Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Deja-vu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
aveti ?

sa va amintiti de locuri pe care nu le-ati mai vazut niciodata

#2
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

 gi_fubar, on 19 septembrie 2012 - 22:20, said:

aveti ?

sa va amintiti de locuri pe care nu le-ati mai vazut niciodata
ce ciudat, eu tocmai ce am avut un deja-vu. se intampla. nustiu cum,dar mie mi se intampla destul de des...

#3
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Au mai spus si altii. Sint in prima parte a vietii. Si sint stranii.
Vezi ceva normal si ai impresia de deja-vu, sau straniu.
Control la inimioara.Posted Image

#4
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Imi amintesc cand am inceput sa am primele mele deja-vu-uri pe la 13-14 ani, credeam ca o iau razna, nu mai puteam de frica, cand din intamplare am dat peste un articol dintr-o revista unde explica acest fenomen, pot spune ca nu mai puteam de fericire.
In ultimul timp nu prea mai am, sau foarte rar odata la 2 luni.

Edited by PlasticBoy18, 20 September 2012 - 00:27.


#5
iulian-13

iulian-13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.11.2011
uneori da... si e foarte ciudat  Posted Image

#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 PlasticBoy18, on 20 septembrie 2012 - 00:26, said:

Imi amintesc cand am inceput sa am primele mele deja-vu-uri pe la 13-14 ani, credeam ca o iau razna, nu mai puteam de frica, cand din intamplare am dat peste un articol dintr-o revista unde explica acest fenomen, pot spune ca nu mai puteam de fericire.
In ultimul timp nu prea mai am, sau foarte rar odata la 2 luni.
Vezi si unii spun sa nu se mai discute de "prostiile" astea. Tie ti-au facut bine niste explicatii.
Chiar ce sint, Ce explicatie se dadea?
Eu am avut f putine, si nu m-au obsedat. Doar eram curios ce ar fi fost, dar ptr scurt timp.

#7
Chaval

Chaval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 06.09.2012
Eu am exact contrariul. Mi se pare câteodată că fiecare dintre locurile deja văzute sunt nemaivăzute.

Edited by Chaval, 27 September 2012 - 23:37.


#8
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Exact asta e un deja-vu, sentimentul de noutate pentru ceva deja experimentat ?

Cred ca imi amintesc doar 2-3 deja-vu si nici alea nu stiu cat de veridice erau. Serios, similaritatile dintre unele evenimente sunt enorme si poate e doar lipsa de constientizare a unor anumite lucruri... Poate parea ca deja s-a intamplat deja desi detaliile sunt oricum diferite.

E imposibil ca atunci cand constientizezi toate aceste lucruri sa mai ai in continuare acel sentiment care pana la urma si asta e, un sentiment...nu poti folosi ratiunea acolo unde totul e incomplet, nu poti explica rational ce s-a intamplat tocmai pentru ca nu cunosti aceste lucruri si te afli in obscuritate dar asta nu justifica in niciun fel "logica" din spatele unui deja-vu. Ideea e ca nu poate aparea in cazul in care esti perfect constient de toate detaliile si nu esti distras in orice fel...

Edited by Ovidiu93, 28 September 2012 - 07:46.


#9
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Si asta, dar mai degraba de oameni. Am intalnit oameni pe care aveam senatia ca-i cunosc de cand ma stiu.

#10
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Nu e deloc un deja-vu.

#11
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Nu, nu este.

#12
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

 gi_fubar, on 19 septembrie 2012 - 22:20, said:

aveti ?

sa va amintiti de locuri pe care nu le-ati mai vazut niciodata
Da. Cand m-am ratacit prin munti, am trecut prin niste locuri care m-au afectat inimaginabil, parca le cunoasteam si dintr-o alta viata de cand e lumea si pamantul, la fel si senzatiile parca le-am mai trait.
Trebuie spus ca senzatia nu apare din prima secunda ci pe parcurs, la a doua sau a treia experienta cand mai treci prin locu ala iar prin antrenament poate aparea imediat sau char spontan cand vezi ceva si STII ca ai mai vazut asa ceva( o fantana, un lac, un triunghi incercuit de padure, un cerb ), exact ACOLO si in imprejurarea aia.

Teoretic ar exista o explicatie. De cand ne nastem acumulam informatii peste informatii, deci creierul a experimentat deja destule si oricare experienta NOUA e de fapt suma unor senzatii( culori, sunete etc ), perceptii vizuale, geometrice, logici, ratiuni, emotii pe care deja le cunoastem si le avem intiparite in memorie. Cand traim ceva NOU de fapt creierul experimenteaza TOT ce am mai trait, desi experienta e noua, totusi avem senzatia ca am mai trait senzatia sau chiar toata experienta. Mai intervine si memoria dupa o zi doua care ne spune, da, am mai trait asta intr-o alta viata ( desi e de acum o zi doua ).

Eu cred ca exista o infinitate de universe paralele si noi ne traim si reluam viata asta mereu de la inceput ( mereu schimbam ceva in ea ) si inca o infinitate de vieti diferite intr-o infinitate de combinatii, deci oricare experienta de azi e un fel de reluare la infinit a unor experiente deja traite in trecut. E ca si cum ne-am implanta direct constiinta si memoria intr-un alt creier dintr-un alt univers paralel si am retrai totul de la inceput. Chestia cu infinitatea de universe paralele ar putea fi mai reala decit de imaginam noi.

#13
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Universuri paralele....

Din ce am mai citit, de experimentat nu poate fi vorba, fiind destul de echilibrat, iar cei echilibrati nu prea intra prin alte universuri.
Deci din ce am auzit si eu, sint :
Universuri practic identice cu al nostru, dar cu ceva diferit, deci reale, fizice.
Universuri paralele complet diferite, ce pot fi asimilate cu lumile astrale, sau poate altceva.
Lumi astrale, energetice, ce nu au nici o legatura cu lumea reala, ca mod de manifestare, decit ca nu pot exista fara ea.
Universuri din ce in ce mai eterate, mai rarefiate, ce se indeparteaza de lumea fizica, cu fiecare univers, cu cite un ordin de marime sau mai multe chiar, in privinta densitatii materiei.
Si posibil si alte categorii.

Lumea aceasta fizica reala, e generatoare de lumi astrale. Dar e unica, si e baza. Fiind cea mai densa.

Va dati seama din ce categorie ar putea fi deja-vu. Putem emite doar pareri, si e posibil sa fie mai multe categorii de deja-vu.

Sau care sa tina de acea caracteristica a timpului de a nu avea directie, in mod real. Ci doar evenimente.

Edited by NASTYPRIMUL, 23 October 2012 - 01:24.


#14
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Da, si mie mi se intampla ;)

 NASTYPRIMUL, on 23 octombrie 2012 - 01:23, said:

Universuri paralele....

Din ce am mai citit, de experimentat nu poate fi vorba, fiind destul de echilibrat, iar cei echilibrati nu prea intra prin alte universuri.
Deci din ce am auzit si eu, sint :
Universuri practic identice cu al nostru, dar cu ceva diferit, deci reale, fizice.
Universuri paralele complet diferite, ce pot fi asimilate cu lumile astrale, sau poate altceva.
Lumi astrale, energetice, ce nu au nici o legatura cu lumea reala, ca mod de manifestare, decit ca nu pot exista fara ea.
Universuri din ce in ce mai eterate, mai rarefiate, ce se indeparteaza de lumea fizica, cu fiecare univers, cu cite un ordin de marime sau mai multe chiar, in privinta densitatii materiei.
Si posibil si alte categorii.

Lumea aceasta fizica reala, e generatoare de lumi astrale. Dar e unica, si e baza. Fiind cea mai densa.

Va dati seama din ce categorie ar putea fi deja-vu. Putem emite doar pareri, si e posibil sa fie mai multe categorii de deja-vu.

Sau care sa tina de acea caracteristica a timpului de a nu avea directie, in mod real. Ci doar evenimente.

As mai adauga teoria memoriei speciei. Sau a reincarnarii.

#15
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
Deja vu ...se intampla cand EI schimba ceva (din matrix)

serios acu - nu e imposibila faza cu reincarnarea si o amintire pierduta. Cica uitarea renasterii nu e totala mereu

#16
CristianMoldoveanu

CristianMoldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.02.2015
Cred ca toata lumea experimenteaza senzatia de deja-vu pe parcursul vietii.

#17
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
La noi in oltenia se zice dejavazui si e o chestie normala.

#18
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
In unele discutii cu anumite persoane am impresia ca intuiesc ce va spune, discutia aia, fiecare cuvant spus, atat al meu cat si al persoanei cu care vorbesc, parca au fost traite deja, senzatia e foarte ciudata.

Edited by Mucificator, 24 November 2015 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate