Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

INFO pentru transferuri - vrei sa te transferi? Intră aici!

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Ce pot sa-ti spun despre acele materii "ciudate" e ca: asa se numesc ele: module... Modulul 1 ( M1 ) .. e o materie... Modulul 2 ( M2 ) e o alta materie.... etc.

Eu inainte sa ma transfer, tot dupa clasa a IX-a, am plecat de la Resurse naturale si protectia mediului si faceam si eu vreo 4 M-uri de astea.. si pot sa zic ca erau chiar usoare, pt mine ( parerea mea.. ) unde aveam doar 10 fara sa ma prea stresez cu invatatul...
Acum, depinde si de preferintele tale.. poate exista pe aici persoane care sunt / au fost la acest profil, unde vrei tu sa te muti, si poate te pot ajuta cu mai multe informatii.

O zi faina.

#20
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
eu sunt la turism si alimentatie, daca tie iti place sa inveti despre fasole si cartofi nu ai decat, eu vreau sa ma mut, nu imi place de loc, de obicei la acest profil vin copii de pe la tara, care chiar nu sunt genul meu.
flori, sunt clasa a IX-A, ma mut de la turism si alimentatie la filologie, daca sunt corigent la o materie pot sa ma mut ? media de admitere a fost 7,06 iar a mea 7,25

#21
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
@b_o_G_d_a_N, ai privat :)

Sarbatori Fericite!

#22
xRoxette

xRoxette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2013
Buna . Eu am o intrebare mai dificila ,sa zic asa . Va rog mult sa ma ajutati ,daca puteti . Prietenul meu face 18 ani in iulie ,anul acesta . Este la liceu in Italia ,clasa a 11. Anul viitor vrea sa se transfere aici ,insa fara acordul parintilor . Este posibil transferul ? Stiu ca este mai dificil dar ma gandesc ca daca va avea 18 ani ,nu va mai fi nici o problema :-? Astept un raspuns . Va multumesc !

#23
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Din ce stiu eu, cei care fac 18 ani, se pot inscrie doar la seral, dar nu vreau sa spun prostii. Asta am auzit si eu, asta spun...

Dar tinand cont ca e un caz mai "aparte", eu zic ca cel mai bine e sa sune la liceul unde vrea sa se transfere, in RO, sa le explice situatia si atunci i se va spune exact daca se poate, si daca da, in ce conditii. :)

#24
artanix

artanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.11.2007
Salutare ! :) As vrea sa stiu si eu ce diferente se dau daca ma mut din liceul Kretzulescu ( profil Comert ) la liceul Basarab ( Stiinte ale Naturii ) si daca ar trebui sa ma apuc de acum de invatat, sau pot sa o las mai moale ca nu e asa greu , si sa invat in ultimele luni de scoala?

#25
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Nu cunosc in detaliu profilele, ca sa-ti spun ce materii se fac la SN si ce nu faci tu. Ideea e sa vorbesti cu cineva care e la orice liceu.. la SN (stiinte ale naturii) .. si vezi ce materii au ei in plus.. si tu nu le faci. Din alea dai examen ( oral si scris... pe care trebuie sa il promovezi cu minim 6... ). Nu e tragic, nici sfarsitul lumii... cu acele examene. Asa ca nu te stresa sa inveti in timpul scolii, doar ca sa le promovezi. Mai mult sunt de...formalitati acele examene, ca asa e legea. Pe cine crezi tu ca intereseaza cat de bine inveti in 2-3 saptamani la o materie pe care n-ai mai facut-o ?!?! Dar traim in Romania...

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Nu mai dezinforma. Nota minima e 5.
Dai examen la disciplinele pe care nu le-ai facut in afara de optionale. Din toate clasele. Daca esti in cl 12 vei da din cl 9, 10, 11 si 12.
Vii cu foaia matricola si iti vor preciza la ce dai examen.

#27
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011

Quote

Nu mai dezinforma.

Nu dezinformez. Am mai spus, am dat si eu diferente, la un transfer. Si mi s-a spus ca trebuie sa iau minim 6.

p.s.: treaba cu toate clasele de unde o stii? acum cine dezinformeaza?

Quote

Vii cu foaia matricola si iti vor preciza la ce dai examen.

Foaia matricola nu se da asa cand are elevul chef, ci se trimite prin posta in 5 zile lucratoare. ;) El are nevoie doar de o adeverinta cu medii.

p.s.: o fi chestie ca depinde de la oras la oras si de la liceu la liceu.... cine stie...

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Vorbesti din auzite. Citeste ROFUIP.

#29
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
In alta ordine de idei, am trecut prin transfer, stiu procedurile, DAR...cum spuneam, poate depinde la oras la oras, de la liceu la liceu... ;)

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Cand am acces la PC voi pune aici exact articolele din ROFUIP. Nu depinde de altceva. E o procedura unica.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Asa cum am promis vin cu cateva precizari din ROFUIP (nu din auzite).
Asa ca va recomand cu caldura sa-l studiati inainte sa faceti afirmatii total eronate.

Quote

Art.72. (1) Examenele organizate de unităţile de învăţământ sunt:
c) examen de diferenţe, pentru elevii a căror înscriere în unitatea de învăţământ este condiţionată de promovarea unor astfel de examene.
Art.75. (1) Toate examenele se desfăşoară după aceeaşi metodologie.
(4) Pentru elevii care susţin examene de diferenţe, examinarea se face din toată materia studiată în anul şcolar sau dintr-o parte a acesteia, în funcţie de situaţie.
(5) Disciplinele la care se dau examene de diferenţă sunt cele prevăzute în trunchiul comun al specializării clasei şi care nu au fost studiate de candidat. Se dă examen, separat, pentru fiecare an de studiu.
(6) Nu se susţin examene de diferenţă pentru disciplinele din curriculumul la decizia şcolii.
(7) În cazul elevilor transferaţi, aceştia preiau disciplinele opţionale ale clasei în care se transferă. La disciplinele opţionale în curs de desfăşurare, părintele/tutorele legal al elevului care nu a împlinit 18 ani îşi asumă responsabilitatea însuşirii de către elev a conţinutului programei şcolare parcurse până în momentul transferului. În foaia matricolă, se trec mediile obţinute la opţionalele studiate la unitatea de învăţământ de la care se transferă.
Art.76. (1) Pentru desfăşurarea examenelor, există trei tipuri de probe: scrise, orale şi practice. La toate examenele se susţin, de regulă, două din cele trei probe, proba scrisă şi proba orală.
(2) Pentru disciplinele de studiu la care, datorită profilului sau/şi specializării, este necesară şi proba practică, modalităţile de susţinere a acesteia şi cea de-a doua probă de examen sunt stabilite de directorul unităţii de învăţământ, împreună cu membrii catedrei de specialitate.
(3) Proba practică se susţine la disciplinele care au, preponderent, astfel de activităţi.
(4) Directorul unităţii de învăţământ stabileşte, prin decizie internă, componenţa comisiilor şi datele de desfăşurare a examenelor. Fiecare comisie are un preşedinte şi doi profesori examinatori.
Art.79. (1) Elevul corigent este declarat promovat la disciplina de examen, dacă obţine cel puţin media 5,00/calificativul suficient.
Art.142.
(2) Obiectele de studiu, precum şi materia din care se susţin examene de diferenţă, se stabilesc de conducerile liceelor, prin compararea curriculumului liceal cu cel al şcolii de arte şi meserii.
Art.145. Nepromovarea unuia dintre examenele de diferenţă anulează dreptul la transfer. Şcoala de la care elevul a solicitat transferul este obligată să-l reprimească.
Art.146. Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ se pot efectua numai în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară; regulamentul intern al unităţii de învăţământ poate prevedea şi condiţii speciale de transfer.
Art.148. Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136 – 145, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate;
B) la recomandarea de transfer, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de Direcţia de Sănătate Publică;
c) la / de la învăţământul de artă sau sportiv;
d) de la liceu la şcoala de arte şi meserii;
e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri.
Art.149. După aprobarea transferului, şcoala primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile. Şcoala de la care se transferă elevul este obligată să trimită, la şcoala primitoare, situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile. Elevul nu este înscris în catalog până la primirea situaţiei şcolare de către şcoala la care s-a transferat.

Toate astea vin in sustinerea celor afirmate de mine mai sus.
Bafta ;)

#32
catamanul

catamanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2013
Salut.Sunt elev in clasa a 9a la un liceu in Craiova pe profil electric.Suntem 18 copii trecuti in catalog dar venim numai 15 copii.Vreau sa ma mut in alt liceu pe Filologie.Am vorbit cu directorul de acolo si a zis ca imi aproba transferul,dar directorul de aici nu prea vrea sa imi dea transferul.Are voie directorul de aici si comitetul profesorilor sa nu imi dea transferul?Si daca da, ce pot sa fac sa ma transfer acum in vara?Mentionez ca vreau neaparat sa ma transfe
r de aici.

Salut.Sunt elev in clasa a 9a la un liceu in Craiova pe profil electric.Suntem 18 copii trecuti in catalog dar venim numai 15 copii.Vreau sa ma mut in alt liceu pe Filologie.Am vorbit cu directorul de acolo si a zis ca imi aproba transferul,dar directorul de aici nu prea vrea sa imi dea transferul.Are voie directorul de aici si comitetul profesorilor sa nu imi dea transferul?Si daca da, ce pot sa fac sa ma transfer acum in vara?Mentionez ca vreau neaparat sa ma transfe
r de aici.

Sry pt postarea dubla.st pe telefon

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Citeste Secţiunea a 7-a: http://www.imclain.ro/roifup.htm

#34
catamanul

catamanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2013
Da am citit.Dar tot nu m-am lamurit daca ma poate obliga cineva din liceul acesta sa ma transfer,chiar daca frecventam cursurile doar 15 elevi.Mentionez ca indeplinesc deja conditia mediei.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp nu ai vazut alte oprelisti in regulament atunci esti liber oricat ar zice directorul in cauza ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 14 March 2013 - 14:33.


#36
catamanul

catamanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2013
Ok multumesc,m-ai ajutat foarte mult...Astept totusi si alte pareri..Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate