Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Recomandari achizitii tablete si accesorii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5769 replies to this topic

#19
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Decat iPad 2 cu 3G , mai bine un Asus , sau Samsung Galaxy Tab . Eu am un Samsung Galaxy Note 10.1 (cu 3G ajunge destul de scumpa) ,iar  cu un client de torrent poti sa descarci filme direct pe tableta . Pe iPad chiar nu stiu daca se poate asta. Si inca ceva , pe iPad nu cred ca se vad mkv-uri . Acum , despre iOS vs Android se poate vorbi mult si fiecare au plusuri si minusuri si e mai mult o chestiune de preferinte .

#20
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
Ieri am fost pe la Flanco si am gasit un stand intreg de probare cu tablete de la toti producatorii cunoscuti la noi.

Cele mai interesante tablete de 10 mi s-au parut a fi de la Toshiba, se misca foarte bine si au o multime de porturi, 3G, Bluetooth, constructie robusta, geam de calitate. Nu am gasit in setari capacitatea bateriilor, dar daca ar avea 6000 - 7000 mA cred ca ar fi cea mai buna optiune vazuta de mine. Una din tablete costa 1500 lei, un pret bun la ce ofera.

#21
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009
Fiti amabili, am cumparat de curand un samsung galaxy tab, spatiu intern ramas 12 gb, sd extern 16 gb, iar eu nu pot sa pun un film format mkv 5 gb pe nicio partitie. Zice ca nu e spatiu destul. La specificatiile tabletei scrie clar ca reda mkv hd. Pai cum naiba le reda daca eu nu pot sa le bag in tableta. Ce gresesc? Mersi. Mentionez ca, cardul l-am formatat in toate modurile si acelasi rezultat.

Edited by nikuniku, 26 September 2012 - 20:59.


#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Si in ce tip de partitie l-ai formatat mai exact? FAT16 si FAT32 nu stiu sa lucreze cu fisiere de peste 4GB. Trebuie ori sa tai fisierul in mai multe bucati, ori sa il formatezi in exFAT si sa incerci sa vezi daca tableta stie sa citeasca astfel de partitii. la exFAT si NTFS nu mai e problema asta, dar Androidul nu stie ce e NTFS (din cate stiu).

Edited by Hider141, 26 September 2012 - 22:38.


#23
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Androidul stie ce e NTFS.
Singura varianta e pe cardul microsd (daca are) formatat NTFS.
Pe ce are tableta intern nu poti pune fisiere mai mari de 4GB.

#24
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu nu inteleg ce vorbiti voi aici asa ca luminati-ma . Eu pe tableta mea am bagat un mkv de 7 GB in memoria sa interna si nu a fost nicio problema , a mers fara sa fac nimic special , doar am copiat-o de pe comp in memoria tabletei(via cablu de date)  . Deci care e faza cu formatarea . Parca memoria unei tablete un e de fapt un fel de SSD ?

#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Nu-i vorba de asta, ci de sistemul de fisiere (filesystem) in care e formatata memoria interna, ori stickul/cardul de memorie. FAT16/32 nu permit copierea fisierelor mai mari de 4GB, ci numai NTFS, exFAT si precis multe alte sisteme de fisiere.

#26
bundytu

bundytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.07.2011
Salutare !
As dori sa imi cumpar si eu o tableta si nu stiu ce sa aleg ca sunt o gramada.
Cerintele mele ar fi urmatoarele : gps, internet modem digi (rds) ... , muzica, videoclipuri
Vreau sa o folosesc permanent pentru masina, ca o navigatie, o conectez la Aux. si  desigur alimentare la priza de 12v. de masina .
Bugetul ar fi intre 700 si 900 lei.
Multumesc !

#27
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Salut!
Ce imi recomandati intre: Evolio Aria
Google Nexus 7
Samsung Galaxy Tab 2 7 inchi.

Ma intereseaza:
Sa aibe cat mai putin lagg posibil.
Sa pot pune stick 3g pe ea ( am unul de vodafone cumparat acum 2-3 luni ). Daca nu, am destul net pe Iphone sa fac hotspot cu tableta, dar ar fi mai bine sa pot conecta un stick ( pastrez bateria la telefon ).
Sa mearga jocurile civilizat ( nu cer cele mai noi jocuri, dar daca pun pe ea GT RACING  sau asphalt 7 sa nu mearga din an in paste.
Cu limitarile sunt obisnuit ( posesor de Iphone 4 ).
Cu android-ul sunt obisnuit.
Garantia la Evolio in ce conditii este?
Mentionez ca tableta o voi cumpara de la eMag.
Multumesc frumos.

Edited by Tront, 28 September 2012 - 21:26.


#28
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009
Mersi mult celor care au au exprimat o parere in legatura cu problema mea. Intradevar cu formatere a cardului extern in NTFS am pus un folder de 8 gb si l-a copiat fara probleme . Folderul continea mai multe seriale in format avi,dar am luat tot folderul,8 gb, si l-a facut.  Pe spatiul ramas,aprox. 6 gb, am vrut sa pun de data asta un fisier MKV de 4,35 gb si .... tabla mi-a spus ca nu mai e destul loc pe card. Apoi am facut invers, am pus acelasi fisier MKV si l-a facut dar cand am vrut sa pun fisierul de 8 gb cu seriale ,acelasi mesaj ... nu mai e spatiu. Cred ca am sa sun la asistenta Samsung sa ma lamureasca.

P.S. Cu un card extern de 32 gb, ar fii aceleasi probleme? Sunt curios. Inca odata mersi.

#29
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007

View Postbundytu, on 28 septembrie 2012 - 21:22, said:

Salutare !
As dori sa imi cumpar si eu o tableta si nu stiu ce sa aleg ca sunt o gramada.
Cerintele mele ar fi urmatoarele : gps, internet modem digi (rds) ... , muzica, videoclipuri
Vreau sa o folosesc permanent pentru masina, ca o navigatie, o conectez la Aux. si  desigur alimentare la priza de 12v. de masina .
Bugetul ar fi intre 700 si 900 lei.
Multumesc !

Poti incerca un Evolio Evotab Fun: http://www.evolio.ro...b-fun.html#   si   http://shop.evolio.r...ducts/view/308/
Avantajele ar fi pretul de 649 ron si cei 5 ani de garantie. Nu este un monstru ca si specificatii dar pentru masina cred ca ar fi buna

View PostTront, on 28 septembrie 2012 - 21:24, said:

Salut!
Ce imi recomandati intre: Evolio Aria
Google Nexus 7
Samsung Galaxy Tab 2 7 inchi.

Ma intereseaza:
Sa aibe cat mai putin lagg posibil.
Sa pot pune stick 3g pe ea ( am unul de vodafone cumparat acum 2-3 luni ). Daca nu, am destul net pe Iphone sa fac hotspot cu tableta, dar ar fi mai bine sa pot conecta un stick ( pastrez bateria la telefon ).
Sa mearga jocurile civilizat ( nu cer cele mai noi jocuri, dar daca pun pe ea GT RACING  sau asphalt 7 sa nu mearga din an in paste.
Cu limitarile sunt obisnuit ( posesor de Iphone 4 ).
Cu android-ul sunt obisnuit.
Garantia la Evolio in ce conditii este?
Mentionez ca tableta o voi cumpara de la eMag.
Multumesc frumos.

Google Nexus 7 ar trebui sa aibe cele mai bune perfomante cu procesor Tegra 3 si Android 4.1. Ca referinta in lumea tabletelor Android nu cred sa ai probleme de compatibilitate cu jocurile. Deazavantajul ar fi faptul ca standard nu poti lega modem 3g si nu poti extinde memoria cu un card micro-sd

Galaxy Tab 2 e "generatia 2011" ca si procesor dar cred ca va primi Android 4.1. In plus are ecran cu rezolutie mai mica ca si Nexus 7 dar si pretul e mai mic. Nu stiu sincer cum e cu Modem-ul 3g

Evolio Aria : sigur merge ci modem 3g, ecran mai mare, restul pe thread-ul dedicat din forum.

Daca o tableta de 7' ti se pare ok, 13 Gb de spatiu ti se par destui si esti dispus la net sharing de pe telefon cred ca poti merge linistit pe Nexus 7. Daca nu mergi sa vezi si Aria :)

#30
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View PostERR, on 01 octombrie 2012 - 09:57, said:


Poti incerca un Evolio Evotab Fun: http://www.evolio.ro...b-fun.html#   si   http://shop.evolio.r...ducts/view/308/
Avantajele ar fi pretul de 649 ron si cei 5 ani de garantie. Nu este un monstru ca si specificatii dar pentru masina cred ca ar fi buna



Google Nexus 7 ar trebui sa aibe cele mai bune perfomante cu procesor Tegra 3 si Android 4.1. Ca referinta in lumea tabletelor Android nu cred sa ai probleme de compatibilitate cu jocurile. Deazavantajul ar fi faptul ca standard nu poti lega modem 3g si nu poti extinde memoria cu un card micro-sd

Galaxy Tab 2 e "generatia 2011" ca si procesor dar cred ca va primi Android 4.1. In plus are ecran cu rezolutie mai mica ca si Nexus 7 dar si pretul e mai mic. Nu stiu sincer cum e cu Modem-ul 3g

Evolio Aria : sigur merge ci modem 3g, ecran mai mare, restul pe thread-ul dedicat din forum.

Daca o tableta de 7' ti se pare ok, 13 Gb de spatiu ti se par destui si esti dispus la net sharing de pe telefon cred ca poti merge linistit pe Nexus 7. Daca nu mergi sa vezi si Aria Posted Image

Si la nexus daca o rootez nu merge pus un modem?
Varianta cu net sharing de pe telefon pica. Ca sa functioneze ( la orange cel putin ) pe Iphone, trebuie sa ai abonament. Altfel nu ai optiunea de hotspot pe el. Si o aplicatie de hotspot e 20 de dolari parca. Pe abonament nu trec deoarece oferta Orange Young este mai avantajoasa.

#31
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007

View PostTront, on 12 octombrie 2012 - 23:11, said:


Si la nexus daca o rootez nu merge pus un modem?
Varianta cu net sharing de pe telefon pica. Ca sa functioneze ( la orange cel putin ) pe Iphone, trebuie sa ai abonament. Altfel nu ai optiunea de hotspot pe el. Si o aplicatie de hotspot e 20 de dolari parca. Pe abonament nu trec deoarece oferta Orange Young este mai avantajoasa.

Teoretic se poate lega un USB modem la Nexus 7, dar va trebui sa sapi sa aflii daca merge cu modemul tau

http://forum.xda-dev...d.php?t=1882832

Daca tot o sa ai un sim separat pentru date poti incerca si varianta unui hotspot mobil (fie cu abonament de la operatori fie cumparat decodat).

Spor

Robert

#32
florincris73

florincris73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.12.2006
Va salut!
La un buget de 1000-1200 intre http://www.e-boda.ro...olie-cadou.html , http://www.inventie....roid-4-0-4-16gb si http://www.evolio.ro...bleta-aria.html ce mi-ati recomanda? Aria am vazut-o in flanco si mi-a placut finisajele, de incercat nu am putut pe motiv ca nu era incarcat acumulatorul. Cea de la e-boda vad ca e produs nou la ei pe site, as vrea sa stiu ce finisaje au, in special e-boda care mi-a cam facut cu ochiulPosted Image, performantele banuiesc ca sunt asemanatoare.
Va multumesc!

#33
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Nu am niciuna dintre ele. Dar din ce m-am uitat (si eu vreau sa-mi iau una), Evolio iti recomand. Uita-te pe site-ul lui George Buhnici ca are un review fain de tot la Evolio Aria. E cea mai buna ce poti cumpara la ora actuala, la un pret decent. Singura problema e ca nu au pe stoc acuma. Li s-a terminat stocul. Poti cumpara de pe site de la evolio cand o reveni in stoc. Aia de la emag au scos-o din oferta. Probabil ca s-au gandit ca nu mai vand de-alea scumpe daca o lasa pe asta in oferta. Sau s-au enervat ca astia nu mai aveau stoc la ele. :)
Nu as cumpara NICIODATA eboda sau no name. La astia macar ai garantie ca lumea in Romania. Si unde mai pui ca ai 5 ani garantie?!

#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postflorincris73, on 16 octombrie 2012 - 22:03, said:

...
Sincer, daca nu tii neaparat ca tableta sa fie de 10" ti-as recomanda Nexus 7. E cu o clasa peste orice alta tableta vanduta la 1100-1200RON.
Are intaietate la update-urile sistemului de operare, e pe platforma Nvidia Tegra3 cu procesor quad-core, 1GB memorie ram,etc.

#35
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 19.02.2006
desi de 3 zile tot citesc parerile postate pe diferite forumuri si urmaresc diverse tutoriale pro si contra , prezentari pe youtube, etc., nu am reusit inca sa-mi formez o opinie. la aceasta data singura tableta pe am folosit-o si pe care inca o folosesc (proprietarul este plecat din tara pana pe la sfarsitul anului) este ipad de 32 Gb, la care am remarcat atat calitatea materialelor componente cat si faptul ca nu se poate conecta la router (d-link 524) si la TV (neavand usb sau hdmi). in aceste conditii net-ul il iau de pe telefon prin tethering (rds), insa actualul S1 nu ofera mai mult de 7,2 Mbps iar unele pagini se incarca greu.
va rog sa-mi recomandati ca pentru voi insiva o tableta care sa aiba simultan urmatoarele caracteristici:
- ecran de 9-10 inch;
- conexiune 3g si/sau 4g (cartela sau stick);
- gps;
- mufa usb/hdmi (pentru TV) si bluetooth;
- s.o. de preferat android ultima versiune si cu posibilitate de update ;
- adobe flash;
- camere front si back;
- ram suficient - minim 1 Gb;
- spatiu pe disk ;
in principal va fi utilizata (in aceasta ordine) pentru citirea mesajelor pe mail, jocuri si vizionare de filme (deh, copiii),  multa navigare pe net (ziare, reviste, magazine virtuale), mess si skype, editare de text (word si excell in principal), gps auto.
va multumesc anticipat pentru opinii, oricare ar fi ele.

#36
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
N-ai spus ce era mai important. Bugetul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate