Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Laptop HD

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Eu am N56 cu subwoofer dar sa fim seriosi, e o jucarie fata de orice HT sau TV. Adica se aude mai bine ca alte laptopuri dar departe de o auditie de HT.

#38
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Chiar asteptam un raspuns de la un posesor, un prieten vrea sa cumpere asa ceva.

Atunci o sa recomand un sistem 2.1 si sa se reorienteze la laptop.

Multumesc.

#39
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmofone, on 24 decembrie 2012 - 11:05, said:

Uite doar o sugestie, care e buna din cateva aspecte. Odata ca e ieftina , dupa care e mica, adica e cat un pachet de tigari, asta inseana ca e foarte portabila, se poate folosi ca media player, dar nu e un simplu media player, e un mini computer cu sistem de operare si tot ce ii trebuie, deci suporta mouse, tastatura etc, cu un hdd extern care sa zicem ar putea fi ceva de la western digital, din modelele mici. Pentru imagine te poti folosi de televizorul/monitorul tau sau il poti conecta la unul din televizoarele/ecranele care le ai disponibile unde te duci in deplasare.
Asta ca idee ca vazusem mai sus ca gasisei un model de laptop de 4 kg. Un hdd de 1TB portabil de la wd are ~200 grame, daca aduni toate componentele cred ca ar fi maxim 1.5 kg fara monitor.
Vezi cum ti se pare ideea,
L.E. Uite aici un pachet mai complet.
http://www.robofun.r...aspberry-pi  
cum am mai spus. nu am timp si energie sa ma documentez asupra unor lucruri noi, daca ma poti ajuta mai mult iti multumesc
apropo, am deja un hard disk extern de 1TB

View Postxymzar, on 24 decembrie 2012 - 11:26, said:

Acum situatia este mult mai clara.
Avand in vedere ca esti mai mult "in deplasare", da, un laptop este solutia de moment.
Gasesti un laptop ok si pe partea de sunet, aici poti sa te bazezi pe recomandarile lui LensFlare si celolalti colegi care chiar se pricep, adaugi niste casti decente si ai rezolvat si cu muzica.
Niste casti laudate cu un pret decent sunt Creative Aurvana live .
LE
LensFlare, nu gasesc acum, a cumparat cineva de pe Softpedia un Asus care are si un subwoofer, era cumva din seria N?
Cred ca asta este    
cred ca asta e solutia cea mai buna, si mai cred ca va trebui sa ma orientez catre un laptop cu un maxim de inchi  - ca sa renunta la TV
Si daca voi face acest lucru ma voi orienta catre casti audio profi (am mai invatat ceva, exista casti foarte bune da si un pret pe masura, ma voi adresa pe aria audio)

#40
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
acum sunt intr-o dilema

http://www.pcgarage....b-linux-silver/

http://www.pcgarage....ce-gt-630m-1gb/

#41
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Pai hai sa ne gandim altfel: tu nu ai nevoie de performanta foarte mare. Pe premiza asta trebuia sa pleci de la inceput. Filme fullHD si mai stiu eu ce alte activitati multimedia? Pai asta faci linistit pe un Pentium B cu placa integrata. Bine, n-ai 17.3" de astea decat foarte ieftine si sa zicem ca nu vrei chiar asa. Pe 18.4" nu gasesti asa ceva. Ai prins un 18.4"? Pai ia-l, asta te intereseaza, sa ai display mai mare. Calitate audio pe laptop n-o sa ai oricum asa cum iti doresti tu. Solutia ar fi casti foarte bune sau chiar un 2.1 decent, relativ usor de carat (eu asta prefer, nu sunt adeptul ascultatului in casti foarte mult timp, cat de comode or fi ele).

Performanta oferita de acel ASUS de 18" e oricum muult peste nevoile tale. Ia-l linistit, vad ca te intereseaza diagonala mare si chair e stresant sa umbli cu TV-ul dupa tine. Repet, mai degraba cari un sistem audio decent. Eventual ii pastrezi cutia originala si-l cari cand e cazul in ea, sa fie mai in siguranta, stabil ambalat.

PS: acum vad ca HDD-ul (/urile?) de pe ASUS este (/sunt) la 7200RPM - inca un +, o sa influenteze in bine rapiditatea sistemului. Asta daca n-ai de gand sa bagi un SSD in discutie, deja o sa fie diferenta mare.

Edited by priderzaur, 25 December 2012 - 14:27.


#42
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postxymzar, on 24 decembrie 2012 - 22:45, said:

Chiar asteptam un raspuns de la un posesor, un prieten vrea sa cumpere asa ceva.

Atunci o sa recomand un sistem 2.1 si sa se reorienteze la laptop.

Multumesc.
Laptop+ sistem 2.1 doar daca vrei sa dai muzica la mai multi. Altfel cred ca ajungi la o calitate mult mai buna cu niste casti comode, cum ar fi Aurvana decat orice sistem 2.1 in acelasi pret.
Sincer, eu n-am luat niciodata in calcul sistemul audio de la laptop decat ca sa aud sunetele de avertizare Windows...

#43
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
multumesc @priderzaur  si  @Hansolo

Hansolo te rog sa ma ajuti mai mult la partea de casti. Pur si simplu nu mai am energia sa invat/ma documentez. Prea mult a variat situatia mea in ultimii 5 ani (servici/venit)>

Eu caut doua tipuri de perechi de casti
- una ptr auditie intre 4 pereti (relaxare dupa ce termin serviciul)
- una ptr auditie in timp ce alerg (voi transpira mult)

Te rog frumos sa ma ajuti

multumesc

ps: un sistem 2:1 suna foarte bine dar cred ca n-ae rostul avan in vedere situatia mea (multumesc celor de pe aria audio ptr cela sfaturi/opinii bine argumentate)

Edited by old lord, 25 December 2012 - 23:02.


#44
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Te intereseaza mai mult sunetul foarte calitativ la muzica sau sunetul (/efecte, surround & stuff) in filme? Ca e destul de diferita situatia.

Pentru auditie in timp ce alergi trebuie ceva in-ear clar.

Sfatul meu, pentru sunet cat mai bun in muzica: ia Sennheiser. Dar nu ceva extrem de scump, ca saraca placa audio a laptopului oricum nu se compara cu ce placi dedicate poti pune pe un desktop ca sa merite carutza de bani acele casti.

Ceva de genul - http://www.pcgarage....nheiser/hd-439/
http://www.pcgarage....recision-black/

#45
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
O pereche buna de casti care pot sa ti-o recomand este modelul m50 de la ATH. Se aude divin. http://www.soundcrea...m50-id1397.html Din pacate pretul e cam mare in romania, ele costa doar 130 usd in USA.
Pentru alergat nu lua ceva scump, in general daca le folosesti pentru alergat se strica mai depede decat daca le folosesti in autobuz metrou masina avion etc. Oricat de bune ar fi, se aduna mizerie in canalul pe unde iese muzica si se poate rupe usor cablul. Cele de la sennheiser din linkul de mai sus sunt ok probabil.
Uite aici un site care e mai specializat in impresii despre casti in ear, printre altele. Desi nu toate modelele expuse sunt disponibile in .ro poti sa iti faci o idee. http://www.head-fi.o...-added-12-16-12

Edited by mofone, 26 December 2012 - 10:13.


#46
dekad

dekad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2012
buna ziua

as vrea si eu sa ma lamureasca cineva ce e mai bun dintre un notebook seria 5 si un laptop seria 7 va rog, multumesc

NP535U3C vs np700z3a

#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
orice laptop din generatiile actuale e capabil sa redea un film hd (diagoala tv-ului e irelvanta, 1m sau mai mult  tot aia e, rezolutia e aceeasi)
ia un laptop cu placa video dedicata are are suport HD (ati sau nvidia) si foloseste un player care stie sa foloseasca acest suport (ex Splayer)
cauta si unul cu hdd de 7200 rpm, are spor de viteza considerabil (acesta il poti schimba mai tarziu)

ps. placile integrate intel au suport hd, dar e cam ciudat, eu am avut probeme cu el, se bloca playerul..

Edited by aeon, 26 December 2012 - 13:12.


#48
dekad

dekad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2012
am posibilitatea sa aleg unul din modelele de mai sus si nu ma pricep,de aceea vreau ajutorul dvs

#49
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006

View Postpriderzaur, on 25 decembrie 2012 - 23:31, said:

Te intereseaza mai mult sunetul foarte calitativ la muzica sau sunetul (/efecte, surround & stuff) in filme? Ca e destul de diferita situatia.
......................
ma intereseaza sunetul foarte calitativ la muzica
cel din filme nu ma intereaza deocamdata (m-a multumesc cu ce pot)

#50
dekad

dekad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.12.2012
imi puteti spune va rog ce alegere sa fac ?

#51
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
eu raman la acest laptop:
http://www.pcgarage....ce-gt-630m-1gb/

#52
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
foarte bun, dar e un laptop imens
pana la urma ce vrei? sa vezi filmele pe eranul laptopului sau pe tv?
daca scopul e tv, atunci un laptop cat mai mic, de de 15, sa nu ocupe locul degeaba

#53
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Aeon, ar fi fost o idee buna sa citesti cele 3 pagini ca sa intelegi (eu am raspuns la inceput si la final, dar am citit tot ca sa inteleg de ce a ajuns la acel laptop).
Da, s-a hotarat sa ia mai mare si sa renunte la TV. Cum nu exista MARE si foarte ieftin, acela e ok, mai ales ca are HDD la 7200RPM.

@dekad - deschide topic separat, nu te baga in discutia omului ca iese o ciorba. El intreaba ceva, tu altceva, noi tre' sa stam mereu cu @ @ @ @ @
Degeaba ne spui seriile, ca asa pot zice si eu ASUS K53 si ASUS K55 - K55 e mai noua, dar asta nu inseamna mai buna. Poate sa fie un K53 care era la vremea lui 4000 lei, cu i7 si placa video buna si un K55 la 2500 lei, cu i3 si placa video acceptabila. Nu compari niciodata "seriile", compari modelele in sine. Te uiti la hardware-ul lor, compari procesor cu procesor, placa video cu placa video, hdd cu hdd etc.
Daca e sa ma iau dupa serii si dupa primele chestii gasite de Google (pagini Samsung), as vedea asta-5 si asta-7. Sunt pagini pe format diferit, care zic altceva. Inteleg totusi ca seria 7 ar fi mai ok. Repet, deschide thread nou si da mai multe detalii.

#54
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postold lord, on 25 decembrie 2012 - 22:59, said:

multumesc @priderzaur  si  @Hansolo

Hansolo te rog sa ma ajuti mai mult la partea de casti. Pur si simplu nu mai am energia sa invat/ma documentez. Prea mult a variat situatia mea in ultimii 5 ani (servici/venit)>

Eu caut doua tipuri de perechi de casti
- una ptr auditie intre 4 pereti (relaxare dupa ce termin serviciul)
- una ptr auditie in timp ce alerg (voi transpira mult)

Te rog frumos sa ma ajuti

multumesc

ps: un sistem 2:1 suna foarte bine dar cred ca n-ae rostul avan in vedere situatia mea (multumesc celor de pe aria audio ptr cela sfaturi/opinii bine argumentate)
Ce a recomandat priderzaur e ok, eu as fi mers pentru auditie la un Creative Aurvana Live, doar ca abia din a doua jumatate a lui ianuarie apare la importator. Link-uri cu preturi la http://www.price.ro/...a001_104159.htm
Pentru alergat=in-ear cauta tot un Sennheizer, parerea mea e ca acolo ar cam trebui sa le testezi inainte, eu am cumparat acum ceva mult timp niste casti Kenwood care sunt extrem de incomode.
Casti bune all-around in-ear care suna excelent si sunt comode gasesti la Ultimate Sound facute pe comanda dar si pretul e apreciabil. Un review foarte bun facut de un expert cu mult bun simt la http://soundnews.ro/...d-100-romanesc/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate