Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Flightradar24 - radar aerian online

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Dacă sunteţi curioşi să vedeţi unde se află un anumit avion sau cât mai are până aterizează, puteţi accesa o hartă online care prezintă, în timp real, traseul aeronavelor.
Flightradar24.com monitorizează toate zborurile din lume, fie cele comericale, cele private sau cele militare. Pe hartă puteţi vedea cum avionul despre care doriţi să aflaţi mai multe detalii se deplasează pe traseul său. În plus, puteţi vedea la ce altitudine şi la ce viteză zboară în momentul respectiv.
Informaţia de pe Flightradar24 poate fi grupată pe aeroporturi, pentru a afla ce zboruri sunt programate să aterizeze sau să decoleze în următoarele două ore.
Flightradar24 foloseşte informaţiile oferite de Administraţia Aviatică Federală din SUA şi de sistemele de supraveghere aeriană din alte ţări.
Pe hartă nu apar, însă, toate avioanele, întrucât nu toate aparatele sunt echipate cu ADS-B, sistemul de supraveghere. În plus, în unele zone, precum America Latină nu există  la sol aceste sisteme pentru a recepţiona informţiile de la avioanele echipate cu acest sistem. În prezent, site-ul acoperă cel mai bine SUA şi Europa, celelalte continente fiind mai puţin acoperite.
[ http://media.rtv.net/image/201209/w620/flight_radar_16090600.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.rtv.net/t...real_45057.html

http://www.flightradar24.com/

Edited by chaosss, 18 September 2012 - 21:48.


#2
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Il folosesc de ceva vreme :)

#3
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Interesant

#4
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Nu am gasit niciun Wizzair sau Blueair. Cele lowcost nu apar sau nu sunt echipate cu ADS-B ?
L.E. Am gasit un Blueair deasupra Otopeniului.

Edited by Cnox, 18 September 2012 - 22:42.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Oh, a descoperit lumea si serviciul asta activ de vreo 6 ani, noroc cu RTV-ul Posted Image
ps - exista si versiune android, e utila cand avionul asteptat are intarziere vezi pe telefon unde este sa nu pleci aiurea la aeroport prea devreme Posted Image

 Cnox, on 18 septembrie 2012 - 22:40, said:

Nu am gasit niciun Wizzair sau Blueair. Cele lowcost nu apar sau nu sunt echipate cu ADS-B ?
L.E. Am gasit un Blueair deasupra Otopeniului.
Apar cam toate aeronavele modernizate nu are importanta compania. Vezi ca e cu smen sa cauti ce te intereseaza, indicativul de zbor si numarul de zbor nu coincid intotdeauna plus ca sunt servicii intercompanii (gen Sky Team) care permit uneia sa foloseasca avionul alteia cand are probleme la lor si atunci cursa nu mai apare cu id-ul asteptat.

Edited by andreic, 18 September 2012 - 23:03.


#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Oare al-Qaeda stie de site-ul asta? :)

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Crde ca de atata timp... stie :)

#8
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

 Cnox, on 18 septembrie 2012 - 22:40, said:

Nu am gasit niciun Wizzair sau Blueair. Cele lowcost nu apar sau nu sunt echipate cu ADS-B ?
L.E. Am gasit un Blueair deasupra Otopeniului.

Sunt...Le regasesti dupa indicativ. Daca incepe cu WZZ esre (Wizzair) sau JOR este (BlueAir).

Pe ATR-urile de la Tarom sau Saab-urile de la Carpatair nu le vei gasi...

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 andreic, on 18 septembrie 2012 - 22:50, said:

Oh, a descoperit lumea si serviciul asta activ de vreo 6 ani, noroc cu RTV-ul Posted Image
ps - exista si versiune android, e utila cand avionul asteptat are intarziere vezi pe telefon unde este sa nu pleci aiurea la aeroport prea devreme Posted Image

Si eu il folosesc pe telefon de vreo 2 ani . Parca am auzit de el pe AndroidPolice.

Cu aplicatia de pe telefon am uimit multi prieteni care nu aveau habar cate avioane zboara in europa , in romania ...sau ce avioane sunt deasupra capului lor.

Edited by polizei, 19 September 2012 - 01:19.


#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 andreic, on 18 septembrie 2012 - 22:50, said:

Oh, a descoperit lumea si serviciul asta activ de vreo 6 ani, noroc cu RTV-ul Posted Image

Pai lumea nu sta non-stop pe internet ca unii. :D

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.radarvirtuel.com/
http://www.openskymap.com/LROP.html

#12
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

 chaosss, on 18 septembrie 2012 - 21:44, said:

Flightradar24.com


E foarte bun !
Am dat de el acum cativa ani, din cauza unui zbor cu o aeronava ( cum sunt multe ca aceasta 'neechipate' ) care nu avea monitoare de afisare a traseului in timp real.
Fiind pasionat de fotografiatul de la inaltime, il gasesc foarte util pentru mine. Inaintea unui zbor, cunosc prin intermediul acestui site, traseul aeronavei si pot anticipa ce ar fi de fotografiat de la 10km inaltime ( trebuie doar sa am noroc de lumina si lipsa norilor ). De exemplu: am fost de curand in Rhodos si stiam ca ruta aeronavei va fi in apropiere de muntele Athos ( dar nu am avut noroc de atmosfera 'curata', vezi in foto atasat ).
Acest site il folosesc in combinatie cu:
- data.flight24.com
- planespotters.net
si site-urile aeroporturilor ( de unde aflu in prealabil indicativul zborului ).

Attached Files



#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Stie cineva ce fel de zbor e ala LJ55? L-am tot vazut pe harta, azi chiar zbura deasupra orasului meu, am iesit afara, si am vazut intr-adevar, un avion mult mai mic decat celelalte, dar zbura si pe la vreo 13000m. Ce transporta acest LJ55 (Learjet 55)?

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Oameni de afaceri.

#15
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Sursa?

Edited by Talkabout, 14 March 2014 - 17:59.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Wikipedia zice ca e Business jet de 10 locuri.
Sau o fi Basescu.

Edited by don_dannielo, 14 March 2014 - 18:00.


#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Am inteles. Interesant cum un cacat de ala mic poate sa zboare la 13000+ metri. Si mai avea si reactie..
Da, e posibil sa fie si Baselu'..

Interesant ca nu poti vedea la learjet-u asta de unde pana unde se duce

Edited by Talkabout, 14 March 2014 - 18:06.


#18
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Care sunt motivele pentru care un avion ar avea o ruta ca asta? Nu e mai usor s-o ia mai "drept"? De ce ar merge pana aproape de polul nord?
Mi se pare foarte lung acel traseu..

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate