Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Date cu caracter personal ( membrii familiei inclusi)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011
Salut, am postat si in "Proceduri" in legatura cu scrisoarea primita de la societatea de recuperare. In afara de amenintarile obisnuite, mi-au mai comunicat si ca imi vor obtine datele personale de la companiile de prestari servicii, inclusiv telefon. Problema este ca abonamentele la RDS si Cosmote sunt pe numele sotiei,nu al meu. In trecut, aceasta a mai fost hartuita telefonic de societati de recuperare,desi le-a comunicat faptul ca nu mai locuieste cu mine si nu imi cunoaste noul numar de telefon.
Exista vreo posibilitate de a evita repetarea acestei situatii penibile?
Multumesc.

#2
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Da, call blocker(blacklist) pe telefon. Firmele de recuperare detin cel mult o plaja de numere, care cu un blacklist destept pe Android se poate bloca toata cu o singura inregistrare. Suna, cum se prezinta, inchis direct, blacklist si adios. Asta nu rezolva problema ta dar o scapa pe sotia ta de batai de cap.

Edited by Getodacul, 11 September 2012 - 17:33.


#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca nu esti trecut "dator" , in asa zisa "baza de date" ce o au bancile , societatile de telefonie , etc , "amenintarile" respective nu au nici o valoare !! Ei vor sa te streseze psihologic , sa iei legatura sau sa obligi persoana respectiva sa-si plateasca datoriile !
Daca nu ai datorii de achitat , faptul ca apari in baza de date a lor e un abuz .
Nu ai decit sa intri pe site data protection , in baza aceasi legi cu care te "ameninta" respectivi , le faci o notificare sa te stearga din baza de date , e vorba de legea nr. 677/2001.
Le zici frumusel de lege la aia care te suna sau le faci direct notificare !
Model notificare http://www.dataprote...=cerere&lang=ro

P.S.- Daca esti dator , pina la stingerea datoriei , apari in "baza de date" respectiva , daca o achiti , tot apari timp de 6 luni si doar la cererea ta vei fi scos de acolo !!

Edited by tidicristi, 11 September 2012 - 17:51.


#4
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011
Nu intelegi, eu ma refer la fosta sotie.. ea nu are treaba cu datoriile mele. Totusi, pe ea o streseaza si o ameninta la telefon.

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca datoriile sunt ale tale , faptul ca o "streseaza"/ameninta pe fosta , e abuz . Nu ai decit sa ii ameninti cu dataprotection . Ea nu are cum sa plateasca in numele tau , decit daca vrea !!

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostFoTN, on 11 septembrie 2012 - 16:50, said:

Salut, am postat si in "Proceduri" in legatura cu scrisoarea primita de la societatea de recuperare. In afara de amenintarile obisnuite, mi-au mai comunicat si ca imi vor obtine datele personale de la companiile de prestari servicii, inclusiv telefon. Problema este ca abonamentele la RDS si Cosmote sunt pe numele sotiei,nu al meu. In trecut, aceasta a mai fost hartuita telefonic de societati de recuperare,desi le-a comunicat faptul ca nu mai locuieste cu mine si nu imi cunoaste noul numar de telefon.
Exista vreo posibilitate de a evita repetarea acestei situatii penibile?
Multumesc.

Plangere penala la politie. Baga si o hartuire sexuala, mentioneaza ca i-a spus porcosenii la telefon, dar nu iti amintesti numarul dupa care te-a sunat! Angajatul va fi demis daca Procurorul decide Inceperea Urmarii Penale!

Edited by Josef_Mengele, 01 December 2012 - 16:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate