Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum e sa locuiesti in afara Bucurestiului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#379
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Flopardu - Unde stai ?!
Ma gandesc ca cu apa se rezolva cumva...

Pipera e intr-adeavar misto ca sunt case noi, vecini mai ok...

Eu personal am cautat si case vechi in Bucuresti, dar am doua probleme - sunt f. scumpe pentru ceea ce sunt de fapt, niste maghernite care put ingrozitor (nu stiu cum pot sta acolo oamenii aia). Daca vrei sa faci o casa calumea din ele - faci mai intai curat, apoi angajezi arhitect sa vezi ce poti scoate din chestie aia... de multe ori te multumesti cu ce iese, ca nu iese ce vrei... Nu mai vorbesc de bani unde dupa ce dai pe casa veche cat dai, bagi bani in facut curat, bagi alti bani in renovarea de la 0... etc. Citeam pe aici pe forum ce probleme cu vecinii mai au cei care au luat case vechi... nu generalizam, dar povestea de destul de des intalnita...

Despre praf nu inteleg de ce Pipera e asa de plina, asta-i intrebarea.

#380
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 dixie, on 26th March 2012, 11:11, said:

Despre praf nu inteleg de ce Pipera e asa de plina, asta-i intrebarea.
de la avioanele alea ce o survoleaza intr-una.  :lol:

 dixie, on 26th March 2012, 11:11, said:

Pipera e intr-adeavar misto ca sunt case noi, vecini mai ok...
ai fosat vreodata cu masina in pipera in jurul orei 9 dimineata, e aglomerat si ramane mai apoi toata ziua la fel, eu de cate ori m-am trezit pe acolo a fost aglomerat.
se merge bara la bara, mie unul imi displace total aglomeratia de acolo. ca este aproape de baneasa shopping sa zicem ca ar fi un avantaj, dar daca e aglomeratie mare... eu unul nu m-as muta undeva ca am mall aproape.

 dixie, on 26th March 2012, 11:11, said:

Eu personal am cautat si case vechi in Bucuresti, dar am doua probleme
sa dai o gramada de bani pe ceva ce nu te multumeste pe deplin, adica nu poti sa o faci tu exact cum vrei/crezi ca-ti va fi bine, iarasi mi se pare aiurea.
sa-ti faci tu living-ul cum vrei, bucataria, camera tehnica, baile s.a.m.d., sa o izolezi cum vrei, plus sa nu ai o curte si o gradina ca lumea... nttt! :)

eu stau in pantelimon, dar intr-o zona rezidentiala, nu in zona veche a localitatii, pe partea dreapta, spre cernica, dupa padure, spre lac, i se spune zona lebada.

Edited by flopardu, 26 March 2012 - 11:34.


#381
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 flopardu, on 26th March 2012, 09:23, said:

problema cu apa nepotabila se rezolva si aia, nu cu j'demii cum spunea cineva, ci cu 2-4 mii euro (pt. dedurizare si scapat de mangan, fier si altele), depinde de cat de adanc faci putul.

depinde ce ai in apa... iar in pipera le ai pe toate posibile. am vazut ce bagase o fosta colega in sculele pentru apa.... eu nici nu vazusem pana atunci asa ceva: dedurizare, filtre peste filtre, niste butelii mari ca de gaze (dar MARI) care filtrau, filtre uv, ne-am minuant si eu si sotia: si eu veneam dupa ce facusem al 2-lea putz ... si la final imi zicea ca dupa ce face baie 10 min tre sa astepte alte 30 sa poate sa aiba presiune sus in baie. am crezut ca glumeste, nu glumea

problema acolo nu e apa in sine. pe forum aici este un expert in apa: VODAFONUL;... m-a ajutat, m-a invatat. eu daca imi mai fac putz cu el imi fac la 100m minim
problema in pipera este ca puzderia de putzuri facute anapoda si au pus straturile acvifere in comunicatie: pe scurt degeaba ai tu put de 50 m si tragi din stratul al treilea de apa, si l-ai facut corect cu cimentare, ai folsit margarit 1-3mm, tzeava albastra... etc, DACA vecinul tau nu a facut nici una din astea si a pus in comunicatie staturile de la suprafata cu cele de unde tragi tu: de fapt tu bei un amestec de stratul 1 cu stratul 3... ; iar stratul unu, care se mai cheama si luciul apei: e acolo unde se scurg toate dejectiile foselor septice ... + tot ce e natural acolo; apa "PURA" :) nu stii asta ca nimeni de fapt nu zice, dar e bine sa studiezi, si daca iti place o casa faci ca mine: dai drumul la apa si o mirosi la inceput;

am studiat f mult problema in momentul in care am avut mirosul in casa: cand iti miroase apa nici sa faci baie nu ai chef... e f.f. "naspa".

un put de 42 m costa cam 2000 euro, un put de 100 m e cam 100 euro/ml; cred ca poti negocia acum. cred ca acolo ca sa ai apa tre sa sapi la 150mp minim. plus o pompa costa cel putin 2000 euro sa scoata apa de acolo... daca nu mai mult.
deci ori bagi mii (sigur peste 10) sa ai apa purificata in casa fie faci un put f scump 150m - dar scoti apa plata... ca de la adancimea aia se alimenteaza si firmele de apa plata

ref locatie: eu recomand 2-3 variante din ce-am vizitat: zona Dragomiresti (in vest), imi place si Chitila (sunt si loturi la lac)... si Balotesti mi se pare decent, Pantelimon-Cernica (dar nu sat). MErge f bine Branesti... sunt zone frumoase; daca asta cauti, zone adiacente. Sudul e ok ca preturi, iar unele sunt foaret ok ca zone, dar e departe de infrastructura normala a orasului si daca cumva lucrezi in Nord pregateste-te sa stai min 45 min pana la 1 ora si jumate in masina la un drum!

#382
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 conu71, on 25th March 2012, 12:10, said:

este feeric la casa daca ai timp sa te bucuri de ea. cand muncesti 6 zile pe saptamana sau 7 vara esti ca la bloc. semineu? extraordinar daca ai 5 ore libere pe zi, gard? extraordinar daca nu m-ar durea la bascheti ca ma vor musca fazanii. foisor? ectraordfinar daca ai bani sa il faci. frig? cat cuprinde daca nu ai bani sa iti tragi gaze. masina? una este de ajuns daca nevata este sportiva. sex? indestulator, daca ai caldura in casa. copii? se invata repede cu greul. tripan? ce e ala? trotuare? da-le in ma-sa ca imi place noroiul. asfalt? oare anul asta care este electoral, ma ajuta? apa? o fi dura? fosa? pute? gazon? cat o mai costa camionul de pamant de flori? laptop? am internet? casa amvic? o sa am semnal la telefon? bere silva? am cu cine sa o beau? vecini? nesimtiti? masina? oara crapa astazi? cartier rezidential? oare am cum sa ajung la strada dupa ce a nins azinoapte? apa in curte? hai ca e noiembrie si trebuie sa golesc tevile prin curte ca sa nu inghete. semineu? cat ma-sa mai este metrul cub de lemn de stejar? este uscat? mi-l aduce acasa? este 1 m3 sau mai puitin? unde pastele ma-sii il depozitez? seminte? 1 km? paine, lapte tigari, 1 km? mi-or fi facut aia casa ca la carte desi le-am dat o poala cu bani? betonul este chiar b300 sau mi-am luat-o? o cadea casa pe mine la cutremur? dar daca ia foc, cat din ea arde pana pana pun mana pe extinctor? o fi pus muia aia de constructor sadolin la capriori+sarpania? oare cosul de la semineu nu imi cade la cutremur?. nevasta-mea nu ma inseala(la mine sunt slabe sanse si tind catre 0) cu unul din vecini? copii unde ii duc la gradi/ scoala/ liceu? oare copii nu vor fi muscati de cainii din vecini? cand va mai creste temperatura din comuna la cotele din bucuresti desi am 1 km pana acolo? oare vecinul meu ma va injura din cauza ca l-am deranjat cu ceva? vecinii sunt manelisti? asculta muzica tare? isi ambaleaza drujba in garaj ca sa spuna ca au harley? mai pot plati ratele? de ce se caca gazele pe structurata mea? de ce constructorul mi-a zgriat termopanele si nu mi-a spus? de ce mortii mamii lor imi cad termopanele in cap si usile de interior se inchid ca unele chinezesti desi am platit pret de dubai? de ce platestc 5 milioane pe luna la gaze? de ce platesc 14 milioane pe 3 luni la curent? de ce in ma-sa vecinii mei sunt basinosi cand nu au nici 10 lei in buzunar?




deja m-am plictisit. daca nu te regasesti in ce am spus mai sus, stai in puii mei la apartament ca sa te intrebe vecina de jos de ce mama dracului faci sex atat de des.

Mi-ai taiat tot elanul.....maine inchid jurnalul si vand terenul :D

#383
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
N-am mai scris de vreo 2 ani aici. Tocmai implinesc 3 ani de stat la curte, in Bucuresti, dar marginas (in Vatra Noua, cunoscuta publicului larg drept Sisesti sau Jandarmeriei). Probleme cu utilitatile n-am, nici cu comunicatiile, nici cu soseaua, departarea de scoala, farmacie, oras. Am curte mare, am piscina. Cu toate astea, dupa 3 ani ma simt asocial, "alienat", izolat. Chestiunea as pune-o (dupa cum cred ca am mai discutat) in alti termeni: nu bloc sau curte, ci oras sau suburbie. Intr-adevar, nu cred ca m-as mai muta la bloc, sa nu fiu sigur ce tevi am prin casa, ce presiune la apa, ce caldura, unde parchez etc., dar m-as muta imediat inapoi intr-un cartier, la curte, intr-o casa cu suficient spatiu si curte cit sa ai unde sa stai afara si eventual sa tii un ciine. Partea nasoala pentru mine e ca nevasta-mea si fii-mea prefera traiul asta mai suburban. Fii-mea s-a obisnuit sa nu aiba niciun fel de placere in a iesi in parc, se multumeste cu stat in curte, singura, citeva momente dupa-amiaza, pentru nevasta-mea e un refugiu ideal dupa serviciu, prefera sa stea la ea in curte, eu in schimb m-am saturat. Cind locuiam in oras vedeam oameni de cum ieseam din bloc, ieseam in parc si inevitabil dadeam si peste vreun amic, stateam la o terasa, copiii se jucau, la curte trec zile fara sa ma vad cu cineva, numar pe degete zilele in care ies in oras, ba chiar si din oras ies mai rar (nu iti vine sa lasi un weekend piscina nefolosita dupa cit efort depui sa o intretii). O zi arata in felul urmator: mic dejun, plecat la scoala/serviciu. Venit inapoi pe la 18 - 19. Stat o ora prin curte, la o bere, apoi cina si culcare. In vreme ce prietenii care stau in oras ajung acasa inainte de 18, au timp sa iasa si 1-2 ore in parc. In weekend deseori noi avem ceva de lucru pe linga casa, cei din oras ies iarasi pe undeva. Ma gindesc (desi e prematur) si la virsta a treia. Cind stai in centru in 5 minute ajungi la un loc unde poti socializa (table/bere/discutii) cu alti pensionari, in suburbie stai la tine pe terasa si te uiti peste gard. Io prefer imaginea unui parculet de linga bloc in care se string citiva vecini, decit imaginea unei curti izolate in care stai singur.

Deci, pentru cei mai inclinati catre o viata mai in mijlocul semenilor, ginditi-va bine inainte sa plecati din cartier. Io intuiam ca o sa am anumite dezavantaje, dar am zis ca merita, pentru copil. Acu nu mai sint asa sigur. Cind stateam la bloc ieseam si mult mai des din oras, in mici excursii, la tara, la padure, ieseam si zilnic in parc, unde fii-mea avea ocazia sa socializeze, acum stam in curte, un soi de colivie aurita, fii-mea nu mai socializeaza, nici nu am avea timp sa iesim pina intr-un parc, numai drumul ar fi 30 - 40 minute (dus-intors). In oras, ca sa ma vad cu prietenii era de ajuns sa ies din casa. Acum, ca sa ma vad cu ei, trebuie sa ii am musafiri.

#384
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut si bine-ai revenit.
Eu cred ca in contextul actual, izolarea de care vorbesti e salvatoare. Vin vremuri cand nici din curte nu ne va mai trage ata sa iesim, eu zic ca de vremurile alea trebuie sa ne fie frica. De asta si programez emigrarea in germania, in cativa ani.
In rest, numai bine.

#385
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Acum dãdui și eu de topicul ãsta. Anul ãsta fac 10 ani de stat la curte. Acum am canalizare și asfalt la poartã, dar la început nu aveam. Zona e prin Prelungirea Ghencea, Drumul Gaberei, la 200 de metri de blocurile ceaușiste. Cu transportul și magazinele stau bine. Mai nasol e cu poluarea, ar fi fost mai bine un pic mai departe, dar pe de altã parte, eu pot sã plec și pe jos de acasã, pentru cã sun o grãmadã de mașini și trolee pe aici. Tamvaiul e un pic mai departe, pe bd Timișoara. Singurul mijloc de transport ce lipsește din zonã este metroul, dar construcția lui din fericire tocmai a început.

Când m-am mutat, aveam curent, gaze bãgate de mine, inclusiv stâlpi pe stradã și prelungirea rețelei de gaze. Ulterior am fost blagoslovit de primãrie cu asfalt, apã la țeavã și canalizare. Cea mai mare stisfacție din toate a fost când am bãgat canalizarea.
Ca unul care a stat numai la bloc pânã atunci, mi-a fost extrem de greu sã mã duc iarna în fundul curții la budã, timp de vreo 3 ani ,pentru cã nu am avut fosã și nici nu am vrut sã fac, gândindu-mã cã apropierea de oraș sigur va aduce canalizarea mai repede și cã voi cheltui suplimentar atunci când va trebui sã desființez fosa.

Înapoi la bloc nu aș mai pleca niciodatã. Am rude care stau lângã noi(am cumpãrat terenurile simultan), o sorã a soției și familia ei. Noi avem 800 mp, iar ei 1100 mp. Am cãței, grãdinã cu lalele, pomi fructiferi. Dimineața beau cafeaua la balansoar.
În București m-am mutat de vreo 7 ori (pe bune!) pânã sã ajung aici. Mã simt bine aici și ultima mutare va fi la Parcul Rece!

Edited by Digix, 09 April 2012 - 13:45.


#386
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 denky, on 9th April 2012, 12:20, said:

Salut si bine-ai revenit.
Eu cred ca in contextul actual, izolarea de care vorbesti e salvatoare. Vin vremuri cand nici din curte nu ne va mai trage ata sa iesim, eu zic ca de vremurile alea trebuie sa ne fie frica. De asta si programez emigrarea in germania, in cativa ani.
In rest, numai bine.

Om vedea ce o fi. problema e ca eu de la inceput nu am fost foarte atras de o viata "izolata", dar am zis ca o fi spre binele copilului. Acum ma intreb daca a fost (sau va fi in continuare) intr-adevar bine pentru fie-mea ca locuieste la curte, la (oarecum) margine de oras. Pentru mine stiam ca nu o sa fie neaparat o fericire. Cum ziceam si in septembrie 2009, alegerea de a locui aici a fost rationala, nu sentimentala.

#387
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@dixie: relax, ai suficient buget (300k EUR inteleg) pentru a achizitiona o casa in Bucuresti. Casa buna, in zona buna (ma rog, acum sper sa nu fii super fitoasa si sa intelegi zona buna = Cotroceni, ca atunci ai dreptate, nu ai fonduri). Deci nu e nevoie sa mergi nici in Pipera, nici "la tara".
Eu pana in prezent sunt multumit de alegerea facuta si desi mereu ma gandesc cu groaza la cati bani am bagat in casa si mai ales in teren (ca de fapt la mine aici a fost marea cheltuiala..), cand trag linie ma declar multumit, sunt totusi foarte aproape de oras, nu am probleme cu naveta/traficul. Da, s-ar fi putut mai bine (teren min 400mp, fara drum de servitute, asfalt, canalizare cu panta mai buna, vecini mai ok, eventual casa in zona ok in Bucuresti), dar "nu e mereu asa cum ai vrea sa fie" spuneau niste versuri :)

#388
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Daca esti sociabil iti faci prieteni oriunde,noi avem si la bloc si la casa,dar doresc sa ma mut la casa ca sa nu mai am homelessi care fac rahati langa masina , nu mai dau nas in nas cu vecinii care fumeaza pe casa scarii cand nu am timp de povestit povesti :P

#389
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am si eu 3 ani de cand m-am mutat si sincer nu as mai pleca de aici niciodata. Stau mult mai departe de oras decat majoritatea dintre voi iar vecinii au casele construite acum +30 de ani. Mie mi se pare extraordinar faptul ca am avut norocul sa ma mut la tara. Aerul este mai curat, este o liniste desavarsita in majoritatea timpului si contrar unor opinii citite mai sus nu mi s-a schimbat nici viata sociala. In majoritatea timpului noi stateam impreuna, ca familie, acum e la fel deci nu pot spune ca s-a schimbat ceva. Ma intalnesc cu prietenii la fel de des, toti s-au mutat la case iar unii sunt si la distante de 20km de mine. Totusi asta nu ne tine sa nu ne vedem la cateva zile. Eu unul ma urc pe scuter si in maxim 30 minute sunt la cel mai departa dintre ei. Copii sunt incantati, gazonul miroase nemaipomenit dimineata, sotia este tot timpul cu zambetul pe buze? Imi mai pot dori altceva?
Mai e o problema, noi terminam programul la maxim 15-16 si cel tarziu la 16.30 suntem acasa, asa ca nu stiu cum e sa ajungi acasa dupa ora 18.00.

Senzatia pe care o ai cand mergi cu talpile goale prin iarba proaspat tunsa nu se compara cu nici o iesire cu baietii la terasa sau cu vizita unui parc dintre blocuri. Parerea mea.

#390
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
abancor, acelasi sentiment l-am avut si eu ca ma izolez. chiar i-am marturisit asta la un prieten al meu f bun si acum cateva saptamani -> si mi-a confirmat: "pai da te-ai retras la curtea ta";
si eu sunt o fire foarte sociabila, mi-ar placea sa merg cu prietenii la mare, sa ii am mereu aproape de mine; din pacate sotia mea este perfect "salbaticita", pentru ea sa stea in cusca ei aurita, cu cateii cu gradina ei si sa mai chatuiasca cu vecina (care pare la fel)

consecinta: am luat decizia sa ies din acest micro-climat, care sa fim corecti, iti ofera o anumit confort. de ex: eu sambata ma scol f devreme, stau ceva pe net (ca e un drog); apoi vine dresorul pana la 10 am terminat si apoi imi scol sotia si iesim haihui. sun din masina amicii: revenim cand oboseste ea (din motive obiective acum). apoi seara mai iesim odata
duminca dimineata fac ceva prin curte si apoi iar iesim. am iesit si la film, ceea ce nu mai facusem de mult timp (deh am si ecran de proiectie acasa) am programat si teatre etc... imi sun saptamanal prietenii apropiati si in timpul saptamanii am inceput sa-mi programez intalniri cu ei. de ex ieri am fost la un prieten si fost coleg drag mie, am baut pana m-am ametit si am ajuns acasa sa ma uit la real :) se pare ca si sotiei ii place asa, numai ca tre sa fiu selectiv cu prietenii cand ies cu ea. sambata sau duminica nu o inchei pana nu ma vad cu doua cupluri

eu nici in trecut nu mergeam in parc dar ... de ex apt de la mare l-am luat cu 3 cam special ca sa imi iau cate un cuplu cu mine. am decis vara asta ca nu voi mai merge singur acolo -> sigur o sa-mi enervez sotia dar pe bune, devenim cuci altfel
daca ai tai nu vor sa iasa... pai iesi tu.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2012 - 13:02.


#391
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu e vorba de vrut, ci de timp, de modul de gestionare a timpului. Dupa cum am exemplificat, un traitor intr-un cartier, daca are 2 ore libere seara, alea 2 ore le poate folosi la iesit in zona, socializat etc. Io nu, pentru ca o ora cel putin ar fi drumul. Mai ales acu, cind s-a facut frumos, e nasol, vin pe la 17 - 18 spre casa, trec pe linga Parcul Tineretului, vad multime de parinti cu copii, cupluri, gasti care traverseaza spre parc, lume multa. Ajung acasa, unde sintem doar familia, care stam o ora pe terasa la 2 - 3 beri si eventual ma mai vad cu un vecin sau altul. Inainte ma vedeam zilnic cu cineva cind scoteam copilul in parc, copiii se jucau, noi stateam la terasa, acum nici macar saptaminal, e o doferenta prea mare. Pe urma, nu pot avea zilnic musafiri, nici macar saptaminal, si, chiar daca am, nu ii pot avea pe toti cu care m-as fi intilnit iesind undeva. Cam asta e situatia. De iesit iesim, dar mult mai rar, ceea ce implica si ca ne vedem cu mai putini prieteni, sau ca le vine rindul mai rar, iar fii-mea a ajuns sa considere o iesire in parc eveniment, in loc sa fie o rutina. Nu-i vorba, e misto sa mai uzi o planta, sa mergi pe iarba, dar zi de zi te saturi de izolarea asta. Uneori mai ramin in oras la o bere in drum spre casa, dar sint la volan, berea aia e mai mult cola, sau e bere, dar e maxim una, deci tot nu e bine. Se mai string amicii la meciuri televizate, dar refuza invitatia la mine, ca deh, daca se iese fara neveste, se iese in oras, nu se merge in vizita, asa ca iar am problema cu volanul, tre sa merg acasa, las masina, iau taxi etc.

#392
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
n-am iesit decat de 10 ori in viata mea in parc... sincer mi-e putin aiurea sa-mi imaginez asta;
in plus eu faceam pana in militari si cate 1 ora pana acasa (minim 45 min), acum poate s-a mai eliberat si acum pentru mine e mai simplu sa ajung acasa de la munca. in plus amicii mei sunt mai aproape ca toti stau in zona de nord ... de cand m-am mutat la casa am mers de mai multe ori la meci decat cand stateam langa ghencea de ex :) fac 10-12 min pana la stadionul national

plus cei mai buni vecini - in opinia mea - sunt cei pe care nu e nevoie sa-i cunosti;...

dar sentimentul de izolare stiu, l-am simtit, exista. dar cateodata e asa placut :)

#393
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Da, corect, ma exprim eu gresit. Echivalentul "iesirii in parc" e iesirea la terasa din cartier. Eu, locuind atita vreme vizavi de Parcul Tineretului, acolo ieseam si inainte sa am copil, la bere, si mai apoi, cu copilul, de aia pentru mine iesirea din casa, de zi cu zi, se facea in parc. Nu mi-am dat seama ca nu e o treaba universala, ca cei care nu locuiesc linga un parc ies la colt. Oricum, e benefica la orice virsta o iesire in parc, te poti plimba, merge cu rolele sau bicicleta, iesi la terasa, scoate copilul la joaca. Ideea e ca mutatul intr-o periferie linistita, in curtea proprie, a facut bine vietii de familie, a imbunatatit calitatea timpului petrecut acasa, dar a subrezit viata sociala si a imputinat timpul petrecut in oras sau chiar in mici iesiri de weekend.

#394
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Locuiesc la curte de o luna si jumatate.
Probleme:
1. intreruperea destul de frecventa a internetului si cablului (furnizor: Akta  :thumbdown:  )
2. apa de la robinet vine prea des galbuie (din reteaua comunala, forata de la mare adancime si pompata intr-un bazin imens pe un deal, de unde pleaca apoi spre consumatori)

#395
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Locuiesc inca la bloc .
1. Facut primul pas ,achizitionat teren.
2.Inca ma documentez referitor la constructie ce si cum
3.La primavara deschid santierul
4. Prin toamna lui 2013 vreau sa ma mut in casa noua chiar daca nu va fi finalizata complet.
5.Dupa ce am citit opiniile voastre o sa imi faca placere toate nimicurile /probleme(frumoase) care iti ocupa timpul la curte.
6.Prin decembrie 2013 aduc motanul de la tara , un maine coon de 7 kg si 100 cm cu tot cu coada este atletic nu obez crescut afara in arsita si zapada!
7.8.9 revin cu impresii pe acest topic dupa ce fac schimbarea in bine :coolspeak:

#396
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Locuiesc de doi ani la curte si, la fel ca si la Cristist50, vecinii au case cu vechime, ca sa zic asa, construite in comunism.
Probleme:
- pamantul este greu permisibil pentru scurgerea apei, astfel ca sistemul de drenaj al fosei nu e tocmai "in parametri", deci vizite dese ale vidanjei, deci costuri.
- vecinii, oameni in varsta, sau persoane crescute acolo, cu obiceiuri "de la sat", inca sunt fani ai bovinelor, astfel ca, deseori, te trezesti cu o minunatie de balega fix in fata portii.
- una bucata pereche vecini certareti, situati la vreo 100m, care au program de galagie saptamanal (am invatat, totusi, sa nu.i mai aud).
- pene de curent, cam dese, in ultima vreme, de genul "blackout-uri" de dimineata, cate 3-4 la numar, care dureaza intre 5 si 15 minute, lucru care poate fi enervant uneori.
- casa fiind situata la o distanta de ~100m de un lac de acumulare de pe raul Arges, tantarii sunt stapanii serilor la un gratar, cu prietenii.
- cost mare al transportului in comun (3,5 lei pentru o distanta de 8km).

Avantaje:
- teren 1000mp, impartit in curte si gradina, cu pomi, multe legume si vita de vie.
- apropierea de lacul de acumulare, ceea ce poate naste pasiuni ascunse intr-ale pescuitului mai mult sau mai putin sportiv.
- senzatia de libertate pe care o ai atunci cand, spre deosebire de bloc, nu trebuie sa-ti iei pantalonii aia frumosi ca sa iesi la aer.
- magazinul la o distanta de ~50m, un al doilea magazin, mai mare, la ~200m.
- statie de transport in comun (maxi-taxi), la ~100m.
- scoala si gradinita la o distanta de ~500m.
- trafic lejer, drum asfaltat.
- cea mai apropiata casa, situata la o distanta de ~50m, deci limita de discretie nu e deloc amenintata (cu exceptia serilor de divertisment oferite de vecinii mai sus mentionati).
- pe langa apa potabila, pe care o platim, prin fata curtii trece o teava care deserveste/deservea combinatul Petrochimic, cu apa curata, potabila, de asemenea, dar mai ales, gratuita, care ajuta enorm la udatul gradinii (si la multe altele, teava care aduce apa in casa e conectata atat la teava cu bani, cat si la cea gratuita, deci deocamdata e in avantajul nostru).
- pentru orasul meu, unde era loc liber de parcare tot timpul, chiar si la bloc, faptul ca acum nu mi-l ocupa nimeni, fiind in curtea mea, nu e chiar un avantaj notabil. Dar pentru cei care se confrunta cu problema parcarilor (ex. Bucuresti), senzatia de usurare pe care o ai cand stii ca parchezi unde vrei, pe proprietatea ta, oricand, fara sa fie nevoie sa dai trei ture de cartier ca sa pui masina, ca sa poti merge acasa, e de luat in considerare.

Cred ca ar mai fi si alte avantaje, dar mi se par suficiente toate astea.
Poate unii au ghinion, poate altii se grabesc sa cumpere un teren, care apoi nu le satisface asteptarile, dar, personal, mi se pare ca nu as mai putea sa locuiesc permanent, la bloc, m.as simti teribil.
Cu toate astea, achizitionarea unei garsoniere sau a unui apartament micut, cu acces rapid la transportul in comun, scoala si magazine, e pe lista de must-have, poate copiii mei n-or sa.mi impartaseasca parerile despre "viata la curte", deci e intotdeauna bine sa ai alternative.

Pe scurt, pe mine ma multumeste pe deplin traiul asta, dar fireste, orice opinie pe tema asta e pur subiectiva.

Edited by alexandru_oprea, 10 August 2012 - 01:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate