Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Pasi de urmat in vederea obtinerii certificatului de radioamator

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Chestionar publicare pasi obtinere certificat de radioamator (103 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu deschiderea unui topic cu pasii ce trebuiesc urmati pentru obtinerea certificatului de radioamator?

  1. Voted Da (101 votes [97.12%] - View)

    Percentage of vote: 97.12%

  2. Nu (3 votes [2.88%] - View)

    Percentage of vote: 2.88%

Vote Guests cannot vote

#19
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Nu pot sa cred ca Cluj-ul si Timisoara intarzie atat de mult cu afisarea rezultatelor  . La Cluj s-a dat in 6 aprilie si Timisoara in 16 si doar 10 candidati .

Edited by pmariushd, 29 April 2013 - 11:52.


#20
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Au aparut (cele de la TM):

Attached File  ANCOM TM.jpg   58.75K   92 downloads

Posted Image

Edited by calinkgb, 08 May 2013 - 15:22.


#21
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Multumesc Calin , sunasem si eu pe la pranz . Posted Image , poate in weekend la simpozion la Deva ?

Edited by pmariushd, 08 May 2013 - 15:36.


#22
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Posibil, daca nu sunt la Tomesti la etapa de VTM...

#23
EnduroMan

EnduroMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 01.01.2009
La Cluj s-au dat si indicativele, cu toate ca examenul a fost inaintea celui de la TM.

#24
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Au aparut proagramarile sesiunilor de examinare pentru obtinerea certificatelor de radioamator, pe regionalele ANCOM din tara

"SESIUNI ORDINARE DE EXAMENE PENTRU OBȚINEREA CERTIFICATULUI DE RADIOAMATOR

Direcția Regională Timiș va organiza în data de 29.10.2013 sesiunea ordinară de examinare pentru obținerea certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la sediul Autorității Naționale pentru Administrare și Reglementare în Comunicații - Direcția Regională Timis din str. Horia nr. 24, Timisoara, începînd cu ora 10.00. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip, copie după actul de identitate și o fotografie color tip pașaport 3/4. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicații pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 22.10.2013. Informații suplimentare la sediul ANCOM - DR Timis, telefon: 0372.845.879.

Direcția Regională Iași va organiza în data de 12.10.2013 sesiunea ordinară de examinare pentru obținerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Iași, jud. Iași, str-la Moara de Vânt nr. 37 A, începînd cu ora 9.00. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip, copie după actul de identitate și o fotografie color tip pașaport 3/4. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicații pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 28.09.2013. Pentru mai multe detalii, cei interesați pot obține informații la telefon 0372 845 175, 0732 005 705, persoana de contact Ion-Cristian Chertic.

Direcția Regională București va organiza în data de 22-23.10.2013 sesiunea ordinară de examinare pentru obținerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Direcția Regională București din str. Lucian Blaga nr. 4, bl. M110, Tronson 1,sector 3, București, începînd cu ora 10.00. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip, copie după actul de identitate și o fotografie color tip pașaport 3/4. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicații pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 07.10.2013. Informații suplimentare la sediul ANCOM - DR București, telefon: 0372.845.006.

Direcția Regională Cluj va organiza în data de 26.10.2013 sesiunea ordinară de examinare pentru obținerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Direcția Regională Cluj din str. Câmpeni nr. 28, Cluj-Napoca, începând cu ora 10.00. Dosarul de înscriere la examen va cuprinde: cerere-tip, copie după actul de identitate și o fotografie color tip pașaport 3/4. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicații pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 10.10.2013. Informații suplimentare la Florin Chiș, tel. 0729 890 836, [email protected].
ANCOM"

#25
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Am renuntat la idee.
Mi-au anulat dosarul si trebuie sa reiau totul de la capat!

Voi ramane in 11m .
Pe langa dosar mai trebuie sa cheltuii 300 ron sa ajung la ei in bucuresti.(drum, mancare, etc)
Pai mai bune imi iau ATU ca mi-l doresc de mult  si lucrez in 11m.
Chiar nu am inteles de ce dosarul sa nu mai fie valabil! Pana nici de poze nu ma mai pot folosii
Vreau online!!!!



#26
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Parca ar avea 100 file dosaru ala-are o cerere o copie de buletin si o poza.Faci alte copii si poze oricum ti-au facut mai multe.Pacat s-o lasi asa incurcata.

#27
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Ma rog  ai si tu dreptate deoarece judeci mai "la rece" decat mine !!!
Eu sunt si superstios si asta ma enerveaza la culme.
Am fost de 2 ori in viata mea la spital.
1. Cand m-am operat de apendicita.
2. In ziua examenului.

Probabil este un cumul din toate, inclusiv frustrare..(scriu ingrosat ca este multa)  Dar poate imi trece pana la un moment dat.
Stii cum se zice . Nu cauta 10 motive sa NU faci UN lucru ci cauta UN motiv sa faci acel lucru.
Mi-ar fi placut sa aplic si la mine acesta zicala dar .
Aveam in plan si un echipament Elekraft K3 . A picat si ala ca nu mai sunt resurse.
Aveam vre-o 30% din bani stransi pe care i-am redirectionat in regim de urgenta catre alta zona.
Deci as fii un radioamator fara obiectul muncii. Statia de emisie-receptie.  :)
Se aduna!!

Oricum spiritul radioamatorismul exista si nu este conditionat de certificat.

#28
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Da,asa e.K posesor de K3 pot sa-ti spun ca e the best.Dar,eu zic sa te straduiesti sa-ti iei autorizatia.Sigur ca din pdv geografic esti dezavantajat ,dar poate se va organiza o sesiune extraordinara mai aproape.Statie pt inceput iti recomand ceva de genul 857,apoi un 950, dupa care un K3 o sa ti se para diferit.Altfel va fi greu sa faci diferenta.

#29
EnduroMan

EnduroMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 01.01.2009
Nu te da batut. Este pacat.
Altii au 'pacatuit' si mai mult pana au obtinut autorizatia.

#30
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Oare stie cineva de ce numai Regionala Bucuresti a afisat rezultatele?
Daca am aflat, prin telefon, de la ANCOM ca am reusit la examen dupa o spatamana de la sustinere cum intru in posesia certificatului de amator si cam cat dureaza?
Fara certificat nu pot face cerere pentru autorizatie.
La voi in sesiunele anterioare cum a fost?

#31
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Felicitari Florine !

#32
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 florin.tanasa, on 29 noiembrie 2013 - 19:58, said:

Oare stie cineva de ce numai Regionala Bucuresti a afisat rezultatele?
Daca am aflat, prin telefon, de la ANCOM ca am reusit la examen dupa o spatamana de la sustinere cum intru in posesia certificatului de amator si cam cat dureaza?
Fara certificat nu pot face cerere pentru autorizatie.
La voi in sesiunele anterioare cum a fost?

Cam 3 saptamani am stat pana a venit certificatul...

#33
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Multumesc!
Eu am dat examen in 12.10.2013 se pare ca voi suna luni sa vad daca mai dureaza.

 mandrku, on 30 noiembrie 2013 - 09:33, said:

Felicitari Florine !
Multumesc!

#34
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Gata am rezolvat prin telefon. Dupa discutia de luni am trimis cu posta rapida cererea iar cei de la ANCOM draguti mi-au explicat in prealabil ce am de facut iar astazi m-au sunat si am stabilit indicativul binenteles in limita celor disponibile.
De acum am indicativ YO8TFF cam greu de pronuntat in "viteza" tango foxtrot foxtrot dar asta este.
  @mandrku nu renunta. Depune cerere din nou la Regionala ANCOM la sesiunea urmatoare sau poate prinzi undeva in tara o sesiune extraordinara.
Eu am visat de cand eram pioner sa devin radioamator :)
De acum ma apuc sa comand Genesis G11 multiband si sa-mi fac un transceiver SDR ce va deveni incet, incet si mobil.

73

Edited by florin.tanasa, 03 December 2013 - 20:17.


#35
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Felicitar pentru indicativ, este chiar un indicativ frumos!

#36
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Felicitari ! Lasa k e f bun asa indicativul.O sa vezi in timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate