Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum scap de ei ? daunatori la gogosari

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cultura mea de ardei gogosar este la acest moment invadata de niste viermi(omizi ,sau cum dracu leo spune) care imi provoaca pagube de 50% din productia de ardei gogosar care oricum nu era asa stralucita datorita ploilor si grindinei din primavara.
deci viermele intra prin cotorul gogosarului si maninca cotorul din gogosar iar gogosarul se strica.
am dat cu
-2 tratamente cu insecticid PROTEUS .doza dubla (omida verde care intra prin pulpa ardeiului si la fel minca cotorul si strica ardeiul a murit dar viermele alb mai mic ce intra prin cotor nu a murit)
-1 tratament cu FASTER doza de 4 ori mai mare,tot viu si frumos este viermele.

deci daca cunoaste cineva vreun produs care aplicat omoara spucaciunea sa imi spuneti si mie.


ps-ca fapt divers in ardeiul kapia si gras nu am viermi ??!!!!!
     atasez si niste poze cu intrusi.

#2
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
N-a murit cu faster?
Hmm..
Astept si eu un raspuns.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Este o larva ( omida ) a unei molii a fructelor si legumelor Helicoverpa Armigera.

ps: Este o greseala des intalnita mai ales la noi, sa confundam larvele unor insecte cu viermii. Viermii adevarati sunt: lipitoarea , rama, limbricul, tenia etc.

Edited by gerbil, 08 September 2012 - 12:22.


#4
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012
o varianta ar fi cu vertimec in doza de 20 ml /10 l apa,sau decis,nuprid,faster,cate o doza din fiecare in 8 l apa.
si nu mai stropiti fara silvet gold(lasati cel putin deocamdata albusul si zaharul)
tratamentele trebuiau aplicate preventiv,nu dupa ce s-a produs o infestare masiva in cultura.
iar tu Silesax poate ca ar fi trebuit sa ma asculti si sa renunti la ardei in favoarea verzei de buzau,dar ce mai conteaza,banii tai treaba ta,trage invataminte.

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
temerare dar ce mi-ai spus in legatura cu varza de buzau???!!

#6
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
eu am avut la rosii si ardeii kapia asa ceva si am cumparat la recomandarea vanzatoarei un insecticid pe baza de dimetoat, fabricat prin Bulgaria si ambalat in Romania, o firma noname, pret mic,si a avut efect 100 %.

#7
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
trebuia sa te gandesti la stropiri mai repede cand incepea sa lege fructul incearca actara , alt insecticid sistemic dar tare ma gandesc ca e prea tarziu ..prietene.

Edited by vasiuca, 08 September 2012 - 20:04.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in seara asta mai fac o incercare....un MET de 400l apa la hectar cu ...1l de mavrik + 1l de NOVADIN PROGRES.

#9
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si maine culege cativa gogosari si da prin sat sa vedem daca a fost bun cockteilul si da randamentPosted Image
Asa pateam la rapita cu gargarita tulpinelor, odata scapate in interior kaput, n-aveam ce mai face.
Oricum, asteptam rezultatele!

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la 48 de ore de la aplicarea insecticidului.........omizile ,viermi sau cum dracu le-o spune is vesili si maninca de mor de ciuda ,ba azi cind am intrat prin ardei m-au tabarit pe picioare si au inceput sa ma piste de nu mai puteam si alte gizganii .......
apaiiii ....de ce dracu mai scrie asa frumos pe eticheta ca sint sistemice insecticidele ,adica intra in toata planta si aia cind maninca mor......cind ei nici macar diaree nu fac?!.
daca o sa cistig la loto promit sa dau un MET plin ochi cu insecticid sa vaz daca atunci moare.
ramine sa cistig.....

#11
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012
in felul asta,tu le-ai zis bau-bau si ganganiile ti-au zambit
operatie reusita- medic somer
invata sa faci lucrurile cand si cum trebuie

#12
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Hei, sile, ai mai castigat la loto? Da' ganganiile cum se mai prezinta, s-au mai ingrasat?

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
acu astept ...joi e extragerea si am trei variante simple..Posted Image  .
omizile au inceput sa moara de batrinete.
temerare nu te da destept ca daca o sa ai ghinion sa ai atac de omizi fluturi si alte alea nici daca dai din trei in trei zile nu mai scapiPosted Image  .

#14
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Invata sa aplici tratamente preventiv si dupa aia poate nu mai plangi pe aici.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu stii ce vorbesti.nauzi ca a fost in toata zona mea.....si AGROLEC unde se aplica superpreventiv si cu echipamente de ultima generatie.

#16
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
NOVADIN PROGRES. cu el am scapat de omizi. si in slobozia au fost acesti daunatori

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de omida verde mare care intra in fruct prin pulpa am scapat si eu relativ repede.
problema a fost omida mica alba care intra prin cotor in fruct.
in 2010 agrolecu dadea cu bartodoou si noaptea si tot nu a facut nimic..........

#18
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara!

Draga Sile, astea-s clar semne prevestitoare! Omizile trimise-n gogosari precum si inundatia ce-ti noroise culturile fac parte din cele semne ale Apocalipsei. Esti favorizat ca-ti fura trimise tie. Esti unul dintre Alesi.  Caieste-te! Mai lasa paharu' si intoarce-te cu fata la cele perne....Apropos, cu motoru' injectat pina-n albul carburatorului cu gaz, dupa planurile maleficului Scaiba, cum mai stai? CInd are loc decolarea exploziva cu tot cu casa si vecini?...HIc!

Edited by omnitera, 04 October 2012 - 19:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate