Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(Techno) Casa mica, intentii mari

- - - - -
  • Please log in to reply
3042 replies to this topic

#37
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View PostTechno, on 02 octombrie 2012 - 16:13, said:


Tot nu stiu ce grosime de caramida sa pun.
Cat mai suptire, ca sa platesti cat mai putin si sa-ti ramana cat mai mult spatiu in casa.

Edited by dinpoplaca, 02 October 2012 - 20:05.


#38
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdinpoplaca, on 02 octombrie 2012 - 20:05, said:

Cat mai suptire, ca sa platesti cat mai putin si sa-ti ramana cat mai mult spatiu in casa.

foarte tareeeeeee...............

Proiectul ce zice?

#39
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Pai aia e treaba, sa ma duc si eu cu niste idei preconcepute in capul meu cu ajutorul vostru. La arhitect. Sa ii zic, eu vreau asa si pe dincolo. Si el sa zica da e bine, se poate, sau sa zica, eu iti propun asa (si pe dincolo) si eu sa vin sa va zic ( sa-l parasc).

#40
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Hai ca si eu sunt curios cat de suptire zice proiectantul ca se poate face zidul. Si daca sunt pe-aici oameni mai stiutori, as fi curios de ce trebuie facut zidul de 25cm- 30cm cand ai izolatie de 15. Chiar sunt curios. Dupa capul meu nu face sens da poate ca-mi scapa ceva.
Spor la treaba.

#41
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
@dinpoplaca

Ce sa fie suptire? Te referi la caramida?

Edited by feitosak1, 02 October 2012 - 22:52.


#42
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Da, ma refeream la peretii de caramida exteriori si chiar si cei interiori unde am vazut ca multi pun o gramada de caramida. La noi in USA peretii din interior  se fac cu schelet de lemn si pe o parte si pe alta rigips total vreo 12 cm, iar pe interior e gol de obicei. unii pun izolatie doar pentru sunet, dar de obicei nu e nimic.  Am vazut ca in romania si peretii interiori se fac foarte grosi. De ce ? nu inteleg. acolo chiar ca nu se poate spune ca au rol de izolatie.

Edited by dinpoplaca, 03 October 2012 - 00:02.


#43
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
M-a strafulgerat o idee - caramida asta nu e chiar  buna si ar fi grozav daca am renunta la ea. O idee excelenta. Ce atata gramada de caramida? Fleacuri. Sa ramana doar polistirenul.
In plus faci o economie grozava - cam 2000E la toata casa daca pui pereti doar din polistiren. Cooooorect!

Ce inertie termica? Ce rezistenta la incarcare cu vant and something? La ce iti trebuie pereti solizi? Un pitbull te apara mai bine.
Astea-s pareri vechi> Ura! Traiasca polistirenul! Care e ignifugat si nu arde. La Rin si acuma la cartierul lui Negoita era din ala ieftin...

Sorry de offtopic, dar stiti, ... e un forum unde se intalnesc o diversitate de... opinii.

In principiu, stiu ca unii dezvoltatori fac economie la zidarie si fac zidul de 20cm. Poti sa il faci si de 8 daca chiar iti doresti asta la o casa in cadre, dar o sa vrei sa poti sa pui baza pe un perete mai solid. In plus exista in fizica e chestie numita inertie. In termodinamica, se numeste inertia termica. Aici exceleaza caramida, fata de alt tip de zid. Sa nu uitam ca incetatenit in traditia acestui popor, casa de caramida e 'calduroasa iarna si rece vara'. Si oare cat ar fi inertia termica a unui zid dublu de caramida plina, asa cum se facea pe vremuri? Ar echivala oare cu un zid de 20, 23, 35? Asta, pentru a respecta traditia si proverbul?Dar oare, rezistenta unui zid la obisnuitele nevoi casnice? Un cui, un raft, o usa de exterior, un geam?

Zidurile alea nu sunt doar termic proiectate asa... Mai bine respecta proiectul. Exista si alte implicatii, inclusiv cele legale si de receptie a lucrarii.

#44
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Daca e vorba de inertie termica si nu conteaza cat spatiu ai inauntru, sau daca statul te taxeaza doar pe spatiul interior(nu stiu cum e in romania) si nu pe toata suprafata casei,atunci eu mi-as face ziduri groase de 50cm. (acum sunt serios), daca nu costa prea mult.
Eu cred ca si ziduri de 10cm ar fi de-ajuns pentru inertie termica, mai ales cum imi incalzeasc eu casa ziua cu panouri pe aer.

#45
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
La interior e bine sa fie din caramida ca sa nu treci prin ei din greseala. Aia din gips sunt cam suptiri.

Edited by feitosak1, 03 October 2012 - 08:13.


#46
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdinpoplaca, on 02 octombrie 2012 - 23:54, said:

Da, ma refeream la peretii de caramida exteriori si chiar si cei interiori unde am vazut ca multi pun o gramada de caramida. La noi in USA peretii din interior  se fac cu schelet de lemn si pe o parte si pe alta rigips total vreo 12 cm, iar pe interior e gol de obicei. unii pun izolatie doar pentru sunet, dar de obicei nu e nimic.  Am vazut ca in romania si peretii interiori se fac foarte grosi. De ce ? nu inteleg. acolo chiar ca nu se poate spune ca au rol de izolatie.

Pe langa rolul structural in cazul zidariei portante/inramate, e si diferenta de mentalitate. Noi facem case care sa ne supravietuiasca. In USA, lumea nu gandeste ca pe aici. Nu zic ca e mai bine sau mai rau acolo.

#47
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Si cu mine cum ramane?Posted Image
De 25 sau de 30 plus polistiren de 12 grafitat? Asta e intrebarea.
30-u' izoleaza fonic mai bine, nu? E si casa mai rezistenta?
Si mai bag una pe fir, celebrul Porotherm de 30Sth e ceva de capul lui?
Mai e un 25S de la Porotherm si de asemenea imi recomanda cineva Ceramus de la Campulung de 25 ca e mai putin casanta. Voi ce ziceti?

Vineri imi iese si studiul geo, am facut ieri gauritura, asta ca sa vedeti ca nu stau pe loc...Posted Image

Edited by Techno, 03 October 2012 - 10:42.


#48
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Ia de 30. Diferenta de cost intre una si cealalta nu este semnificativa.
Multi folosesc Porotherm. Altii, printre care si eu, am cumparat Brickston. Fiecare si-a facut propriile analize. Am scris despre ele in jurnalul meu.
Despre Ceramus nu am auzit. Sfatul meu este sa iei unul dintre cele 2 amintite mai sus.

#49
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
bun studiul hdi!
ca de altfel, intreg jurnalul tau!

#50
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

View PostTechno, on 03 octombrie 2012 - 10:17, said:

Si cu mine cum ramane?Posted Image
De 25 sau de 30 plus polistiren de 12 grafitat? Asta e intrebarea.

Perete exterior : suficient 25 , maxim 30 , functie de buget ( ... plus polistiren ) , oricum vei avea structura pe cadre .

s-a discutat si aici :
http://forum.softped...-pentru-pereti/

#51
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Merci de info, dar ca tot veni vorba eu nu stiu ce structura sa aleg, pe cadre sau zidarie portanta. Voi ce recomandati, ce experiente aveti, care sunt diferentele, avantaje/dezavantaje?

#52
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
Câteva chestii enuntate succint :
Cadru = Stâlpi + Grinda ( beton armat )
Zidarie caramida = zidarie portanta
Zidarie BCA - nu e zidarie portanta
Casa pe un nivel - suficient zidarie portanta
Casa cu etaj sau mansarda - necesar structura pe cadre ( cel putin la parter )

#53
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postbudrom, on 03 octombrie 2012 - 12:25, said:

bun studiul hdi!
ca de altfel, intreg jurnalul tau!
multumesc; sper sa fie de ajutor altora.

View PostTechno, on 03 octombrie 2012 - 12:54, said:

Merci de info, dar ca tot veni vorba eu nu stiu ce structura sa aleg, pe cadre sau zidarie portanta. Voi ce recomandati, ce experiente aveti, care sunt diferentele, avantaje/dezavantaje?
Sistemul de zidarie portanta iti asigura un cost mai redus; structura pe cadre nu prea e folosita in cazul caselor P+1/M. Ea devine logica la cladiri mari.

View Postcappucino, on 03 octombrie 2012 - 13:16, said:

Casa cu etaj sau mansarda - necesar structura pe cadre ( cel putin la parter )
nu intentionez sa polemizez dar afirmatia de mai sus e de la categoria "din putul gandirii".

#54
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Eu stiu asa, in principiu, cadrele astea asunt niste stalpi si grinzi mult mai solizi/solide - adica mai mult beton si fier beton decat la structura portanta. Cadrele sunt facute inainte de punerea caramizii. Care vine ca umplutura a golurilor. Care goluri se pot umple si cu BCA si cu placaje sau doar polistiren cum am vazut mai sus...Posted Image

Daca folosesti zidarie portanta, asta preia din rezistenta structurii si a placii (placilor) de deasupra si nu mai e nevoie de stalpi si grinzi asa de puternice, e nevoie doar ca sa inchege cumva, sa tina caramizile alea si deci intra mai putin beton si fier beton in constructie.

Eu asa stiam simplist explicat, cat ma pricep si eu. Cum e?

Edited by Techno, 03 October 2012 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate