Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

FreeBSD

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ieri mi-am bagat manutele prin BSD. Am vreo cateva masini la lucru pe care le ocolesc si-am zis, hai sa-mi inving frica. Exceptand restart servicii, (+ chestii basic) nu fac altceva pe alea.
Cea mai buna solutie, a fost instalarea FreeBSD pe masina proprie din pacate nu stiu exact care e vina, dar se panica rau, o fi din cauza mediului de boot (USB), dar nu i-a placut masina mea. Si la 3 dimineata nu gasesti cd-uri pe oriunde. Cum eram pus pe fapte, n-am renuntat asa usor.
Am luat ISO-ul cu ultima versiune si-am rulat in VirtualBox. Instalarea a mers destul de ok, nu mi-au trebuit instructiuni, e treaba de maimuta. Citesti cu atentie ce scrie si n-ai cum sa gresesti. In cateva minute eram in BSD (cel mai mult a durat crearea userului, pune niste intrebari tampite...).
Ajuns in BSD, am zis sa pun mana frumos pe carte si-am inceput bineinteles cu handbook-ul. Inainte am citit http://www.over-yond...ts/bsd4linux/01
Spre deosebire de Linux land, mi se pare totul MULT mai bine structurat si organizat, explicatia o gasiti in handbook. NU sariti pestre Summary, Intro caci acolo gasiti informatii utile.
Am ajuns pe la capitolul 5 si urma sa fac portsnap fetch. Surpriza, ma trezesc ca nu poate scrie, out of inodes. Irc.freenode.org ##freebsd si expun problema. Mi-a placut reactia userilor, le-am aratat un df -i si raspunsul a venit in mod f politicos. Se pare ca e o problema cu 9.0, daca creezi partitie mai mica de 6 GB apare eroarea respectiva (am crezut ca 4 GB sunt destul). Ma depaseste cum am ajuns la 100% used inodes :)

Am luat-o de la capat cu procesul de install dar i-am dat un disc de 10 GB, m-am jucat cu partitiile (pana la urma am reluat procesul tot in Guided mode). Acum sunt iar la portsnap fetch. Parcurg in continuare handbook-ul, sper sa ajung si la X curand, sa vad daca poate fi folosit ca desktop fara sa plangi pana realizezi ceva.
Cred ca e cel mai bine structurat manual pe care am pus mana pana acum.

Ce ma incanta foarte mult e faptul ca ofera si pachete, nu trebuie sa compilezi totul din ports (nu as vrea sa stau 1 zi ca sa pun Gnome/KDE, OpenOffice) si nu vad nici rostul instalarii unui browser, mediaplayer din surse. Sunt curios dupa daca voi fi in stare sa pun un nginx + php-fpm si mysql fara prea mari batai de cap.

Revin cu update daca si cand ajung la X.

#2
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Salut!

Eu voi fi unul dintre aceia care va urmari cu mare atentie topicul acesta Posted Image .

#3
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
I-a luat vreo ora pentru portsnap extract. Mi s-a parut ca a stat destul de mult si la fetch, dar vad ca acum nu mai am probleme cu inodes, mi-a facut procesorul creierii varza cat a stat pe extract.
Deci dupa portsnap fetch si portsnap extract sunt 2.2 GB ocupati si 38% used inodes.

Mentionez ca e o masina virtuala careia i-am alocat 512 MB ram, desktopul fiind un Intel 3.4 HT si 2 GB ram.

#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Si uite asa arata desktopul. I-a luat un pic pkg_add -r xorg dar acum avem ferestre.
Din pacate nu-mi recunoaste nici mouse-ul si nici tastatura Posted Image
Attached File  free_bsd_desktop.PNG   23.32K   124 downloads

#5
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
In final va fi un desktop 100% functional?... sau e doar un exercitiu si o ambitie?

#6
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Si eu sunt incepator, nu stiu cat de stabil e, eu vreau sa vad daca poate fi utilizat pe post de desktop.
Ma confrunt momentan cu problema X-ului.
Prima imagine, este cea pe care am obtinut-o dupa ce-am rulat startx initial fara sa fac nimic altceva. Dupa ce-am rulat Xorg -configure am ajuns la un ecran complet negru in care nu mai vad nimic :|
Si din pacate vad doar cursorul mouse-ului si un desktop complet gol daca rulez X cu optiunea -retro:
Xorg -config xorg.conf.new -retro

#7
bsdwave

bsdwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 06.11.2006
Poate fi utilizat pe post de desktop daca vrei, dar nu te astepta la aceeasi integrare kde, gnome, whatever pe care o ai pe un linux. Personal folosesc FreeBSD pe cateva servere de peste 10 ani, dar nu pentru desktop. Daca esti geek sanatos si poate putin masochist, go for it! Ok, poate am exagerat putin, dar e de munca pana iti faci desktop environment-ul cum vrei. Eventual poti merge pe PC-BSD daca vrei sa il folosesti pe desktop. PC-BSD e un FreeBSD axat pe desktop experience care mai are si ceva package management propriu.

#8
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ok, culmea, problemele s-au rezolvat de la sine. N-a avut nevoie decat de un restart.
Azi am instalat KDE (am ales kde citind review-uri si multi ziceau ca-i mai ok)

Instalare KDE:

pkg_add -r kde4
echo "exec /usr/local/kde4/bin/startkde" > ~/.xinitrc

Si asta e tot!

Mentionez ca sta un pic la fetch-ul pachetelor, presupun ca n-au banda foarte ok pe servere.
Si un feature misto pe care nu l-am mai vazut pana acum e notificarea cand se conecteaza un device pe retea Posted Image A venit un amic cu laptopul si dintr-o data vad ca apare chestia asta:

Attached File  snapshot1.png   354.6K   124 downloads

Ramane acum sa vad cum schimb layout-ul tastaturii (nu folosesc QWERTY ci DVORAK) si by default n-are nici un tool in acest sens.
O sa iau un CD si voi incerca sa-l arunc pe desktop.
Pana acum totul

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostHuza, on 12 septembrie 2012 - 12:18, said:

mediaplayer din surse.  
probabil pe hardware-ul tău n-ai să simţi diferenţa. însă pe un proc mai slăbuţ, compilarea cu suport de mmx & şit va face diferenţa ;)

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cei ce fac pachetele "universale" nu aplica nici o optimizare?

#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdani.user, on 13 septembrie 2012 - 14:46, said:

Cei ce fac pachetele "universale" nu aplica nici o optimizare?
habar n-am să-ţi spun, în principiu ar trebui să aplice minimum minimorum aî să n-aibă belele că un amd nuş de care nu poate rula binarul că n-are nuş ce flag gen ssssssee455 :lol:


#12
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ok, am vazut ca problema era de la USB boot. Mi-au explicat baietii de pe freenode cum sta treaba.
Am ars imaginea pe CD, vad ca acum buteaza cu succes de pe CD. Am nelamuriri in privinta instalarii boot loaderului. As vrea sa-l instalez pe diskul 2 si nu stiu exact cum.

#13
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Dacă vrei dual boot cu un sistem MS folosește Easy BCD, iar ptr un sistem GNU/Linux grub2.

Instalare grub2.

pkg_add-r grub2


Creăm un folder în boot:

cd /boot
mkdir grub
cd grub
touch grub.cfg


Adaugi următoarele linii în grub.cfg

set timeout = 6
set default = "0"
menuentry "FreeBSD 9" {
insmod ufs2
	 set root = (hd1, 1)
chainloader 1
}


asta dacă l-ai instalat pe disk-ul 2 primul slice (partiția 1).


cp-Rf /usr/local/lib/grub/i386-pc /boot/grub


Până să instalezi grub, trebuie să permiți sistemului (FreeBSD) să rescrie MBR-ul, altfel nu va putea fi instalat grub-ul în MBR.


sysctl kern.geom.debugflags = 16


Instalezi grub:

grub-install /dev/ad0

Dacă primești un mesaj de genul:

fbsd # grub-install /dev/ad0
Installation finished. No error reported.
fbsd #

atunci lucrurile au decurs normal.

PS: FreeBSD ca sistem desktop este ca oricare alt sistem free/open-source; singurul lucru mai aiurea este că flashplayerul este emulație linux și mai dă rateuri câteodată, în rest este super.

#14
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
@AnbuBlack, 10x pt lamuriri.
Eu vreau doar sa stiu daca procesul de install imi permite pe ce HDD sa scrie FreeBSD bootloader-ul. Vreau sa il pun pe al 2-lea disk, fara sa fiu nevoit sa deconectez dispozitivele fizic. E posibil, sau nu se poate selecta pe ce dispozitiv sa instaleze bootloader-ul?
Azi n-am nici un chef de install, dar maine ca-i sambata probabil o sa-mi bat capul.

Multumesc.

#15
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Se poate instala și pe cel de-al doilea disk, bootloader-ul, dar v-a trebui ca acesta să fie instalat și pe primul, cel puțin așa zice manualul, personal folosesc doar FreeBSD instalat pe primul hdd.
Vezi capitolele 2.6.3 și 2.6.4.


If you are installing FreeBSD on a drive other than your first, then the FreeBSD boot manager needs to be installed on both drives.


De asta cred că este mai indicat să folosești un bootloader ”extern”.

#16
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Renuntat la ideea cu instalatul pe desktopul meu, asa ca l-am pus pe un HP d230mt. Instalat xorg, kde4, iar problema cu recunoscutul tastaturii si al mouse-ului :(
Il iau la intrebari pe seara...

#17
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
#ee /etc/rc.conf

dbus_enable="YES"
hald_enable="YES"

acum ar trebui ca problema tastaturi și a mouse-ului să  fie rezolvată.

My FreeBSD Xfce desktop Posted Image:

[ http://imageshack.us/a/img29/15/xfce410b.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View PostAnbuBlack, on 20 septembrie 2012 - 13:27, said:

My FreeBSD Xfce desktop Posted Image:
[ http://imageshack.us/a/img29/15/xfce410b.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
superb Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate