Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Pe Plaja de Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Nu sunt as in geografie, nici pasionat de turism, nu ma pasioneaza concediile si travellingul, dar frigul a inceput sa ma enerveze la maxim!

Vreau sa scap de el, nu vreau chestii exotice, doar value for money! Prin urmare, ce destinatii insorite (pt plaja) recomandati?

(Vreau sa plec in Ianuarie, nu de craciun, ca atunci e frigul mai mare, si vacantele mai ieftine)
Va multumesc!

Edited by Josef_Mengele, 20 September 2012 - 23:39.


#2
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 Josef_Mengele, on 20 septembrie 2012 - 23:37, said:

Nu sunt as in geografie, nici pasionat de turism, nu ma pasioneaza concediile si travellingul, dar frigul a inceput sa ma enerveze la maxim!

Vreau sa scap de el, nu vreau chestii exotice, doar value for money! Prin urmare, ce destinatii insorite (pt plaja) recomandati?

(Vreau sa plec in Ianuarie, nu de craciun, ca atunci e frigul mai mare, si vacantele mai ieftine)
Va multumesc!

Daca vrei Al iti recomand Riviera Maya, Jamaica, R. Dominicana sau Maldive.
Daca vrei sa hoinaresti de pe o plaja pe alta atunci Thailanda e raspunsul la intrebarea ta.

#3
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Dintre optiunile enumerate de Razvan, Dominicana este cea mai ieftina, apoi Riviera Maya... iar Maldivele sunt scumpe in ianuarie (sunt scumpe de obicei, dar in ianuarie-februatie.....).

Alte variante mai "low cost" - si pe mine m-au interesat pentru ca si eu urasc frugul, dar in acelasi timp iubesc vacantele:

- poti merge in Turcia - in Antalya in ianuarie cu 400 Euro stai in conditii super AI o saptamana (2 persoane, fara transport). Sunt pline hotelurile acolo iarna cu vestici, dare fug de frigul din tara natala. Exista riscul sa te cam plictisesti, dar poti merge cu masina si sa te plimbi prin zona, stai o saptamana undeva, alta in alta parte... depinde de persoana.

- poti merge in sudul Spaniei - inca o destinatie populara iarna - de exemplu aici http://www.holiday-r...?uni_id=1190199 platesti 200 euro/saptamana pentru 4 persoane (doar cazare). Inchiriezi masina si te plimbi prin zona (unde ai ce vedea...).

- sau pleci in croaziera pe Mediterana - cam 6-700 euro 2 persoane (7 zile) sau 1250 (11 zile pana in Tenerife). Noi am fost iarna (in decembrie) in Antalia si croaziera si a fost foarte frumos. Nu este chiar timp de plaja si baie in apa, dar poti sta la soare si temperatura nu se compara cu cea de acasa (cand am fost noi in Bucuresti erau -35 grade iar in Antalya 20!).

Vacante insorite!

Edited by T Irina, 21 September 2012 - 07:50.


#4
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Egipt

#5
Moaca

Moaca

    Mâþã leºinatã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
În Africa de Nord (Egipt, Tunisia) e vreme de plajă în decembrie-ianuarie?

#6
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

 Moaca, on 21 septembrie 2012 - 10:46, said:

În Africa de Nord (Egipt, Tunisia) e vreme de plajã în decembrie-ianuarie?

In Egipt da, in statiunile de la Marea Rosie. In ultima iarna am stat 2 saptamani in Egipt, iar in Hurghada, 5-6 ore pe zi se putea face plaja.
Sigur in statiunea Marsa Alam, care este mult mai in sud spre granita cu Sudanul este mai cald, decat in Sharm El Sheikh sau Hurghada.

In Tunisia poate in resorturile din insula Djerba, dar depinde si de noroc, dar sigur in resorturile din oazele din Sahara ( Douz, Tozeur ).

In Maroc da, in Agadir si mai la sud de aceasta statiune.

#7
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ce parere aveti de Australia? Cum e vremea in Sidney atunci?

Dar Casablanca, Maroc?

Am mai fost iarna in Spania, am un apartament in Barcelona, si vremea e urata, am prins multa ploaie rece si seaca. Si asta imi displace cel mai mult! Iar Catalanii devin problematici, nu vreau sa prind o revolutie pe la aia!
Egipt si Turcia as ocoli, sigur incepe razboiul cu Iran

Edited by Josef_Mengele, 21 September 2012 - 11:31.


#8
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 Josef_Mengele, on 21 septembrie 2012 - 11:30, said:

Ce parere aveti de Australia? Cum e vremea in Sidney atunci?

Dar Casablanca, Maroc?

Am mai fost iarna in Spania, am un apartament in Barcelona, si vremea e urata, am prins multa ploaie rece si seaca. Si asta imi displace cel mai mult! Iar Catalanii devin problematici, nu vreau sa prind o revolutie pe la aia!
Egipt si Turcia as ocoli, sigur incepe razboiul cu Iran

In Australia e vara dar nu as merge acolo pentru plaja. Plajele destinatiilor exotice sunt mult peste cele din Australia.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Australia nu e in nici un caz buget (nu am verificat dar presupun ca numai biletele de avion sint destul peste 500 euro de persoana), plus ca iti trebuie viza si nu de-aia simbolica precum la turci. Daca tot ajungem la 1000-2000 euro (excursia) de persoana putem include si Cuba, macar e ceva relativ safe, super-exotic si s-ar putea sa nu mai existe in aceiasi forma peste 5 ani. Si caldura si plaje la greu. Dar realmente la range-ul asta de preturi se incadreaza mai tot mapamondul, cel putin acolo unde poti gasi o legatura decenta, iar daca poti lua viza inclusiv Florida sau alte alea.
Revenind la chestiile buget de-alde Maroc tot nu e de plaja-plaja iarna, decit la limita. Daca gasesti un avion ieftin (sau eventual o excursie din vreo tara din vest cu o legatura ieftina cu ceva gen wizzair sau similar) cred ca imbatabil la pret sint Canarele. Nu e chiar cald-cald dar se poate face plaja si baie asa la limita (si clar scufundari ca oricum iti dau aia un costum de 3-5 mm); iar de plouat cred ca ploua doar citeva zile pe an. Si sint destule de vazut (mai ales pe insulele mari), totul "standard" (cazare ok, supermarketuri, au euro, nici nu ai nevoie de pasaport, etc).

Daca vrei ceva un pic mai cald (dar si mai scump si nu atit de civilizat, dar nu atit de scump ca alte variante) Cap Verde.

#10
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 f300, on 22 septembrie 2012 - 10:37, said:

Australia nu e in nici un caz buget (nu am verificat dar presupun ca numai biletele de avion sint destul peste 500 euro de persoana), plus ca iti trebuie viza si nu de-aia simbolica precum la turci.
Posted Image Posted Image Daca ar fi doar 500 de persoana... cred ca multi erau deja pe acolo... Cred ca doar cu vreo mega-oferta scazi sub 1000... de regula sunt cam 1100-1200 cele mai ieftine, curent cam 1400-1500 (euro, bineinteles)!

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am vrut sa zic minim 1000 dar am zis sa nu exagerez, chiar mi-a fost lene sa caut. Oricum presupun ca te poti duce aproape oriunde exista curse vag normale de banii respectivi.

#12
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

 f300, on 22 septembrie 2012 - 10:37, said:

--- Revenind la chestiile buget de-alde Maroc tot nu e de plaja-plaja iarna, decit la limita. Daca gasesti un avion ieftin (sau eventual o excursie din vreo tara din vest cu o legatura ieftina cu ceva gen wizzair sau similar) cred ca imbatabil la pret sint Canarele. Nu e chiar cald-cald dar se poate face plaja si baie asa la limita (si clar scufundari ca oricum iti dau aia un costum de 3-5 mm); iar de plouat cred ca ploua doar citeva zile pe an. ---
Temperaturile pe timpul iernii in Maroc ( Agadir, Legzira, Sidi Ifni, Tan Tan ) sunt aproape identice cu cele din insulele Canare ( mai precis sud-vestul, sudul si sud-estul insulei Tenerife - Costa Adeje, Las Americas, Los Cristianos, El Medano sau insulele Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria ) cu un plus pentru localitatile marocane, localizate mai aproape de Sahara.
Costurile de transport sunt similare, pentru a ajunge in cele doua destinatii, iar in Maroc, preturile pentru cazare, mancare, transport local, souveniruri, etc... sunt semnificativ mai mici decat cele din insulele Canare.

#13
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 raul_6776, on 22 septembrie 2012 - 13:22, said:


Temperaturile pe timpul iernii in Maroc ( Agadir, Legzira, Sidi Ifni, Tan Tan ) sunt aproape identice cu cele din insulele Canare ( mai precis sud-vestul, sudul si sud-estul insulei Tenerife - Costa Adeje, Las Americas, Los Cristianos, El Medano sau insulele Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria ) cu un plus pentru localitatile marocane, localizate mai aproape de Sahara.
Costurile de transport sunt similare, pentru a ajunge in cele doua destinatii, iar in Maroc, preturile pentru cazare, mancare, transport local, souveniruri, etc... sunt semnificativ mai mici decat cele din insulele Canare.

Temperaturile in statiunile din Maroc sau Egipt ating maxim 22 de grade in timpul zilei, nu mi se pare agreabil sa faci plaja la 20 de grade sau baie la 17 grade. Prefer sa dau 2-300 euro de persoana in plus (pt 7 zile) si sa savurez o pinacolada pe plaja in Caraibe la 28 de grade sub umbra unui cocotier.

Edited by razvanait99, 22 September 2012 - 15:51.


#14
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

 razvanait99, on 22 septembrie 2012 - 15:49, said:

Temperaturile in statiunile din Maroc sau Egipt ating maxim 22 de grade in timpul zilei, nu mi se pare agreabil sa faci plaja la 20 de grade sau baie la 17 grade. ---
In multe zile temperatura in ultima iarna ( ianuarie 2012 ) in Egipt, statiunea Hurghada, a depasit 25 de grade in timpul zilei, iar temperatura apei Marii Rosii este mereu peste 20 de grade ( altfel cum ar supravietui coralii ? ). Pozele atasate sunt facute de mine, in ianuarie 2012 in zona Hurghada - Giftun, vor dovedi ca nu spun povesti.

Attached Files



#15
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Toate site-urile care detin informatii legate de temperaturile zilnice din Hurghada din ianuarie 2012 arata ca temperatura maxima inregistrata in ianuarie 2012 este de 24* C.
Sora mea a fost in primele zile ale lui 2012 in Hurghada, iar temperatura maxima inregistrata a fost de 22*C. Baie se putea face doar in piscina incalzita a hotelului. Au fost cateva zile cand nici diving nu s-a putut face datorita furtunilor de nisip.

http://www.wundergro...eq_statename=NA



#16
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

 razvanait99, on 22 septembrie 2012 - 22:50, said:

Toate site-urile care detin informatii legate de temperaturile zilnice din Hurghada din ianuarie 2012 arata ca temperatura maxima inregistrata in ianuarie 2012 este de 24* C.
Sora mea a fost in primele zile ale lui 2012 in Hurghada, iar temperatura maxima inregistrata a fost de 22*C. Baie se putea face doar in piscina incalzita a hotelului. Au fost cateva zile cand nici diving nu s-a putut face datorita furtunilor de nisip.

http://www.wundergro...eq_statename=NA
Inseamna ca sora-ta a calatorit in acelasi avion ( singurul care a zburat din Bucuresti spre Hurghada ) cu mine !!!
Intreab-o te rog si posteaza:
- la ce ora a decolat avionul de pe OTP ?
- la ce ora a aterizat avionul pe HUR ?
- care era indicativul si numele avionului ( este cam mult sa retina si asta, dar mai stii ! ) ?
- cum se numea ghidul ?
- a fost in excursia spre Luxor ?
- vreau si eu poze facute de sora-ta cu furtunile de nisip din primele zile ale lui 2012 ( era un fenomen nemaintalnit de romani si sincer cred ca trebuia imortalizat ),  sa le 'ridici' aici ?
Se pare ca dictonul "Nu crede ce spune cineva, fara sa verifici chiar tu" este valabil si pentru legaturile 'de sange'.
Sincer " imi pare rau pentru tine"...

#17
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 raul_6776, on 22 septembrie 2012 - 23:18, said:


Inseamna ca sora-ta a calatorit in acelasi avion ( singurul care a zburat din Bucuresti spre Hurghada ) cu mine !!!
Intreab-o te rog si posteaza:
- la ce ora a decolat avionul de pe OTP ?
- la ce ora a aterizat avionul pe HUR ?
- care era indicativul si numele avionului ( este cam mult sa retina si asta, dar mai stii ! ) ?
- cum se numea ghidul ?
- a fost in excursia spre Luxor ?
- vreau si eu poze facute de sora-ta cu furtunile de nisip din primele zile ale lui 2012 ( era un fenomen nemaintalnit de romani si sincer cred ca trebuia imortalizat ),  sa le 'ridici' aici ?
Se pare ca dictonul "Nu crede ce spune cineva, fara sa verifici chiar tu" este valabil si pentru legaturile 'de sange'.
Sincer " imi pare rau pentru tine"...

A zburat de pe Gatwick cu Thomson Airways cu o aeronava Boeing 757-200 pe data de 6.1.12.
O sa ii cer si poze special pentru tine.

#18
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

 razvanait99, on 22 septembrie 2012 - 23:32, said:

A zburat de pe Gatwick cu Thomson Airways cu o aeronava Boeing 757-200 pe data de 6.1.12.
O sa ii cer si poze special pentru tine.
Am verificat pe site-ul celor de la Thomson Airways, au in flota aeronave Boeing 757-200.
Imi aduc foarte bine aminte ca in 6.1.2012 ( de Boboteaza la noi ) era intr-o vinere si eram in croaziera pe Marea Rosie, catre El Gouna si se comenta, ca noi facem plaja pe ambarcatiune, in timp ce in Romania era 'gerul Bobotezii'. Daca nu eram in excursie poate vedeam, in timp ce faceam plaja la piscinele incalzite ale hotelului sau la plaja hotelului la Marea Rosie si aeronava celor de la Thomson Airways, coborand la aterizare pe HUR.
Si in ce data s-a intors in United Kingdom ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate