Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Nokia Lumia 920

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#37
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Post0101010, on 06 septembrie 2012 - 09:21, said:

P.S: sa vad la pseudo-flagship-ul asta vanzari ca ale acestui flagship http://www.gsmarena....s-news-4766.php si peurma o sa recunosc ca strategia nokia in legatura cu WP a functionat.Posted Image

Probabil nu o sa vezi la 920 pentru ca lumea e inca reticenta iar cota de piata nu creste ca Fat-Frumos, trebuie timp. Dar as pune un pariu ca urmatoarele generatii Nokia wp8 se vor apropia foarte mult de urmatoarele generatii Galaxy.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

View Postroot_cert, on 06 septembrie 2012 - 09:46, said:

offtopic. . mi-ar placea ! Posted Image

Eh, mie (si la foarte multi altii) imi suna mai bine mi-ar place ... vad ca si poetii neamului/redactori sefi de ziare zic la fel asa ca nu-mi permit eu sa-i contrazic: http://www.catavenci...ara_0_4531.html Posted Image

Acu' ca DEX-ul zice altfel, e problema lor Posted Image

View Post0101010, on 06 septembrie 2012 - 09:21, said:

P.S: sa vad la pseudo-flagship-ul asta vanzari ca ale acestui flagship http://www.gsmarena....s-news-4766.php si peurma o sa recunosc ca strategia nokia in legatura cu WP a functionat.Posted Image
Si de ce e ma rog "pseudo-flagship"? Ca bate iPhone 4S si SGS3 la foarte multe capitole :)

View Post0101010, on 06 septembrie 2012 - 09:21, said:

Ce cretini astia de la Nokia la faza cu acel video fals..
Video-urile astea false se numesc reclame :) Daca te-ai uitat la prezentarea telefonului, cand l-au prezentat nu au aratat filmul asta ci cel real cu comparatia cu SGS3 sau ce e ala.

Edited by utopium, 06 September 2012 - 10:07.


#39
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Daca nu o fi si asta vreun fake atunci camera chiar pare a fi deosebita.

#40
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011

View Postutopium, on 06 septembrie 2012 - 00:47, said:

Chiar nu vad nimic interesant la Motorolele astea, sunt absolut banale. Zi-mi si mie de ce ai ramas socat, poate de cat de urate sunt Posted Image Oricum nu ii pasa nimanui de Motorola: stire GSMArena despre Motorola RAZR HD - 33 de comentarii, stire GSMArena despre 920 - 393 de comentarii. Asta spune cam tot cat de mult le pasa clientilor de Motorola. Nobody gives a shit. "Caramida" se va vinde oricum de 2 ori mai bine decat Motorola asta a ta ne-caramida (mai usoara cu 28 de grame adica, mai mare pe inaltime dar mai ingusta cu 1.4 mm), chiar daca "caramida" vine cu un SO nepopular iar Motorola vine cu cel mai popular SO actual.

Cat despre acoperire, 920 are quad band GSM/HSDPA dar si pentaband LTE, Motorola-ul are o singura banda LTE ... e drept, Motorola-ul are CDMA extra.
Poate esti prea orbit de sigla Nokia, actuala gama de la Motorola are tot ce isi doreau utilizatorii: telefoane compacte, performante, subtiri, cu o constructie de invidiat si baterii pe masura.RAZR M e bestial cu acel ecran edge to edge, almost bezel-less.Posted Image

Cred ca tu ai fi de acord sa folosesti telefoane de acum 12 ani care cantareau 300 de grame.Posted Image

#41
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Ma dar idiotii au fost cu filmuletul ala.


Totusi nu este posibil ca dubita care se vede in imagine sa fie folosita doar la imaginile in care apar ambii biciclisti? Asta asa ca scuza. Posted Image

Attached Files


Edited by xymzar, 06 September 2012 - 11:20.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

View Postavlad, on 06 septembrie 2012 - 11:03, said:

Daca nu o fi si asta vreun fake atunci camera chiar pare a fi deosebita.
E un stabilizator optic, partea lui tare e la filme si la pozele in lumina slaba unde nu ai subiect in miscare si vei putea face poze cu expuneri lungi care sa nu iasa miscate (la 1/4 secunde zice Nokia). In restul situatiilor va lua bataie fara probleme de la 808. Nu e putin lucru sa ai un stabilizator de asta in telefon, dar trebuie inteles ca in restul situatiilor camera nu poate face minuni ... eventual poate folosi un ISO mai mic decat alte telefoane datorita lentilei mai luminoase si a stabilizatorului, ceea ce clar ajuta la calitatea imaginii. Depinde ce cale au ales cei de la Nokia, daca coboara ISO foarte jos si in lumina buna atunci au toate sansele sa bata vizibil concurenta, altfel o vor bate doar in lumina slaba si la filme.

Adevarul e ca mi-as dori mult sa fi existat tehnologia asta pe 808, asta ii lipseste cel mai mult 808-ului, un stabilizator optic. Daca face Nokia o combinatie intre stabilizatorul asta si tehnologia de pe 808, atunci clar aia va fi mega-camera :) Sper ca nu vor face doar dispozitive de astea subtirele pe WP si vor pune si un senzor mare la un moment dat intr-un model viitor.

#43
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postutopium, on 06 septembrie 2012 - 10:11, said:

bate iPhone 4S si SGS3 la foarte multe capitole Posted Image
Da, mai ales la greutate.

#44
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010
are efect de jelly si acel stabilizator optic . e pe gsmarena, cel in care zic de data asta ca e chiar cu lumia.  si aici e intr-adevar cu lumia nu cu camera profi din dubitza

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

View PostPapillon_, on 06 septembrie 2012 - 11:19, said:

Poate esti prea orbit de sigla Nokia, actuala gama de la Motorola are tot ce isi doreau utilizatorii: telefoane compacte, performante, subtiri, cu o constructie de invidiat si baterii pe masura.RAZR M e bestial cu acel ecran edge to edge, almost bezel-less.Posted Image

Cred ca tu ai fi de acord sa folosesti telefoane de acum 12 ani care cantareau 300 de grame.Posted Image
Explica-mi ce are deosebit acel motorola in afara de faptul ca are margini mici la ecran? Camera mediocra, ecran mediocru, design mediocru. Ceva tehnologie revolutionara? Ce anume ar trebui sa ma faca sa mi-l doresc? Singurul lui atu e marimea, atat (si faptul ca nu te lasa bateria asa de rapid ca la alte Android). Bine, daca judecam din punctul de vedere al unui fan Android atunci e ok ca macar nu e la fel de mare ca alealalte flagshipuri Android si tine bateria cat la un Symbian :) Dar asta nu e un motiv grozav pentru a-ti dori asa ceva (hmm, depinde de pret). Macar la flagshipurile Nokia stii o treaba: 808 il iei pentru ca are cea mai tare camera existenta pe un mobil (ditamai senzorul, ditamai rezolutia, xenon, zoom, sunet Rich Recording, etc), 920 il iei pentru ca are specificatii identice pe partea de procesor/memorie/etc cu cele mai tari de pe piata, dar e superior la camera (cel mai tare stabilizator, cea mai luminoasa diafragma) si ecran (cea mai mare rezolutie, cea mai buna vizibilitate, rata de refresh superioara, etc) concurentei, plus are cateva smecherii extra (ecran super sensibil folosibil si cu manusi, incarcare wireless, etc).

Si nu te mai tot plange atat pentru ca 920 e cu 28 de grame mai greu decat RAZR MAXX HD ca nu i-a cazut nimanui mana pentru 28 de grame extra :) Eu am zis deja, nu-mi plac telefoanele atat de mari/late ca si 920 sau RAZR HD, RAZR M macar are o dimensiune care mi se pare ok, dar in rest nu vad de ce as cumpara asa ceva. E la fel de lat/inalt ca si Nokia 808-ul meu care insa macar are o super camera si alte dotari pe care nu le au alte telefoane ... Motorola ala n-are nici macar radio, ce sa mai vorbim de FM Transmitter, etc. E un Android mediu care are o marime si o baterie decenta.

View Post0101010, on 06 septembrie 2012 - 11:42, said:

Da, mai ales la greutate.
Sau ecran, camera, sensibilitate touch screen, etc :)

#46
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Radio n-au nici 920/820, nu ca as fi ascultat mai mult de 5 minute in aproape 4 ani radioul de pe telefon. :P

#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

View Postroot_cert, on 06 septembrie 2012 - 11:43, said:

are efect de jelly si acel stabilizator optic . e pe gsmarena, cel in care zic de data asta ca e chiar cu lumia.  si aici e intr-adevar cu lumia nu cu camera profi din dubitza
Efectul jelly n-are nici o legatura cu stabilizatorul, camerele dedicate cu CMOS cu stabilizator optic au efect jelly, problema e de la senzor nu de la stabilizator.

#48
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postutopium, on 06 septembrie 2012 - 11:46, said:

Sau ecran, camera, sensibilitate touch screen, etc
Si greutate & design de zici c-a fost desenat cu mana stanga.Posted Image

#49
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
utopium

Quote

E un Android mediu care are o marime si o baterie decenta

Cred ca glumesti, are o constructie bestiala, cel mai bun si eficient procesor disponibil pe piata, e rezistent la stropi... Tie probil ti s-ar potrivi mai bine un Sony Xperia V.
Ar trebuie sa intelegi ca sunt putine persoane care isi doresc de la un telefon ceea ce vrei tu.

#50
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Post0101010, on 06 septembrie 2012 - 11:54, said:

Si greutate & design de zici c-a fost desenat cu mana stanga.Posted Image

No offence, dar MAREA majoritate a publicului apreciaza designul Lumia ca fiind unul inovator, deosebit si mult peste ce ofera concurenta. Si oricum e chestie de gusturi pana la urma. :P

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

View Postavlad, on 06 septembrie 2012 - 11:48, said:

Radio n-au nici 920/820, nu ca as fi ascultat mai mult de 5 minute in aproape 4 ani radioul de pe telefon. Posted Image
N-au, dar Symbianurile au Posted Image Nici eu nu pot sa zic ca ascult prea des radio pe telefon (in rest ascult o gramada in masina sau pe PC), odata la cateva luni (nici muzica nu ascult pe telefon prea des), dar aia nu inseamna ca trebuie sa lipseasca. La fel cum de exemplu nu folosesc bluetooth aproape deloc in mod normal (doar acum ca am transferat una alta intre N8 si 808, dar in mod normal nu folosesc), aia insa nu inseamna ca ar putea sa lipseasca. FM Transmitter-ul insa il folosesc ceva mai des. Din punctul meu de vedere daca lipseste Radio, FM Transmitter, HDMI, USB OTG nu e un capat de tara, dar clar intre doua modele similare il voi alege pe acela care le are. Lipsa SD Card e ok doar daca ai memorie minim 32 de GB, eu cu 16 nu ma descurc, cu 32 incep sa ma descurc. Dar si aici la fel, mai bine sa fie si SD card decat sa nu fie (deja i-am pus la 808 un SD Card de 32 de GB). Ba mai mult, daca ar putea fi acel SD Card si hot swap ca la N8 ar fi chiar ideal, desi nu pot sa zic ca am scos prea des SD Cardul din 808, dar e fain sa stii ca poti sa-l scoti fara sa opresti telefonul Posted Image

View Post0101010, on 06 septembrie 2012 - 11:54, said:

Si greutate & design de zici c-a fost desenat cu mana stanga.Posted Image
Nu stiu ce iti place tie, dar eu zic ca e mult mai fain decat SGS3 Posted Image

View PostPapillon_, on 06 septembrie 2012 - 11:55, said:

Cred ca glumesti, are o constructie bestiala, cel mai bun si eficient procesor disponibil pe piata, e rezistent la stropi... Tie probil ti s-ar potrivi mai bine un Sony Xperia V.
Ar trebuie sa intelegi ca sunt putine persoane care isi doresc de la un telefon ceea ce vrei tu.
Ma rog, avem criterii diferite de a judeca telefoanele, pentru mine e un telefon decent si atat. Probabil l-as prefera altor androide datorita marimii si bateriei, dar in rest nu ma atrage cu nimic. Ma indoiesc ca mi-ar place Xperia V, probabil e la mile distanta de 808 (senzor mic, fara xenon, fara zoom, etc). Si e deja si cam lat. Trebuie sa munceasca mult Androizii ca sa ajunga Nokia pe partea de camera foto. E greu de inteles cat de departe e 808-ul in fata daca nu faci niste comparatii directe, mai ales in lumina slaba. O sa pun poate azi niste comparatii intre 808 si N8 si o camera dedicata buna, Panasonic FZ35, facute in lumina slaba.

Eu inteleg ca sunt putine persoane care isi doresc de la un telefon ce imi doresc eu, ziceam doar ca Motorola n-a reusit sa atraga atentia pietei in mod deosebit si in curand vor vinde mai putine Androide decat vinde Nokia WP-uri.

Edited by utopium, 06 September 2012 - 12:13.


#52
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010

View Postutopium, on 06 septembrie 2012 - 12:11, said:

... Ma indoiesc ca mi-ar place Xperia V, .....
offtopic : mi-ar placea ! :) again, legea e lege  :P

View Postroot_cert, on 06 septembrie 2012 - 11:43, said:

are efect de jelly si acel stabilizator optic . e pe gsmarena, cel in care zic de data asta ca e chiar cu lumia.  si aici e intr-adevar cu lumia nu cu camera profi din dubitza
aici ma refeream la faptul ca efectul de jelly e mult mai amplificat pe acel stabilizator dat pe ON . strict comparatie film pe film

#53
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postroot_cert, on 06 septembrie 2012 - 12:18, said:

offtopic : mi-ar placea !
Corect.

#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

View Postroot_cert, on 06 septembrie 2012 - 12:18, said:

offtopic : mi-ar placea ! Posted Image again, legea e lege  Posted Image
Ti-am spus, daca Dinescu care e redactor sef si poet isi permite, imi permit si eu :)

View Postroot_cert, on 06 septembrie 2012 - 12:18, said:

aici ma refeream la faptul ca efectul de jelly e mult mai amplificat pe acel stabilizator dat pe ON . strict comparatie film pe film
Filmul ala e la o rezolutie foarte mica si e vorba de doua camere diferite, nu e aceiasi camera pe on si pe off.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate