00.
My precious. Posted Image Daca le mai acompaniezi si cu niste clatite cu sirop si o cafea aromata, your best day just started.
Pt initiator: iti poti pregati la blender de cu seara maglavaitul necesar pt clatite sau waffle (daca ai aparat), tinut la frigider si pregatit repede dimineata;il poti tine si pentru 3 zile ajustand cantitatea. La fel poti proceda si cu fructe exotice taiate cuburi mari si tinute intr-un vas bine inchis tot la frigi, sau folosi fructe de padure congelate (aici or sa sara cativa, pariez. Cu pregaitutl bacon-ului nu m-am descurcat niciodata ca niciodata n-a iesit ca-n filme, ca sa nu mai pomenesc de mirosul din bucatarie, haine sau par daca nu ai o hota excelenta. Posted Image

Edited by sushimic, 24 September 2012 - 14:49.


#26
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012

View PostSophistiKat, on 24 septembrie 2012 - 00:03, said:

Asta mânanc eu dimineata, câteodata alternez cu cereale:

[ http://www.huxtablefarm.co.uk/croissants.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus un pahat de suc de portocale, si cafea! Posted Image

Groaznic. Posted Image ( Din fericire nu mai graoznic care bacon cu omleta)
Recunosc, mananc si eu asa ceva din cand in cand, e foarte bun, dar sa-l mananci zilnic e un dezastru.

View PostRiver_Song, on 23 septembrie 2012 - 15:11, said:

Bacon si oua.

[ http://www.freakingnews.com/pictures/53000/Bacon-and-Eggs-53366.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Colesterolul din acest meniu este de 2 ori mai mare decat doza zilnica recomandata.

View PostDev, on 23 septembrie 2012 - 20:24, said:

Ovaz mananca calul. Posted Image
Ovazul e cea mai una cereala.
Contine multe proteine, asta rezultaca regleaza echilibrul acid-baza. Astfel scade sansa de a-ti demineraliza oasele din cauza unei alimentatie proaste, aceasta demineralizare are rol dublu negativ. Faci pietre la rinichi si iti slabesti si sistemul osos. Mai mult, proteinele au rol in refacerea tesuturilor si iti induc o satietate importanta, nu mananci in "gol" calorii.
Cu atat mai mult, in timpul noptii, daca nu mananci ca un porcusor inainte sa te culci, corpul intra intr-o stare de fasting. Astfel ai nevoie de energie pe care o ai din carbohidratii complecsi ai ovazului.
Bonus , acesta mai cutine multe alte minerale si vitamine necesare organismului, iar combinat cu laptele e nemaipomenit.
De ce meniul lui SophistiKat nu e bun. Are numai carbohidrati simplii si proteine aproape inexistente.
Pe de alta parte, omleta cu bacon are mai multe proteine, dar prea putin carbohidrati si... grasimi saturate. Grasimi saturate care sunt negative pentru organism. Daca vrei sa mananci grasimi dimineata, mananca alune. Proteine multe, carbohidrati acceptabili si grasimi nesaturate foarte sanatoase pentru organism. Eu obisnuiesc sa-mi iau aceste grasimi la masa de pranz si de seara.

Edited by Reboko, 24 September 2012 - 20:01.


#27
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Acum am prins prostul obicei de a nu manca de dimineata (o cana de cafea, tare de sta lingura dreapta in ea Posted Image si vreao 2-3 tigari Posted Image si fuga la servici) dar pe timpul cand aveam obiceiul asta aveam cateva meniuri bazate pe fructe, lactate si produse de panificatie (fara carne, mezeluri sau grasimi dimineata ca imi faceu rau) si le tot schimbam prin rotatie la cateva zile.

Edited by criistake, 24 September 2012 - 20:00.


#28
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Eu azi dimineata am mancat supa de gaina cu taietei.

#29
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostReboko, on 24 septembrie 2012 - 19:52, said:

Colesterolul din acest meniu este de 2 ori mai mare decat doza zilnica recomandata.
Da, pacat pentru tine, n-are treaba colesterolul din mancare cu colesterolul seric -_-. Si nici colesterolul seric nu-i atat de negru pe cat va pacalesc astia de va vand pastile...

View PostReboko, on 24 septembrie 2012 - 19:52, said:

Ovazul e cea mai una cereala.

etc etc
Bla bla bla. Stiu, aberezi si pe "o viata sanatoasa"

View PostReboko, on 24 septembrie 2012 - 19:52, said:

De ce meniul lui SophistiKat nu e bun. Are numai carbohidrati simplii si proteine aproape inexistente.
De acord. E prost, rau... Nu stiu daca o data in an as manca asa ceva!

View PostReboko, on 24 septembrie 2012 - 19:52, said:

Pe de alta parte, omleta cu bacon are mai multe proteine, dar prea putin carbohidrati si... grasimi saturate. Grasimi saturate care sunt negative pentru organism. Daca vrei sa mananci grasimi dimineata, mananca alune. Proteine multe, carbohidrati acceptabili si grasimi nesaturate foarte sanatoase pentru organism. Eu obisnuiesc sa-mi iau aceste grasimi la masa de pranz si de seara.
Alunele (peanuts) sunt cele mai proaste "alune" pe care le poti manca (sunt de fapt leguminoase...). Da' tu poti sa le mananci in continuare. Alaturi de ovaz :lol:

#30
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostReboko, on 24 septembrie 2012 - 19:52, said:

Groaznic.
Recunosc, mananc si eu asa ceva din cand in cand, e foarte bun, dar sa-l mananci zilnic e un dezastru.
De ce meniul lui SophistiKat nu e bun. Are numai carbohidrati simplii si proteine aproape inexistente.
Mataluta, meniul meu de dimineata nu e deloc groaznic, îmi da energie si am o silueta practic ideala.
Tine cont de faptul ca nu toata lumea e obsedata dupa "meniul perfect", cu x% carbohidrati, x% proteine, x% lipide etc.
Astfel de indivizi, plus cei care-si numara caloriile la fiecare masa, sunt tulburati emotional.

Edited by SophistiKat, 25 September 2012 - 11:46.


#31
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
Si el mananca doar burgeri, daca nu-i o gluma ce-a scris in josul postului. :D Vitamina K de unde o iei? Poate te loveste o hemoragie nazala sa ajungi la urgente.
La micul dejun se mananca orice, aproape si e ok. bacon , oua, unt si carbohidrati mananca toate popoarele anglo-germanice de secole si sunt foarte zdravene si sanatoase. Daca omenirea se tinea doar de ovaz la ora diminetii, cred ca ramaneam fix la stadiul ala, de societate agricola. :D
Doamen, ati ajuns sa va legati si de micul dejun.

#32
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Astia cunoscatori, care radeti de fulgii de ovaz, puneti o poza cu voi, sa vedem ce efecte are un mic dejun "adevarat".

Edited by r@zvan, 26 September 2012 - 08:43.


#33
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008
Iaurt grecesc cu granola
Ou in paine cu salata de rosii
Lapte cu cereale
Paine vegana cu ciocolata
Salata de fructe

Si lista poate continua :)

#34
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View PostSophistiKat, on 24 septembrie 2012 - 00:03, said:

Asta mânanc eu dimineata, câteodata alternez cu cereale:

[ http://www.huxtablefarm.co.uk/croissants.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus un pahat de suc de portocale, si cafea! Posted Image
Si eu vreau mic dejun asa, dar de unde sa iau cornurile? In cluj nici macar painica buna, dulce, moale si pufoasa nu exista. Aici painea este tare si sfaramicioasa :(

#35
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Eu maninc dimineata in general 2 oua fierte, 2 felii de paine.
Sau cascaval pane cu ardei gras.
Sau omleta cu ceapa verde si sunca.
Sau covrigi cu susan sau cu cascaval, asta cand sunt pe fuga, ii iau din drum.
Sau paine prajita cu icre.
Sau paine prajita cu unt, telemea Hochland.
Sau orice, mancare sa fie:)

Niciodata nu sar micul dejun, daca nu maninc maapuca tremuratul si nervii aia mari:)

Indiferent de ce maninc la micul dejun, acompaniez cu o cafea mare cu cofeeta si cu 2 lgt de zahar:)

A, si ca am uitat, nu ma interseaza cine cate calorii contine, nu e preocuparea meaPosted Image

Edited by nicopuscasu, 28 September 2012 - 20:31.


#36
Esthher

Esthher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.10.2012
Fructe sau salata de fructe
Lapte/Iaurt cu cereale
Omleta
Salate
Oua fierte

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate