Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(Techno) Casa mica, intentii mari

- - - - -
  • Please log in to reply
3042 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Si eu cred ca e bine sa cauti un proiect cat mai apropiat de nevoile tale.
In schitele postate fatada vest sigur va arata rau (etajul nu are nicio fereastra, parterul are una, asimetric)

#20
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Mda. S-ar putea sa economisesti vreo 700-800EU luand un proiect de-a gata si, cu putin noroc, o sa ai o casa aproape asa cum ti-ai dorit.

#21
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
E drept ca nu am gasit inca proiectul perfect Posted Image pe net, dar sunt unele apropiate de ce vreau eu. Chestia e ca as vrea tot proiectul nu doar cel DTAC. Teoretic, arhitectul mi-a promis un pret de vreo 900 euro pentru tot proiectul adica DTAC si instalatii, sarpanta, rezistenta. Nu stiu cum e acest pret acum pe piata.

Edited by Techno, 24 September 2012 - 14:30.


#22
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ca stil cam asa ceva as vrea, ma rog, mai simplu si mai mic. Astfel de case cred ca sunt frumoase cu tigla ceramica dar oare ar da rau tabla simpla?

Attached Files



#23
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
yep. esti pe stilul meu (nu cuburi/cutii de doi lei ) Posted Image ..dar neaparat tigla ceramica/beton ... cu tabla ii strici tot farmecul .

Edited by moldoveanuID, 25 September 2012 - 18:53.


#24
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Daaaa, stiu ca e fain cu tigla ceramica. De aia pun, gata, m-am hotarat. Mai bine o fac mai mica un pic, renunt si la garaj inchis, ca sa nu elimin tigla ceramica/beton.

Un studiu geo cat o mai fi in Ilfov?

#25
mhz

mhz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.12.2005

View PostTechno, on 26 septembrie 2012 - 12:40, said:

Un studiu geo cat o mai fi in Ilfov?
Eu am facut in vara cu 150 eur.

#26
amalia1980

amalia1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.09.2012
Buna, pe mine arhitectul ma sfatuit sa pun caramida de 25 si apoi izolatie de 10, fiecare face cum poate si cat il tine.

#27
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmhz, on 26 septembrie 2012 - 14:53, said:

Eu am facut in vara cu 150 eur.
Asa mult? Parca asa era si acu cativa ani. Nu o fi si mai ieftin?

View Postamalia1980, on 26 septembrie 2012 - 16:13, said:

Buna, pe mine arhitectul ma sfatuit sa pun caramida de 25 si apoi izolatie de 10, fiecare face cum poate si cat il tine.

Si pe mine m-a sfatuit, ghici cine... arhitectul, sa fac tot asa. Prietenii mei care stau la casa si au construit recent, m-au sfatuit 30+10 ca asa au ei. Cine mi-o vrea binele?Posted Image

Edited by Techno, 26 September 2012 - 17:05.


#28
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Avand in vedere ca 1 metru de caramida are aceeasi izolare termica a doar 10 cm de polistiren, cred ca amandoi. Daca vrei sa fii peste ei, rupe-le gura cu un 12 cm grafitat. Caramida nu prea conteaza in ecuatia termica in fata polistirenului.

#29
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Aha, deci 12 grafitat. Il auzeam pe unu' din amici ca ar pune si el grafitat. Sper sa puna de 10, daca exista, ca sa ii rup gura cu 12...Posted Image
Bun, termic nu conteaza, imi aduc aminte ca asa zicea  si arhitectul, ca de aia recomanda de 25, spunea ca ruperea termica e tot pe acolo si la 25 si la 30, dar nu stiu poate e mai bine pentru izolatia fonica, sau de ce?

#30
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Hai ca avusei un pic de timp azi sa mai desenez.

Am renunta la garaj inchis si dat casa mai spre dreapta si mai la strada, i-am mai redus dimensiunile si am pus in stanga copertina.

Acum nu stiu daca am facut bine si primesc autorizarea la aceasta copertina. Eu cica am retrageri de minim 3 m fata de limitele de proprietate. La 1 m de limita din stanga vor fi stalpi de lemn (sau metal aoperiti cu lemn) care vor sustine acea copertina, pe care o acopar cu acelasi material ca si al casei (tigla ceramica).

Sfaturi?

Attached Files



#31
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
- carportul (garajul deschis) ..ai putea sa nu-l incluzi la autorizare
- la plan as modifica /adauga un dressing la intrare in stanga , prin aducerea spatiului actual de baie cu 1-1.5 in fata si impartirea acestuia intr-un dressing si baie , si formand astfel o intrare acoperita si spatiu din continuare , pastrand astfel si ..sa zicem ..din aspectul mediteranian .
apoi cu baia se poate "intra" si sub scara

Attached Files


Edited by moldoveanuID, 28 September 2012 - 15:37.


#32
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Daca ai polistiren de 15cm atunci si 10 - 15cm de caramida ajung pentru zid. Daca nu ai polistiren atunci orice zid ai avea frigul ajunge inauntru, doar ca-i ia o ora in plus  sa ajunga.

Odata ce ai pus 15 cm de polistiren discutia asta cu cat trebuie sa fie zidul pe interion mi se pare in plus. Oricat de gros e zidul nu mai e afectat de temperatura din exterior.

Daca as fi in locul tau acum pana nu faci fundatia, as izola fundatia 1.5m in pamant cu polistiren de 10cm sau cu altceva echivalent, pentru ca frigul de afara sa nu intre sub casa si apoi in casa prin podea .

Edited by dinpoplaca, 28 September 2012 - 16:00.


#33
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Bun, atunci grosimea zidului de caramida conteaza la izolarea fonica si la rezistenta casei daca e caramida portanta?
Izolarea fundatiei nu e o solutie atipica? Tu te referi la izolarea laturilor exterioare ale perimetrului fundatiei, la 1.5m in pamant? Sau pe ambele laterale ale fundatiei, atat pe perimetru cat si in interiorul acesteia?

#34
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Ma refer doar la izolarea fundatiei exterioare ca sa opresti frigului si infiltrarea apei sub casa. Vara daca nu ai parchet in casa si doar ciment sau tile casa apsoarbe toata caldura din casa, si o transfera in pamantul de sub casa, iar iarna nu mai vine frig in casa pe nicaieri. Nu are pe unde.

Uite aici casa asta din Canada, dupa ce a fost izolata toata inclusiv fundatia a platit toata iarna $219 canadieni pe incalzire ( gaz + curent + lamne)

#35
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am mai desenat, in spiritul ideii lui moldoveanuID.

Tot nu stiu ce grosime de caramida sa pun. Polistirenul il pun grafitat de 12. Termic am inteles cum sta treaba.
Mai sunt considerente nontermice? In afara de cel contra, legat de pret mai e vreunul pro 30cm?

Attached Files



#36
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
CT/camara e prea mica . cu timpul ai nevoie de un spatiu pentru depozitare ..te vei convinge dupa ce te vei muta la casa .
scara trebuie reasezata/redesenata ..pentru ca nu ajung trepte pana in dreptul usii de acces din hol catre spatiu de zi .
peretele dintre baie si scara sa dispara ..acolo vei amenaja un mic "dressing"/dulap pentru depozitarea necesitatilor la baie.

peretele de la bucatarie ..cu fereastra , se mai poate retrage catre interior, daca se considera ca rezulta o suprafata prea mare. dar indicat ar fi sa o lasi asa pentru ca acolo vei servi si masa , iar la momente mai "speciale" / musafiri/invitati ..sa servesti masa in living .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate