Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum e sa locuiesti in afara Bucurestiului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#469
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
E un fel de "pick your poison" si "iarba vecinului e mai verde". Oamenii mutati la casa se plang ca nu mai rezista in trafic, ca e OROARE, oamenii care locuiesc in apartamente nu mai au spatiu, au probleme cu vecinii, vor sa planteze un cartof si n-au unde...

#470
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 leusteanul, on 26 august 2021 - 09:39, said:

Si pandemia asta se va termina (candva), si o sa reintri in hora nervilor tocati in trafic si a timpului pierdut in nestire in blocaje.

Ideea (sau speranța) este că și după pandemie se va mai putea lucra de acasă sau preponderent de acasă... ceea ce ar face mult mai fezabilă mutarea într-o suburbie.

#471
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 figo1988, on 26 august 2021 - 08:32, said:

@abancor: Interesanta situatia ta, nu as zice totusi ca Sisesti este in afara orasului. Cel mult este in afara zonei de interes a fiicei tale, ceea ce pare sa fie principala problema. Cu alte cuvinte, nu vad cu ce ar imbunatati situatia daca v-ati muta de exemplu in Primaverii, o extrema dpdv al costurilor. In sensul ca in oras tot cu bicicleta/taxi/autobuz ar trebui sa mearga si tu tot cu griji ai sta Posted Image Dpmdv sunt zone la marginea Bucurestiului care se preteaza foarte bine unui stil de viata hibrid, care suporta si iesiri, dar iti ofera si spatiu personal la un cost relativ rezonabil.

Sunt multe nuante de gri intre Balotesti cu o singura masina si buricul targului - de unde cel mai probabil vei face mai mult pe drum spre zonele de business decat din periferie.

Corect, am zis și eu că stau în oraș. Și am subliniat și faptul că localizarea casei trebuie armonizată cu stilul de viață. Viața mea și a familiei se petrece în București. Alții, dacă reușesc să aibă o viață care evită Bucureștiul, evident că nu mai au nevoie să locuiască în el. Dar prietenii mei, ca și prietenii fiicei, se adună prin locuri din centru, foarte rar Herăstrău și cam atît. Că altminteri am berărie lîngă casă, ies cu plăcere și acolo, dar rar conving și pe alții să mă însoțească. Asta legat de timpul liber, că serviciul se poate muta.
Adevărul e că Primăverii ar fi un loc ideal. 10-15 minute cu metroul de centru, Herăstrăul la doi pași, nu e chiar de lepădat :D
E bună observația cu zonele de business, alea au apărut în principal în zone cu metrou, dar cele care nu au metrou nu sînt „sincronizate” neapărat cu centrul, la unele poate fi mai ușor de ajuns de la Balotești, chiar Ploiești poate.
Problema tot școala și deplasările copiilor rămîne. Cum de altfel a zis și Deborah77. Copilu merge singur, numa să fie repezit pînă la metrou. Pentru repezeala aia tre să îți aloci timp și să îți faci program.
Io, personal, prefer să ajung unde am treabă pe jos, la distanțe de 10 minute, cu transportul în comun, cu bicicleta și abia dacă nu se poate altfel, cu mașina. Fie-mea la fel, preferă să nu mai trebuiască să mă anunțe pe mine din timp cînd are de ajuns pînă la metrou etc.

 Myorlawr, on 26 august 2021 - 10:46, said:

E un fel de "pick your poison" si "iarba vecinului e mai verde". Oamenii mutati la casa se plang ca nu mai rezista in trafic, ca e OROARE, oamenii care locuiesc in apartamente nu mai au spatiu, au probleme cu vecinii, vor sa planteze un cartof si n-au unde...

Exact! Trebe cîntărit totul. Deși aici vorbim de viața în afara orașului, nu neapărat la casă, am un amic care stă la bloc într-un sat spre Ploiești, că a vrut să ia apartament fără credit, și a luat ce și-a permis. Să vezi acolo navetă cu doi copii care trebe lăsați pe la școli etc. Și am și prieteni care stau la casă în centru, cu foarte mici spre deloc probleme de trafic.
Dar așa e, în general dacă stai afară din oraș e cel mai probabil că stai la casă. Iar în oraș, la bloc.
Noroc că io nu vreau să plantez cartofi. În schimb, am nevoie de vreo 3 debarale mari, am corturi, schiuri, biciclete etc.

 subss, on 26 august 2021 - 12:13, said:

Ideea (sau speranța) este că și după pandemie se va mai putea lucra de acasă sau preponderent de acasă... ceea ce ar face mult mai fezabilă mutarea într-o suburbie.

Dacă ducem la extrem ideea, face fezabilă chiar mutarea în centrul Ploieștiului sau al altui oraș cu case la prețuri umane în centru, cu licee și școli bune etc. Dar crește și posibilitatea ca firmele să angajeze niște oameni de prin Albania sau Armenia sau chiar Bulgaria, pe salarii mai mici.

#472
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 abancor, on 26 august 2021 - 20:42, said:

Corect, am zis și eu că stau în oraș. Și am subliniat și faptul că localizarea casei trebuie armonizată cu stilul de viață. Viața mea și a familiei se petrece în București. Alții, dacă reușesc să aibă o viață care evită Bucureștiul, evident că nu mai au nevoie să locuiască în el. Dar prietenii mei, ca și prietenii fiicei, se adună prin locuri din centru, foarte rar Herăstrău și cam atît. Că altminteri am berărie lîngă casă, ies cu plăcere și acolo, dar rar conving și pe alții să mă însoțească. Asta legat de timpul liber, că serviciul se poate muta.
Adevărul e că Primăverii ar fi un loc ideal. 10-15 minute cu metroul de centru, Herăstrăul la doi pași, nu e chiar de lepădat Posted Image
E bună observația cu zonele de business, alea au apărut în principal în zone cu metrou, dar cele care nu au metrou nu sînt „sincronizate” neapărat cu centrul, la unele poate fi mai ușor de ajuns de la Balotești, chiar Ploiești poate.
Problema tot școala și deplasările copiilor rămîne. Cum de altfel a zis și Deborah77. Copilu merge singur, numa să fie repezit pînă la metrou. Pentru repezeala aia tre să îți aloci timp și să îți faci program.
Io, personal, prefer să ajung unde am treabă pe jos, la distanțe de 10 minute, cu transportul în comun, cu bicicleta și abia dacă nu se poate altfel, cu mașina. Fie-mea la fel, preferă să nu mai trebuiască să mă anunțe pe mine din timp cînd are de ajuns pînă la metrou etc.

Si noi o sa avem o fetita in septembrie, intr-adevar e un pic mai complicat. Cu un baiat nu aveam niciun stres sa-l las sa bata cei 300m de aici pana la strada, dar cu o fata e mai greu. Pe de alta parte, snut multe variante. Un Uber (select pentru copii) e foarte ieftin, raportat la diferenta intre o casa in Sisesti/Pipera si una cu aceiasi parametri in oras. Iar diferenta de timp e foarte mica cand vorbim de iesiri seara

#473
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Viata la tara in jurul Bucurestiului...In timpul asta, taica'su se da de ceasul mortii cu pamantul pentru umplutura si amenajare gazon (6 masini de 18 mc, buldo-excavatoare and stuff). PS Foto sunt de ieri, astazi ploua destul de puternic.

Edited by edi10000, 28 August 2021 - 08:26.


#474
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nici viata la bloc nu mai e ce a fost.
Cum ziceam, am crescut si trait la bloc primii 25 de ani din viata si mi-a ajuns.

Daca pentru tine cei 4 pereti sunt doar locul unde inchiZi ochii in fircare seara si ii deschizi dimineata, atunci e perfect.

Viata la casa/tara implica mult mai multe chestii de reparat, intretinut.

Cu timpul iti adaptezi viata la ritmul traficului.
Pleci dimineata cu 20-30 min mai devreme, iar seara abia dupa ora 19 e de iesit.
Vara Ziua e lunga, iarna (8 luni) deja la ora 19 e intuneric, deci nu iti mai vine sa iesi.
Cea mai mare problema ramane accesul la educatie si munca.
La ora 9 toti stau frumos in trafic, si ma intreb cine dracu mai munceste!?
Eu prefer sa duc copiii cu 20 minute mai devreme si scap de grosul traficului.

Daca te uiti cu atentie, vara asta, cu toata pandemia, vacanta si concediile, traficul a fost urat, iar de pe 1 septembrie incepe sa se aglomereze, cu climax prin octombrie/noiembrie, cand toti se imbraca cu masina si stau pe loc pe sosea.

Nu sunt solutii, indiferent cine ar fi primar, dar faptul ca nu avem centuri de 3-5 benzi pe sens si centuri mediane, face ca lucrurile sa fie horror.

Asteptam masinile care zboara, si se conduc singure.

Momentan, vara prefer sa ma trezesc la 6, sa sorb cafeaua la piscina si sa citesc stirile.
Pe la 8 boracul urla ca vrea in apa, mami = incepe ziua lunga.

#475
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Revin si eu dupa 2 ani de stat la casa. Nu in Romania dar se pune ca e aceeasi treaba.
Sunt in oras, cam 10-15 minute cu masina pana in centru, langa padure (cam cat cea de la Baneasa de dinainte de taiere, terenul de golf in spatele casei, o curte maricica de vreo 400mp si tot confortul necesar.
Cred ca ies in curte de 20 de ori pe an, noroc cu mama ca-i fac bilet sa imi tina gradina vie altfel cred ca as betona tot. E frumos, miroase mirific, verdeata, am tuia vreo 180 proaspăt plantati de 1an tot felul de ravagii și boscheți frumoși care si infloresc, da ce sa zic arata frumos de la geam când stau în pat la tv și mai arunc un ochi pe geam.
Clar sunt oameni făcuți pentru statul la casa și alții care prefera blocul și centrul orașului.
Stau la o periferie unde-s numai case și verdeață, fara trafic, fara zgomote, trebuie sa las tv deschis noaptea altfel nu știu daca-s in viata sau nu.
Păianjenii și țânțarii aia cât palma sunt noii mei prieteni, eu ii prind si-i arunc afara ei se întorc.
Am mai stat de încă 2 ori timp de câte un an la casa și tot aceeași treaba, numai ca nu aveam curte asa mare.
Curățenia în 110mp e durere, ma gândesc ce viata mai au aia cu 250-300mp, mai ales dacă ești maniac ca mine. Cum făceam pe vremuri curățenia "de primavara" la mine e săptămânal acum. Grătarele sunt mișto sa le faci sa bei o bere dar pentru asta am nevoie de 10mp nu de 400. Restul e iarba de tăiat și diverse verzituri de întreținut. Cred ca îmi iau un robot AI sa-mi taie curtea ca sunt satul.
Visez la un apartament central cu zgomot și ambulante dar familia s-a mărit asa ca va trebui sa ma obișnuiesc cu "binele". Ba chiar mai fac și extinderi ca să suplinesc nevoia de camere.
Și acum balesc la un view de parc cu rau si terase pe mal unde sa cobor seara și sa urc pe 3 cărări în miez de noapte.
Dar îmi place un lucru, am doar vreo 3-4 vecini cu care trebuie sa mormăi ceva inteligibil care aduce a un salut și sunt lăsat în pace în intimitatea mea.

#476
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
Daca ești la 10 minute de centru, ce te reține să urci de pe terasă de lângă râu într-un taxi?

#477
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru ca e chestia aia intiparita pe creier, cum ai crescut te va influenta toata viata.
Daca copilaria ta a fost la casa in tarana cu vaca și porcul in curte, n-ai sa te simti "ca acasa" intr-un apartament la Londra vis-a-vis de Big Ben, chiar daca e frumos. Tot o sa tragi catre ce ti se pare familiar si-ti va da sentimentul de camin.
La fel si unul crescut in Titan sau pe Victoriei n-ai sa-l faci sa simtă placerea de a sta la 30km de oras, chit ca e la padure și lac. O sa fie frumos o saptamana, o luna, un an si dupa o sa se suie pe pereți ca el e obisnuit seara sa iasa la plimbare prin oras si sa bea o bere cu amicii la colt de bloc.
Casa la tara (ca sa-i spunem pe sleau) inseamna socializare zero. Ceea ce pentru unii e foarte important.

Edited by Astrul, 31 October 2021 - 11:39.


#478
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 Astrul, on 30 octombrie 2021 - 22:16, said:

Revin si eu dupa 2 ani de stat la casa. Nu in Romania dar se pune ca e aceeasi treaba.
Sunt in oras, cam 10-15 minute cu masina pana in centru, langa padure (cam cat cea de la Baneasa de dinainte de taiere, terenul de golf in spatele casei, o curte maricica de vreo 400mp si tot confortul necesar.
Cred ca ies in curte de 20 de ori pe an, noroc cu mama ca-i fac bilet sa imi tina gradina vie altfel cred ca as betona tot. E frumos, miroase mirific, verdeata, am tuia vreo 180 proaspăt plantati de 1an tot felul de ravagii și boscheți frumoși care si infloresc, da ce sa zic arata frumos de la geam când stau în pat la tv și mai arunc un ochi pe geam.
Clar sunt oameni făcuți pentru statul la casa și alții care prefera blocul și centrul orașului.
Stau la o periferie unde-s numai case și verdeață, fara trafic, fara zgomote, trebuie sa las tv deschis noaptea altfel nu știu daca-s in viata sau nu.
Păianjenii și țânțarii aia cât palma sunt noii mei prieteni, eu ii prind si-i arunc afara ei se întorc.
Am mai stat de încă 2 ori timp de câte un an la casa și tot aceeași treaba, numai ca nu aveam curte asa mare.
Curățenia în 110mp e durere, ma gândesc ce viata mai au aia cu 250-300mp, mai ales dacă ești maniac ca mine. Cum făceam pe vremuri curățenia "de primavara" la mine e săptămânal acum. Grătarele sunt mișto sa le faci sa bei o bere dar pentru asta am nevoie de 10mp nu de 400. Restul e iarba de tăiat și diverse verzituri de întreținut. Cred ca îmi iau un robot AI sa-mi taie curtea ca sunt satul.
Visez la un apartament central cu zgomot și ambulante dar familia s-a mărit asa ca va trebui sa ma obișnuiesc cu "binele". Ba chiar mai fac și extinderi ca să suplinesc nevoia de camere.
Și acum balesc la un view de parc cu rau si terase pe mal unde sa cobor seara și sa urc pe 3 cărări în miez de noapte.
Dar îmi place un lucru, am doar vreo 3-4 vecini cu care trebuie sa mormăi ceva inteligibil care aduce a un salut și sunt lăsat în pace în intimitatea mea.
Eu sunt curios de o poza cu gradina. Nu de alta, dar mi se pare imposibil ce se spune aici. Nu poti pune 180 de tuia intr-o gradina amarata de 400 mp si sa mai ai si pretentii de design sau sa supravietuiasca atat de apropiati. Tuia se pun la 70-100 cm pt a avea loc sa creasca. Cand ajung la 3-4 metri inaltime oricum si 1 metru este prea putin sa lasi intre ei fara sa se lupte pentru supravietuire.

#479
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt Leyland am zis tuia ca e un termen mai popular. I-am cumpărat din Olanda puieți și trebuie plantați la 30cm. Greșeala mare căci se cam sufoca. Am mai rărit din ei.
Sunt puși perimetral, am curte fata/spate plus o delimitare între 2 grădini la nivele diferite si am vrut sa maschez un zid de sprijin.

#480
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
In fine nu asta era ideea ca sunt 180 sau 178, mai am vreo 200 de butasi de vita din care au supraviețuit peste 120, încă sunt în ghivece și ma întreb unde naiba sa ii mai plantez. Nu i-am luat pentru struguri ci doar ca sa-mi amintească de bolta de la bunici, vad ca ii priește aici destul de bine, unele au ajuns la 2m înălțime la al doilea an.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate