Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Extraterestrii exista

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Ecuatia lui Drake e lipsita de sens. Pt. a face astfel de estimari ai nevoie de un esantion reprezentativ, cu alte cuvinte ar fi nevoie sa se fi descoperit extraterestrii pana acum.

Daca exista sau nu, nu putem sti sigur in momentul asta. Daca e sa luam in considerare ultiele teorii despre cum ar fi putut aparea viata pe pamant, chiar ar fi extrem de bizar sa nu existe.

Cu Aria 51 sunt povesti, acolo s-au asamblat si testat tot felul de prototipuri de avioane, de obicei ultraperformante, secrete (la vremea lor)... posibil sa se intample si acum...

#20
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012

View PostGabryNane, on 08 septembrie 2012 - 20:56, said:

In pictura Madonna si Sfantul Giovannino, care dateaza din secolul al XV-lea, se poate vedea in prim-plan Fecioara Maria, iar in fundal este un om care

priveste in sus la un obiect care este izbitor de asemanator cu perceptia moderna a unui OZN.

Daca ai fi cautat macar doua minute gaseai explicatia.

Quote

Returning to the above mentioned detail, the one that was interpreted as an UFO, we see that it is to be found in a great many "Nativities" of the '400 and

'500. It is but the announcement to the shepherds, as told in St. Luke's Gospel:

«...and there were in the same country shepherds abiding in the field keeping watch over their flock by night. And lo, an angel of the Lord come upon them,

and the glory of the Lord shone round about them: and they were sore afraid. And the angel said unto them, Fear ye not: for behold!, I bring you good tidings

of great joy, which shall be to all people. For unto you was born this day in the city of David a Savior, which is Christ the Lord...»


http://www.sprezzatu...e_UFO_5_eng.htm

View Postgeorge_eu25, on 08 septembrie 2012 - 23:48, said:

E un documentar dat pe posturile astea de televiziune(discovery,history...etc) despre area51.Si la un moment dat e un om care spune cateva cuvinte.E un fost

director de la Lockheed Martin parca si care spune ce i-a povestit lui,inainte sa moara, fostul director general al companiei dupa ce a vizitat area51....Si

zicea cam asa(citez din ce mi-aduc aminte): "ce avem noi acolo suntem cu 50 ani inainte de ce vezi tu in star trek.Orice iti poti imagina acolo o sa vezi.Si

am vazut si o fiinta vie de pe alta planeta...".Concluziile le trageti singuri !!! Iar documentarul l-am vazut de mai multe ori ca il tot repeta din cand in

cand!

Probail faci referire la mitomanul care se dadea mare scula in bascula si care de fapt nu era decat un tehnician ce avea acces doar in zonele cu
nivel de securitate scazut.


View Postgeorge_eu25, on 08 septembrie 2012 - 23:48, said:

Acum cativa ani citeam despre un fizician bulgar care a reusit sa reproduca presupusul sistem de propulsie al farfuriilor zburatoare si care a doua zii dupa

Sistemul de propulsie al farfuriilor zburatoare se cunoaste de mult.
Au si construit un OZN.  Posted Image
http://en.wikipedia....da_VZ-9_Avrocar


Cat de pueril este sa iti imaginezi ca civilizatii cu o tehnologie atat de avansata trimit pe pamant nave cu luminite care fac drifturi.

#21
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
O stiam, dar doar acolo se va putea spune ce sint toate acele forme. Nu mai e mult.

#22
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Cei care se indoiesc de existenta extraterestrilor incearca sa ne explice ca nu aveau cum sa ajunga pe pamant daca locuiesc pe o planeta aflata la n ani lumina distanta de noi.
Este ca si cum ai incerca sa convingi inchizitia ca soarele se invarte in jurul pamantului si ca extraterestrii trebuie sa circule cu, cel putin, viteza luminii.

In ultimii zeci de ani a fost "descoperita/acceptata" teoria big bangului dar exista si teorii alternative (stringuri, multivers).

De fapt extraterestii poate nici nu exista...adica nu sunt fiinte din afara pamantului.
Sunt fiinte care ajung in timpul si spatiul nostru tridimensional dintr-un multivers?.

Nu cred ca trebuie sa ne culcam pe lauri, ca specie, fiindca am descoperit doar in urma cu zeci de ani de unde provine radiatia de fond din universul nostru cunoscut.
Urmeaza materia neagra...

Desi astromomii si oamenii de stiinta nu recunosc (fiindca isi doresc merite si recunoasterea mondiala)....cred ca suntem, ca specie, cam la nivelul trecerii de la opait la lumanare cu fitil la mijloc (cu o proasta aproximatie).

Edited by gabicen, 17 September 2012 - 01:18.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgelunechifor, on 14 septembrie 2012 - 10:21, said:

............o statuie egipteana pe Marte..........
Nu este o statuie egipteana ci o forma ce pare a fi o statuie in piatra de dimensiuni mari asemeni celor egiptene insa despre care nu se stie mare lucru pentru ca nu exista decat imaginea aia, cand se va face o revizitare a locului vor lua imagini si din alte unghiuri si se va vedea ce si cum. Sa nu uitam ca si pe Pamant avem forme naturale obtinute prin eroziune si vant in perioade lungi... o ipoteza ce ar putea sa se confirme pe Marte dat fiind ca intrecut a existat si activitate magnetica geomagnetica, ape, urmele de eroziune sunt clare.

Edited by andreic, 17 September 2012 - 01:33.


#24
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandreic, on 08 septembrie 2012 - 21:49, said:

Exista, in imaginatia noastra.
Banuiam eu ca ai imaginatie bogata.....Posted Image

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
Cine are creier... are imaginatie. Cheia e cine pe cine controleaza, imaginatia arunca rationalul sau rationalul controleaza imaginatia.

#26
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandreic, on 19 septembrie 2012 - 12:46, said:

Cine are creier... are imaginatie. Cheia e cine pe cine controleaza, imaginatia arunca rationalul sau rationalul controleaza imaginatia.
O vina recunoscuta e pe jumatate iertata. Posted Image
Unde s-or naste extraterestrii? Pe navele lor sau pe o planeta?
Prima data cind am luat la cunostinta ca au nave uriase, tot de la oameni am aflat. cei rapiti. Spuneau ca era o nava f mare, ce avea pe lateral un fel de cusete. Un fel de cilindru. Descrierea navei era cam lugubra.
Cred ca totusi stau prost la design, indivizii. Si sint sinistre navele.
Ale noastre promit sa fie mai umane.

#27
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostThem, on 15 septembrie 2012 - 06:48, said:

Daca ai fi cautat macar doua minute gaseai explicatia.




http://www.sprezzatu...e_UFO_5_eng.htm



Probail faci referire la mitomanul care se dadea mare scula in bascula si care de fapt nu era decat un tehnician ce avea acces doar in zonele cu
nivel de securitate scazut.




Sistemul de propulsie al farfuriilor zburatoare se cunoaste de mult.
Au si construit un OZN.  Posted Image
http://en.wikipedia....da_VZ-9_Avrocar


Cat de pueril este sa iti imaginezi ca civilizatii cu o tehnologie atat de avansata trimit pe pamant nave cu luminite care fac drifturi.

Daca era cunoscut, de atunci aparea un alt principiu de zbor. Si nu....
Cele bazate pe principiul Coanda folosesc tot reactia.
Acum de curind am aflat ca deja se merge pe un principiu, si el cunoscut.
Folosirea diamagnetismului in reactie cu gravitatia.
Ce se spunea de electromagnetismul invers.
dar pina la surmontarea unor probleme inerente, cred ca mai e ceva.
In principal sursa primara din nava. Nu atit principiul de zbor.

#28
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005

View PostXON-XOFF, on 08 septembrie 2012 - 21:36, said:

Ecuaţia lui Drake spune că e foarte probabil să existe şi alte fiinţe vii în Univers
Considerînd mărimea cunoscută a universului, acest lucru este practic cert. O galaxie are circa 100 miliarde de stele şi sînt miliarde de galaxii. Nu trebuie să faci prea multe calcule ca să ajungi la concluzia că e total improbabil să nu mai fie altcineva. E ca şi cînd eşti pe o plajă lungă cît vezi cu ochii, plină de scoici, iei o scoică în mînă, şi chiar dacă nu ŞTII, eşti PRACTIC SIGUR că vei mai găsi una asemănătoare pe toată plaja...

Mai departe, posibilitatea comunicaţiei şi mai ales a zborului spaţial la distanţele din cosmos este o altă poveste. Nici una din tehnologiile din filmele SF, care permit călătoria cu viteze superluminice (găuri de vierme, hiperspaţiu, warp,. .... ) nu are în momentul de faţă nici cea mai mică bază tehnologică de realizabilitate. Adică, este total SF, nu numai că nu ştim CÎND vom putea construi aşa ceva, nu ştim nici măcar DACĂ vom putea (noi sau altcineva) construi aşa ceva vreodată. Pur şi simplu sînt la stadiul de proiect ipotetic, cu mult prea multe necunoscute (de ex. Warp Drive din Star Trek are în realitate corespondenţă cu un proiect al unui fizician numit parcă Alcubierre, dar chiar dacă proiectul real este argumentat matematic, nu înseamnă că există şi vreo tehnologie pt a-l implementa; găurile de vierme sînt destul de modelate matematic şi ele, dar nu ştie nimeni ce se întîmplă concret cu un om/o navă cînd trece prin ea, şi nici cum ar putea găsi/deschide practic una)

Deci sîntem într-un impas. Dacă zborul superluminic nu este posibil, atunci chiar presupunînd că se zboară f. aproape de viteza luminii, trebuie ani de zile pînă la cea mai apropiată stea, şi miliarde de ani ca să ieşi din galaxie, şi devine destul de probabil să NU întîlnim alte fiinţe, chiar dacă ele există.

În rest... pe net se scrie orice. Teorii ale conspiraţiei există nenumărate. Aşa cum există una care spune că americanii nu au fost cu adevărat pe lună, există şi alta care zice că acolo s-au întîlnit cu extratereştrii. Deci, crezi ce vrei, dar e nerelevant ce crezi tu... oricine poate crede altceva.

Iar pe primul tablou... ceea ce poate trece drept OZN, ar putea fi şi un ochi stilizat... Ochiul lui Dumnezeu privind din cer, sau altceva... deci nu e deloc o dovadă!

un articol recent sustine ca warp drive-ul ar putea exista. Evident pana la nava Enterprise mai e ceva :), dar se fac inclusiv teste de laborator - in articol scrie ceva de genul ""We're trying to see if we can generate a very tiny instance of this in a tabletop experiment, to try to perturb space-time by one part in 10 million".

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNASTYPRIMUL, on 19 septembrie 2012 - 13:37, said:

Unde s-or naste extraterestrii? Pe navele lor sau pe o planeta?
Prima data cind am luat la cunostinta ca au nave uriase, tot de la oameni am aflat. cei rapiti. Spuneau ca era o nava f mare, ce avea pe lateral un fel de cusete. Un fel de cilindru. Descrierea navei era cam lugubra.
Cred ca totusi stau prost la design, indivizii. Si sint sinistre navele.
Iti dai seama ca sunt doar halucinatii.

#30
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postandreic, on 19 septembrie 2012 - 18:51, said:

Iti dai seama ca sunt doar halucinatii.
Stiu, nu am cum sa te contrazic. Tu ce iei? Sa nu spui ca nimic, ca atunci esti de-al meu.Posted Image

#31
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 16 septembrie 2012 - 03:12, said:

O stiam, dar doar acolo se va putea spune ce sint toate acele forme. Nu mai e mult.


La ce te referi, daca nu-i cu suparare!

#32
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postfifi_inaripat, on 19 septembrie 2012 - 23:32, said:



La ce te referi, daca nu-i cu suparare!
Figura acea sculptata de pe Marte ce seamana cu un egiptean. Cind se vor duce oameni sau sonde miscatoare acolo, se va putea vedea exact ce este.
Parerea mea ca e mai importanta colonizarea acelei planete.

#33
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 20 septembrie 2012 - 02:52, said:

Figura acea sculptata de pe Marte ce seamana cu un egiptean. Cind se vor duce oameni sau sonde miscatoare acolo, se va putea vedea exact ce este.
Parerea mea ca e mai importanta colonizarea acelei planete.


Si daca sondele s-au dus de mult acolo, inseamna ca se stie clar ce e!

#34
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postfifi_inaripat, on 20 septembrie 2012 - 11:47, said:



Si daca sondele s-au dus de mult acolo, inseamna ca se stie clar ce e!
Spune-le celor ce contrazic, nu mie. Mie nu mi-e clar ce ar fi. Nu ca nu ar fi.

#35
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 20 septembrie 2012 - 12:09, said:

Spune-le celor ce contrazic, nu mie. Mie nu mi-e clar ce ar fi. Nu ca nu ar fi.


E ok. Sintem pe faza.

#36
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Vad ca nu se tine cont de anumite legende de aici de pe Pamint. ce spun unii....vizionari, inclusiv acel baietel rus ( a dat gres cu 2009), si altele.
Cum ca planeta Marte a fost locuita, a fost un razboi nimicitor, intre 2 categorii de fiinte. Planeta a fost deci distrusa de ei. Pur si simplu a fost sterilizata.
Un fenomen similar a fost si cu Sahara, in trecut. Tot un razboi.
Eu le am in memoria auxiliara, nu stiu ce e real din acele istorisiri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate