Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandari achizitii tablete si accesorii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5769 replies to this topic

#37
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Gps m-ai greu pe tablete de 9-10 inchi. Se preteaza pe cele de 7. E musai sa aiba gps?

#38
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Mai gasesti si din astea de 10 cu gps, dar depinde de buget. Ca una e sa vorbim de 2000 lei si alta de 700.

#39
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 19.02.2006
Bugetul poate suporta cheltuieli pana la cca.2500 lei. Ar fi bine totusi sa aiba si gps.

#40
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Prima care imi vine in minte ar fi asta http://www.emag.ro/t...b/pd/E35LTBBBM/

#41
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ar mai fi http://www.emag.ro/t...2/pd/EJGTKBBBM/
sau http://www.emag.ro/t...g/pd/EX87KBBBM/ .

#42
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 19.02.2006
Astazi am pus mana si pe o tableta asus de 7" si pe una samsung de 8,9" insa aceasta din urma avea bateria descarcata (la un magazin dintr-un centru comercial.
Nici una din ele nu mi-a creat acea senzatie pe care mi-a dat-o ipad-ul pe care îl am acasa - nu vorbesc de mărimea ecranului, ci pur si simplu de senzatie.
Trebuie sa mai încerc si alte modele, poate ca măcar una se va potrivi cu ipad-ul. Oricum, va multumesc pentru sugestii.

#43
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu exista tableta care sa semene cu iPad dpdv al SO . (punct) . Vrei/ iti place iOS , atunci ai doar iPad , foarte simplu .

#44
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nici una din ele nu mi-a creat acea senzatie pe care mi-a dat-o ipad-ul pe care îl am acasa.....- Mi-se pare normal , atata timp cat este o parere personala/subiectiva
Insa nici un device nu poate fii considerat "buricul pamantului" de catre toti userii , parerile personale/subiective ne diferentiaza intre noi
Altfel ne-am imbraca toti la fel, am vorbi toti la fel , am manca toti la fel s.a.m.d

Edited by lupull, 01 November 2012 - 08:49.


#45
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
as vrea sa cumpar o tableta in 12 rate egale fara dobanda (am un card de cumparaturi), asadar bugetul nu este foarte important.
ma intereseaza sa aiba 3G, minim 16 gb, baterie decenta, fiabilitate.
in intervalul 2000 - 2300 RON am gasit aceste 2 variante :
a) http://www.emag.ro/t...b/pd/E35LTBBBM/
B) http://www.emag.ro/t...a/pd/EHN6TBBBM/

voi ce imi recomandati si de ce ?

#46
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Clar Asus Transformer TF300TG - este quad core si are 32 GB memorie flash.

M-am jucat in magazin cu un Galaxy Tab2 P5100 si cu o Evolia aria si mi s-a parut mai fluida si mai rapida in functionare Aria decat Samsungul.

#47
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Exact din acest motiv am cumparat Aria la jumatate de pret si nu Samsungul. :D

#48
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
am comandat azi Asus-ul. sper sa fie ok :)

#49
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Am butonat si eu ieri Ipad-ul mini si un Samsung Note 10.1. Desi poate nu ar trebui, Ipadul Mini se misca mai bine (deplasarea ferestrelor, deschiderea aplicatiilor, calitatea ecranului), dar ecranul de 7,9'' este putin cam mic. Ecranele de 7" sunt si mai mici, desi Asus Nexusul de 7'' este foarte bun ca device si ar fi o optiune pentru unii. Astept sa vad cum o sa fie Samsung Google Nexus 10 (sper sa apara pana de Craciun) si daca va fi mai rapid decat Ipad mini, il voi cumpara. Precizez ca am un Ipad 1 acasa, dar doresc mai putine limitari si as trece pe ultima versiune de Android.

#50
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Nexus 10 ar trebui sa fie mult mai fluid decat Galaxy Note 10.1, deoarece in loc de batranul Cortex A9 are un procesor nou, plus ca vine cu build direct de la tata Google, nu "lucrat" de catre Samsung.
Cel putin din specificatii si din faptul ca vine cu JB ar trebui sa mearga mult mai bine decat Galaxy Note 10.1
Daca versus-ul se dadea intre Nexus 10 si iPad 4 atunci era mai greu de ales, dar dintre iPad Mini si Nexus 10 eu aleg Nexus 10 oricand. iPad Mini primeste din start o bila neagra la rezolutia ecranului.

Edited by Hider141, 05 November 2012 - 12:23.


#51
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Nexus are un avantaj si dezavantaj mare, rezolutia pentru ca 99% din aplicatii nu o sa mearga, dupa ce ca sunt putine pentru tabletele Android... Nu mai zic de lipsa slotului de card.

Toshiba AT200 mi se pare bestiala: constructia de exceptie, dotari bune, usoara si poti sa ii faci update la Android 4.0, costa 1500 de lei la pcgarage. Eram in dubii ce sa imi cumpar, am cochetat cu Asus TF300, Sony Xperia Tablet S, Evolio Aria  chiar si Ipad 3 dar apoi am descoperit bijuteria aceasta de la Toshiba. Cine vrea procesor mai puternic poate sa ia modelul A300.

Edited by Papillon_, 05 November 2012 - 14:56.


#52
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Salut tuturor forumistilor

Vreau sa achizitionez de craciun o tableta, dar nu stiu deloc unde sa ma orientez.
Sunt cam afoana in materie de tablete asa ca va rog sa ma ajutati
Cerintele sunt urmatoarele
1. Sa ruleze desene animate in format HD la un nivel decent
2. Sa aiba o conexiune USB , sau un alt fel de conexiune pentru rularea unui film de pe stick tabletele care le-am vizitat in diverse magazine nu aveau aceasta conexiune.
3. Sa fie un pic rezistent avand in vedere ca va fi butonat de o fetita de 4 ani
4. Un ecran marisor
5. Si nu il ultimul rand un pret modic undeva pe la maxim 650 lei.

Multumesc

Cu stima

#53
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
La un buget de 650 RON vei putea sa iei doar o tableta "locala": Allview / Eboda/Evolio. Un ecran marisor si cu rezolutie HD ar insemna  un ecran cu diagonala de 8' cu o rezolutie de 1024x768:

E-Boda Supreme Dual Core X80 (este un thread dedicat in forum pt asta) - pret 699 RON (629 daca il cumperi de pe site-ul Eboda)
http://www.e-boda.ro...olie-cadou.html

Alldro 2 SPEED DUO la 799 RON
http://allview.ro/pr...-duo/descriere/

Nu as merge pe tabletele de 7' cu rezolutie de 800x480 caci e prea putin sincer...

Comentarii la cerintele 1-3

1) Cam toate pot rula filme HD.

2) Referitor la rularea de pe memory stick - se poate dar e nepractic si ai o varianta mult mai buna. Toate tabletele android au o memorie interna (8-16 GB) pe care poti copia filme/documente etc. La fel cam toate "accepta" card de memorie microsd (pina in 32 Gb) . Cu alte cuvinte conectezi tableta la PC prin cablu usd si copieze filmele pe memoria interna sau pe card (la conectarea tabletei o sa iti apara in windows ca si cand ai conectat un memory stick pe care poti copia ce vrei)

3) Recomand o husa care sa protejeze tableta cat de cat de accidentele mai mici. La o cazatura mai zdravana sau cu putin ghinion.. bad luck

Exista si tableta speciala pt copii pe la 500 RON (Archos Child Pad) dar sincer e slabuta: ecran cu diagonala doar de 7' si cu rezolutie mica (800x480) si mai ales tehnologie rezistiva si nu capacitiva (ecranul trebuie apasat serios nu doar atins pentru manevrare).
http://tablet-pc.com...pad-p105667569/

Cea mai buna optiune as zice ca e E-Boda Supreme Dual Core X80. Dar poate ai si colegii alte recomandaro

Spor

Robert

Edited by ERR, 07 November 2012 - 12:33.


#54
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 ERR, on 07 noiembrie 2012 - 12:06, said:

Cea mai buna optiune as zice ca e E-Boda Supreme Dual Core X80.

Spor

Robert
Ca de obicei, un raspuns clar si la obiect.
Ar mai fi varianta  Allview Alldro Speed DUO care e 654 lei http://www.sigmanet....d-DUO---id70129
Dintre astea doua, eu as alege eboda, dar strict pt ecranul de 8 inci, la allview fiind de 7. Daca dimensiunea ( ecranului ) nu conteaza, atunci oricare dintre cele 2 modele e la fel de bun.

Edited by prisonbreak, 07 November 2012 - 17:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate