Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari achizitii tablete si accesorii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5769 replies to this topic

#73
Mengelaus

Mengelaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.04.2007
Si faptul ca pentru update-uri trebuie sa mergi la ei la sediu...eu fiind din Cluj. Si asta in era tehnologiei si a internetului.

#74
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Sincer, nu as lua nimic de la Itab. Am avut in mana un model si nu m-a impresionat cu nimic. Mi s-a parut sub Aria de exemplu (parere personala).

Edited by terner, 15 November 2012 - 13:29.


#75
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Pai si ce tableta in bugetul de 1000 de lei ti-ai cumpara?

Incep sa cred ca nu se merita tabletele ieftine.

Edited by Papillon_, 15 November 2012 - 13:39.


#76
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
In bugetul de 1000 lei cred ca se gaseste deja asus google nexus 7 (poate chiar la 16 GB), o tableta foarte buna daca inghiti diagonala de doar 7". Fugiti de tabletele ieftine si proaste low spec chinezesti, atata dai atata fac.
Pentru update software la tabletele itab trebuie sa te duci cu ele la magazin??? Posted Image Posted Image  OMG! Asta mi-aduce aminte de un fost gps Mio care l-am avut acum cativa ani si la care pentru a-i putea face gratuit update software trebuia sa trimit aparatul prin posta (pe cheltuiala mea) tocmai la importatorul din Baia Mare...

#77
Mengelaus

Mengelaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.04.2007

View Postxhermesx, on 15 noiembrie 2012 - 14:06, said:

... si la care pentru a-i putea face gratuit update software trebuia sa trimit aparatul prin posta (pe cheltuiala mea) ...

Cam asa ceva :)

#78
81octavus

81octavus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 01.02.2011

View Postxhermesx, on 15 noiembrie 2012 - 14:06, said:

In bugetul de 1000 lei cred ca se gaseste deja asus google nexus 7 (poate chiar la 16 GB), o tableta foarte buna daca inghiti diagonala de doar 7". Fugiti de tabletele ieftine si proaste low spec chinezesti, atata dai atata fac.
Pentru update software la tabletele itab trebuie sa te duci cu ele la magazin??? Posted Image Posted Image  OMG! Asta mi-aduce aminte de un fost gps Mio care l-am avut acum cativa ani si la care pentru a-i putea face gratuit update software trebuia sa trimit aparatul prin posta (pe cheltuiala mea) tocmai la importatorul din Baia Mare...

depinde ce intelegi prin low spec chinezesti. mai toate tabletele de 10 care sunt acum pe piata  sunt chinezesti si au cam aceleasi specificatii deci ce le diferentiaza pana la urma e softul,capacitatea bateriei si materialele din care sunt facute.
daca gasesti niste forumuri cu developeri si custom rom-uri nu ai de ce sa iti faci griji in privinta softului. sunt destule tutoriale de instalare pe net.
presupun ca cei care solicita prezenta la sediu pentru upgrade vor sa evite eventualele rateuri ale celor nepriceputi si trimiterea ulterioara a tabletelor in service.

eu caut o tableta de 10 cu rezolutie de cel putin 1280*800 si pana acum ma uit la iTab si Window 1011. mai e si Ramos W30 in optiuni dar astept sa vad ce scot la sfarsitul lunii

#79
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Octavus, exista produse produse in China de joasa calitate si de inalta calitate. De altfel acest aspect nu e valabil numai in China. Pe de alta parte exista si produse 100% made in China, dar nu de acestea cred ca se discuta aici.In ordinea enumerata de tine, cred ca as pune intai calitatea materialelor (inclusiv gradul de tehnologie implicat in fabricatie) deci automat si fiabilitatea si apoi aspecte ca softul, deisgnul, etc. desi si acelea pot fi importante. Da, Ipadul e fabricat in China, dar componentele sale nu sunt 100% made in China. Intervin apoi si elemente ca: linia de fabricatie/modul de asamblare/automatizare, gradul de instruire al personalului, compatibilitatea crescuta intre componentele hardware, gradul de optimizare al softului pentru componentele hardware existente, etc. Undeva, astea se reflecta si in pret si e normal sa fie asa. Cum iti explici recenziile bune si experienta pozitiva a majoritatii care detin sau au testat (ex.) un Ipad si notele slabe pentru tablete gen Serioux, Myria, etc? De ce crezi ca au garantie mica? Sau crezi ca daca unele afiseaza anumite componente hardware chipurile performante inseamna ca aparatul final va fi si el performant? Ma rog, e mult de spus pe tema asta, trebuie sa ai si din unele si din altele ca sa te convingi ca si aici vorba aia a romanului ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine e valabila. Este adevarat si ca vom cumpara ceea ce ne permitem, fara sa facem execese inutile.
Precizez ca am avut si cateva electronice chinezesti ieftine si am promis ca nu voi mai cumpara niciodata lucruri de calitate indoielnica.

Edited by xhermesx, 15 November 2012 - 15:18.


#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ma pot hotara intre cele doua tablete pe care sa o aleg
1)Samsung http://www.emag.ro/t...v/pd/EZG6TBBBM/
2)Asus Nexus http://www.emag.ro/t...a/pd/EQ4TKBBBM/
De Asus nu stiu prea multe , nu am vazut-o pe viu
Samsungul l-am vazut , l-am si butonat
Ce sa aleg ???

#81
81octavus

81octavus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 01.02.2011

View Postxhermesx, on 15 noiembrie 2012 - 15:17, said:

Octavus, exista produse produse in China de joasa calitate si de inalta calitate. De altfel acest aspect nu e valabil numai in China. Pe de alta parte exista si produse 100% made in China, dar nu de acestea cred ca se discuta aici.In ordinea enumerata de tine, cred ca as pune intai calitatea materialelor (inclusiv gradul de tehnologie implicat in fabricatie) deci automat si fiabilitatea si apoi aspecte ca softul, deisgnul, etc. desi si acelea pot fi importante. Da, Ipadul e fabricat in China, dar componentele sale nu sunt 100% made in China. Intervin apoi si elemente ca: linia de fabricatie/modul de asamblare/automatizare, gradul de instruire al personalului, compatibilitatea crescuta intre componentele hardware, gradul de optimizare al softului pentru componentele hardware existente, etc. Undeva, astea se reflecta si in pret si e normal sa fie asa. Cum iti explici recenziile bune si experienta pozitiva a majoritatii care detin sau au testat (ex.) un Ipad si notele slabe pentru tablete gen Serioux, Myria, etc? De ce crezi ca au garantie mica? Sau crezi ca daca unele afiseaza anumite componente hardware chipurile performante inseamna ca aparatul final va fi si el performant? Ma rog, e mult de spus pe tema asta, trebuie sa ai si din unele si din altele ca sa te convingi ca si aici vorba aia a romanului ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine e valabila. Este adevarat si ca vom cumpara ceea ce ne permitem, fara sa facem execese inutile.
Precizez ca am avut si cateva electronice chinezesti ieftine si am promis ca nu voi mai cumpara niciodata lucruri de calitate indoielnica.

nu poti sa compari mere cu pere, ipad cu serioux sau myria. in primul rand nu au aceleasi componente. apoi se stie ca apple-ul s-a concentrat in primul rand pe dezvoltarea softului. comparatia ta a fost facuta folosind extremele.

eu ma refeream la tabletele care sunt pe piata la noi si care sunt la fel. adica evolio aria e la fel cu 3 speed duo, iTab 1011 e la fel cu Window n101 sau Cube U30gt. aceeasi alaturare de componente sub alt nume. nu poti sa zici ca sunt low end iar androidul 4.1 chiar se misca bine pe ele.

lasand la o parte itab-ul care recunosc ca e cel mai fluent dar are multe alte limitari, eu am vazut lag si la galaxy note 10.1.
daca scartaie o tableta ieftina, spui ca e prost facuta. daca scartaie un samsung spui ca s-a intamplat.
mi se pare aiurea sa dai  dublu pe un produs branduit decat pe un produs cu aceleasi specificatii, branduit de un no name.
deci ma repet, totul tine de software caci hardwareul e acelasi.

de Ramos W30 ce parere ai? ti-ai cumpara tableta asta daca ar fi in Romania si ai beneficia de garantie? sau ai ocoli-o pt ca e din China? are componente samsung

#82
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Octavus, ai inteles totusi ce am vrut sa spun. Nu ocolesc un produs doar pentru ca e facut in China. Si eu oscilez acum intre Ipad 4 si Nexus 10, ambele facute in China (desi nu stiu exact samsungul). Intradevar, discutam de clasa middle end, am vrut doar sa imi explic punctul de vedere asupra marfii chinezesti cu Ipadul. (PS nu sunt fan apple, am deja unul, ai naibii le fac bune rau dar foarte scumpe). Normal ca si produsele sub brand foarte cunoscut mai au belele, (am butonat si eu Note 10.1 si intradevar nu m-a dat pe spate, Ipadul 4 insa da) dar sunt categoric peste cele middle end. Acuma depinde si ce vrei sa faci cu tableta, ca sa hotarasti variabilele raportului pret/calitate si evident bugetul. Nexusul 7 mi-a placut, nu are deloc belele, dar 7"... pentru unii e cam putin desi e foarte usor iar pentru e-reader style, surfing si mici joculete, etc merita la nevasta sau copil.
Raspunsul meu subiectiv si personal este nu, nu as cumpara Ramosul. Dar, Ramosul pare (repet pare pentru ca nu am studiat atent ce poate, pareri de posesori si rezultate teste) o alegere foarte buna la 239 dolari (chiar si euro) daca ar fi cu garantie la noi, daca esti limitat la buget. Intre produsele middle end, nu stiu ce buget ti-ai propus, eu as merge acum pe un Allview AllDro 3 Speed DUO.

#83
81octavus

81octavus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 01.02.2011

View Postxhermesx, on 16 noiembrie 2012 - 08:10, said:

Octavus, ai inteles totusi ce am vrut sa spun. Nu ocolesc un produs doar pentru ca e facut in China. Si eu oscilez acum intre Ipad 4 si Nexus 10, ambele facute in China (desi nu stiu exact samsungul). Intradevar, discutam de clasa middle end, am vrut doar sa imi explic punctul de vedere asupra marfii chinezesti cu Ipadul. (PS nu sunt fan apple, am deja unul, ai naibii le fac bune rau dar foarte scumpe). Normal ca si produsele sub brand foarte cunoscut mai au belele, (am butonat si eu Note 10.1 si intradevar nu m-a dat pe spate, Ipadul 4 insa da) dar sunt categoric peste cele middle end. Acuma depinde si ce vrei sa faci cu tableta, ca sa hotarasti variabilele raportului pret/calitate si evident bugetul. Nexusul 7 mi-a placut, nu are deloc belele, dar 7"... pentru unii e cam putin desi e foarte usor iar pentru e-reader style, surfing si mici joculete, etc merita la nevasta sau copil.
Raspunsul meu subiectiv si personal este nu, nu as cumpara Ramosul. Dar, Ramosul pare (repet pare pentru ca nu am studiat atent ce poate, pareri de posesori si rezultate teste) o alegere foarte buna la 239 dolari (chiar si euro) daca ar fi cu garantie la noi, daca esti limitat la buget. Intre produsele middle end, nu stiu ce buget ti-ai propus, eu as merge acum pe un Allview AllDro 3 Speed DUO.

Am realizat de fapt ca pentru mine tableta e doar un moft. Tot ce as putea face pe ea, fac deja pe telefon. Cred ca mai bine ma orientez spre un smartphone cu ecran mai mare.
Singura data cand am simtit nevoia unei tablete a fost acum 2 ani cand am avut un zbor de 4 ore cu avionul. Cel de langa mine se uita la un film pe tableta iar eu ma uitam la alt film pe un Galaxy S 1. In rest eu cu tableta n-am ce face. In concedii prefer sa ma detasez de tehnologie.

Am fost ieri la Altex si m-am uitat la un Alldro 3 speed duo dar nu m-a miscat deloc. In plus, metalul carcasei din spate imi dadea o senzatie ciudata la atingere  ..mi se facea pielea de gaina.
In schimb am vazut cateva ultra book-uri de 13 foarte interesante de la Samsung sau Acer la aprox 2800 ron ce aveau configuratii destul de bune la prima vedere. Cred ca banii mei se vor orienta in directia aia.

Nici macar nu stiu de ce am intrat in atatea polemici legate de tablete.Nici macar nu imi trebuie una :)

#84
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View Post81octavus, on 15 noiembrie 2012 - 22:12, said:

de Ramos W30 ce parere ai? ti-ai cumpara tableta asta daca ar fi in Romania si ai beneficia de garantie? sau ai ocoli-o pt ca e din China? are componente samsung
Imi place mult tableta aceea, pacat ca nu se gaseste si la noi.Posted Image

#85
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Pacat ca nu are si HDMI.Imi e greu sa inteleg logica.

#86
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Thegrudge, mie imi este greu sa inteleg utilizarea unei tablete pentru a vizualiza filme pe TV. Sau necesitatea unui GPS pe un DSLR si exemplele pot continua. Exista mediaplayer, TV noi au deja intrare USB cu vizualizare media de pe stick (TV vechi nu au intrare HDMI), etc. Prea vrem ca un device sa le aibe pe toate iar fiecare functie sa functioneza ireprosabil. Este adevarat ca au aparut solutii gen raspberry pi dar pana la gadgetul universal super capabil la pret decent vor mai trece ani buni.
Poate ca nu are HDMI pentru ca fabricantul considera ca GPU nu gestioneaza cum si-ar dori media decent pentru device extern iar pretul suplimentar platit si implicatiile asupra grosimii (chiar si la mini HDMI) nu justifica. Sa nu uitam totusi ca discutam despre o tableta de 239 USD.
81octavus, tare faza cu pielea de gaina la Alldro 3 Posted Image asta e noua. In rest, ne faci apologia tabletelor middle end si treci apoi in tabara ultrabook? Maine o sa ne spui ca te-ai hotarat pe Asus Padfone 2 sau Vivotab. Posted Image Si lasa, polemicile legate de tablete sunt constructive, invatam toti din ele si ne hranesc patima pentru gadgeturi.

Edited by xhermesx, 16 November 2012 - 10:09.


#87
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007

View PostTheGrudge, on 16 noiembrie 2012 - 09:50, said:

Pacat ca nu are si HDMI.Imi e greu sa inteleg logica.
Se rezolva cu un cablu usb-hdmi asa cum si lipsa gpsului se poate rezolva cu un adaptor bluetooth/usb

#88
81octavus

81octavus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 01.02.2011

View Postxhermesx, on 16 noiembrie 2012 - 10:08, said:

In rest, ne faci apologia tabletelor middle end si treci apoi in tabara ultrabook?

Nehotararea, din pacate, e o caracteristica a zodiei (balanta).
Mi-am dat seama ca exista doua feluri de cumparaturi: din nevoie si din impuls. Eu, din pacate, de cele mai multe ori ma regasesc in a 2a categorie.
Eram chitit pentru Craciun sa-mi iau un ITab 1011 sau Ramos W30. Insa cei de la iTab nu mi-au raspuns la niciunul dintre cele 3 mailuri trimise si asta mi se pare neseriozitate caci astfel au pierdut un potential client iar Ramos nu e din Romania si sunt niste potentiale riscuri atunci cand comanzi de afara. Asa ca ma reorientez si sper sa prind un smartphone cu display mare la Black Friday.
La sfarsitul lunii Ramos mai lanseaza o versiune  a lui W30 si, in functie de noile specificatii, s-ar putea sa ma re-razgandesc si sa o comand pana la urma.
Sincer si mie mi se pare o lipsa prezenta HDMI pentru ca eu am mai multe televizoare in casa si atunci cand principalul (cel din sufragerie unde am toate sistemele conectate) e ocupat, pot sa incarc un film pe tableta si sa ma mut in alta camera sa-l vizionez. Am citit pe forumul tabletei ca nu suporta adaptorul usb-hdmi

#89
Stef_t

Stef_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2009
buna ziua.
desi nu sunt un fan al tabletelor, trebuie sa imi cumpar una. principalele caracteristici pe care le consider necesare sunt: ecran mare (intre 9 si 10), 3G (am un modem digi si trebuie folosit). in rest, nu ma pricep asa ca astept sugestii.
bugetul este undeva la 1000 lei.
multumesc

#90
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@Stef_t mareste bugetul daca vrei 10 inch si 3G.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate