Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Daca ar fi sa aleg alt SO in afara de Android as merge pe WP.

Ramane de vazut cum o sa fie Firefox Mobile OS si Tizen OS.

#38
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Android din cauza ca e customizabil si deschis. Nu ma pot obisnui cu ideea de ecosistem inchis de la Apple, chiar daca are unele avantaje (securitatea, optimizarea OS-ului pt un singur device). Ce face Apple mi se pare jaf pe fata, cumperi un produs care nu functioneaza bine decat cu alte produse de ale tale pe care le comercializezi la preturi obscene fata de concurenta. De exp foloseam telefonul pentru a face streaming audio, prin bluetooth, catre cd-player-ul din masina. iPhone poate face asta? Si multe altele. Nu imi place ideea ca producatorul hotaraste pentru mine cu ce alte dispozitive imi folosesc telefonul pentru care am platit.  Dupa parerea mea, iPhone e un telefon f ok pentru persoanele care nu le au cu tehnica sau pt fanii hardcore Apple, categoric e mult mai intuitiv si usor de folosit decat un WinMo 6 sau un Android incipient, insa si mult mai limitat. Nu am reusit niciodata sa inteleg isteria asta cu Apple, sa dormi prin fata magazinului cu saptamanile doar pentru "onoarea" de a iti da banii din portofel pentru un produs overpriced si care a devenit mai mult un accesoriu de fashion.

Am avut HTC cu WinMo, am trecut pe HTC cu Android din cauza HTC Sense. Tocmai am facut upgrade la 4.0.4 cu Sense 3.6 si sunt super multumit de cum se misca telefonul. Categoric Androidul mai are probleme, datorita faptului ca nu e standardizat si e rulat pe n tipuri de telefoane de la n producatori. Dupa mine Android cu HTC Sense peste, este cea mai ok combinatie. M-am jucat si cu Samsung, insa Sense-ul mi se pare mult mai bine integrat si gandit.

Alegerea depinde de criteriile importante pt fiecare, pt mine Apple nu reprezinta o optiune dezirabila.

Edited by abunea, 21 September 2012 - 16:47.


#39
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Surprinzator iphone stie sa faca streaming  prin bluetooth catre cd-player-ul masini..cool nu? Imi place ca-ti dai cu parerea despre un produs pe care n-ai pus niciodata mana.

#40
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

View PostRaySefo, on 21 septembrie 2012 - 20:42, said:

Surprinzator iphone stie sa faca streaming  prin bluetooth catre cd-player-ul masini..cool nu? Imi place ca-ti dai cu parerea despre un produs pe care n-ai pus niciodata mana.

Surprinzator am pus mana. Pe vremea cand aveam cd-playerul ala nu putea, acum s-or fi desteptat si ei si permit macar asta. Nu dorm cu foaia de specificatii tehnice sub perna si nici nu imi pierd timpul incercand sa demonstrez ca telefonul meu e cel mai bun, pe toate thread-urile. Nu trebuie sa o iei personal, mi-am exprimat un pct de vedere cu care poti fi de acord, sau nu. Poate intre timp permite si apeluri video 3g, habar nu am. Nici nu consider ca e asa relevant, pentru ca tot un sistem inchis a ramas. Si va ramane. Daca tu consideri ca ifon-ul ca e telefonul suprem si simti nevoia sa demonstrazi asta si altora e problema ta

Daca erai un pic atent la ce am scris, observai ca am subliniat si unele parti bune si am zis ca fiecare om are criterii diferite -> alegeri diferite.

#41
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Daca nu stai cu foaia de specificatii tehnice nu-ti da cu parerea mai ales ca nu sti despre ce vorbesti, daca cd-player-ul tau nu putea atunci nu era vina iphone-ului. pana acum la orice cd-playere sau masinile cu bluetooth am incercat la toate s-a conectat inca de la 3GS cu vers de soft mai vechi.

#42
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu gresesc, de la iOS 4 incoace poti face streaming audio de pe iPhone pe alte dispozitive cu standard BT compatibil. Dar inainte de iOS4 nu puteai decat catre dispozitive produse de Apple.
Insa transfer de fisiere&co. nu cred ca merge, cel putin nu fara JB.

Edited by Hider141, 23 September 2012 - 12:09.


#43
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

View PostRaySefo, on 23 septembrie 2012 - 11:56, said:

Daca nu stai cu foaia de specificatii tehnice nu-ti da cu parerea mai ales ca nu sti despre ce vorbesti, daca cd-player-ul tau nu putea atunci nu era vina iphone-ului. pana acum la orice cd-playere sau masinile cu bluetooth am incercat la toate s-a conectat inca de la 3GS cu vers de soft mai vechi.

Devii obositor.

Tu esti platit de astia de la Apple sa le faci reclama? Streamingul audio a aparut cu iPhone 3gs.  Pana atunci nu mergea, si si atunci numai cu producatorii agreati. BTW, daca esti asa pasionat cd-playerul era Sony.

Transferul de fisiere prin bluetooth catre alte dispozitive (non-Apple) merge? Apeluri video 3g cu alte dispozitive (non-Apple)? Se pot instala aplicatii care nu sunt pe App Store? Sau o sa imi scoti ochii ca se poate cu noul iPhone 5? Daca s-o putea. Daca nu se poate o sa zici ca nu ai nevoie, chiar daca ai avea.

Las-o jos ca macane. Gica-contra.

Desi in mod normal evit sa mai discut cu oamenii care nu reusesc sa sintetizeze informatiile dintr-un mesaj, pentru tine fac o exceptie. Poate de la pumnii luati in cap de idolul tau ti se trage. O sa iti mai explic o data, poate de data asta reusesti sa te concentrezi si sa iesi din gandirea strict axata pe contrazis si intelegi ca oamenii sunt diferiti, au nevoi diferite si de asta exista produse diferite.

Here goes nothing:

Repet, evident nu ai inteles de prima data, topicul asta e facut ca fiecare sa isi exprime parerea. Poti fi de acord cu ea sau nu, evident ca nu esti daca esti fan-boy hardcore, dar nu are rost sa facem flame-uri. Nu sustin ca Samsung, HTC, etc fac telefoane perfecte. Fiecare producator are + si -, inclusiv Apple. Poate in lumea ta iPhone-ul e perfect, iti urez o viata fericita. De dragul tau, ca sa poti dormi satisfacut, recunosc, ifon e telefonul suprem! Multumit?

Tu poti dormi linistit cu iPhone-ul sub perna, eu prefer altceva. Sau e asa greu de inteles/acceptat ca exista oameni care nu isi doresc un produs Apple?

Sper ca macar acum sa fi percutat ceva. Daca nu.... spaga ta. Nu iti mai raspund. Vise frumoase in lumea crapple.

Edited by abunea, 24 September 2012 - 08:48.


#44
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Mai ai un pic si iti crapa ficatu, relax , nu cred ca ti-am zis ca iphone-ul e mai bun si nici n-am incercat sa te conving de asta, doar te-am corectat pt ca ai generalizat, trebuia sa  zici ca in epoca de piatra iphone-ul tau nu era vazut de cd-playerul masini si atunci nu te mai bagam in seama pt ca iti dadeam dreptate, doar ca din epoca de piatra pana acum tehnologia a mai evoluat dar tu ai ramas blocat in trecut, sper ca m-am facut inteles, data viitoare informeaza-te si dupa da-ti cu parerea ca te faci de rusine.

Sper ca ai inteles ce am avut de zis, vad ca tu incerci sa ma convingi pe mine ca alegerea pe care am facut-o eu prosta, nu invers. Sti cumva ce e mai bun pt mine? Nostradamus.

#45
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

View PostRaySefo, on 24 septembrie 2012 - 10:45, said:

Mai ai un pic si iti crapa ficatu, relax , nu cred ca ti-am zis ca iphone-ul e mai bun si nici n-am incercat sa te conving de asta, doar te-am corectat pt ca ai generalizat, trebuia sa  zici ca in epoca de piatra iphone-ul tau nu era vazut de cd-playerul masini si atunci nu te mai bagam in seama pt ca iti dadeam dreptate, doar ca din epoca de piatra pana acum tehnologia a mai evoluat dar tu ai ramas blocat in trecut, sper ca m-am facut inteles, data viitoare informeaza-te si dupa da-ti cu parerea ca te faci de rusine.

Sper ca ai inteles ce am avut de zis, vad ca tu incerci sa ma convingi pe mine ca alegerea pe care am facut-o eu prosta, nu invers. Sti cumva ce e mai bun pt mine? Nostradamus.

Posted Image  esti fantastic, pe bune. Posted Image

Am zis ca nu iti mai raspund, dar ma distrezi prea tare ca sa nu.

Pai daca eu sunt in epoca de piatra, ifon-ul unde e? Daca ai fi raspuns la intrebarile de mai sus, pe care le ignori, ne-am fi lamurit ca si telefonul pe care il aperi atat e inca acolo. Transferul de fisiere prin bluetooth catre alte dispozitive (non-Apple) merge? Apeluri video 3g cu alte dispozitive (non-Apple)? Se pot instala aplicatii care nu sunt pe App Store? Si lista poate continua. Chestii pe care le faceam cu un Sony Ericsson Z800, aparut prin 2005. Epoca de piatra dupa tine.

Eu incerc sa te conving pe tine ca alegerea ta e proasta? Posted Image  Cred ca iti joaca feste realitatea. Mai citeste o data si inca o data ce am scris in toate posturile. Oameni diferiti, nevoi diferite, produse diferite.

Eu am votat in poll si mi-am motivat votul, iar tu te-ai trezit sa te bagi in seama si sa troll-uiesti. Posted Image

#46
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
Se pot transfera fisiere prin bluetooth
Apel video cred ca am facut o data in 3 ani de cand il am, nu stiu si nici nu ma intereseza.
Se pot instala aplicati din afara appstore

Te-am lamurit? altceva? tu troll-uiesti cand habar n-ai despre ce vorbesti dar simti nevoia sa te bagi in seama.

#47
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012
ios e mizerie oricat l ar lauda carnaciorii astia de strang bani 2 ani de zile sa si cumpere un iphone sau care il cumpara pe credit.

android e mult inainte si mult peste. wp se apropie foarte puternic. defapt , wp in 2 3 ani de zile o sa se bata cu android ;).


ios e un sistem inchis si non customizabil. si asta din prostia si incapatanarea nebunilor alora de la mar sa fie in control. asa a facut si nokia cu symbian si au platit. asa o sa plateasca si apple. daca codul sursa nu e gratis pentru populatie sa il modifice si sa evolueze atunci o sa moara ios.

niciodata XXXXX angajati apple nu o sa poata sa evolueze un sistem mai repede si mai bine decat o fac milioane de oameni de pe toata planeta. e mposibil.

eu nu stiu de ce google nu cumpara odata apple si sa ii inchida. sa scape odata de ei si de tot felul de pampalai care urla de iphone de parca ar fi facut din aur. la cat de restrictiv este sunt uimit ce vanzari au. totul e f greu pe ios , totul e complicat. totul e incovenient. ca sa nu mai spun de faptul ca prostii au renuntat la niste aplicatii esentiale in schimbul unora "in house". care sunt mizerii.

View PostRaySefo, on 24 septembrie 2012 - 17:40, said:

Se pot transfera fisiere prin bluetooth
Apel video cred ca am facut o data in 3 ani de cand il am, nu stiu si nici nu ma intereseza.
Se pot instala aplicati din afara appstore

Te-am lamurit? altceva? tu troll-uiesti cand habar n-ai despre ce vorbesti dar simti nevoia sa te bagi in seama.

View PostRaySefo, on 24 septembrie 2012 - 17:40, said:

Se pot transfera fisiere prin bluetooth
Apel video cred ca am facut o data in 3 ani de cand il am, nu stiu si nici nu ma intereseza.
Se pot instala aplicati din afara appstore

Te-am lamurit? altceva? tu troll-uiesti cand habar n-ai despre ce vorbesti dar simti nevoia sa te bagi in seama.

daca tu cumperi un telefon sa il "hackuiesti" sa sa il piratezi atunci nu stiu cum sa comunic cu tine. ca esti la un alt nivel de absurditate. nu asta e ideea. ideea e de produs in sine si de beneficiul care il aduce.

ca eu nu mi cumpar o masina de spalat sa o pot folosii doar cu acordul producatorului. adica nu ai logica. tu ne spui ca dai banii pe un produs si ca sa il folosesti cum vrei tu tre sa faci ceva EXTRA si in afara initialului. pai care mai e scopul produsului atunci? nu mai bine iei un produs care merge cum vrei tu de la inceput?

si nu , nu poti fara appstore. care e o mizerie si e scumo. jailbreak il folosesc doar gastele. e pointless. si limitarile ios nu se opresc la appstore. cam tot ce exista in ios e facut de 10 ori mai bine de altii. si mai simplu. orice. ORICE.

pana si faimoasa Siri (sau cum o cheama) e mai desteapta pe alte terminale (ma refer la un program similar). pe langa asta , android e self evolving , apare o noua versiune la cateva luni , ca EVOLUEAZA , se autocorecteaza si se imbnatateste. ios e mizerie.

#48
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
@toceprol:Daca tu nu ai bani de iphone nu inseamna ca nu e bun. Are intr-adevar limitarile lui, dar din ce ai zis tu 90% sunt aberatii.
De curiozitate: ai avut vreodata un aifon?

#49
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 17.06.2010
De unde sa aiba iphone? la vazut in poze si este deja expert , abereaza in asemenea hal incat nici macar nu merita sa fie bagat in seama.
Eu cred ca l-au sechestrat si abuzat astia de la apple , altfel nu-mi explic ura asta..fata de ceva cu care n-a intrat in contact in viata lui, din pacate ciumpalacu nu stie ca google nu are cum sa cumpere apple..pt ca n-au atatia bani..invers da..la orice ora apple poate cumpara google.

Edited by RaySefo, 06 October 2012 - 07:05.


#50
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
toceprol, nu poti sa accepti ca suntem diferiti si nu avem aceleasi necesitati? Nu o sa se cumpere niciodata unul pe altul. Ar avea multe probleme, de la cele legale in privinta monopolului in domeniul sistemelor de operare mobile, pana la cele de piata prin lipsa concurentei serioase(concurenta duce la evolutie).
Faptul ca iOS e asa inchis are un motiv. Motivul este exact piata americana, unde utilizatorilor trebuie sa le restrangi libertatile pentru a avea un telefon mobil bun. Americanii sunt mai altfel, orice s-ar intelege prin asta. Toti producatorii ar putea lasa drepturi de administrator utilizatorului final, dar problemele s-ar inmulti vertiginos.

#51
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Am votat Android pentru ca n-are politici tampite ca iOS, sa ai nevoie de jail break sa poti pune ce vrei tu pe telefon.

De windows phone nu stiu, ca inca n-am interactionat cu un device care sa foloseasca sistemul asta de operare.

#52
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View PostRaySefo, on 06 octombrie 2012 - 07:02, said:

nu stie ca google nu are cum sa cumpere apple..pt ca n-au atatia bani..invers da..la orice ora apple poate cumpara google.
Nici tu nu esti departe de el.

Edited by Papillon_, 06 October 2012 - 15:06.


#53
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
The droid ruellz for me. CM9 ftw.

#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@raysefo where is the youtube app on ios6? Cum stam cu wifi pe iphone5?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate