Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ectomorf / mezomorf ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dragos_69

dragos_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2012
Salut, am si eu o intrebare, nu stiu daca sunt ectomorf sau mezomorf. Am 16 ani, 1.73, 65 kg. Daca am postat gresit imi pare rau.

O poza cu mine:
http://img694.images...86/heaven2f.jpg


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Bagi in tine ca spartu si nu te ingrasi deloc?

#3
dragos_69

dragos_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2012

View Postsandel_u, on 11 septembrie 2012 - 15:40, said:

Bagi in tine ca spartu si nu te ingrasi deloc?

Mai trag si de fiare, adica flotari, tractiuni, abdomene, munca acasa. Incerc sa iau 3-4 mese pe zi, bogate in proteine+carbohidrati.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Nu prea te vad bine (la propriu), insa in ciuda faptului ca pari destul de slabut, as zice ca esti mezomorf...
Musculatura este conturata ok, se vede chiar ceva trapez (ehee, cat am tras eu pentru trapez), pare ca ai oase destul de groase, nu esti genul "sighinas" (nu am gasit alt cuvant mai potrivit acum, s-ar putea ca unii sa nu stie ce vreau sa zic...).

Raspunde si la intrebarea colegului de mai sus...

#5
snowzor

snowzor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 08.11.2009
Mananci ca spartul si nu pui nimic = ectomorf

Mananci cat vrei sa atata pui = mezomorf

#6
dragos_69

dragos_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.07.2012
Cred ca daca bag mult in mine si nu ma mai antrenez ma ingras. Poza e facuta la o piscina, nu stateam incordat...daca ma incordez se vede putin trapezul, un spate in V, pectoralii, abdomenul...
In talie am cam 63-65 cm, iar la pectorali 96-100 cm, cu aproximatie.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostProtopopeus, on 11 septembrie 2012 - 17:00, said:

Nu prea te vad bine (la propriu), insa in ciuda faptului ca pari destul de slabut, as zice ca esti mezomorf...
Musculatura este conturata ok, se vede chiar ceva trapez (ehee, cat am tras eu pentru trapez), pare ca ai oase destul de groase, nu esti genul "sighinas" (nu am gasit alt cuvant mai potrivit acum, s-ar putea ca unii sa nu stie ce vreau sa zic...).

Raspunde si la intrebarea colegului de mai sus...
ON: Initiator, verifica postul meu din acest topic http://forum.softped...-cu-greutatile/ Am postat recent caracteristicile fiecarui tip somatic acolo.

Pt. Protopopeus:
Ca tot ai adus vorba de trapez: astia de pe la mine, de la sala, imi tot spun sa nu pun accent pe exercitiile pentru trapez (mai toti se feresc mai ales de "ridicatul din umeri" la helcometru). Ei sustin ca nu te mai poti lati cum trebuie in spate, in umeri, daca tragi tare la trapez. Exista ceva adevarat in "crezul" lor?

#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Salut, acum am vazut mesajul tau (abia acum m-am reintors dintr-un scurt voiaj intr-un loc unde nu prea am avut acces la net)...

In primul rand, dezvoltarea trapezului are legatura cu tipul somatic. Eu, care sunt ectomorf, am probleme cu trapezul, insa un mezomorf nu ar avea niciodata asa probleme. Ai vazut poze cu Brock Lesnar ? Ai vazut ce trapez are ?

N-are nici o legatura dezvoltarea "aripilor" cu trapezul, s.a.m.d....
Eu unul am antrenat trapezul ca si muschi distinct, asa cum antrenez bicepsii, de exemplu.
In plus, in afara de trapez cu aceleasi exercitii mai sunt antrenati si infraspinosul (un muschi in forma de triunghi echilateral, cu un varf in jos) si supraspinosul si inca vreo doi alti muschi mai mici.

Cel mai bun exercitiu pentru trapez (evident un exercitiu care izoleaza pe cat posibil trapezul) este ridicarile de umeri cu gantere sau cu haltera (cauta imagini/video cu Dorian Yates, el era un bun cunoscator al acestui exercitiu), in afara de acesta, bun mai este si ramatul vertical cu haltera. Apoi, vin ramatul pentru spate (cu gantere, cu haltera, la scripeti).
Din contra, odata cu trapezul antrenezi intr-o mica masura fie deltoizii, fie teresii si dorsalii...

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Multumesc pentru efort!

#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Cu placere !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate