Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

INFO pentru transferuri - vrei sa te transferi? Intră aici!

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013

 Authority, on 13 august 2015 - 16:55, said:

Salut .
Mă bate gândul să mă mut la un liceu cu profil econimic . Eu sunt pe filologie , am terminat clasa a 9a cu media 7.80 (puţin , nu am învăţat absolut nimic ) . Aş vrea să ştiu dacă se ia în calcul media cu care am terminat clasa a 9a sau cea cu care s-a intrat la liceu . Aş mai vrea să ştiu dacă o să trebuiască să dau ceva diferenţe la anumite materii . Şi dacă ar fi destul de ok să aleg profilul econimic în defavoarea filologiei . Ţin să precizez că eu nu prea ştiu engleză . Iar matematica o să o recuperez .
Şi o să mă pot transfera acum , adică în august ? E puţin cam târziu ..
ROFUIP
Art. 223 – Elevii din învățământul liceal, din învățământul profesional și din învățământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, cu respectarea următoarelor condiții:
b ) în cadrul învățământului liceal, elevii din clasele X – XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;

Edited by Crristynel, 19 August 2015 - 11:14.


#110
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Salut.Sunt pe a 11 si m-am transferat in vara asta de la un liceu la altul,de la profilul stiinte ale naturii m-am dus pe filologie.
Faza e ca trebuie sa sustin in septembrie niste examene de diferente pentru a se rezolva definitiv transferul, la limba latina mi s-a spus si  poate si la alte materii ,nu mi-a zis sigur.Deci cum sunt aceste examene de diferenta?Usoare sau grele?La ce sa ma astept,tinand cont si de faptul ca nu am mai facut latina pana acum deloc..unde si dupa ce as putea sa invat putina latina?Ce grad de dificultate credeti ca are diferenta?Cat trebuie sa iau sa ca trec si ar trebui sa ma sperii de ele?(diferentele)?
Vreau sa iau si bacalaureatul la anul ca sunt terminat daca nu-l iau cu note mari de asta am venit la filologie fiindca singura materie de care am vrut sa scap e matematica.Sunt dispus sa invat latina ,pe parcursul a astora 2 ani la filo..
Deci stie cineva mai multe despre diferente?Ce se da?E greu,usor?Trebuie sa imi fac griji?
A trecut cineva prin ele?
Astept raspunsul vostru fiindca ma framanta chestia asta..nu as vrea sa ratez transferul sa ma intorc la vechiul liceu..vreau pe filologie..
Multumesc anticipat.

#111
DenisDenis2

DenisDenis2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2015
Salut , eu sunt a 12-a acum , și m-am transferat de la SN la Filologie , dar de-abia acum am aflat de examenele de diferențiere.... Habar nu am în ce constată acestea , dar probabil ne vor ajuta dascălii și ne vor da ceva de unde să ne pregătim....Rog pe cineva care știe să detalieze exact ce a zis AlenTao în postarea de mai sus...

Și când se dau probele...în ce dată mai exact?

Mulțumesc

Edited by DenisDenis2, 30 August 2015 - 21:25.


#112
alin_aalexx

alin_aalexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2014
Buna ziua....Astazi am fost anuntat de la liceu ca mi-a fost acceptat cererea de transfer de la un profil la altu tot in cadrul acestui liceu....Dupa ce am fosst acceptat,trebuie sa fac vreo cerere de inscrie,etc.....

#113
FreezedCoke

FreezedCoke

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2015
Buna ziua! Am trecut in clasa a X-a la un liceu economic, am avut media 8.90 pe primul an si ma gandeam sa trag tare semestrul acesta de clasa a X-a si sa ma mut intre semestre pe un alt profil la un liceu mult mai bun. Daca, de exemplu, termin semestrul cu media ~9.50, am sanse sa intru la un liceu de 9?

#114
manolelacramioara

manolelacramioara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2016
Sunt clasa a 9-a la un liceu teoretic. Initial am mers pe profilul stiinte ale naturi ,am intrat dar la sfaturile parintilor si cunostintelor inainte de inceperea anului m-am transferat la mate-info. La momentul de fata sunt de parere ca am facut o gresala si ca mai bine ramaneam la stiinte si as vrea sa ma transfer inapoi . Crezi ca pot face un nou transfer?

#115
diana-tudor

diana-tudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.01.2007
Buna ziua,

Noi ne mutam vara asta in bucuresti si fara este clasa aXa la economic la noi in oras. Ca sa ii fac transfer la economic la un liceu in bucuresti, trebuie sa aibe ea, sau toti trei, domiciliul cat mai aproape de liceul respectiv, sau merge transferata la oricare liceu economic din bucuresti indiferent de sectorul in care stam?

multumesc

#116
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Buna ziua am si eu o intrebare: am copilul in clasa a noua la un liceu agrico si vrem sal transferam la un liceu de arte(muzica) in alt oras. Am fost deja la secretariat sa ne informam daca se poate si cand si neau spus ca putem sa depunem cererea cind ancepe vacanta mare mai e o luna si daca mai sunt locuri(daca pleac cineva) atunci da. Nu inteleg de ce nu vor sa primeasca cererea anainte ca ma gandesc ca la incheierea anului vor mai fi si alte cereri iar daca depunem cererea in prima zi de vacanta cat o sa dureze pana la aprobarea ei si eventual pana la acele diferente(citeva zile sau mai mult) pentru ca in 10 zile dupa terminarea anului pleaca in vacanta italia. Ma gandesc ca depunand cererea acum puteau sa decida deja consiliul de administratie. Am ancercat si intre semestre si nu a fost posibil.va multumesc.....ps mentionez ca fetita are talent si in plus face si canto cu un profesor

#117
eremiageorgiana

eremiageorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2017
Buna seara! Sper ca macar cineva sa-mi raspunda.
Sunt la profilul matematica informatica, bilingv engleza, limba a doua, germana. Vreau sa ma transfer la alt liceu, pe filologie bilingv engleza, limba a doua tot germana.
Stiu ca va trebuii sa dau niste diferente, doar ca inafara de latina, nu stiu ce mai trebuie sa dau.
Un prieten (mate-info, simplu, limba a doua franceza) si-a depus transferul pt filologie bilingv germana (la acelasi liceu) si i s-a spus ca are de dat 11 diferente...
Ajutor!

#118
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi programa de invatamant de la cele doua specializari, e publica pe site-ul ministerului, faci diferenta si ce rezulta aia e.

#119
AndreyTMs

AndreyTMs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2017
De la filologie la economic la ce materii ar trebui sa dau diferente ?

#120
dudeasc0

dudeasc0

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2018
Salut,sunt acum intr un liceu cu program sportiv si as vrea sa ma mut pe mecanica,intrebarea este ce diferente dau,m-am uitat pe orarul de la mecnaica si avem aceleas materii.

Edited by dudeasc0, 27 January 2018 - 17:34.


#121
catalinadobrescu

catalinadobrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2018
Baiatul meu este in clasa a IX- a la stiintele naturii bilingv germana, noi ne mutam din Craiova in Bucuresti si as vrea sa-l mut la stiintele naturii simplu la un liceu mai bun cu o medie un pic mai mare decat a lui (el are 9,60 iar liceul are 9,70) I se va accepta transferul (avand in vedere ca ne mutam domiciliul si se muta la o clasa nebilingva) ?

#122
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
Salut!
Daca sunt la un liceu pe profil real,stiinte,ma mai pot muta la un liceu de mecanica/electronica/economic avand in vedere ca sunt in clasa a 11a?
daca da,diferentele din ce le voi da?La un liceu teoretic nu am facut deloc modulele/practica ce se face la un liceu tehnologic.Cum as putea invata modulele pentru diferente?

#123
Anonim1804

Anonim1804

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2019
Salut sunt în clasa a 9 a la profil de filologie bilingv-franceza si aș dori sa ma mut pe filologie bilingv-engleza.
Suntem 28 in clasa,iar 14  au limba principala engleza ceilalti 14 franceza si eu practic vreau sa schimb limba. Conteaza media? Trebuie sa dau ceva diferențe?

#124
Andrei705

Andrei705

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.07.2018
Salut,
Sunt in clasa a 11-a la profilul matematica informatica engleza bilingv si as vrea sa ma mut la profil bio chimie pe semestrul 2 in prima/a doua saptamana de scoala, e posibil? Noi suntem 34 in clasa( asta inseamna ca nu se tine cont de limita de 28 elevi), iar media mea de pe semestrul 1 e mai mare decat a ultimului elev din clasa in care vreau sa ma mut. Iar la capitolul diferente din cate stiu nu trebuie sa dau.

Edited by Andrei705, 11 January 2020 - 00:15.


#125
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
.

Edited by gerys, 12 May 2020 - 11:52.


#126
andreeeeaaaa225

andreeeeaaaa225

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2021
Buna! Sunt eleva la un liceu teoretic din capitala si in vacanta de vara vreau sa ma mut la CNME.Sunt pe stiintele naturii si tot pe stiintele naturii vreau sa ma mut. Imi poate spune cineva daca trebuie sa dau vreun examen la vreo materie?Ma puteti ajuta cu mai multe informatii daca sunteti cunoscatori?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate