Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cum e sa locuiesti in afara Bucurestiului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#451
ana303maria

ana303maria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2015
Dupa o lunga perioada de timp de stat la bloc, impreuna cu sotul meu am decis sa ne luam si o casa in jurul Bucurestiului. Avem un ap cu 2 cam in zona Minis, tot aici am si locul de munca, dar si scoala si gradinita copiilor. Casa am lua-o prin "prima casa", si am vrea in orasul Pantelimon. Problema este ca tot aud ca aici casele sunt f prost construite. Ne dorim f tare sa scapam de stresul vecinilor, vreau curte, vreau liniste, vreau un spatiu mai mare pt noi si pt cei 2 baieti pe care ii avem. Apartamentul oricum il pastram si nici nu-l inchiriem, deci pe perioada iernii am sta la bloc, casa am folosi-o din primavara pana toamna tarziu. Sta cineva in orasul Pantelimon? Imi poate spune cineva despre utilitati, despre modul de constructie a caselor, depre pro/contra oras Pantelimon etc ? Orice review imi e de ajutor.

#452
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

 ana303maria, on 06 februarie 2015 - 18:49, said:

Dupa o lunga perioada de timp de stat la bloc, impreuna cu sotul meu am decis sa ne luam si o casa in jurul Bucurestiului. Avem un ap cu 2 cam in zona Minis, tot aici am si locul de munca, dar si scoala si gradinita copiilor. Casa am lua-o prin "prima casa", si am vrea in orasul Pantelimon. Problema este ca tot aud ca aici casele sunt f prost construite. Ne dorim f tare sa scapam de stresul vecinilor, vreau curte, vreau liniste, vreau un spatiu mai mare pt noi si pt cei 2 baieti pe care ii avem. Apartamentul oricum il pastram si nici nu-l inchiriem, deci pe perioada iernii am sta la bloc, casa am folosi-o din primavara pana toamna tarziu. Sta cineva in orasul Pantelimon? Imi poate spune cineva despre utilitati, despre modul de constructie a caselor, depre pro/contra oras Pantelimon etc ? Orice review imi e de ajutor.
E plina de tigani, am trecut de cateva ori pe acolo cu diverse treburi si mi se pare o mahala. Daca ai bani cumpara in comuna Dobroesti, lumea este cu 10 clase peste, tigani aproape 0 dar preturile sunt pe masura, ceva okish sare 100k si ma refer la casele din comuna nu la cele care se fac pe camp si pe langa fostul GAP

#453
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Daca vrei ceva civilizat mergeti mai departe, de exemplu Branesti.

#454
ana303maria

ana303maria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2015
Cam asa crede si sotul meu. Deja ne am schimbat optiunea si ne uitam dupa ap 3 cam in bucuresti. Mie zona nu mi displace, mai ales ca avem fini aici in orasul Pantelimon si de la noi de acasa pana la ei facem 5-7 min. In fine, chiar imi pare rau sa aud ca totusi nu s-au schimbat lucrurile, imi pare rau ca trebuie sa mai treaca multe sute de ani ca sa ne civilizam si noi ca natie...

#455
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postabancor, on 09 aprilie 2012 - 13:11, said:

Comentariu din 2012!
N-am mai scris de vreo 2 ani aici. Tocmai implinesc 3 ani de stat la curte, in Bucuresti, dar marginas (in Vatra Noua, cunoscuta publicului larg drept Sisesti sau Jandarmeriei). Probleme cu utilitatile n-am, nici cu comunicatiile, nici cu soseaua, departarea de scoala, farmacie, oras. Am curte mare, am piscina. Cu toate astea, dupa 3 ani ma simt asocial, "alienat", izolat. Chestiunea as pune-o (dupa cum cred ca am mai discutat) in alti termeni: nu bloc sau curte, ci oras sau suburbie. Intr-adevar, nu cred ca m-as mai muta la bloc, sa nu fiu sigur ce tevi am prin casa, ce presiune la apa, ce caldura, unde parchez etc., dar m-as muta imediat inapoi intr-un cartier, la curte, intr-o casa cu suficient spatiu si curte cit sa ai unde sa stai afara si eventual sa tii un ciine. Partea nasoala pentru mine e ca nevasta-mea si fii-mea prefera traiul asta mai suburban. Fii-mea s-a obisnuit sa nu aiba niciun fel de placere in a iesi in parc, se multumeste cu stat in curte, singura, citeva momente dupa-amiaza, pentru nevasta-mea e un refugiu ideal dupa serviciu, prefera sa stea la ea in curte, eu in schimb m-am saturat. Cind locuiam in oras vedeam oameni de cum ieseam din bloc, ieseam in parc si inevitabil dadeam si peste vreun amic, stateam la o terasa, copiii se jucau, la curte trec zile fara sa ma vad cu cineva, numar pe degete zilele in care ies in oras, ba chiar si din oras ies mai rar (nu iti vine sa lasi un weekend piscina nefolosita dupa cit efort depui sa o intretii). O zi arata in felul urmator: mic dejun, plecat la scoala/serviciu. Venit inapoi pe la 18 - 19. Stat o ora prin curte, la o bere, apoi cina si culcare. In vreme ce prietenii care stau in oras ajung acasa inainte de 18, au timp sa iasa si 1-2 ore in parc. In weekend deseori noi avem ceva de lucru pe linga casa, cei din oras ies iarasi pe undeva. Ma gindesc (desi e prematur) si la virsta a treia. Cind stai in centru in 5 minute ajungi la un loc unde poti socializa (table/bere/discutii) cu alti pensionari, in suburbie stai la tine pe terasa si te uiti peste gard. Io prefer imaginea unui parculet de linga bloc in care se string citiva vecini, decit imaginea unei curti izolate in care stai singur.

Deci, pentru cei mai inclinati catre o viata mai in mijlocul semenilor, ginditi-va bine inainte sa plecati din cartier. Io intuiam ca o sa am anumite dezavantaje, dar am zis ca merita, pentru copil. Acu nu mai sint asa sigur. Cind stateam la bloc ieseam si mult mai des din oras, in mici excursii, la tara, la padure, ieseam si zilnic in parc, unde fii-mea avea ocazia sa socializeze, acum stam in curte, un soi de colivie aurita, fii-mea nu mai socializeaza, nici nu am avea timp sa iesim pina intr-un parc, numai drumul ar fi 30 - 40 minute (dus-intors). In oras, ca sa ma vad cu prietenii era de ajuns sa ies din casa. Acum, ca sa ma vad cu ei, trebuie sa ii am musafiri.

Revitalizez, ca să nu zic dezgrop, această discuție... :)

abancor, mi s-a părut foarte interesant comentariul, mai ales că experieța ta este practic în București, nu departe în afara orașului.

Cum actualizezi acum, la 9 ani distanță, evaluarea experienței tale?

#456
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Pai cum zicea tocmai cel care a postat "Partea nasoala pentru mine e ca nevasta-mea si fii-mea prefera traiul asta mai suburban."

Minusul principal il resimte doar el pe cand ceilalti din familie, nu.

#457
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cred că aceste aspecte ar fi un domeniu bun de studiu pentru sociologi, mai ales că există imortalizate pe forum opiniile oamenilor de la acea dată și ar putea fi comparate cu cele din prezent, analizând și evoluția lor statistică. Nu are nevoie nimeni de un subiect bun pentru o lucrare de licență sau de doctorat? :)

Oricum, ar fi interesantă o reevaluare a experienței, după aproape un deceniu, mai ales în condițiile suplimentare de izolare din timpul pandemiei...

#458
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred ca tine mult de atitudine. Eu stau in Pipera, ne-am mutat in oct 2020. Ies la fel de mult in oras precum o faceam inainte. Dupa 7 seara, cand se fac in general iesirile, traficul este lejer, fac 15-20 de minute pana la terase/baruri. Si vara, in absolut fiecare sambata, avem prieteni pe la noi cu care stam la vorba pe terasa, mai facem un gratar, foarte placut.

#459
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Deci până la urmă depinde foarte mult și de tipul de personalitate, mai introvertit sau mai extrovertit...

Dar nu trebuie, totuși, ignorată distanța. Pipera e aproape, dar dacă ai fi stat în Corbeanca și prietenii în Berceni, nu cred că v-ați mai vizita atât de des.

#460
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
De ce? Daca stai in Rahova si prietenii in Drumul Taberei crezi ca te vezi mai des? Uite avantajele vietii la tara: https://www.imobilia...dviz=764892896. Sigur, pentru cine isi permite.

#461
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postedi10000, on 16 august 2021 - 15:02, said:

De ce?

În interiorul orașului vă puteți întâlni pentru o bere la jumătatea distanței, pe teren neutru, folosind transportul în comun. Dar dacă ieși din oraș, cineva trebuie să mai și conducă la întoarcere, deci bea apă plată ultimele 5-6 ore...

Quote

Uite avantajele vietii la tara:

Superb complexul respectiv...

Edited by subss, 16 August 2021 - 15:40.


#462
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postedi10000, on 16 august 2021 - 15:02, said:

De ce? Daca stai in Rahova si prietenii in Drumul Taberei crezi ca te vezi mai des? Uite avantajele vietii la tara: https://www.imobilia...dviz=764892896. Sigur, pentru cine isi permite.

Sincer, la banii aia sa stai cu pergola si sa dai zapada de pe masina, cam de porc :)

View Postsubss, on 16 august 2021 - 14:46, said:

Deci până la urmă depinde foarte mult și de tipul de personalitate, mai introvertit sau mai extrovertit...

Dar nu trebuie, totuși, ignorată distanța. Pipera e aproape, dar dacă ai fi stat în Corbeanca și prietenii în Berceni, nu cred că v-ați mai vizita atât de des.

Pai de asta nu ne-am luat in Corbeanca. Depinde de tipul de personalitate si cum vrei sa iti construiesti viata. Pentru mine sa am extra X mp de gradina ar fi fost complet irelevanti.

#463
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 subss, on 15 august 2021 - 20:07, said:

Revitalizez, ca să nu zic dezgrop, această discuție... Posted Image

abancor, mi s-a părut foarte interesant comentariul, mai ales că experieța ta este practic în București, nu departe în afara orașului.

Cum actualizezi acum, la 9 ani distanță, evaluarea experienței tale?

Ha, ce tare, s-a revergorat subiectul ăsta! Am văzut mai demult, dar abia acum am avut timp să scriu. E mișto să recitești ce gîndeai (sau mai degrabă ce sperai) acu zece ani. Am citit primele pagini, scrise prin 2009, foarte interesant optimismul cu care ne gîndeam mulți că Bucureștiul și zona din  jur vor arăta altfel peste 10 ani.

Și foarte remarcabil faptul că unii vedeau de pe atunci tabloul complet (Astrul de pildă are niște mesaje foarte pe subiect, care punctează la fix problemele de luat în calcul).

Iată-ne 10 ani mai tîrziu și, după unele îmbunătățiri la accesul dinspre nord (ceva pasaje), nu s-a mai petrecut nimic legat de urbanizarea împrejurimilor. Și nici nu există vreun plan, nici proiecte sau șantiere începute. Urbanismul românesc e sublim, dar lipsește cu desăvîrșire. Rămîn la părerea pe care am mai scris-o pe aici, anume că noi nu avem suburbii, ci cîmpuri cu case, care nu pot fi numite localități, ci adunătură de construcții.

Despre experiența proprie o să încerc să vorbesc cît mai obiectiv, dacă scuzați contradicția în termeni, adică o să încerc mai degrabă să prezint situația din teren, faptele nude, nu așteptările mele.

Aș începe cu o concluzie: dacă viața ta se desfășoară în București (serviciu, școală, distracție), ideal e să locuiești în București. E logic. Aproape de metrou (întind coarda Posted Image ). Cu cît stai mai departe, cu atît consumi mai mult timp, nervi și bani cu drumurile. Te muți în Chiajna ca apoi să te întrebi de ce stai pe loc, alături de alte sute de mașini, așteptînd să intri sau să ieși pe cele 2-3 puncte de acces către oraș. Cam la asta se reduce totul. Printre consecințe este și faptul că vei limita deplasările spre oraș.

Altă concluzie, vizavi de copii, este că părinții devin principalii parteneri de joacă ai copiilor, și șoferii lor personali.

Am niște prieteni care au dus la perfecțiune ilustrarea acestor 2 concluzii: 3 copii, o mașină, Balotești. Vin zilnic toți dimineața în oraș și revin acasă seara. Între timp fiecare își rezolvă treburile, serviciul, școala, alte alea, iar inevitabilii timpi morți sînt abordați individual, fiecare (mai ales copiii) pierde timpul pe unde poate, pînă vine ora plecării spre casă.

Deci, dacă analizăm strict titlul subiectului, viața afara din oraș, cam atîta ar fi de spus. E probabil mai liniște (dar știți ce liniște e și pe 90% din străzile din București? A rămas un stereotip ăsta cu zgomotul, zgomot e pe marile bulevarde și intersecții, în rest, pe sutele de străduțe din toate cartierele, inclusiv centrul, e liniște). Ai probabil curte și spațiu mai mare de depozitare. Ești departe de orice punct de interes. Încă nu oferă aproape nici o suburbie ce oferă orașul, de la școli la parcuri. Vezi lumea încercînd să încropească o viață cît de cît normală, plimbînd căruciorul sau cîinele pe cîmp, pe o stradă fără trotuare, printre șantiere, pe care abia au loc 2 mașini.

Cum se traduce mai departe treaba asta în viața de zi cu zi? Stai mai puțin acasă peste săptămînă (eventual e doar locul unde dormi) și mai mult peste weekenduri (îți vine mai rar să ieși din oraș, mai ai și treburi pe lîngă casă etc.). Dacă mai ai și cîine (plauzibil cînd stai la curte), adio plecări după bunul plac. Te vezi mai rar cu prietenii. Sigur că la început o auzi pe aia cu „lasă că mai veniți la un grătar, avem și unde să vă culcăm, face un șpriț, copiii se joacă în curte etc.”, și prietenii vin, vin în primul an de 10 ori, că e ceva nou, pe urmă mai vin poate de 2 ori pe vară, că e departe, că n-au chef să conducă, că mai mergem și la alt amic care s-a mutat la țară etc. Renunți la diverse ocazii de a ieși în oraș, din comoditate, din lene, din oboseală, că abia ai ajuns acasă, nu mai vrei să pleci iar.

Legat de copii, pînă pe la zece unșpe ani e ok, se descurcă cu joaca prin curte, cu vecinii (dacă există), cu părinții… Eu acum, cînd fie-mea a terminat liceul, privind înapoi, consider că i-a lipsit socializarea. Într-un cartier populat ar fi crescut între copii. Dar probabil nu ar fi stat la fel de mult la aer (deși pînă a avut 6 ani am locuit vizavi de Parcul Tineretului, unde stătea 4-5 ore zilnic). Însă ea, tot privind înapoi, îmi zice că nu resimte că ar fi avut vreo lipsă din acest punct de vedere. Deci concluzionez că pînă la vîrsta adolescenței e ok și statul mai izolat. Dar, de prin clasa a 7-a începe nevoia de văzut cu prietenii în oraș, concomitent cu plictiseala de curte și de cîinii și pisicile pe care pentru copil le-ai luat, acu ai rămas cu ele pe cap. Acest fapt îmi este din nou confirmat de fie-mea, dar și de alți prieteni care stau prin suburbii și care s-au trezit brusc că nu prea le mai folosește casa la nimic, copiii (deveniți adolescenți) nu mai ies în curte și vor mereu în oraș, cu prietenii. Ghici cine îi duce și aduce!

Fie-mea, ca să revin la un martor extern direct implicat, mi-a zis direct că nu o interesează să locuiască la marginea orașului (io nici măcar nu stau în afara Bucureștiului, stau pe Sisești, am autobuz la intervale de15 - 20 minute spre centru). Vrea să se mute singură, pe la 20 de ani, undeva în centru. Anul ăsta începe facultatea. Iese în oraș de 2-3 ori pe săptămînă, iar cînd stă acasă, stă rar în curte. Mai iese cu bicicleta, face cam o oră pînă în centru, se întoarce pe la miezul nopții, io stau oarecum preocupat. Dar deja intru în chestiuni personale, și am zis că încerc să le las deoparte pe cît posibil.

Dacă ar fi să mă întorc în timp aș studia mai bine orice variantă de locuit în oraș: apartament mai mare, teren și casă mai mici decît la periferie, ceva care să coste cam la fel dar să scutească orele și banii cheltuiți zilnic pe drumuri.

Iar pentru viitor sper să mă mut cît mai repede în oraș. Pentru că viața mea zilnică încă se desfășoară acolo.

Edited by abancor, 25 August 2021 - 15:31.


#464
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Eu stau in Mogosoaia. Inainte de pandemie eram cu nervii ferfenita din cauza navetei, copilul de gimnaziu mi se parea f izolat. Incepusem certuri cu sotul ca as fi vrut inapoi in oras. DAR...a venit nenorocirea asta si de atunci lucrez doar de acasa. Alt spatiu, alt confort, nu va spun cum a fost in starea de urgenta cand bucurestenii stateau incuiati in garsoniera iar noi vopseam gardul in curte. Cuvantul magic este parcul de la Palat, fara el nu as fi rezistat. Ies zilnic seara cu bicicleta cate 2 ore. Daca avem chef sa mancam "in oras', sunt terasele din parc.
Copilul a invatat sa mearga cu metroul sau autobuzul, trebuie doar sa il scot cu masina in Straulesti. Sunt si ceva autobuze prin sat dar nu le-am incercat. Cumva pentru noi lucrurile s-au asezat bine. Deci Mogosoaia merita, cu mentiunea traficului nebun, mai ales de tiruri - se iese greu dimineata si se intra greu seara. Dar in curand vor termina pasajul peste centura si sper sa se mai regleze lucrurile si din punctul asta de vedere. Nu spun ca se contruieste in draci in jurul nostru, anul asta a fost record de record.

#465
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@abancor: Interesanta situatia ta, nu as zice totusi ca Sisesti este in afara orasului. Cel mult este in afara zonei de interes a fiicei tale, ceea ce pare sa fie principala problema. Cu alte cuvinte, nu vad cu ce ar imbunatati situatia daca v-ati muta de exemplu in Primaverii, o extrema dpdv al costurilor. In sensul ca in oras tot cu bicicleta/taxi/autobuz ar trebui sa mearga si tu tot cu griji ai sta :) Dpmdv sunt zone la marginea Bucurestiului care se preteaza foarte bine unui stil de viata hibrid, care suporta si iesiri, dar iti ofera si spatiu personal la un cost relativ rezonabil.

Sunt multe nuante de gri intre Balotesti cu o singura masina si buricul targului - de unde cel mai probabil vei face mai mult pe drum spre zonele de business decat din periferie.

#466
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gabian22, on 06 august 2009 - 14:01, said:


Ma intereseaza pareri despre:
- drumul la/de la serviciu

Dacă stai în Voluntari și lucri în Pipera e una, dacă stai în Buftea și lucrezi la Pallady e alta.

#467
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Stii ca ai dat reply unei postari din 2009, da?

Si da, evident ca daca lucrezi in partea ailalta a orasului nu e convenabil, avand in vedere infrastructura si sistemul de transport public din Bucuresti si imprejurimi.

#468
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,541
  • Înscris: 09.09.2017

 Deborah77, on 25 august 2021 - 15:56, said:

Eu stau in Mogosoaia. Inainte de pandemie eram cu nervii ferfenita din cauza navetei, copilul de gimnaziu mi se parea f izolat. Incepusem certuri cu sotul ca as fi vrut inapoi in oras. DAR...a venit nenorocirea asta si de atunci lucrez doar de acasa. Alt spatiu, alt confort, nu va spun cum a fost in starea de urgenta cand bucurestenii stateau incuiati in garsoniera iar noi vopseam gardul in curte. Cuvantul magic este parcul de la Palat, fara el nu as fi rezistat. Ies zilnic seara cu bicicleta cate 2 ore. Daca avem chef sa mancam "in oras', sunt terasele din parc.
Copilul a invatat sa mearga cu metroul sau autobuzul, trebuie doar sa il scot cu masina in Straulesti. Sunt si ceva autobuze prin sat dar nu le-am incercat. Cumva pentru noi lucrurile s-au asezat bine. Deci Mogosoaia merita, cu mentiunea traficului nebun, mai ales de tiruri - se iese greu dimineata si se intra greu seara. Dar in curand vor termina pasajul peste centura si sper sa se mai regleze lucrurile si din punctul asta de vedere. Nu spun ca se contruieste in draci in jurul nostru, anul asta a fost record de record.
Si pandemia asta se va termina (candva), si o sa reintri in hora nervilor tocati in trafic si a timpului pierdut in nestire in blocaje.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate