Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce spun nemusulmanii despre Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
938 replies to this topic

#19
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Şi totuşi peste 30% dintre musulmani au răspuns că respectivele atacuri teroriste au fost justificate. Or fi ăştia 30%+ cu toţii salafiţi ?
30% o fi ea întradevăr o minoritate, dar este o minoritate enormă. 1 din 3 musulmani susţine terorismul.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Musulmanii de la noi sunt OK. Aia indoctrinati de violatori de capre ajunsi mulahi sunt propblema.

#21
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Nu stiu despre ce sondaje vorbiti si cine le-a realizat, in ce tari, pe ce segment al populatiei ca sa fie reprezentative pentru toate tipurile de musulmani. Dar ce stiu sigur e ca shiitii au condamnat de atunci, fara rezerve, orice atac terorist si ideologia care il justifica. Eu n-as cred ca sunt 30%, poate ar fi interesant ca dupa ani sa fie reluat sondajul pentru a se vedea in timp, dupa mai multa informare, care e opinia oamenilor.

View Postzexelica, on 15 septembrie 2012 - 17:07, said:

Musulmanii de la noi sunt OK. Aia indoctrinati de violatori de capre ajunsi mulahi sunt propblema.

Nu cred ca locul defineste musulmanul ci scoala islamica pe care o urmeaza. Avem si noi cateva exemplare mai stupide si extremiste printre musulmanii din Romania, dar marea majoritate sunt moderati. Sunt musulmani moderati si in tarile arabe, depinde de educatie si cunoastere religioasa si varianta de interpretare a Coranului pe care o aleg. In Arabia Saudita ori sunt salafiti extremisti, ori sunt atei, tocmai din cauza extremismului care naste reactii contrare extreme. Nici o alta tara araba nu are un procent mai mare de atei ca Arabia Saudita, cel mai mare forum pentru atei musulmani e plin de sauditi.

Edited by poarta-cunoasterii, 15 September 2012 - 17:14.


#22
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Sînt mult peste 30%. Sondajele au fost efectuate de Gallup şi de Al Arabiya pe eşantioane extrem de mari peste tot în lumea islamică. În sondajul Al Arabiya 36% s-au declarat de acord cu atacurile, în sondajul Gallup erau chiar 38%.
Chiar te miră procentele respective ? Nu sînt decît cîteva zile de cînd fanaticii atacă ambasade occidentale cam peste tot în Orientul Mijlociu şi omoară oameni nevinovaţi.

#23
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Ma mira si sper sa nu fie asa. Au fost cativa extremisti in Libia (nu intamplator in Libia pentru ca Al Qaida a reusit sa patrunda dupa caderea lui Ghaddafi acolo), nu peste tot s-a intamplat aceasta si totusi musulmani de pretutindeni au condamnat reactiile acestea criminale. Cred ca e nevoie de mai mult decat de  simpla condamnare, cred ca e nevoie de un sistem de educatie mai bine pus la punct si de o popularizare a imamilor moderati in tarile arabe, dar , ca sa fim realisti, va mai lua ceva timp. Dar aceasta nu e un motiv sa condamnati si sa generalizati situatia ca fiind specifica tuturor musulmanilor, asa cum nici musulmanii nu au dreptul sa generalizeze si sa considera ca atacul si ostilitatea fata de islam a celor care au conceput filmul este reprezentativa pentru toti occidentalii.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 septembrie 2012 - 17:13, said:

cel mai mare forum pentru atei musulmani e plin de sauditi.
Atei........musulmani? Hai ca asta chiar ca e tare! Sunt si atei ortodocsi, catolici si budisti? Nu stiam?

Oricum, nu stiu eu de scoli islamice, insa, ca si traditia ortodoxa si catolica, ritualurile nu fac decat sa rate departarea de Dumnezeu.

#25
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Eu nu am generalizat nimic. Am spus chiar că descreieraţii ăia care omoară nevinovaţi sînt o minoritate. Singura problemă este că minoritatea respectivă este cam mare, nu este nici pe departe vorba doar despre "cîţiva extremişti".

#26
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postzexelica, on 15 septembrie 2012 - 17:38, said:

Atei........musulmani? Hai ca asta chiar ca e tare! Sunt si atei ortodocsi, catolici si budisti? Nu stiam?

Oricum, nu stiu eu de scoli islamice, insa, ca si traditia ortodoxa si catolica, ritualurile nu fac decat sa rate departarea de Dumnezeu.

Da, am gresit din graba, doream sa spun atei fosti musulmani.

Edited by poarta-cunoasterii, 15 September 2012 - 17:57.


#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 septembrie 2012 - 17:57, said:

Da, am gresit din graba, doream sa spun atei fosti musulmani.

OK, stimabila, nicio problema. Insa era tare afirmatia, nu puteam sa nu rid putin.

View PostArraquwain, on 15 septembrie 2012 - 17:38, said:

Eu nu am generalizat nimic. Am spus chiar că descreieraţii ăia care omoară nevinovaţi sînt o minoritate. Singura problemă este că minoritatea respectivă este cam mare, nu este nici pe departe vorba doar despre "cîţiva extremişti".

La fel au facut si bisericosii cu ei in timpul cruciadelor, stimabile. Descreierati au toti. Numai ca astia sunt in acest moment. In deceniul urmator poate o sa avem sikh si budisti care o sa ne dea cu alah u akbar-buuuum........

#28
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postzexelica, on 15 septembrie 2012 - 21:22, said:

sikh si budisti care o sa ne dea cu alah u akbar-buuuum........
Visezi, budistii sunt fundametal pacifisti, nu ar recurge niciodata la acte de terorism sau violenta. Despre sikhs, nici nu mai vorbesc.

Explica-mi Zexe, de ce crezi ca e gresit faptul ca musulmanii se roaga pe un covor de 5 ori pe zi si se spala pe mâini si pe picioare înainte sa intre în moschee? Lui Allah îi pasa atât de mult de astfel de detalii? E curios...

#29
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Nu le faci pentru Allah, le faci pentru tine. Cand faci wudhu incerci sa te purifici prin lumina. Fiecare gest are rostul ca sa scoata omul din obisnuit si sa il ajute sa se concentreze in rugaciune. Uitati aici o explicatie a purificarii prin apa la musulmani:

Dacă vreţi să vă purificaţi şi să efectuaţi abluţiunea (wudu'), atunci să vă îndreptaţi către apă ca şi cum v-aţi îndrepta către îndurarea lui Dumnezeu (Allah), pentru că El a făcut ca apa să fie cheia apropierii de El în conversaţia intimă pe care o aveţi cu El şi o călăuză spre tărâmul slujirii Lui. Întocmai cum îndurarea lui Dumnezeu (Allah) îi purifică pe robii Săi de păcatele lor, la fel sunt şi impurităţile exterioare curăţate de apă. Aşa cum a spus Dumnezeu (Allah):

وَهُوَ الَّذِي أَرْسَلَ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء طَهُورًا
„El este Cel ce trimite vânturile ca o vestire înainte-mergătoare a milostiveniei Sale. Noi trimitem din cer apă curată.” (Sfântul Coran 25:48) si altundeva:

وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
„Cei care tăgăduiesc nu au văzut că cerurile şi pământul erau o singură bucată? Noi le-am despicat apoi şi din apă am creat tot ce este viu. Nu cred ei, oare?” (Sfântul Coran 21:30)

Aşa cum dă El viaţă tuturor fiinţelor din această lume din apă, tot aşa, prin îndurarea Sa şi prin binecuvântările revărsate de El, El dă viaţă sufletului vostru şi actelor voastre de supunere făcându-vă să meditaţi la puritatea apei, la claritatea ei, la curăţenia ei, la binecuvântările ei şi la subtilitatea modului în care se amestecă ea cu celelalte lucruri. Prin apă El dă viaţă şi inimii voastre, când vă purificaţi acele mădulare pe care Dumnezeu (Allah) v-a poruncit să le purificaţi şi pe care le folosiţi atunci când vă închinaţi Lui în rugăciunile voastre obligatorii şi obişnuite.

De la fiecare mădular aveţi multe foloase. Când vă trataţi mădularele cu respect, atunci vor apărea şi beneficiile lor imediat. Să trataţi creaturile lui Dumnezeu (Allah) în acelaşi mod în care apa se amestecă cu alte lucruri, dând tot ceea ce se cuvine, în timp ce nu-şi schimbă esenţa. Acest lucru este exprimat de cuvintele Trimisului lui Dumnezeu (Allah) (Pacea şi binecuvântările lui Allah fie asupra sa şi a familiei sale curate!): „Credinciosul sincer este precum apa”. Să faceţi ca puritatea voastră în faţa lui Dumnezeu (Allah) în toate actele voastre de adorare să fie la fel ca puritatea apei pe care a pogorât-o El din cer şi a numit-o curată. Purificaţi-vă inima prin intermediul evlaviei şi al certitudinii, când vă purificaţi mădularele cu apă.

Capitolul 60 din cartea lumina Calauzitoare a Imamului Jafar As-Sadiq (as).

Edited by poarta-cunoasterii, 15 September 2012 - 21:51.


#30
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 septembrie 2012 - 20:04, said:

. Mai bine luptam impreuna impotriva extremistilor decat sa facem generalizari si sa aruncam copilul odata cu apa.
Pai hai sa luptam.
Uite Hezbollahul este o organizatie terorista a shiitilor, adica coreligionari cu tine.
Cum sa luptam noi astia ne-musulmanii impotriva miscarii respective care se ocupa cu diverse activitati care din care mai mafiote in Liban....

View PostSophistiKat, on 15 septembrie 2012 - 21:46, said:

Explica-mi Zexe, de ce crezi ca e gresit faptul ca musulmanii se roaga pe un covor de 5 ori pe zi si se spala pe mâini si pe picioare înainte sa intre în moschee? Lui Allah îi pasa atât de mult de astfel de detalii? E curios...
Pentru ca sunt dupa litera.
Nu dupa har.
Sunt foarte apropiati de evrei in multe aspecte.Sunnah se poate asemana cu Talmudul.
Evreilor le lipseste porunca de a iudaiza lumea prezenta in islam si astfel au putut sa se adapteze realitatilor secolului XXI.
Islamul are o groaza de porunci degradante pentru crestini, de exemplu crestinii trebuie sa circule pe partea mai ingusta a drumului cand se intalnesc cu musulmanii sau sfarsitul lumii nu vine pana cand musulmanii nu pun mana pe pietre sa-i ucida pe evrei s.a.m.d. Este o separatie tragica intre adeptii altor religii monoteiste, adica un militarism fantastic mascat prin sintagma de religie a pacii.
Daca te uiti cu atentie, societatea islamica este incapabila sa produca lideri pacifisti in schimb este capabila sa produca lideri extremisti pe banda rulanta.
In Islam, Dumnezeu este degradat si numit ca si nume al creatiei, de exemplu Allah este iubitor, iertator s.a.m.d...pe cand in crestinism Dumnezeu este IUBIREA si IERTAREA ca doar daca El le-a generat nu poate fi doar un simplu rezultat a ceea ce a generat ca si omul (si omul este iubitor, dar nu-i Dumnezeu).El este chiar si la nivel filosofic, doar sursa.

Edited by ThinkAbout, 16 September 2012 - 00:07.


#31
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 16 septembrie 2012 - 00:00, said:

Pai hai sa luptam.
Uite Hezbollahul este o organizatie terorista a shiitilor, adica coreligionari cu tine.
Cum sa luptam noi astia ne-musulmanii impotriva miscarii respective care se ocupa cu diverse activitati care din care mai mafiote in Liban....

Doamna Solstice, toate postarile dvs de pe toate forumurile sunt legate doar de Hezbollah, dar la capitolul religie islamica stati foarte prost. Shiitii nu au dat nici o grupare terorista pentru ca nu avem ideologia care sa sustina aceste actiuni.

Hezbollah e o grupare politica, nu shiita si ce fac ei nu reprezinta religia islamica. Ei spun ca sunt libanezi, nu shiiti si actioneaza ca libanezi, nu ca shiiti, asa ca e treaba libanezilor sa ia atitudine in functie de ce doresc sa se intample in tara lor. Cat timp mai sunt si sunniti si crestini care sa ii sustina nu puteti da vina pe shiiti. Si sunt si shiiti libanezi si nelibanezi contra Hezbollah, asa ca nu e problema shiismului, ci a Libanului; nu toti shiitii sustin Hezbollah si daca ati fi trait in Liban ati fi stiut aceasta. Ati fi stiut si de protestele shiitilor contra hezbollah dar aveti informatii fragmentate. Va repet sa lasati povestea cu sunteti libaneza si patrioata pentru ca v-am prins de vreo 3 ori ca nu stiti araba si nici nu cunoasteti prea bine societatea din Liban.

View PostThinkAbout, on 16 septembrie 2012 - 00:00, said:


Islamul are o groaza de porunci degradante pentru crestini, de exemplu crestinii trebuie sa circule pe partea mai ingusta a drumului cand se intalnesc cu musulmanii sau sfarsitul lumii nu vine pana cand musulmanii nu pun mana pe pietre sa-i ucida pe evrei s.a.m.d. Este o separatie tragica intre adeptii altor religii monoteiste, adica un militarism fantastic mascat prin sintagma de religie a pacii.
Daca te uiti cu atentie, societatea islamica este incapabila sa produca lideri pacifisti in schimb este capabila sa produca lideri extremisti pe banda rulanta.
In Islam, Dumnezeu este degradat si numit ca si nume al creatiei, de exemplu Allah este iubitor, iertator s.a.m.d...pe cand in crestinism Dumnezeu este IUBIREA si IERTAREA ca doar daca El le-a generat nu poate fi doar un simplu rezultat a ceea ce a generat ca si omul (si omul este iubitor, dar nu-i Dumnezeu).El este chiar si la nivel filosofic, doar sursa.

Aceste idei nu au la baza decat niste hadithuri sunnite pe care noi nu le acceptam, asa ca nu mai generalizati si nu mai vorbiti despre islam cand nu stiti ce crede fiecare musulman in parte.

#32
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 septembrie 2012 - 00:23, said:

Doamna Solstice, toate postarile dvs de pe toate forumurile sunt legate doar de Hezbollah, dar la capitolul religie islamica stati foarte prost. Shiitii nu au dat nici o grupare terorista pentru ca nu avem ideologia care sa sustina aceste actiuni.
Hezbollah e o grupare politica, nu shiita si ce fac ei nu reprezinta religia islamica.
Si dumneavoastra la religia crestina, diferenta fiind ca dumneavoastra chiar ati fost crestina inainte de convertire.
Sa revenim la aspectele ridicate de mine.
De ce in islam Dumnezeu este doar iubitor cand el a generat iubirea?
Dumnezeu nu poate fi in acelasi timp si izvor si rezultat al creatiei.

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 septembrie 2012 - 00:23, said:

Hezbollah e o grupare politica, nu shiita si ce fac ei nu reprezinta religia islamica.
Hi hi hi...Hezb inseamna partid in limba araba, Allah inseamna Dumnezeu, se numeste Partidul lui Dumnezeu si este o grupare cat se poate de religioasa nu doar politica, legea dupa care se ghideaza in actiunile sale nu este o lege laica ci una religioasa, asa spun ei.
Deci de ce tineti mortis sa faceti afirmatii care nu corespund realitatii?

Edited by ThinkAbout, 16 September 2012 - 00:38.


#33
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 16 septembrie 2012 - 00:40, said:

Si dumneavoastra la religia crestina, diferenta fiind ca dumneavoastra chiar ati fost crestina inainte de convertire.
Sa revenim la aspectele ridicate de mine.
De ce in islam Dumnezeu este doar iubitor cand el a generat iubirea?
Dumnezeu nu poate fi in acelasi timp si izvor si rezultat al creatiei.


Hi hi hi...Hezb inseamna partid in limba araba, Allah inseamna Dumnezeu, se numeste Partidul lui Dumnezeu si este o grupare cat se poate de religioasa nu doar politica, legea dupa care se ghideaza in actiunile sale nu este o lege laica ci una religioasa, asa spun ei.
Deci de ce tineti mortis sa faceti afirmatii care nu corespund realitatii?
  

Despre Dumnezeu nu se vorbeste in termeni umani, asa ca toate intrebarile dvs sunt inutile. Noi nu putem intelege cu mintea ce este Dumnezeu, orice definitie implica o limitare, chiar si a spune ca Dumnezeu este iubire este o limitare, dar acceptam aceste descrieri pentru a arata o directie, fara a crede ca acela e finalul.
Povestea de mai jos va poate ajuta sa intelegi cum inteleg musulmanii transcendenta si calea negativa de a-L defeni pe Allah. Citatul face parte din Obarsia Luminii, o antologie de texte shiite.


[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']Abu Abdallah a relatat următoarele: „Căpetenia credincioşilor, imamul Ali, vorbea în moscheea din Kufa când un om pe nume Dhilib s-a ridicat în faţa sa. El avea o limbă ascuțită, o vorbire aleasă şi era curajos. El a spus:[/font]
[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']«O, Căpetenie a credincioşilor! L-ai văzut pe Domnul tău?»[/font]
[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']Acesta a răspuns: «Vai de tine, o, Dhilib! Nu m-aş închina unui Domn pe Care să nu-L fi văzut.»[/font]
[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']El a spus: «O, Căpetenie a credincioşilor! Cum L-ai văzut? »[/font]
[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']El a răspuns: «O, Dhilib! Ochii nu-L văd prin puterea de observaţie a privirii, dar inimile Îl văd prin adevărurile credinţei (haqaiq al-iman). Vai ţie, o, Dhilib! Cu adevărat, Domnul meu este subtil în subtilitate (latif al-latafah), dar nu poate fi descris de subtilitate (lutf); imens în imensitate (azim al-azamah), dar nu poate fi caracterizat de imensitate (izam); grandios în grandoare (kabir al-kibriya'), dar nu poate fi descris de grandoare (kibr); măreţ în măreţie (jalil al-jalalah), dar nu poate fi caracterizat de măreţie (ghilaz). Înainte de toate lucrurile, El exista; nu se poate spune că nimicul exista înaintea Sa. După toate lucrurile El va continua să existe; nu se poate spune că El are un „după”. El a voit toate lucrurile, dar nu printr-o hotărâre (himmah). El percepe toate (darrak), dar nu prin vreun mijloc (khadiah). El este în toate lucrurile, dar nu amestecat (muta-mazij) cu ele, nici separat (ba'in) de ele. El este evident (zahir), dar nu potrivit explicaţiei că ar fi imediat (perceptibil prin simțuri: mubaşarah); este manifest (mutajallin), dar nu înfățișându-Se (istihlal ru'yah); este detaşat, dar nu prin distanţă (masafah); apropiat (qarib), dar nu prin apropiere (fizică) (mudanah); subtil, dar nu în ceea ce priveşte corporalitatea (tajassum); existent (mawfud), dar nu după nonexistenţă (adam); activ (fa'il), dar fără să fie silit (idtirar); El hotărăşte (muqaddir), dar nu prin mişcare (harakah); El doreşte (murid), dar nu în urma unei decizii (hamamah); El aude (sami), dar nu prin intermediul a ceva (alah) şi vede (basir), dar nu cu ajutorul organelor (adah).[/font]
[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']Locurile (amakin) nu-L cuprind, timpul (awqat) nu-L petrece, atributele (sifat) nu-L pot delimita, iar aţipirea (sinat) nu-L cuprinde[3].[/font]

[font='lucida grande', ', tahoma, verdana, arial, sans-serif} ']Prin faptul că El a dat simţuri (taşir) organelor de simţ (maşair) se poate cunoaşte că El nu posedă organe de simţ. Prin faptul că a dat substanţă (tajhir) substanţelor (jawahir) se poate cunoaşte că El nu are substanţă.”[/font]


View PostThinkAbout, on 16 septembrie 2012 - 00:40, said:

Hi hi hi...Hezb inseamna partid in limba araba, Allah inseamna Dumnezeu, se numeste Partidul lui Dumnezeu si este o grupare cat se poate de religioasa nu doar politica, legea dupa care se ghideaza in actiunile sale nu este o lege laica ci una religioasa, asa spun ei.
Deci de ce tineti mortis sa faceti afirmatii care nu corespund realitatii?

E treaba lor ce nume au, dar ei nu au avut acordul shiiitilor la infiintare, nici nu actioneaza in numele shiitilor sau a islamului shiit si nici nu sunt sustinuti de toti shiitii sau macar de toti shiitii libanezi, ci de libanezi shiiti, sunniti, crestini, iar ei spun ca actioneaza ca libanezi nu ca shiiti. Atunci sunt o grupare politica pentru ca nu au intrunit acordul unui grup islamic ca sa actioneze, ba chiar sunt si reprezentati ai aceluiasi grup islamic care sunt impotriva lor.

Salafitii cand vin si ucid shiiti sau crestini in Iraq o fac in mod explicit in numele islamului (lor) , de pe pozitii sectare, cu un scop religios declarat, nu unul ''national''. Asta e diferenta intre grup politic si grup religios. Eu nu sunt responsabila de politica grupurilor chiar daca sunt shiita.

Edited by poarta-cunoasterii, 16 September 2012 - 01:14.


#34
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 septembrie 2012 - 01:12, said:

  Despre Dumnezeu nu se vorbeste in termeni umani, asa ca toate intrebarile dvs sunt inutile. Noi nu putem intelege cu mintea ce este Dumnezeu, orice definitie implica o limitare, chiar si a spune ca Dumnezeu este iubire este o limitare, dar acceptam aceste descrieri pentru a arata o directie, fara a crede ca acela e finalul.
Deci daca intrebarile sunt inutile...atunci nu tre` explicatii...inteleg.
Cu toate astea exista o parere unanim acceptata ca Dumnezeu a creat totul.
Cand spui ca Dumnezeu este iubitor atunci il descri folosind atributele creatiei.
Cand spui Dumnezeu este Iubire este mult mai aproape de adevar.
Sper ca s-a sesizat diferenta si inutilitatea intrebarii mele.
Despre atributele lui Dumnezeu se poate discuta intradevar mult, rabini s-au dedicat sute de ani  cercetarii acestui aspect.

Edited by ThinkAbout, 16 September 2012 - 01:22.


#35
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 16 septembrie 2012 - 01:22, said:

Deci daca intrebarile sunt inutile...atunci nu tre` explicatii...inteleg.
Cu toate astea exista o parere unanim acceptata ca Dumnezeu a creat totul.
Cand spui ca Dumnezeu este iubitor atunci il descri folosind atributele creatiei.
Cand spui Dumnezeu este Iubire este mult mai aproape de adevar.
Sper ca s-a sesizat diferenta si inutilitatea intrebarii mele.
Despre atributele lui Dumnezeu se poate discuta intradevar mult, rabini s-au dedicat sute de ani  cercetarii acestui aspect.

Explicatia si nuanta a venit prin citatul pe care vi l-am dat, daca l-ati inteles. Gradele de care virbiti sunt relative pentru ca Dumnezeu nu suporta nici o comparatie, oricum, cam despre asta era vorba.

#36
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 16 septembrie 2012 - 01:12, said:

E treaba lor ce nume au, dar ei nu au avut acordul shiiitilor la infiintare, nici nu actioneaza in numele shiitilor sau a islamului shiit si nici nu sunt sustinuti de toti shiitii sau macar de toti shiitii libanezi, ci de libanezi shiiti, sunniti, crestini, iar ei spun ca actioneaza ca libanezi nu ca shiiti. Atunci sunt o grupare politica pentru ca nu au intrunit acordul unui grup islamic ca sa actioneze, ba chiar sunt si reprezentati ai aceluiasi grup islamic care sunt impotriva lor.

Hai sa vedem cine are dreptate uitandu-ne chiar in actul constitutiv a lui Hezbollah intitulat O scrisoare deschisa

1.the culture of the movement is based on the Holy Koran, the Sunna and the legal rulings faqih.


Acum nu mai puteti pretinde ca formatiunea respectiva este laica...sa trecem mai departe, reprezinta sau nu siiti, pai este simplu apartine de ummah si reprezinta ummah, o spun chiar in actul constitutiv
2. We are the sons of the umma...We are an umma linked to the Muslims of the whole world by the solid doctrinal and religious connection of Islam …

Declara ca au si rol misionar adresandu-le crestinilor mesaj de convertire, de fapt convertirea crestinilor este unul din scopurile lor fundamentale

“Open yourselves up to Islam where you'll find salvation and happiness upon earth and in the hereafter....."

Deci in concluzie ei actioneaza ca parte a lui umma care transcede libanul nicidecum ca libanezi.
Ei nu sunt devotati Libanului ci lui umma

Edited by ThinkAbout, 16 September 2012 - 01:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate