Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cum e sa locuiesti in afara Bucurestiului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#397
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
E super,nu m-as mai intoarce la bloc,imi place spatiul generos din interior, curtea ,aer curat,poti face gratar cand vrei,nu te mai certi pt locuri de parcare,dar e de lucru......cat China si in interior si-n exterior.Ma simt epuizata si ca-n astia 2 ani am imbatranit vreo 10

#398
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Va salut

as dori ca la aceasta intrebare sa raspunda cei care au facut deja pasul spre o casa pe pamant in afara Bucurestiului (gen Pipera sau mai departe).
Eu vizez o localitate la 15 - 20 km de centru. Momentan stau f. aproape de centru (13 sep), astfel inca totul este aproape si f. comun.

Am dubii in a face acest pas din mai multe considerente
- distanta inseamna bani in plus dati pe benzina, daca sunt doua masini... cam ce inseamna diferenta in bani, timp
- copilul trebuie dus la scoala in fiecare dimineata

In afara acestor aspecte care sunt minus-uri, restul aspectelor sunt plusuri evidente si nu vreau sa le mai dezbatem....

Deci daca locuiti in Domnesti, Corbeanca, Rosu, Pantelimon, Cernica.. ma intereseaza cum s-a schimbat viata voastra dupa ce ati facut acest pas...

Multumesc!!

#399
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Uite aici :)
http://forum.softped...resii-generale/

#400
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
eu am combinat putin din cele doua aspecte, si anume m-am mutat la bloc la tara, adica un complex de locuinte in afara Bucurestiului, mai exact Cosmopolis.
Discutand strict de locatie, imi place ca e suficient de departe de Bucuresti ca sa am liniste si vara chiar si cu 5 grade mai putin decat in capitala si suficient de aproape sa ajung rapid in oras (am treaba in special in nord).
Dezavantajul e ca sunt legat de masina, dar e un pret pe care sunt dispus sa il platesc.
Umila mea parere ca o solutie de genul asta aduce un fel de " best of both worlds", in sensul ca ai in continuare senzatia de comunitate, se ocupa altii de landscaping si intretinere iar eu profit de liniste si aer mai curat. Aspectul asta fiind valabil pentru cineva caruia ii place viata intr-o comunitate dar vrea "la tara".

#401
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012
Nu stiu daca-i cea mai buna solutie mutatul langa Bucuresti cand ai copii ce merg la scoala. Eu nu as recomanda decat la pensie sau familie fara copii care are un afacere proprie sau un job mai flexibil. Vorbesc in cunostinta de cauza.

#402
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Stiu bine care-i treaba cu dus copilul la scoala la ora 7:30.

In acelasi timp insa... desi apartamentul de 3 camere e ok, imi doresc mult gradina, aer curat, liniste, etc. Simt ca ma sufoc in noptile in care nu pot dormi cu geamul deschis pentru ca e prea zgomot afara, vara se trece f. greu daca trebuie sa stai in Bucuresti (ca nu poti fi toata vara in concediu)...
Sunt multe aspecte care dupa o vara ca asta ma fac sa fug si maine de aici.

Degeaba pleci cu o ora mai tarziu de acasa, daca nu te odihnesti bine, vii acasa si stai inchis intre 4 pereti nu intr-o gradina... etc.

De aceea as vrea sa stiu parerile celorlalti...

#403
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
O varianta ar fi sa pastrezi apartamentul concomitent cu casa din afara.
Vara beneficiezi de temperaturi mai mici cu ~5grade (cum spunea danX) mai sus iar in timpul anului scolar stai la apartament 5 zile pe saptamana.
De masina/masini oricum nu scapi, esti strans legat de ele plus ca ar fi bine sa mai ai si un om de ajutor, eventual o pereche de bunici cu timp liber.

#404
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
m-am mutat acum 8 ani din bucuresti. acomodarea a fost mai grea dar acum imi place la nebunie aici. spatiu mult, aer curat, liniste, vecini buni. nu as vrea sa ma intorc in oras.
scoala am facut-o in sat iar liceul in bucuresti facand naveta. norocul meu a fost ca am avut acelasi program cu parintii deci plecam si ma intorceam odata cu ei. liceul era in drum.

pentru el ca si copil e bine, are mult spatiu si copii cu care sa se joace. e un lucru bun, merita cele 30 minute pana in bucuresti.

#405
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postdixie, on 13 septembrie 2012 - 16:11, said:

Va salut

as dori ca la aceasta intrebare sa raspunda cei care au facut deja pasul spre o casa pe pamant in afara Bucurestiului (gen Pipera sau mai departe).
Eu vizez o localitate la 15 - 20 km de centru. Momentan stau f. aproape de centru (13 sep), astfel inca totul este aproape si f. comun.

Am dubii in a face acest pas din mai multe considerente
- distanta inseamna bani in plus dati pe benzina, daca sunt doua masini... cam ce inseamna diferenta in bani, timp
- copilul trebuie dus la scoala in fiecare dimineata

In afara acestor aspecte care sunt minus-uri, restul aspectelor sunt plusuri evidente si nu vreau sa le mai dezbatem....

Deci daca locuiti in Domnesti, Corbeanca, Rosu, Pantelimon, Cernica.. ma intereseaza cum s-a schimbat viata voastra dupa ce ati facut acest pas...

Multumesc!!

Uita-te dupa o statie de tren... pretul benzinei se va dubla odata la 4-5 ani!

#406
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu m-am mutat anul trecut in Comuna Chiajna (Rosu). Inainte am locuit in Dr. taberei.

Avantaje: Nu mai am vecini deasupra si dedesupt (inclusiv caini, pisici si alte mamifere)
Vara e mai racoare cu cca 5 grade fata de oras (nu am simtit nevoia de AC anul asta)
E mult mai liniste iar aerul mai curat
Mai cultiv un ardei, o fasole, o rosie etc...
Ma odihnesc mult mai bine decat la bloc.
Nu mai am probleme cu locul de parcare.
Facturi mai mici la utilitati (platesc doar gaz , en electrica, canalizare si gunoi) disparand plata administratiei , partilor comune, pierderi retea etc....
Vara factura la gaz e mult mai mica decat la bloc ( aici platesti efectiv cat consumi nu la persoana ca la bloc)
Am plantat cativa pomi fructiferi si vita de vie si sper sa am si ceva fructe pe viitor.
Copilul se dezvolta mult mai bine si este mult mai sanatos (practic se joaca in curte la aer nu in casa)
Imi dau drumul /opresc  caldura cind vreau eu fara costuri suplimentare ca la bloc (cei cu centrale la bloc stiu despre ce vorbesc)
Vara mai faci un gratar in curte, coci vinete in curte fara sa imputi toata casa si bucataria ca la bloc.
Poti spala masina in curte (daca iti place aceasta operatiune; mie imi place la nebunie sa spal masina vara cand e cald)
Vara pun o minipiscina gonflabila si fac plaja in curte

Dezavantaje: Rar mai vine putoare de la groapa de gunoi de la Rudeni (serii de maxim 5 minute dar suficiente). Se simte putoarea pana la Semanatoarea dar cei din Bucuresti nu o pot depista pentru ca mirosul e amestecat in oras.
  Trebuie sa vin cu masina personala pana in Bucuresti si apoi sa iau RATB deci consum mai multa benzina dacat atunci cand stateam in Dr Taberei (cam 1 rezervor/luna). Inainte transpotrul era mai ieftin ca faceam blatul acum am abonament RATB. Exista si IRTA dar.....
  Trebuie sa scoti tomberonul cu gunoi la poarta.
   Trebuie sa mai faci cate ceva prin curte (sa uzi si sa tunzi gazonul, sa rupi burienile, sa legi via, sa vopsesti gardul etc....)
   Exista soricei prin curte care trebuie goniti.


In concluzie: Nu m-as mai muta la bloc nici batut de 3 ori /zi.

Edited by Clovis, 26 September 2012 - 17:09.


#407
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostClovis, on 26 septembrie 2012 - 16:53, said:

Eu m-am mutat anul trecut in Comuna Chiajna (Rosu). Inainte am locuit in Dr. taberei.
.............   Trebuie sa vin cu masina personala pana in Bucuresti si apoi sa iau RATB deci consum mai multa benzina dacat atunci cand stateam in Dr Taberei (cam 1 rezervor/luna). Inainte transpotrul era mai ieftin ca faceam blatul acum am abonament RATB. Exista si IRTA dar.....
  
Masina unde o lasi ?

#408
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postvacantamijlocie, on 26 septembrie 2012 - 17:20, said:

Masina unde o lasi ?

In militari la Apusului
O pot lasa si in parcare la Practikar

Edited by Clovis, 26 September 2012 - 17:23.


#409
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
De ce nu incerci sa cumperi o casa in oras?

#410
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

View PostJosef_Mengele, on 28 septembrie 2012 - 11:37, said:

De ce nu incerci sa cumperi o casa in oras?

In primul rand in oras nu se gaseste ce-mi doresc eu. Rar rar de tot ai o casa cu 500 mp. De obicei in oras ai ceva cu un 100-200 mp,vechitura de trebuie sa repari totul de la 0, neavand posibiltiatea unei constructii noi (nu ma refer la proiect personalizat, dar macar modern).

Imi doresc o curte de 500-1000 mp, si aer curat, vecini civilizati, nu vad unde as putea gasi asta in Buc.la un buget rezonabil.

#411
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
este MIZERABIL in afara bucurestiului.

Covarsitoarea majoritate a celor din satele din jurul capitalei sunt someri ce traiesc doar din furat , si deci iti asumi in fiecare clipa riscul sa te omoare un nebun ca sa iti fure din casa.

Mai mult , vai de tine daca ai vreo boala ca va trebui sa mergi 2 ore pana la spital si 2 ore pana la farmacie.

In saracia si incultura si mafia care domneste in Romania , nici in primaverii nu e bine sa locuiesti , dar tu vorbesti de marginea bucurestiului....

#412
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012

View PostJosef_Mengele, on 17 septembrie 2012 - 12:56, said:

Uita-te dupa o statie de tren... pretul benzinei se va dubla odata la 4-5 ani!

De ce nu o bicicleta? !
15, 20 de km ii faci in 30, 45 min

View Posthellen2012, on 02 octombrie 2012 - 12:41, said:

este MIZERABIL in afara bucurestiului.

Covarsitoarea majoritate a celor din satele din jurul capitalei sunt someri ce traiesc doar din furat , si deci iti asumi in fiecare clipa riscul sa te omoare un nebun ca sa iti fure din casa.

Mai mult , vai de tine daca ai vreo boala ca va trebui sa mergi 2 ore pana la spital si 2 ore pana la farmacie.

In saracia si incultura si mafia care domneste in Romania , nici in primaverii nu e bine sa locuiesti , dar tu vorbesti de marginea bucurestiului....

este si nu este; daca tot te muti "in afara Bucurestiului", macar cauta si nu ai vecini bastinasi!

#413
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Posthellen2012, on 02 octombrie 2012 - 12:41, said:

este MIZERABIL in afara bucurestiului.

Covarsitoarea majoritate a celor din satele din jurul capitalei sunt someri ce traiesc doar din furat , si deci iti asumi in fiecare clipa riscul sa te omoare un nebun ca sa iti fure din casa.

Mai mult , vai de tine daca ai vreo boala ca va trebui sa mergi 2 ore pana la spital si 2 ore pana la farmacie.

In saracia si incultura si mafia care domneste in Romania , nici in primaverii nu e bine sa locuiesti , dar tu vorbesti de marginea bucurestiului....
Vorbesti prostii mai  mari ca tine.
eu stau la cca 20km de bucuresti si in localitatea someriii sunt aproape inexistenti,lumea are cam tot ce le trebuie din munca cinstita.
am pe tren cca 5mc de cherestea,ceva scule si cateva tone de fier de cca 3 ani si nu a lipsit un cui,nu am nici macar ingradit terenul si este o casa oarecum izolata,pt ca cei ce locuiesc in zona sunt putin mai departe(cc 200m).
Sambata am mai descarcat 25mc de cherestea si va sta timp de o sapatamina fara sa o pazeasca nimeni,ba chiar vecinii sunt cei care pun pe goana hotii pt ca ei spun ca daca tac si se fac ca nu vad azi fura de la mine dar maine ai va venii lui randul.
Au incercat de cateva ori sa vina cei care cumpara fier si nu au fost lasati sa intre pe starda chiar de catre bastinasi,le-a zis ca sa faca cale intoarsa ca pe strada nu vinde nimeni nimic.

am doar 4 caini dar sunt legati si oricum nu sunt pusi acolo pt hotii si nici pe hoti nu ai sperie cainii.

#414
bulesco

bulesco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 28.08.2012

View Postmardraaxi, on 02 octombrie 2012 - 19:59, said:

Vorbesti prostii mai  mari ca tine.
eu stau la cca 20km de bucuresti si in localitatea someriii sunt aproape inexistenti,lumea are cam tot ce le trebuie din munca cinstita.
am pe tren cca 5mc de cherestea,ceva scule si cateva tone de fier de cca 3 ani si nu a lipsit un cui,nu am nici macar ingradit terenul si este o casa oarecum izolata,pt ca cei ce locuiesc in zona sunt putin mai departe(cc 200m).
Sambata am mai descarcat 25mc de cherestea si va sta timp de o sapatamina fara sa o pazeasca nimeni,ba chiar vecinii sunt cei care pun pe goana hotii pt ca ei spun ca daca tac si se fac ca nu vad azi fura de la mine dar maine ai va venii lui randul.
Au incercat de cateva ori sa vina cei care cumpara fier si nu au fost lasati sa intre pe starda chiar de catre bastinasi,le-a zis ca sa faca cale intoarsa ca pe strada nu vinde nimeni nimic.

am doar 4 caini dar sunt legati si oricum nu sunt pusi acolo pt hotii si nici pe hoti nu ai sperie cainii.

Tocmai pentru ca-i izolata casa, nu esti furat. Daca ai fi fost in sat erai demult praduit!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate