Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Despre apostazie in islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#37
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 17:41, said:

Cum sa nu, uite aici carti si argumente
Hanged for being a Christian in Iran


Eighteen years ago, Rashin Soodmand's father was hanged in Iran for converting to Christianity. Now her brother is in a Mashad jail, and expects to be executed under new religious laws brought in this summer. Alasdair Palmer reports.


A month ago, the Iranian parliament voted in favour of a draft bill, entitled "Islamic Penal Code", which would codify the death penalty for any male Iranian who leaves his Islamic faith. Women would get life imprisonment. The majority in favour of the new law was overwhelming: 196 votes for, with just seven against.


Imposing the death penalty for changing religion blatantly violates one of the most fundamental of all human rights. The right to freedom of religion is enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, in the International Covenant on Civil and Political Rights, and in the European Convention of Human Rights. It is even enshrined as Article 23 of Iran's own constitution, which states that no one may be molested simply for his beliefs.


And yet few politicians or clerics in Iran see any contradiction between a law mandating the death penalty for changing religion and Iran's constitution. There has been no public protest in Iran against it.


David Miliband, Britain's Foreign Secretary, stands out as one of the few politicians from any Western country who has put on record his opposition to making apostasy a crime punishable by death. The protest from the EU has been distinctly muted; meanwhile, Germany, Iran's largest foreign trading partner, has just increased its business deals with Iran by more than half. Characteristically, the United Nations has said nothing.


It is a sign of how little interest there is in Iran's intention to launch a campaign of religious persecution that its parliamentary vote has still not been reported in the mainstream media.

Mai lasa-ma in pace cu Iranul :), altceva nu ai in minte?  Ti-am zis ca sunt shia, nu raspund pentru ce face guvernul iranian, acolo e politica, nu religie. Dupa cum vezi legea aia nu a existat timp de secole, apoi se pare ca au introdus-o, nu stiu daca au scos-o din nou dar pot sa iti spun ca celelalte marja nu au sustinut aceasta idee si ti-am dat chiar exemplu lui Yousuf Sanei ,alta marja in Iran. Daca era o chestie islamica o sustineau toate marjele si toti imamii. Nu imi mai tot impune exceptiile ca regula cand ti-am tot demonstrat ca nu exista nici o sursa in Coran si sunnah pentru asta. Am spus si repet, ce face Iranul nu e norma pentru lumea shiita, fiecare shiit din Iran sau din afara urmeaza marja pe care si-o alege si Khamanei nu e cel mai popular sau cel mai savant dintre ei.
Daca ma intrebi care e opinia mea personala, legea asta noua (daca nu a fost abolita intre timp) din Iran probabil ca a venit ca strategie politica intr-un anumit context, ca sa arate forta guvernului, dar religia ramane religie si principiile nu se schimba iar asta o vezi in gandirea si reactia celorlalte marja care nu sustin pedeapsa cu moartea pentru apostazie. Guvernul iranian la un moment dat se va schimba si legile astea vor dispare, dar tafseerurile noastre si hadithurile noastre vor ramane, iar acolo nu exista nimic despre apostazie, asa cum ti-am demonstrat deja.

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 17:52, said:

Diferenta este ca acei criminali ne-musulmaniau fost prinsi  judecati si condamnati de catre statele occidentale civilizate in timp ce criminalii proveniti din randul vostru sunt glorificati.
Maaare diferenta.



Eu i-am condamnat si multi altii, au fost declaratii publice din partea statelor, organizatiilor islamice etc doar cativa cretini care cred in actiunile Al Qaidei i-au crezut martiri. De ce ne pui in aceeasi oala cu cei care, in virtutea aceleiasi ideologii, ne omoara si pe noi?

#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 17:46, said:

Este romanca convertita la islam.
Nu-ti fa griji, eu sunt neconvertibil. Posted Image

#39
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
lucifer 76
"Ai si tu oarecum dreptate, banuiesc ca si pentru musulmani toti occidentalii sunt la fel."

Ce raspunde Solstice-dusa cu pluta

"Este romanca convertita la islam."

Hadaranc tronc.Este ciumata? este interzis de lege ???

"Umbla pe net sa conerteasca pe altii, daca nu le-as cunoaste stilul as mai spune."

Afirmatii dupa "stil",adica dupa ureche, fara acoperire,fara ceva real.Palavre de dragul palavrelor prafuri de dragul prafurilor jigniri de dragul de a jigni.Nu e de mirarea ca ai ramas singura pe forumul; ala,insotita bineinteles de cei doi pudeli...

"Scriu poezele cu dedicatii tematice gen "vai de capul tau crestine!" si altele"


Urat procedeu Solstice.Nrdemn de un forumist integru
Si eu am criticat autoarea poeziei,poeziile ei dar pe fata,cu nume si i-am dat posibilitatea de a replica.Au fost peste 50 de replici din care am intele macar un lucru.Trebuie atentie mare cand cataloghezi pe cineva

A sa nu uit, explica si beneficiile lapidarii, pedepsesi cu moartea si alte violente fizice in islam pe care le declara superioare celor ale civilizatiei occidentale.

Paca-paca ,gulu gulu...pensionari,ofiteri in retragere si alte mahmudele pot sa "like" asta.

Acum,astept ceva la subiect de la tine,afara de dat la gioale






#40
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 18:01, said:

Mai lasa-ma in pace cu Iranul Posted Image, altceva nu ai in minte?  Ti-am zis ca sunt shia, nu raspund pentru ce face guvernul iranian, acolo e politica, nu religie.
Iti dai si tu seama ca noi oricum te lasam in pace.
Insa daca voi sustineti ca Islamul este un mod de viata atunci inseamna ca este si politica.
Ce vina avem noi restul ca voi ati impletit religia cu politica?

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 18:01, said:

Eu i-am condamnat si multi altii, au fost declaratii publice din partea statelor, organizatiilor islamice etc doar cativa cretini care cred in actiunile Al Qaidei i-au crezut martiri. De ce ne pui in aceeasi oala cu cei care, in virtutea aceleiasi ideologii, ne omoara si pe noi?
Uite care-i chestia, trebuia condamnat de instantele de judecata sau de catre clerici.
Cum clerici au putut sa dea o fatwa si sa condamne la moarte un scriitor ca Salman Rushdie-si prn aceea fatwa se arata cum clericii nu sunt interesati de drepturile fundamentale ale omului- atunci inseamna ca pot condamna si teroristi.
Insa pe teroristi nu-i condamna niciodata nimeni.

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 18:07, said:

Acum,astept ceva la subiect de la tine,afara de dat la gioale
Si poza ta cu babele si alte aiureli postate pe aici sunt tare on topic.
De fapt esti singura care nu a postat nimic on topic pe acest subiect.
Tu ai aparut aici sa te certi cu mine
Nu am chef de cearta.
Asa ca bye bye baby

#41
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 18:12, said:

Iti dai si tu seama ca noi oricum te lasam in pace.
Insa daca voi sustineti ca Islamul este un mod de viata atunci inseamna ca este si politica.
Ce vina avem noi restul ca voi ati impletit religia cu politica?

Uite care-i chestia, trebuia condamnat de instantele de judecata sau de catre clerici.
Cum clerici au putut sa dea o fatwa si sa condamne la moarte un scriitor ca Salman Rushdie-si prn aceea fatwa se arata cum clericii nu sunt interesati de drepturile fundamentale ale omului- atunci inseamna ca pot condamna si teroristi.
Insa pe teroristi nu-i condamna niciodata nimeni.



Bun. Islamul este si politica, dar ce tot am scris pe aici, cu o mare, de neignorat conditie: numai si numai atunci cand exista ca si conducator un imam ales divin, ori pana la imamul Mahdi as nici unul nu va fi capabil sa reprezinte islamul asa cum este, deci politica actuala, oricui ii apartine, e una umana si failibila, nu divina. Mai clar de atat nu pot explica. Asa ca nu mai imi da exemplul Iranului ca ma lasa rece, pentru mine nu reprezinta islamul doar oentru ca se numeste stat islamic, fac greseli ca in orice alt stat. Adu-mi exemple din doctrina noastra, din cartile noastre autentice si avem despre ce vorbi,

Toate organizatiile islamice shiite au condamnat fiecare act de terorism, de fiecare data. Cauta prin arhiva de ziare si vei gasi la fiecare eveniment comunicat. Suntem primele victime ale teroristilor, ideologia lor ne omoara si pe noi, shiitii,  si pe nemusulmani.

#42
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Lucifer 76...ce cauta romanii crestini prin Indonezia sa imparta biblii...sa stea acasa si sa faca pachete pentru copii care nu au mancare la scoala sa coasa talpile la bocanci sau sa care apa batranelor neputincioase care mor cu zile izolate in case.
Misionariam....???
Cancerul cel mai mare al omenirii,mai mare decart religia insusi.
Bani...bani...bani...adica fraieri convertiti la baptisti,la protestanti,la dracu stie la ce,turma idioata si imbecila dusa cu minciunica si cu datul ochilor peste cap si murmurarea de rugaciuni...
Putintica mea simpatie pentru evrei este pentru ca nu sunt misionari...(copiaza asta Solstice si pune la dosar)

#43
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 18:21, said:

...(copiaza asta Solstice si pune la dosar)
Da` ce crezi ca-s ticnita ca una care procedeaza curent asa pe nume Abbu...
Tu copiezi postarile crezand ca vom da replay pe blogul tau unde bate vantul...

#44
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 17:47, said:

Replica violenta a musulmanilor este de nedorit.
Asta a spus "Poarta cunoasterii" cu care relatiile mele sunt rele de tot,dar macar nu il jignesc de dragul aplauzelor auditoriului israelian

Relatiile noastre sunt proaste dar nu va purtam pica pentru ca am constat si noi la alte stiri de la agentia aceea ca nu sunt corecte, asa ca am scos sectiunea respectiva de pe site.

#45
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 18:21, said:


Bun. Islamul este si politica, dar ce tot am scris pe aici, cu o mare, de neignorat conditie: numai si numai atunci cand exista ca si conducator un imam ales divin, ori pana la imamul Mahdi as nici unul nu va fi capabil sa reprezinte islamul asa cum este, deci politica actuala, oricui ii apartine, e una umana si failibila, nu divina.
Reintreb atunci, de ce l-au condamnat la moarte clericii shia pe Salman Rushdie?

#46
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 18:25, said:

Reintreb atunci, de ce l-au condamnat la moarte clericii shia pe Salman Rushdie?

Care clerici? La plural? Esti sigura ca ai verificat bine? Nu a fost decat Khomeini, nici un alt cleric shiit . Cred ca a mai fost unul sunnit care a dat verdit la fel si restul au condamnat blasfemia fara sa pretinda vreo pedeapsa.

#47
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 18:12, said:

Si poza ta cu babele si alte aiureli postate pe aici sunt tare on topic.

Eu sunt o simpatica si o originala....nu,nu ma cert...ma amuz....

#48
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 18:21, said:

Lucifer 76...ce cauta romanii crestini prin Indonezia sa imparta biblii...
Noi vrem egalitate, toleranta, dar nu suntem toleranti. Cam asta e mesajul. Cum puteti sa cereti toleranta, cand sunteti cea mai intoleranta religie? In Europa se construiesc moschei, se convertesc oameni, dar in tarile islamice e interzis. Observi ipocrizia?

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 18:21, said:

Misionariam....???
Cancerul cel mai mare al omenirii,mai mare decart religia insusi.
De acord, dar de misionarismul musulman nu scoti un cuvant. Sau voi aiti fost convertite de un porumbel alb?

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 18:21, said:

Bani...bani...bani...adica fraieri convertiti la baptisti,la protestanti,la dracu stie la ce,turma idioata si imbecila dusa cu minciunica si cu datul ochilor peste cap si murmurarea de rugaciuni...
Si de la fraieri convertiti la islamism, care finanteaza din Romania miscarile teroriste.

#49
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 18:32, said:


Care clerici? La plural? Esti sigura ca ai verificat bine? Nu a fost decat Khomeini, nici un alt cleric shiit . Cred ca a mai fost unul sunnit care a dat verdit la fel si restul au condamnat blasfemia fara sa pretinda vreo pedeapsa.
Au crescut prima de omor cu inca 500 000 dolari, adica cine il ucide pe Salman Rushdie primeste o recompensa de 3.3 milioane dolari.
Clericii aia pasnici si serafici pe care-i creionati pe aici in roz bon bon au marit recompensa pentru crima totul in spiritul pacii pesemne
http://www.guardian....-increased-film

#50
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 19:09, said:

Au crescut prima de omor cu inca 500 000 dolari, adica cine il ucide pe Salman Rushdie primeste o recompensa de 3.3 milioane dolari.
Clericii aia pasnici si serafici pe care-i creionati pe aici in roz bon bon au marit recompensa pentru crima totul in spiritul pacii pesemne
http://www.guardian....-increased-film

Nu vad decat unu, unde e duzina aia clerici de care vorbesti?

#51
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 15:59, said:

Povestea cu tribul evreiesc nu se regaseste in cartile de istorie sau de relatari shiite si noi nu o acceptam, nu avem nici o dovada referitoare la acest fapt, noi zicem ca e o inventie sunnita. Si unii sunniti resping povestea pentru ca autorul care o relateaza are niste probleme de credibilitate. Asa ca shiitilor nu le bagati pe gat istoria ca nu cred ca e reala si nici nu exista vreun tafseer sau relatare care sa fi facut mentiune despre asta.

Tafseerul dvs e irelevant deoarece neaga relatarile profetice si mentionarile savantilor referitoare la context, cel relatat de mine in detaliu si nu cel imaginat de dvs. Stiti de unde vine problema? Dvs insistati sa va bazati pe traducerea romaneasca in loc sa verificati versiunea originara din araba si tafseerurile savantilor. De aia e nevoie de araba pentru a intelege Coranul si de aia e nevoie sa stii si istorie, hadithuri si tafseer ca sa poti intelege corect versetul. A insista intr-o interpretare personala si falsa, negata de o intreaga istorie islamica (cel putin shiita) ar fi o dovada de reavointa si nu de interes fata de adevar si pentru dialog.

Hadithul citat de domnul Ben Gal e unul sunnit, noi nu avem nici un astfel de hadith saheeh, autentic, in sursele noastre.
Jibril ordona la Muhammad sa ucida pe evrei.


Quote

  The aftermath of the withdrawal for the Qurayza Jews
After the withdrawal of the coalition, the Jews were isolated, whereas Muhammad had 3,000 jihadists, signaling disaster for the Jews. The tragic drama unfolds in five stages.
(1) Traditions state that as the prophet was taking a bath, the (non-Biblical) angel Gabriel appeared to him.
Gabriel tells him the battle is not finished. Muhammad is ordered to fight the Qurayza Jews.
When Allah’s Apostle returned on the day (of the battle) of Al-Khandaq (i.e. Trench), he put down his arms and took a bath. Then Gabriel, whose head was covered with dust, came to him saying, "You have put down your arms! By Allah, I have not put down my arms yet." Allah’s Apostle said, "Where (to go now)?" Gabriel said, "This way," pointing towards the tribe of Bani [tribe] Quraiza. So Allah’s Apostle went out towards them. (Bukhari;)


#52
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 19:29, said:


Nu vad decat unu, unde e duzina aia clerici de care vorbesti?
Clerici este pluralul.
Unul este ayatolahul, al doilea este cel care a marit recompensa, restul au aplaudat cu rasuflarea taiata si bucurosi ca-l vor vedea pe Rushdie mort.
Acum putin despre fatwa respectiva.
In orice stat civilizat, orice acuzat are dreptul sa se apere, daca nu-si permite un avocat i se pune unul din oficiu...
Acum este interesant cum un cleric de talia ayatolahului isi permite sa judece un om, cetatean al altui stat pentru ca a scris o carte neplacuta ayatolahului.
De cand se poate sa condamnam la moarte pe cine dorim ba sa mai punem si pret pe capul respectivului declarand ca oricare musulman are obligatia sa-l ucida si daca reuseste primeste 3.3 milioane de dolari.
Si voi spuneti ca-i religia pacii?
Cati din clericii vostri au contestat hotararea?
Iti spun eu nici unul si nimeni nu l-a admonestat pe ayatolah.
Maine daca aveti chef puteti condamna pe oricine, ca voua vi s-a urcat la cap ca sunteti cei mai tari de pe planeta.

#53
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 17 septembrie 2012 - 18:21, said:


Toate organizatiile islamice shiite au condamnat fiecare act de terorism, de fiecare data. Cauta prin arhiva de ziare si vei gasi la fiecare eveniment comunicat. Suntem primele victime ale teroristilor, ideologia lor ne omoara si pe noi, shiitii,  si pe nemusulmani.
Shiitii sponsorizeaza pe hamasnici si pe hizballahnici. Mai nou, furnizeaza arme si catane criminalului Assad.

Iranul a mărit recompensa pentru asasinarea scriitorului Salman Rushdie la 3,3 milioane de dolari

#54
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 17 septembrie 2012 - 19:35, said:

Jibril ordona la Muhammad sa ucida pe evrei.


[/size]

Repet, domnul Bengal, cititi cu atentie: astea sunt surse sunnite, noi nu avem aceste hadithuri, nu exista, nu ne intereseaza, pentru noi e o inventie. Bukhari e sunnit, e zero pentru noi. Nu a existat nici un episod de genul acesta in istorie.

View PostBen_Gal_1, on 17 septembrie 2012 - 19:43, said:

Shiitii sponsorizeaza pe hamasnici si pe hizballahnici. Mai nou, furnizeaza arme si catane criminalului Assad.

Iranul a mărit recompensa pentru asasinarea scriitorului Salman Rushdie la 3,3 milioane de dolari

Serios? Shiitii? Iranul nu egal shiiti, nu mai amestecati religia cu politica. Sunt mult mai multi shiiti in afara Iranului si care adera la alta politica, atunci de ce echivalati politica unui stat cu membrii ce apartin unei religii? Ati facut o statistica sa vedeti cine pe cine sustine?

View PostThinkAbout, on 17 septembrie 2012 - 19:36, said:

Cati din clericii vostri au contestat hotararea?
Iti spun eu nici unul si nimeni nu l-a admonestat pe ayatolah.


Foloseste google si cauta sa vezi cati au condamnat iar apoi revino la discutie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate