Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Prajituri bune in Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
As vrea sa discutam despre prajiturile cele mai bune , care se pot manca in Bucuresti.
Deoarece prajituri bune se pot manca si la restaurant sau cafenea acest subiect nu ar trebui  sa fie identic cu cel care se refera la cofetariile bune din bucuresti.

Cea mai buna prajitura mancata de mine pana acum a fost la un fel de restaurant numit Gaudi Bistro, pe alecu russo  (au si site web)
iar prajitura s-a numit : Landoise d’Armagnac

Prajitura maxim de buna ca si gust , nu mi s-a parut sa contina nimic din "miracolele chimiei " , deci o prajitura f calitativa echilibrata ca si dulceata , gust rafinat

PS
sa va zic acum cum e la gaudi bistro daca gresesti si te duci acolo prima data , tu student fiind sau om cu salariu mediu pe economie si nevasta si copil acasa

R :  e ca la biserica , numai ca la biserica intai faci cruce apoi deschizi cartea si citesti , aici e invers , deschizi meniul si apoi iti faci cruce

Din meniu cam 80 % e scump (2 persoane masa+desert, lasi 100 ron acolo) , sunt si mancaruri mai normale la pret dar f putine ; nu te da nimani afara daca comanzi ceva ieftin

Prajitura asta de care v-am povestit merita cei 18 lei ( e mare , pot manca pe saturate 2 persoane ) , merge sa-ti scoti prietena/nevasta s-o impresionezi

2 . Am mai mancat prajituri bune cu preturi normale de 8-9 lei si la Cinnabon , ( si astia au site) , se gasesc prin mall-uri , prajiturile lor sunt bune dar sunt f dulci , extrem de dulci

3. mai recomand si restaurantul de la IKEA : Tarta cu migdale Almondy , era cam 5 lei , si mai exista si posibilitatea de a lua pachet mai mare acasa de la magazinul lor de specialitati suedeze .

4 . Am fost si la cofetaria maria de la aurel vlaicu , si nu mi s-a parut nimic deosebit la ea ; am mai citit si despre o cofetarie numita : Chocolat ,care cica ar avea si ea prajituri ok .

Astept opinii pro sau contra celor spuse de mine , si alte locuri unde se gasesc prajituri bune.

Edited by krono, 07 September 2012 - 15:51.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Chocolat nu e cofetărie. :D

#3
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012

View Postsfantu.dracu, on 07 septembrie 2012 - 16:01, said:

Chocolat nu e cofetărie. Posted Image

Genial raspuns, precum restaurantul "La Mama" nu este restaurant si nici statiunea "Mamaia" nu este statiune ;  ele ne sunt rude

Rog totusi un moderator sa stearga atat afirmatia mea de aici cat si cea de mai sus care nu-mi apartine pentru ca nu prea au legatura cu subiectul

Edited by krono, 07 September 2012 - 16:14.


#4
GabiGGabi

GabiGGabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2012
Cofetaria Armand.Au niste mici minunatii pentru papila gustativa... Posted Image  dar si preturi pe masura.Am incercat de la ei Pearl and Ruby ,Straciatella si tort  Mousse de capsuni.DIVINE.Merita fiecare banut.

Nu te poti duce la ei sa savurezi o minunatie - dar poti merge sa o cumperi/ti-o aduc ei acasa : cofetarie online.

#5
GabiGGabi

GabiGGabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2012

Quote

R :  e ca la biserica , numai ca la biserica intai faci cruce apoi deschizi cartea si citesti , aici e invers , deschizi meniul si apoi iti faci cruce

Mi-a placut asta

Edited by GabiGGabi, 07 September 2012 - 16:58.


#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Agapitos, e un lant de cofetarii, eu iau de pe Stirbei.

#7
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View PostGabiGGabi, on 07 septembrie 2012 - 16:12, said:

Cofetaria Armand.Au niste mici minunatii pentru papila gustativa... Posted Image  dar si preturi pe masura.Am incercat de la ei Pearl and Ruby ,Straciatella si tort  Mousse de capsuni.DIVINE.Merita fiecare banut.

Nu te poti duce la ei sa savurezi o minunatie - dar poti merge sa o cumperi/ti-o aduc ei acasa : cofetarie online.

Ce alte cofetarii online mai sunt in Buc ?

#8
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Desi au trecut cativa ani , subiectul cred ca poate fi inca de actualitate  ;  intre timp Gaudi Bistro nu mai e ce era acum cativa ani ;prajiturile din vechiul meniu nu mai exista ; se pare ca intre timp si-a schimbat proprietarii
Dar asta nu inseamna ca in Bucuresti nu pot sa apara si alte cofetarii de calitate
Recomand cu multa incredere cofetaria : Dulce by Paula  ;  din cate am inteles folosesc ingrediente de calitate si frisca din lapte  ;  preturile sunt medii spre mari , dar nu sunt neaprat mari
O prajitura costa in jur de 15 lei

Edited by krono, 14 May 2016 - 00:42.


#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
La 18 lei o prajitura , cit era la cofetaria aia din inceputul topicului , care normal , a dat faliment , alta acum ???
Da , este mai ieftin , 15 lei !!!!!
Eu zic ca este nesimtire . Faptul ca folosesc denumiri englezite si imagini din filme , nu inseamna ca folosesc si ingrediente de pe alta planeta , sau ca fac te miri ce minuni .  Logica spune ca cei ce iau teapa , vor spune apoi ce rafinate au fost , ce gust sublim .... dar nici ei nu cred .
Cum sint amator de dulciuri , am descoperit un laborator de unde iau prajituri la 2,5 lei , proaspete si cu un gust fantastic . Sa fiu eu sanatos pe citi i-am pacalit si au mincat si hirtia de la ele !!!! Toti , dar absolut toti , imediat intreaba , " de unde sint ?????"
Singura problema , nu fac minunatele jofre . N-am inteles motivul , nici patronul n-a dat o explicatie clara , nu fac .
Prajiturile , torturile si patiseria , super marfa , super pret ....
...dar am gasit si o sursa de jofre .....

#10
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmaximg, on 14 mai 2016 - 00:54, said:

La 18 lei o prajitura , cit era la cofetaria aia din inceputul topicului , care normal , a dat faliment , alta acum ???
Da , este mai ieftin , 15 lei !!!!!
Eu zic ca este nesimtire . Faptul ca folosesc denumiri englezite si imagini din filme , nu inseamna ca folosesc si ingrediente de pe alta planeta , sau ca fac te miri ce minuni .  Logica spune ca cei ce iau teapa , vor spune apoi ce rafinate au fost , ce gust sublim .... dar nici ei nu cred .
Cum sint amator de dulciuri , am descoperit un laborator de unde iau prajituri la 2,5 lei , proaspete si cu un gust fantastic . Sa fiu eu sanatos pe citi i-am pacalit si au mincat si hirtia de la ele !!!! Toti , dar absolut toti , imediat intreaba , " de unde sint ?????"
Singura problema , nu fac minunatele jofre . N-am inteles motivul , nici patronul n-a dat o explicatie clara , nu fac .
Prajiturile , torturile si patiseria , super marfa , super pret ....
...dar am gasit si o sursa de jofre .....
Pai si ne lasi asa sa murim de pofta si de curiozitate?

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
N-am dat adresa deoarece multi ar strimba din nas . Eu chiar stiu ce vorbesc dar si preferintele nu se pot discuta ....

#12
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmaximg, on 14 mai 2016 - 07:57, said:

N-am dat adresa deoarece multi ar strimba din nas . Eu chiar stiu ce vorbesc dar si preferintele nu se pot discuta ....
Nici la obiectivele turistice nu toata lumea are aceleasi pareri.
Eu zic sa ne dai optiunea sa verificam daca sunt pe gustul nostru sau nu.
Altfel ne pierdem timpul cu scrisul si ne facem iluzii. Cel putin cei care asteapta un raspuns de la tine.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postkrono, on 14 mai 2016 - 00:41, said:

Desi au trecut cativa ani , subiectul cred ca poate fi inca de actualitate  ;  intre timp Gaudi Bistro nu mai e ce era acum cativa ani ;prajiturile din vechiul meniu nu mai exista ; se pare ca intre timp si-a schimbat proprietarii
Dar asta nu inseamna ca in Bucuresti nu pot sa apara si alte cofetarii de calitate
Recomand cu multa incredere cofetaria : Dulce by Paula  ;  din cate am inteles folosesc ingrediente de calitate si frisca din lapte  ;  preturile sunt medii spre mari , dar nu sunt neaprat mari
O prajitura costa in jur de 15 lei
Esti chiar atat de sigur ca folosesc frisca naturala? Eu sunt sigur ca nu folosesc asa ceva orice spun ei....Bine iti poti da seama la gust (cine mai are gust),  dar garantat nu folosesc frisca naturala....si motivele sunt destule....
PS: Nicaieri nu se foloseste frisca naturala....orice ar spune ei....Poate doar daca faci prajituri la comanda...dar la vanzare ,in vitrina, niciodata....

Edited by Clovis, 14 May 2016 - 11:39.


#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da. Se fac. Cu valabilitate 24h

#15
krono

krono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.09.2012
Pentru cei care nu cred , le recomand sa mearga odata si sa probeze ;  cred ca este cea mai corecta cale de a confirma sau infirma ceva
Cofertaria : Dulce by Paula
Mi se pare foarte dubios sa faci o afirmatie fara sa stii despre ce este vorba, sa generalizezi
Rostul acestui subiect este de a scoate in evidenta locurile din bucuresti unde gasesti calitate

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postnniki, on 14 mai 2016 - 08:06, said:

..........
Eu zic sa ne dai optiunea sa verificam daca sunt pe gustul nostru sau nu.
Altfel ne pierdem timpul cu scrisul si ne facem iluzii. Cel putin cei care asteapta un raspuns de la tine.
Atunci , daca aveti drum , este un laborator din complexul Salaj ....
Pt jofre , la piine,  in complex la Aura Buzescu / Vatra Luminoasa .

#17
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmaximg, on 14 mai 2016 - 13:17, said:

Atunci , daca aveti drum , este un laborator din complexul Salaj ....
Pt jofre , la piine,  in complex la Aura Buzescu / Vatra Luminoasa .
Merci, vom ajunge.

#18
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Produsele de la Paul cum vi se par?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate