Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sumator RDS + NextGen

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
htb222

htb222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.01.2007
Salut!

Incerc sa gasesc o solutie pentru a insuma semnalele RDS si NextGen.
Din cate stiu, pe digital, folosesc frecvente diferite.

Am folosit un sumator MM-200 pentru a incerca aceasta insumare, dar fara succes.

Se poate sa ma ajute cineva cu ceva informatii?

Multumesc!

#2
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
Putin probabil ca o sa reusesti.
Sa presupunem ca pe digital folosesc frecvente diferite dar ce se intampla cu analogicul ? RCS are ocupate aproape toate frcventele cu canale: analogice+digitale

DACA intradevar sunt folosite frecvente diferite, ai putea sa incerci sa pui niste filtre "trece banda" dupa care sa insumezi semnalul ramas.
2 tipuri de filtre trece banda unul care sa lasa doar frecventele de digital RDS, iar celalalt care lasa doar frecventele de digital ale lui Nextgen

Edited by szjozsef, 19 September 2012 - 18:29.


#3
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Posthtb222, on 19 septembrie 2012 - 18:01, said:

Incerc sa gasesc o solutie pentru a insuma semnalele RDS si NextGen.
Nu vei reusi niciodata sa insumezi 2 operatori de TV, deoarece frecventele pe care se transmit canalele TV sunt standard. Si ambele folosesc acelasi standard. Incep de la 112.25 MHz si apoi din 7 in 7 MHz pentru analogic pina in 860MHz.

#4
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
pe analogic e clar ca nu o sa mearga, dar pe digital ar fi ceva sanse.

#5
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View PostBukovina, on 21 septembrie 2012 - 16:18, said:

pe analogic e clar ca nu o sa mearga, dar pe digital ar fi ceva sanse.
Nici pe digital... sunt folosite aceleasi frecvente (e standard universal) cu ecart de 8MHz intre ele (306, 314, ... 490, 498, ... etc... modulatie qam)

#6
dragoshalcea

dragoshalcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009

View Postflorianro, on 21 septembrie 2012 - 21:29, said:

Nici pe digital... sunt folosite aceleasi frecvente (e standard universal) cu ecart de 8MHz intre ele (306, 314, ... 490, 498, ... etc... modulatie qam)

Pe digital se poate , eu folosesc un comutator acum http://www.dipolnet....l_ir__E2024.htm, si merge sa comut intre ele.
Fiecare operator TV din romania pe catv are o limita de banda RDS 320-490 (asa ceva) si Nextgen de la 610-820 si intre ele este UPC daca nu ma insel
Teoretic ai nevoie de
filtre ptr. analogic (aici e mai complicat),
un sumator de banda larga,
un amplificator multiplu pentru corectia semnalului http://www.dipolnet....mhz__B11685.htm)
...si trbuie sa merga

#7
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004

View Postdragoshalcea, on 17 octombrie 2012 - 11:20, said:

Pe digital se poate , eu folosesc un comutator acum http://www.dipolnet....l_ir__E2024.htm, si merge sa comut intre ele.
Fiecare operator TV din romania pe catv are o limita de banda RDS 320-490 (asa ceva) si Nextgen de la 610-820 si intre ele este UPC daca nu ma insel
Teoretic ai nevoie de
filtre ptr. analogic (aici e mai complicat),
un sumator de banda larga,
un amplificator multiplu pentru corectia semnalului http://www.dipolnet....mhz__B11685.htm)
...si trbuie sa merga

Ma indoiesc ca zonele de frecvente folosite de operatori CATV pentru digital sa fie reglementate. E alegerea fecareia ce frecvente folosesc

#8
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postszjozsef, on 17 octombrie 2012 - 18:01, said:

Ma indoiesc ca zonele de frecvente folosite de operatori CATV pentru digital sa fie reglementate. E alegerea fecareia ce frecvente folosesc

Este reglementata la nivel international. Altminteri nu ar stii echipamentele DVB de unde sa extraga semnalul. Nu exista banda RDS/UPC/Nextgen... zice cineva mai sus sa RDS are 320-490... pai si UPC are pe 322-330-338-346... etc, pina pe la vreo 630MHz.

#9
avorniculuic

avorniculuic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2012
Se poate face insumarea celor doua semnale de CATV.  Va dau detalii daca ma contactati. Solutia nu este costisitoare

Edited by avorniculuic, 22 December 2012 - 02:09.


#10
dragoshalcea

dragoshalcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009

View Postavorniculuic, on 22 decembrie 2012 - 01:52, said:

Se poate face insumarea celor doua semnale de CATV.  Va dau detalii daca ma contactati. Solutia nu este costisitoare
unde te gasesc ?

#11
ulrichx

ulrichx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.10.2011
sa gait vre-o solutie ?? se poate ..ce piese trebuiesc .. eu am gasit ceva dar nu prea cred ca e ce trebuie .. asta din cate am citit este sumator de Terestrial si Cable  http://www.vancouver...plexer.html  
pareri ceva ..

#12
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Ma confrunt si eu cu aceasta problema, pe jumatate rezolvata: am insumat UPC + RDS. Chiar daca sunt multe canale pe aceleasi frecvente, merge, cel putin digitalul care ma intereseaza pe mine. Am scanat automat UPC-ul si apoi am scanat manual numai frecventele care imi trebuiau pe RDS in total am vreo 250 de posturi TV.
Problema este ca ma cam deranjeaza sa scot un cablu si sa bag altul.
Am incercat cu un sumator clasic cu comutator, dar cred ca butonul de comutare este doar pe null, masa fiind comuna, deci uneori interfereaza unele programe.
Concluzie: caut un sumator TV cu comutator intre cele 2 surse (chiar si manual) care sa nu produca interferente si sa fie la un pret decent.
Am gasit ceva la 100 lei, dar la pretul asta mai pun 150 lei si-mi iau reciver cu PVR.

Multumesc anticipat celor care vor raspunde la subiect.

Edited by ovys1979, 18 November 2013 - 21:03.


#13
GLOBO7010CR

GLOBO7010CR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.03.2011
AM un LED LG  pe care merg canalele  RDS digital si analogic  .am dat cautare pe digital terestru  si am receptionat bulgari  dar sau pierdut programele RDS  . CUM POT SA ramana si rds si bulgari  , ceva sumator ?

#14
dragoshalcea

dragoshalcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009

View Postovys1979, on 18 noiembrie 2013 - 21:03, said:

Ma confrunt si eu cu aceasta problema, pe jumatate rezolvata: am insumat UPC + RDS. Chiar daca sunt multe canale pe aceleasi frecvente, merge, cel putin digitalul care ma intereseaza pe mine. Am scanat automat UPC-ul si apoi am scanat manual numai frecventele care imi trebuiau pe RDS in total am vreo 250 de posturi TV.
Problema este ca ma cam deranjeaza sa scot un cablu si sa bag altul.
Am incercat cu un sumator clasic cu comutator, dar cred ca butonul de comutare este doar pe null, masa fiind comuna, deci uneori interfereaza unele programe.
Concluzie: caut un sumator TV cu comutator intre cele 2 surse (chiar si manual) care sa nu produca interferente si sa fie la un pret decent.
Am gasit ceva la 100 lei, dar la pretul asta mai pun 150 lei si-mi iau reciver cu PVR.

Multumesc anticipat celor care vor raspunde la subiect.

Eu am rezolvat
daca te ajuta cu ceva ai aici o jucarie http://www.dipolnet....l_ir__E2024.htm
pentru detalii intra pe privat

#15
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Inainte de 1990 barbatii din RO  se "pricepeau" la femei, fotbal si politica, dupa 1990 or inceput se se "priceapa" si la "cablu".

Edited by cristip20, 12 September 2014 - 18:03.


#16
oacky007

oacky007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2010
Deci pana la urma a rezolvat cineva ?

#17
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Nu puteti rezolva asa ceva. Frecventele de transmitere sint standard, adica toti operatorii emit pe aceleasi frecvente si folosesc toate frecventele. Daca incercati sa insumati frecventele, pasiv,  de la doi operatori diferiti, o sa obtineti o "varza".  Pe digital o sa aveti "NO SIGNAL" iar pe analogic o sa vedeti doua imagini suprapuse una peste cealalta.
Singura solutie e sa aveti doua cabluri in spatele TV-ului, unul, de la un operator oarecare, care intra intr-un STB si celalalt care il conectati direct la TV, cu un modul CI+ (ma refer la semnalele digitale, analogicul nu il iau in discutie pt ca e imposibil).
P.S.
Sumatoarele active au pierderi mari de semnal, asa ca nu dati banii pe ele pt ca o sa aveti un bibelou de pus in vitrina.

P. S. 1
Va doresc succes la insumarea semnalelor.
P.S. 2
Un fost cablagiu.

Edited by cristip20, 20 April 2015 - 19:38.


#18
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
normal ca merge

iar tu daca ai fost cablagiu .. e clar .. erai din ala care tu nu gandesti tu muncesti .. si erai perfect in a da gauri cu rotopercutorul .

acum eu am ambele DIGI SI DOLCE"telekom"

am bagat CI de la digi am scanat si aranjat cum a  vrut muschiul meu canalele lor  apoi am scos cardul " logic ca nu se mai vede DIGI film " ca sa vad digifilm tre sa fac swich de CI-uri .
am baga cardul de la TELEKOM care este in continuare in TV si manual am scanat cele 2 frecvente pe care se afla dolce sport 1-2-3-4 .
apoi m-am dus la aranjearea programelor si le-am pus lunga digi sport.

ca sa le vad tre sa schimb cablul . ATAT !!!! cand o sa simt nevoie sa nu ma mai misc din pat pentru a schimba intre digi sport si dolce sport o sa iau acel sumator la 75 lei.

iar faza cu frecventele este foarte corecta NU SE SUPRAPUN .... FIECARE OPERATOR ARE LIMITA FINALA  PANA LA INCEPEREA FRECVENTELOR CELORLATI OPERATORI .

Edited by HelllBoy, 29 September 2015 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate