Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Laptop HD

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Acest Lenovo e disponibil si intr-o varianta Full HD

#20
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
Concluzii:

Buget - pana in 3500 lei

Folosit la:
Singurul lucru care ma intereseaza este sa pot viziona filme FULL HD, le vizionez cu un televizor Samsung B530 de un 1m
Ma intereseaza sa ascult muzica rock (rammstain, iron maiden, metalica, iris)

Tehnic:
- Sa fie rece
- Procesor minim i3, inclin spre i5
- Hard minim 320
- Placa video cu memorie dedicata
- Rezolutie HD (nu neaparat FULL HD)
- sunet ceva mai bun (poate o placa audio mai sanatoasa)

O sa aleg un ASUS seria N
Sper sa aleg unul fara windows


Doua propuneri mi-au atras atentia (pana diseara voi comanda):

View Postgeorgik12, on 08 septembrie 2012 - 17:04, said:

............
Eventual,daca chiar ai bugetul necesar si cauti calitate si performanta in orice,chiar si jocuri sau multitasking masiv,mergi pe un Asus seria N: http://www.pcgarage....40m-1gb-silver/
Ai parte si de un sunet ok,boxe de calitate si subwoofer.


View PostLensFlare, on 08 septembrie 2012 - 17:05, said:

.............
Iar ceva premium, special pentru filme, muzica dar e bun si in gaming: http://www.emag.ro/l...v/pd/EHRXDBBBM/
.........................

Edited by old lord, 16 September 2012 - 13:42.


#21
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cel de la emag nu mai e disponibil decat resigilat (mai economisesti niste bani) :)

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pentru filme Full HD e prea mult chiar si asta,nu ai nevoie de performanta mai mare:
http://www.pcgarage....40m-1gb-silver/

Eu zic ca e alegerea optima in bugetul tau,combina calitatea si performanta intr`un buget ok,variante mai bune in acelasi pret nu vei gasi.

#23
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
am comandat:

http://www.pcgarage....40m-1gb-silver/

#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ai ales foarte ok,sa`l folosesti cu placere. :)

#25
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
ceva oferte de craciun ?
multumesc

#26
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cam pe la toate magazinele online gasesti cate ceva la pret bun :)

#27
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006
pai eu m-am decis sa las lei schimbati in euo (iam schimbat in euro cand am ratat acel ASUS seria N)
ma gandeam ca poate stiti vre-o super oferta care merita

Mi-a sarit in ochi un Asus K55 display18,4 3600 lei. Da nu exceleaza audio
Asus 18.4'' K95VM-YZ087D 3.699,99 RON

Edited by old lord, 22 December 2012 - 17:41.


#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tot de la garaj: http://www.pcgarage....hd-7660g-black/

#29
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Daca deranjez imi cer scuze, dar de ce vrei neaparat sa vezi filmele pe tv din laptop?
Un mediaplayer nu este ok?

#30
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006

View PostAlexIP, on 22 decembrie 2012 - 22:40, said:

aplicand ignoranta  am hotarat sa raman pe INTEL  -  desi stiu ca NU este bine sa am idei preconcepute, chiar daca am vz putini oameni care au ceva de reprosat fata de calitatea AMD

View Postxymzar, on 23 decembrie 2012 - 11:56, said:

Daca deranjez imi cer scuze, dar de ce vrei neaparat sa vezi filmele pe tv din laptop?
Un mediaplayer nu este ok?
nu deranjezi, multumesc ptr interventie

nu ma pricep la mediaplayere si nu am timp sa studiez, ba nici macar nu am timp sa citesc acest forum (unde gasesti informatii din orice domeniu, informatie de cea mai buna calitate, insa forumul este foarte stufos iar topic-urile pline de offtopice si discutii neargumentate ...  desi sunt o multime de oameni de calitate) si cum nimeni nu-mi da informatie mura-n-gura [(nu stiu daca am scris corect  dar imi place cum am scris Posted Image  ) (si in plus toleranta fata de cei care inteleg foarte greu domeniul IT este foarte mica - chiar "RASISM" - nascut in 1981, am vz primul PC in 2004, niciodata nu am muncit mai putin de 12 ore/zi) ] ma las pagubs.  Cumpar ce stiu ca exista.

cat priveste propunerea ta m-am gandit la altceva (cred ca este altceva):
http://www.popcornhour.ro/
insa sunt depasit (si iara nu am timp sa citesc topicul de sute de pagini..), nu inteleg daca are sau nu hard disk, cat pot stoca si cat nu, pretul pare foarte mare si-n plus cred ca exista pe piata firme la fel de bune si cu preturi mult mai bune (stiu eu cine se pricepe dar nici timp sa intreb nu am)

am ramas la urmatorul laptop ...  dar il cumpar dupa sarbatori...  si poate de la emag ...  poate am noroc de voucer ...  si-l scad la 3400 lei
http://www.cel.ro/la...b-gt630m-1gb-l/

Edited by old lord, 23 December 2012 - 20:41.


#31
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006

View PostLensFlare, on 23 decembrie 2012 - 20:15, said:

@old lord pentru ce o sa-l folosesti mai exact? Vrei gaming?

vizionare filme full HD
daca gaseam un ASUS seria N pana in 3000 lei le vizionam prin intermediu unui televizor (calitatea audio imi place si nu cunosc un alt laptop care sa fie la fel de bun)
dar cum nu-mi plac preturile o sa aleg un laptop cu display mai mare (si de ce nu cu hard disk mai mare)  pe care sa vizionez direct filmele full HD

#32
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Oldlord, inteleg.
Mediaplayerul dat de mine ca exemplu este simplu de folosit. Il bagi in priza, il setezi 5 minute (ca la telefon) si vezi filmele pe tv.
Poti folosi la el un HDD extern, sau stick.

Popcorn-ul alaturi de Dune joaca in alta liga, daca merita sau nu banii este greu de spus.

Inainte sa iei o decizie referitoare la achizitie arunca un ochi pe sectiunea dedicata mediaplayerelor , din ce ai spus pana acum sunt convins 80% ca solutia pentru tine este un mediaplayer.

Nu cred ca este ok sa dai 1000$ pe un laptop care sa il "legi" la televizor si sa te uiti la filme. Poate daca calatoresti foarte mult si vrei sa vezi in hotel un film. Posted Image

Eu zic sa nu te grabesti, mai "sapa" dupa informatii.

LE
Acum am recitit cerintele tale si am vazut ca vrei si muzica, atunci se cam schimba lucrurile.
Uite cum vad eu lucrurile:
- muzica 1 , muzica 2 , muzica 3 , muzica 4 si lista poate continua;
- pentru video raman la parerea ca un mediaplayer cu suport neoficial bun (Egreat) este o solutie mai buna decat laptopul

Concluzia mea este ca in bugetul pe care il ai , poti gasi variante mult mai bune decat un laptop.

Am mai gasit niste pachete stereo: pachete stereo , si aici .

Acum ai de studiat nu gluma :) Posted Image .

Edited by xymzar, 23 December 2012 - 23:30.


#33
old lord

old lord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.07.2006

View Postxymzar, on 23 decembrie 2012 - 23:02, said:

Oldlord, inteleg.
Mediaplayerul dat de mine ca exemplu este simplu de folosit. Il bagi in priza, il setezi 5 minute (ca la telefon) si vezi filmele pe tv.
Poti folosi la el un HDD extern, sau stick.

Popcorn-ul alaturi de Dune joaca in alta liga, daca merita sau nu banii este greu de spus.

Inainte sa iei o decizie referitoare la achizitie arunca un ochi pe sectiunea dedicata mediaplayerelor , din ce ai spus pana acum sunt convins 80% ca solutia pentru tine este un mediaplayer.  

ce nu inteleg ce face in plus un DUNE sau PCH  fata de un Media player Egreat R6S
de ce vorbim de doua ligi diferite ?

View Postxymzar, on 23 decembrie 2012 - 23:02, said:

Nu cred ca este ok sa dai 1000$ pe un laptop care sa il "legi" la televizor si sa te uiti la filme. Poate daca calatoresti foarte mult si vrei sa vezi in hotel un film. Posted Image

Eu zic sa nu te grabesti, mai "sapa" dupa informatii.  

corect
1/  Pana acum am avut serviciul oarecum stabil,  de 6 luni locuiesc prin pensiuni.  Oricum mi-am carat dupa mine televizorul full HD. Initial m-am gandit sa-mi cumpar un laptop si sa rulez filme full HD (ca si pana acum, laptopul pe care l-am avut secada la filme full HD). Acum daca stau si ma gandesc mai bine cred ca mai degraba imi cumpar un destop dar totusi un laptop de 2300 lei e mai ok. Niciodata nu se stie.

2/ Apoi vazand seria ASUS N (deci se poate audio de calitate pe laptop) m-am gandit ca nu ar fi rau sa renunt la TV si sa-mi cumpar un laptop multimedia. Ce m-a oprit a fost dimensiunea display (este aiurea full HD pe 15,6 sau 17 inchi). Oricum mai degraba prefer un asemenea laptop la 3000 lei decat un destop sau laptop la 2300 lei.

3/ Apoi altceva mi-a atras atentia:laptop cu display 18,4. Insa seria ASUS K sta foarte prost la partea audio. Totusi este cea mai buna solutie.

Dintotdeauna mi s-a parut o idde foarte buna un media player (mai ales daca nu-mi mai trebuie laptop). Insa abar nu a in ce ma bag.

View Postxymzar, on 23 decembrie 2012 - 23:02, said:

LE
Acum am recitit cerintele tale si am vazut ca vrei si muzica, atunci se cam schimba lucrurile.
Uite cum vad eu lucrurile:
- muzica 1 , muzica 2 , muzica 3 , muzica 4 si lista poate continua;
- pentru video raman la parerea ca un mediaplayer cu suport neoficial bun (Egreat) este o solutie mai buna decat laptopul

Concluzia mea este ca in bugetul pe care il ai , poti gasi variante mult mai bune decat un laptop.

Am mai gasit niste pachete stereo: pachete stereo , si aici .

Acum ai de studiat nu gluma Posted Image Posted Image .

Muzica este foarte importanta. Insa calitatea pe care o doresc o pot obtine doar cu sculele recomandate de tine (deja am studia foarte foarte mult si stiu cum sta treaba). Pana ma stabilesc cu domiciliu am hotarat sa ascult muzica cum pot. Sunt mort dupa rock de calitate.
Asusu seria N parea o idee foarte buna.

Acum vad mai multe solutii:
1/ TV + MP + set scule de ascultat muzica=aparat+casti
Imi pastrez TV-ul si cumpar un media player (trebuie sa inteleg cum sta treaba cu navigatul pe net)
+
sa-mi cumpar o scula adevaratA de redat muzica. Ceva cu multi giga, nu prea mare, vad ca casti adevarate se gasesc. Un MP3 player nu cred ca este solutia. Si nu stiu daca exista o scula de acest gen care sa redea o calitate satisfactoare (ceva ca un media player).

2/ LAPTOP FULL HD  CU DISPLAY MARE SI PARTE AUDIO BUNA

3/ LAPTOP CAPABIL DE PROCESARE FILME FULL HD + TV

#34
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
2000 lei pentru un media player e prea mult, exagerat de mult. Cu un laptop in acelasi buget faci mult mai multe... Maxim ar fi un media player Boxee Box.

Edited by LensFlare, 24 December 2012 - 09:20.


#35
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Uite doar o sugestie, care e buna din cateva aspecte. Odata ca e ieftina , dupa care e mica, adica e cat un pachet de tigari, asta inseana ca e foarte portabila, se poate folosi ca media player, dar nu e un simplu media player, e un mini computer cu sistem de operare si tot ce ii trebuie, deci suporta mouse, tastatura etc, cu un hdd extern care sa zicem ar putea fi ceva de la western digital, din modelele mici. Pentru imagine te poti folosi de televizorul/monitorul tau sau il poti conecta la unul din televizoarele/ecranele care le ai disponibile unde te duci in deplasare.

Asta ca idee ca vazusem mai sus ca gasisei un model de laptop de 4 kg. Un hdd de 1TB portabil de la wd are ~200 grame, daca aduni toate componentele cred ca ar fi maxim 1.5 kg fara monitor.

Vezi cum ti se pare ideea,

L.E. Uite aici un pachet mai complet.
http://www.robofun.r...tv-raspberry-pi

Edited by mofone, 24 December 2012 - 11:11.


#36
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Acum situatia este mult mai clara.

Avand in vedere ca esti mai mult "in deplasare", da, un laptop este solutia de moment.

Gasesti un laptop ok si pe partea de sunet, aici poti sa te bazezi pe recomandarile lui LensFlare si celolalti colegi care chiar se pricep, adaugi niste casti decente si ai rezolvat si cu muzica.

Niste casti laudate cu un pret decent sunt Creative Aurvana live .

LE
LensFlare, nu gasesc acum, a cumparat cineva de pe Softpedia un Asus care are si un subwoofer, era cumva din seria N?

Cred ca asta este

Edited by xymzar, 24 December 2012 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate