Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

UPS-uri in cascada?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua. Pot lega 2 UPS-uri unul după altul? Suporta cel de-al doilea tensiune dreptunghiulara la intrare?
Suporta primul ca sarcina un UPS? Amândouă sunt de 1000 w , APC și au transformatoare pentru tensiunile pe acumulatori și nu surse în comutație.
Mulțumesc pt răspunsuri.

#2
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
sigur ca merge dar de ce vrei doua?

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
merge, dar nu vad rostul acestei solutii. mai bine pui un UPS de capacitate mai mare decat 2 in cascada.

#4
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Eu nu vad cum poti sa legi doua UPS-uri in ''cascada''!!? Nu ai cum ,decat daca vrei sa le belesti pe amandoua sau cel putin sa le folosesti protectia  adica sa le arzi sigurantele.
La intrare un UPS are 12v sau 24v curent continuu si la iesire are 220v alternativ, nu ai cum sa le pui unul dupa altul ca ar insemna sa alimentezi al doilea UPS la 220v alternativ  nu la 12v sau 24v contunuu, ambele UPS ar intra in protectie si nu ar scoate nici o tensiune.
Daca legi doua UPS-uri in paralel ar insemna sa nu ti cont de faza tensiunilor de 220v si atunci cele doua UPS-uri ar devenii sarcina unul pentru celalat, ar intra in protectie si nu ar merge. Singurul caz in care ar merge puse in paralel ar fi ca sa ai un dispozitiv care sa aduca in faza frecventele tensiunilor de 220v la ambele UPS-uri, altfel nu vor functiona.
Ar mai fi o posibilitate, sa legi UPS-urile unul dupa celalat si sa le tarasca ala micu prin casa asa cum taraste masinutele de jucarie,  numai asa ar 'merge' legate unul dupa altul.

Edited by nico123, 18 September 2012 - 21:08.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu ma refeream la "montaj in cascada", adica la modelul ala de legare a unor aparate sau masini electrice astfel
incat curentul de la intrarea unei parti compomente sa fie egal cu cel de la iesirea partii componente anterioare.

la legarea "unul dupa altul" ma refeream, dar probabil fiind si ora destul de tarzie nu m-am exprimat tocmai bine.
ca sa fiu sigur ca de data asta ma fac inteles, ziceam ca n-are rost sa bagi primul UPS intr-o priza conectata la
reteaua publica de joasa tensiune, al doilea UPS in priza de iesire a primului si in priza de iesire a celui de-al
doilea UPS sa bagi echipamentul caruia vrei sa-i asiguri backup-ul, adica PC, router, imprimanta, adaptor VoIP,
aparat de sudura, calorifer electric sau bicicleta.

LE: partea cu aparatul de sudura, caloriferul si biciclea este spusa in gluma. asta asa, ca poate iar nu ma intelege lumea.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Am nevoie de o durata de timp mai mare decat asigura fiecare UPS in parte. Asa ca dupa cele 30 minute cat asigura primul, sa obtin inca 30 minute pt celalat. Nu pot desparti echipamentele de calcul ca sa pun cate un UPS la fiecare, si nu pot achizitiona altele( chiar si aceste a au costat fiecare 1200 ron( apc de 1200w).
Fiecare are la intrare si iesire 230vca si nu 12vcc. Intrebarea ramane: suporta primul ca sarcina un alt UPS la iesire?  Suporta al doilea tensiune dreptunghiulara la intrare?

#7
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
UPS tip APC la 1400 roni? e pomana curata. Eu am gasit asa ceva la peste 4000 roni!!!
UPS cu intrare si iesire de 230v?!!!!  La ce-ti mai trebuie UPS daca are intrare si iesire 230v? ce face UPS-ul celor 230v  daca si intra si iese 230v?
Cred ca aici sunt mari confuzii dar daca-l pui pe ala micu sa le tarasca legate cu o sfoara dupa el , nu are nici o importanta ce sunt astea si la ce folosesc.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
http://www.apc.com/p...total_watts=200
Nico123, uită-te la Nominal Output Voltage și Nominal Input Voltage pentru a te lamuri. Și lasă te rog locul oamenilor mari și serioși. Sarcasmul tău e de doi bani și deloc constructiv.
Știu și eu cum funcționeaza un UPS.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un acumulator de o capacitate mai mare conectat la UPS nu ar rezolva problema celor 30 de min ?

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Cred că poate fi o soluție mai ales ca am o mufa molex dedicata unde se pot conecta încă doi acumulatori înseriați de 12v 12A. Acesta a fost răspunsul celor de la Schneider. Au spus ca teoretic forma de unda e aproape sinusoidală si nu e o problema dar nu se recomanda cascadarea fără a ma lămuri de ce. De aceea am întrebat pe forum pentru( dacă e posibil), a mai învăța ceva.
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Edited by orlandobarbulescu, 19 September 2012 - 20:07.


#11
vas11

vas11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.12.2012
Buna ziua,Am si eu o intrebare,daca ma poate ajuta cineva.am un ups  cu acumulator extern pt un cazan pe lemne cu gazeificare si nu stiu cum sa il montez.ce bag in el?am 2 pompe si ventilator deci 2 stechere.trebuie amindoua??va multumesc anticipat.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Daca nu se ia foarte mult curentul( peste o ora) e nevoie doar de pompe pentru evitarea supraincalzirii focarului, daca se ia curentul pe perioada mai lunga doresti functionarea normala a cazanului deci toata alimentarea lui merge pe UPS

#13
mg_s

mg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.01.2007
Activez si eu putin subiectul asta cu o intrebare. Pot sa achizitione la sh 2 ups de 2000 w  bucata. La intrare in casa am un stabilizator. Problema mea rste ca , cei de la enel intrerup curentul pt 2-4 sec. Si ma seaca de nervi. Am verificat stabilizatorul , nu are nimic. Este nou. Am intrebat vecinidaca si ei au problema mea. Toti mi au confirmat, ca da. Acum vine intrebarea. Pot sa ii leg pe cablul de curent care intra in casa, dupa stabilizator?

#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Depinde de consumul de după. 2000 de watt sau 2000 de VA. Pt că e diferență destul de mare.  Apoi  motoarele nu se bucură de curent în impulsuri (pompa centralei, ventilatoare băi, hote, etc). Acolo e nevoie de UPS-uri cu sinusoidă pură.

Edited by orlandobarbulescu, 09 July 2018 - 14:54.


#15
mg_s

mg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.01.2007
Deci se poate? Sa le lega pe ambele pe cablul de intrare in tabloul general?


#16
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
In condițiile de mai sus dar nu in paralel. Nu e nevoie să ai alimentare neîntreruptă la becuri sau veioze sau cuptor. Le poți pune doar înaintea consumatorilor care sunt mai sensibili : calculator, tv, ...
Pentru toată casa sigur sunt mici. Doar o imprimanta  mai maricică cu laser poate ingenunchea un UPS de 2000 de VA
Pt a intelege diferenta intre puterea in Watt si VA  :

Puterea UPS-urilor se exprimă în VA (volt-amperi) şi arată puterea totală a consumatorilor ce pot fi alimentaţi din UPS. Diferenţa dintre VA şi W (watt) rezultă din factorul de putere (cos phi) al UPS-ului. Acest factor de putere diferă de la un UPS la altul funcţie de principiul de funcţionare, producător, tehnologie de fabricaţie.  În general UPS-urile de tip off-line şi line-interactive au cos phi între 0.6 şi 0.7.  Majoritatea unităţilor de tip on-line au factorul de putere cuprins între 0.7 şi 0.8. De aici rezultă, că un UPS de 1000 VA cu factorul de putere 0.8 este capabil să alimenteze consumatori de putere totală de 800 W.


Cam acestea  sunt preturile pt UPS-uri mari

Edited by orlandobarbulescu, 10 July 2018 - 06:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate