Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

De ce oamenii nu se prea spălau în trecut?

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar asiaticii "galbeni" cum de spălau mai des?

#20
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postdjl, on 23 septembrie 2012 - 15:02, said:

Dar asiaticii "galbeni" cum de spălau mai des?
pai moda din vest nu a ajuns si la ei, e o chestie culturala aparuta in vestul europei,

#21
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postdjl, on 21 septembrie 2012 - 19:14, said:

În Anglia în sec. XVI-XVII se spălau cam o dată pe an! Primăvara. De aia nunţile aveau loc primăvara.
Ludovic al XIV-lea (Regele Soare) s-a spălat doar de 3 ori în viaţa lui, şi asta pentru că i-au zis doctorii lui. Înaintaşul lui, Henric al VII-lea cred că s-a spălat la fel de mult şi la o nuntă a 2-a sau a 3-a soţie a leşinat. Una din amante i-a zis să spele, că pute ca un cadavru!
Vezi ca ultimul Henric de pe tronul francez a fost number FOUR.
In rest, exagerari iluminist-eurofobe si legende hranite de zvonistica.

View Postdjl, on 21 septembrie 2012 - 18:43, said:

Care erau motivele pentru care oamenii din Evul Mediu şi Modernitatea timpurie nu se prea spălau? Era considerat spălatul ceva periculos?
Şi totuşi, est-asitaticii şi turcii din păturile superioare cum de se spălau mai des?
Tot omul s-a spalat mai mult sau mai putin.
Omul antic avea cultul termelor dar atentie, nu erau chiar asa raspandite pe cat se crede, erau doar cateva sute in toata lumea romana. Ce-i drept alea mari puteau "procesa" mase mari de oameni, dar per total, mai mult de 20% din populatie n-avea acces la asa ceva.
In Europa medievala oamenii se spalau mult mai des decat spun legendele, am aratat asta la "Civilizatie Europeana". Erau sute de bai in Praga si Parisul medievale.
In lumea romaneasca si slava exista sauna sateasca din vremuri imemoriale.
E foarte adevarat c-a existat o fobie a spalatului in Europa vestica dar n-a fost nici asa generalizata, nici medievala.
A fost mai mult franceza si renascentist-baroca-premoderna. Secolele 16-19.
Da, lumea s-a spalat mai putin atunci dar nu chiar la nivelul legendelor astora iluminist-postmoderne.

Edited by searcher-star, 24 September 2012 - 10:19.


#22
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Sunt sigur ca motivul pentru care regina Cristina a Suediei nu se spala pe maini era de fapt o puternica influenta franceza. Posted Image Era o moda vestica si atat. Imputiciunea vestica a incurajat dezvoltarea industriei cosmetice, mai ales a parfumueriei. Nobilii care purtau peruci aveau si o pb serioasa cu paduchii. Nu era doar mizerie pe oameni ci si pe strazi. Aveau inclusiv probleme cu viermi, etc.

In Romania in Transilvania existau copai diferite pentru fiecare parte a coruplui, etc.
Nu stiu cum era in Muntenia sau Moldova.

#23
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostLL13G, on 24 septembrie 2012 - 12:40, said:

Sunt sigur ca motivul pentru care regina Cristina a Suediei nu se spala pe maini era de fapt o puternica influenta franceza. Posted Image Era o moda vestica si atat. Imputiciunea vestica a incurajat dezvoltarea industriei cosmetice, mai ales a parfumueriei. Nobilii care purtau peruci aveau si o pb serioasa cu paduchii. Nu era doar mizerie pe oameni ci si pe strazi. Aveau inclusiv probleme cu viermi, etc.
Viermi aveau toti.
Oricum speranta de viata cea mai lunga era pe litoralul nord-vestic european. China era cam ca restul lumii inclusiv Europa de est.
Regina Cristina l-a adus pe Descartes in Suedia...

#24
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postsearcher-star, on 24 septembrie 2012 - 18:23, said:

Viermi aveau toti.
Oricum speranta de viata cea mai lunga era pe litoralul nord-vestic european. China era cam ca restul lumii inclusiv Europa de est.
Regina Cristina l-a adus pe Descartes in Suedia...
Da dar faptul ca nu era f clara culoarea mainilor ei de la jeg nu schimba statutul de imputita la propriu, ca in rest nu era o proasta, etc, asta e altceva.

#25
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
În cultura populară europeană la nici un neam nu există și nu a existat obiceiul spălatului.În trecut nici la clasele superioare (feudali) nu exista acest obicei.Nu peste tot însă; acolo unde a existat o influență orientală oamenii au învățat să se spele.Așa de pildă în Ungaria la Buda turcii au construit băi publice ce se pot vedea și astăzi  , desigur pt ei, dar au învățat spălatul și feudalii unguri.E vorba de sec 17.
În Roma antică obiceiul băilor a fost luat din Orient.Cînd Imperiul  Roman a căzut a dispărut și obiceiul spălatului . El nu exista  la barbarii europeni.De aici tragem concluzia că nici romanizarea nu a fost ceva puternic, căci de ar fi fost obiceiul spălatului nu s-ar fi pierdut.
Obiceiul spălatului s-a răspîndit abia în perioada modernă în Europa, nu uniform însă și cauza a fost  progresul științific, iar cauza progresului a fost răspîndirea capitalismului.Desigur nu numai asta  a fost. La noi de ex obiceiul spălatului a luat mare amploare după război pt că înainte de război nu prea exista capitalism și deci nici progres. S-au construit milioane de apartamente cu baie după război.La București de ex s-au construit în comunism 110.000 de blocuri de locuințe.Unele apartamente au fst făcute cu 2 băi.

#26
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postflorrea2, on 27 septembrie 2012 - 22:55, said:

În cultura populară europeană la nici un neam nu există și nu a existat obiceiul spălatului.
Spune asta vechilor scandinavi si rusi care au pastrat obiceiul saunei din mosi-stramosi pana azi neintrerupt.
Despre baile medievale am vorbit destul, dar desigur, la urechea surzilor.

Edited by searcher-star, 28 September 2012 - 09:35.


#27
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postflorrea2, on 27 septembrie 2012 - 22:55, said:

Rudele mele din Ardeal aveau la sf secolului 19 vreo 3 copai, existand o separare pt fiecare parte a corpului, nu cred ca era ceva nou, m-as putea interesa la rudele mai in varsta.

Edited by LL13G, 28 September 2012 - 10:16.


#28
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postsearcher-star, on 24 septembrie 2012 - 10:16, said:

Vezi ca ultimul Henric de pe tronul francez a fost number FOUR.
In rest, exagerari iluminist-eurofobe si legende hranite de zvonistica.


Tot omul s-a spalat mai mult sau mai putin.
Omul antic avea cultul termelor dar atentie, nu erau chiar asa raspandite pe cat se crede, erau doar cateva sute in toata lumea romana. Ce-i drept alea mari puteau "procesa" mase mari de oameni, dar per total, mai mult de 20% din populatie n-avea acces la asa ceva.
In Europa medievala oamenii se spalau mult mai des decat spun legendele, am aratat asta la "Civilizatie Europeana". Erau sute de bai in Praga si Parisul medievale.
In lumea romaneasca si slava exista sauna sateasca din vremuri imemoriale.
E foarte adevarat c-a existat o fobie a spalatului in Europa vestica dar n-a fost nici asa generalizata, nici medievala.
A fost mai mult franceza si renascentist-baroca-premoderna. Secolele 16-19.
Da, lumea s-a spalat mai putin atunci dar nu chiar la nivelul legendelor astora iluminist-postmoderne.

View PostLL13G, on 24 septembrie 2012 - 19:09, said:

Da dar faptul ca nu era f clara culoarea mainilor ei de la jeg nu schimba statutul de imputita la propriu, ca in rest nu era o proasta, etc, asta e altceva.

View Postsearcher-star, on 28 septembrie 2012 - 09:33, said:

Spune asta vechilor scandinavi si rusi care au pastrat obiceiul saunei din mosi-stramosi pana azi neintrerupt.
Despre baile medievale am vorbit destul, dar desigur, la urechea surzilor.
Adu o dovada ca rusii , măcar boierii ruși, aveau saune pe vremea lui Petru, deci după 1.700.Nu cer mai vechi și nu cer dovadă că și mujicii ruși aveau saune.Valabil și pt scandinavi. Poate au fost niște excepții dar de regulă europenii au fost niște jegoși pînă tîrziu în perioada modernă.

View PostLL13G, on 28 septembrie 2012 - 10:08, said:

Rudele mele din Ardeal aveau la sf secolului 19 vreo 3 copai, existand o separare pt fiecare parte a corpului, nu cred ca era ceva nou, m-as putea interesa la rudele mai in varsta.

Aveai niște rude mai acătării.Ai spus că pe la 1.900. În general la țară pe vremea aia nu se spăla lumea decît arareori.Nu e vorba de mîi și de față; vorbesc de tot corpul.Noi vorbim acum și de perioadele mai vechi; ev mediu, antichitate.Eu am cunoscut lume, pe cînd eram copil, venită de la țară, din Oltenia lume care povestea că a avut în copilărie rogojină pe pat.De spălat au spus clar că la ei lumea nu se spăla.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflorrea2, on 28 septembrie 2012 - 14:29, said:

Valabil și pt scandinavi.

Finlandezii foloseau sauna din cele mai vechi timpuri, nu-i o inventie moderna.
Din cauza climei aspre, in trecut femeile nasteau intotdeauna in sauna moderat incalzita.

View Postflorrea2, on 28 septembrie 2012 - 14:29, said:

din Oltenia
El povestea despre Ardeal, nu despre Oltenia.

#30
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostKarhu, on 28 septembrie 2012 - 14:57, said:


Finlandezii foloseau sauna din cele mai vechi timpuri, nu-i o inventie moderna.
Din cauza climei aspre, in trecut femeile nasteau intotdeauna in sauna moderat incalzita.


El povestea despre Ardeal, nu despre Oltenia.
Corect.
Altfel, intre Oltenia si Muntenia e Golesti, unde e un conac de pe la 1650 cu baie din 1780 unde se spala nu doar boierul ci invita tot satul.

#31
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
ca sa isi pastreze karma intacta Posted Image

#32
mojo-jojo

mojo-jojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 25.09.2012

View Postsearcher-star, on 24 septembrie 2012 - 10:16, said:

A fost mai mult franceza si renascentist-baroca-premoderna. Secolele 16-19.

Prima Elisabeta a Angliei parca s-a revoltat de sfaturile "medicilor" si a zis ca fie-ce-o-fi ca ea o sa se spele macar o data pe an.

In schimb, in secolul al XVIII-lea, capitanul Cook a introdus, in timpul voiajelor sale in jurul lumii, obligativitatea imbaierii saptamanale a membrilor echipajului [pe langa combaterea scorbutului prin aprovizionarea vaselor cu lamai din Sicilia].

Evitarea imbaierii n-a fost decat o moda a aristocratiei - nu poti sa faci munca campului si sa nu te speli cu lunile.

#33
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postmojo-jojo, on 28 septembrie 2012 - 15:28, said:

1Prima Elisabeta a Angliei parca s-a revoltat de sfaturile "medicilor" si a zis ca fie-ce-o-fi ca ea o sa se spele macar o data pe an.

2In schimb, in secolul al XVIII-lea, capitanul Cook a introdus, in timpul voiajelor sale in jurul lumii, obligativitatea imbaierii saptamanale a membrilor echipajului [pe langa combaterea scorbutului prin aprovizionarea vaselor cu lamai din Sicilia].

3Evitarea imbaierii n-a fost decat o moda a aristocratiei - nu poti sa faci munca campului si sa nu te speli cu lunile.
1Pai anul 1600 era deja periaoda jegoasa.
2El era foarte inovator, ca dovada c-a si avut o mortalitate mult mai mica decat altii in calatoriile lui.
3Corect.

#34
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View PostKarhu, on 28 septembrie 2012 - 14:57, said:


Finlandezii foloseau sauna din cele mai vechi timpuri, nu-i o inventie moderna.
Din cauza climei aspre, in trecut femeile nasteau intotdeauna in sauna moderat incalzita.


El povestea despre Ardeal, nu despre Oltenia.
Și? Am fost off topic? Nu e adevărat ce am spus?
Ți-am spus să aduci o dovadă că e așa. Ce dovadă e că finlandezii, suedezii foloseau în evul mediu sauna și că foloseau și țăranii scandinavi sauna? Nu mai puneți afirmații goale.

View Postsearcher-star, on 28 septembrie 2012 - 15:16, said:

Corect.
Altfel, intre Oltenia si Muntenia e Golesti, unde e un conac de pe la 1650 cu baie din 1780 unde se spala nu doar boierul ci invita tot satul.
Golești e în Muntenia, nu între Oltenia și Muntenia.
Trebuie sanctificat acel boier care invita tot satul să facă baie unde făcea el.Pe tine te declar cel mai mare fraier de pe acest forum pt că crezi o asemenea trăsnaie.
Țăranii sînt niște nespălați și acum dar voi faceți afirmații aiuristice că se spălau de zor în trecut, unii la boier acasă!!

View Postmojo-jojo, on 28 septembrie 2012 - 15:28, said:

Evitarea imbaierii n-a fost decat o moda a aristocratiei - nu poti sa faci munca campului si sa nu te speli cu lunile.
Logica din enunțul tău e sublimă dar lipsește:"evitarea îmbăierii nu a fost o modă a aristocrației- NU POȚI SĂ FACI MUNCA CÎMPULUI ȘI SĂ NU TE SPELI CU LUNILE". care o fi legătura dintre prima parte a enunțului și cea de a doua parte?
prima chestie e că în evul mediu feudalii nu evitau doar îmbăierea ci și spălatul. A doua este că la fel făceau ți țăranii: munceau la cîmp și nu se spălau NICIODATĂ. Unii erau spălați după ce mureau.
Văd că voi nu realizați că oamenii în Europa nu se spălau în trecut.

#35
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Cred ca florrea are ceva dreptate si nu erau asa spalati pe cat credem, dar poate nici asa imputit cum crede el.
Ce stiu: ca la strabunica, care s-a nascut in 1892 in Transilvania, pe undeva prin judetul Sibiu (acum e o zona ce face parte din Mures) se foloseau 3 copai, una pentru picioare, una pentru fund si una pentru restul corpului. Acest obicei mi se pare interesant si ma face sa ma gandesc ca totusi daca au ajuns la o asemena separare cineva a petrecut timp sa se gandeasca si obiceiul cu spalatul nu era chiar asa recent.
Alt obicei era pusul de lavanda in apa cand erau limpezite hainele, astfel aveau un miros usor de lavanda.

Pe de alta parte nu stiu cum era cu rudele din Moldova si acum e greu de aflat cum era de fapt,
Despre cei din Muntenia nu stiu,

Ma gandesc ca oamenii se tot scaldau in rauri si lacuri. Nu mi-e clar cat de regulat se spalau insa.

Cum se spalau in familia mea inainte de sf secolului 19 nu am idee. Din cate stiu eu rudele mele sunt romani (etnic). Daca oi avea si ceva unguri pe undeva, asta e.

Edited by LL13G, 29 September 2012 - 14:50.


#36
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
r fi foarte util să vă documentați oleacă pe Google, ca să nu mai debitați pe aici ceea ce visați; ca searcer star.Iată aici un link din multele ce se găseasc daca scrii pe Gugăl: spălat istorie sapun .
http://www.adevarul...._430757210.html
Citat: „Medicul oftalmolog Gheorghe Crăiniceanu afirma în lucrarea sa “Igiena Țăranului Român” (1895) că îmbrăcămintea țăranului “este mizeră”, iar “albiturile, cămașa și ițarii niciodată nu le mai spală”. “Baie caldă generală niciodată nu fac nici femeile, nici bărbații, și aceștia nici pe cap nu se spală decât excepțional și unii dintre ei. Se înțelege lesne în ce stare e pielea țăranului. Un strat de murdărie stă întotdeauna pe dânsa”, afirma, la rândul său, medicul Constantin Popescu în anul 1896.”

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate