Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Nokia Lumia 920

- - - - -
  • Please log in to reply
2383 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
Nokia a lansat Lumia 920 cu Pureview si incarcare wireless



Nokia si Microsoft au prezentat astazi, la New York, noul flagship al companiei finlandeze: Nokia Lumia 920 Pureview
Prezentarea oficiala a confirmat specificatiile deja vehiculate cu mai multe zile inainte de eveniment.
[ http://www.hit.ro/lib/uploads/image/an_2012/luna_09/zi_05/n3_920.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astfel, Nokia Lumia 920, flagship-ul finlandezilor, este dotat cu un procesorSnapdragon S4 dual-core tactat la 1,5 Ghz, are un display de 4,5 inci cu o densitate a pixelilor foarte mare (336 ppi!), memorie interna de 32GB si o camera foto tehnologie PureView. Lumia 920 ruleaza sistemul de operare Microsoft Windows Phone 8. Corpul telefonul este din policarbonat (ca si lumia 900 si 800), iar reprezentantii companiei afirma ca sticla care protejeaza ecanul este chiar mai rezistenta decat cea folosita pentru modelele anterioare Lumia.
[ http://www.hit.ro/lib/uploads/image/an_2012/luna_09/zi_05/n5_lu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cea mai inovativa functie a Nokia Lumia 920 este incarcarea Wireless.
De asemenea, tehnologia de fotografiere PureView este un atu excelent pentru succesul noului flagship Nokia. De altfel, prezentarea noului smartphone a fost centrata in mare parte pe capabilitatile excelente de fotografiere pe care le ofera Lumia 920.
[ http://www.hit.ro/lib/uploads/image/an_2012/luna_09/zi_05/n4_pureview.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe langa smartphone-urile cu Windows Phone 8, Nokia a prezentat si o serie de accesorii create in aceasi gama de culori ca si noile terminale: rosu, negru, galben, alb etc. Este vorba despre casti wireless si boxe audio wireless, dar si dock-uri pentru incarcarea fara fir.
Nokia a prezentat odata cu Lumia 920 si functia City Lens, aplicatie de augmented reality.
Ecranul Lumia 920 are integrata tehnologia Pure Motion HD +  care ofera rezolutie mult mai buna decat ceea ce oferea Lumia 900. Aceeasi tehnologie ajusteaza luminozitatea si culorile ecranului astfel incat si in lumina directa a soarelui utilizatorul se va bucura de imagini foarte clare si vii, afirma Nokia.
[ http://www.hit.ro/lib/uploads/image/an_2012/luna_09/zi_05/n2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Procesorul S4 si Windows Phone 8 reusesc sa faca din Lumia 920 un telefon economic din punct de vedere al consumului de baterie.
[ http://www.hit.ro/lib/uploads/image/an_2012/luna_09/zi_05/n_hhhh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tot in cadrul prezentarii, cei de la Nokia au anuntat ca incearca sa standardizeze incarcarea wireless, astfel incat oriunde ai fi (momentan in Statele Unite) sa-ti poti incarca smartphone-ul
[ http://www.hit.ro/lib/uploads/image/an_2012/luna_09/zi_05/n_ori.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa http://www.hit.ro/te...arcare-wireless

Edited by jericho, 05 September 2012 - 20:01.


#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Super smecher, imi face cu ochiul :D

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postjericho, on 05 septembrie 2012 - 19:59, said:

De asemenea, tehnologia de fotografiere PureView este un atu excelent pentru succesul noului flagship Nokia. De altfel, prezentarea noului smartphone a fost centrata in mare parte pe capabilitatile excelente de fotografiere pe care le ofera Lumia 920.

Mi se pare aiurea sa scoti la inaintare camera foto a unui telefon care nu are nici macar blitz. (blitz in adevaratul sens al cuvantului, nu leduri care sunt total inutile)

Edited by Alice, 05 September 2012 - 20:15.


#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ce-i cu spatiul ala mare dedesubtul butoanelor tactile?Pe urma, 130.3 x 70.8 x 10.7 mm, 185 g????????? Say what?!?Posted Image

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ma "racaie" o senzatie cand citesc despre el, oricum va fi un posibil succesor demn de luat in calcul la actualul Nokia N950, mai ales ca nu ma impac cu ideea de a avea Android pe un mobil, el straluceste pe tablete, iar iOS mi se pare o imbecilitate, desi este foarte cursiv.

Camera cu cat e mai buna cu atat mai bine, nu stau sa fac poze cu ea (de ce sa ma multumesc cu f2 cand la aparat am f1.4 + pot adauga o sumedenie de obiective si cu gripul aferent am posibilitatea sa fac peste 3000 de poze), dar la situatii extreme calitatea ei va fi un atu, va insemna mai putina munca cu corectiile si mai multe sanse de a fi creativ cu ea.

Presimt de la inceput ca perna aia de incarcare va fi cumparata impreuna cu o husa de silicon si telefonul va fi rosu sau galben, pur si simplu arata beton, de ce sa ma limitez la alb si negru? Posted Image , iar policarbonatul lasa o senzatie tactila diferita de plasticul dubios al lui Galaxy S3 + durabilitatea dovedita (cate trante si-a luat N950-ul si arata ca nou).

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Trebuie vazut cum va fi cu W8 pe telefoane; daca are aceleasi limitari ca si W7 (sau iOS)...    Posted Image

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_yx1Dd6CXrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
BlueAviCii

BlueAviCii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 02.03.2010
Eu stiu ca Nokia are reputatia de a face caramizi ,dar ce au bagat in carcasa aia ?
PureView numai cu numele ,slot pentru card ciuciu .Incarcarea wireless e mai mult fum si oglinzi .

Sunt surprins cum au gasit resursele de a inchega un hardware acceptabil .La nivel de SO nu ma pronunt .
Daca asta este solutia lor de plutire e perfecta !

#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
820 are card, oricum nici HTC-urile si Samsung-urile cu W8 nu sunt foarte diferite, la W8 nu ai flexibilitatea Android-ului.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
185 de grame in septembrie 2012, este aberant chiar si pt. un telefon cu tastatura fizica slide.
Pt. unul doar cu touch, este de rasul curcilor....

Colturile drepte, sunt iar aberante si cretine. Este inadmisibil asa ceva, sa se agate/impiedice cand il bagi sau scoti din buzunar sau husa, toc, etc.

Probabil au vrut sa sufle in iaurt, si sa nu zica imbecilii ca a copiat apple....
Aia care zic astfel de absurditati, inclusiv avocati, trebuie impuscati - altfel se alege praful de lumea asta.
Oricum, Samsung a adus dovezi clare, cu telefoane care aveau colturile rotunjite cu multi ani inainte de iphone, cu tot cu forma si proportii generale, si imbecilii au respins probele....

Edited by loock, 05 September 2012 - 21:14.


#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postconnectorxp, on 05 septembrie 2012 - 21:09, said:

la W8 nu ai flexibilitatea Android-ului.
Daca raspunsul mi-era cumva adresat (si) mie, nu de lipsa a țâșpe mii de ROM-uri si interfete sunt deranjat la W7, ci de lipsa card (asta se pare ca s-a rezolvat in 8), (semi)inutilitatea bluetooth etc...
Sunt insirate toate in aria de WM.

#12
root_cert

root_cert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 30.12.2010
mie si pt multi altii, designul cu colturi drepte este f aratos,. ai luat in mana macar lumia 900 sau n9?  asta de design.  farduri sau telefoane pt dame sunt cele rotunjite, o porcarie mare cat casa

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Era vorba de colturi racordate usor, nu de curbe cretine si muieresti.

Raza poate sa fie de 3mm, si este chiar mai masculin asa decat drept chior.

Edited by loock, 05 September 2012 - 21:42.


#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
cateva poze

Attached Files



#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
DA!, trebuie tastatura noua, ca asta nu este rezistenta la bale :)

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View Postloock, on 05 septembrie 2012 - 21:14, said:

185 de grame in septembrie 2012, este aberant chiar si pt. un telefon cu tastatura fizica slide.
Pt. unul doar cu touch, este de rasul curcilor....

Colturile drepte, sunt iar aberante si cretine. Este inadmisibil asa ceva, sa se agate/impiedice cand il bagi sau scoti din buzunar sau husa, toc, etc.

Probabil au vrut sa sufle in iaurt, si sa nu zica imbecilii ca a copiat apple....
Aia care zic astfel de absurditati, inclusiv avocati, trebuie impuscati - altfel se alege praful de lumea asta.
Oricum, Samsung a adus dovezi clare, cu telefoane care aveau colturile rotunjite cu multi ani inainte de iphone, cu tot cu forma si proportii generale, si imbecilii au respins probele....
Nu stiu cat de bun cunoscator esti tu al domeniului, dar Nokia a adus designul asta pe piata de ceva vreme cu N9 si 800, ambele superbe ca design. Plus ca alt model lansat azi are colturile rotunjite cum vrei tu. Deci poti alege ce vrei. Mie designul imi place la 920, in schimb nu-mi place la ala rotunjit, 820, la 920 nu imi place marimea telefonului, pur si simplu un telefon de 7 cm latime mi se pare prea lat (de fapt si 820 e prea lat). Greutatea nu mi se pare asa de mare problema, dar da, e cam greu. Tehnologia de stabilizare de pe camera pare chiar interesanta, pacat ca senzorul e atat de mic (oricum mai mare decat la SGS3 si iPhone, dar nu cu mult, in mod 16:9 e mai mare dar in mod 4:3 cred ca sunt egale). Mi-ar place un 808 cu tehnologia asta de stabilizare, f/2.0 si senzor BSI.

View PostBlueAviCii, on 05 septembrie 2012 - 20:55, said:

PureView numai cu numele ,slot pentru card ciuciu .Incarcarea wireless e mai mult fum si oglinzi .
De unde stii tu ce poate camera aia? Ok, nu e 808, dar daca bate iPhone-ul si SGS3-ul inseamna ca si-a atins scopul. Multe Androide recente de top nu au card, de exemplu HTC One X, Sony Xperia S, nu mai vorbim de iPhone. 32 de GB plus Skydrive e suficient pentru o larga majoritate.

View PostAlice, on 05 septembrie 2012 - 20:14, said:

Mi se pare aiurea sa scoti la inaintare camera foto a unui telefon care nu are nici macar blitz. (blitz in adevaratul sens al cuvantului, nu leduri care sunt total inutile)
Pai si din smartphone-urile de top care are blitz? Ca 808 nu e considerat de top, ca deh, e Symbian si single-core Posted Image Asta macar are un LED mai destept ca altele si cred ca se va vedea avantajul. Asteapta sa vezi primele teste/exemple.

Momentan raportat la concurenta 920 pare ca are un ecran mai tare (rezolutie, luminozitate, refresh rate, vizibilitate in exterior), o camera mai tare (stabilizator, senzor ceva mai mare in 16:9, f/2.0, LED mai avansat), design mai fain, foarte posibil se va si misca excelent ca doar nu mai trece printr-o masina virtuala ca Androidul. Acum trebuie sa-i mai asigure si aplicatii de top suficiente.

Edited by utopium, 06 September 2012 - 00:32.


#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Google cu al lor Motorola pur si simplu au "furat" toata atentia cu noua linie RAZR, am ramas socat, nu ma asteptam sa scoata niste produse atat de bune.
utopium au scos niste modele care sunt ideale pentru tine din punct de vedere al acoperirii quad band GSM, HSDPA si LTE!

"Nokia stock plunges 16% after new Lumia announcement" http://www.phonearen...ncement_id34135

Steven Eleop impreuna cu Microsoft o sa ingrope firma asta.
Lumia 920 e pur si simplu o caramida.

Edited by Papillon_, 06 September 2012 - 00:37.


#18
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View PostBarboso, on 05 septembrie 2012 - 21:23, said:

Daca raspunsul mi-era cumva adresat (si) mie, nu de lipsa a țâșpe mii de ROM-uri si interfete sunt deranjat la W7, ci de lipsa card (asta se pare ca s-a rezolvat in 8), (semi)inutilitatea bluetooth etc...
Card suporta si WP7,majoritatea aparatelor au card in ele,acela fiind practic memoria interna. Sunt zeci/sute de clipuri pe youtube care arata cum maresti memoria "interna" la telefoanele cu WP. Efectiv le desfaci,scoti microSD-ul si bagi altul mai mare. Deci nu e o noutate. Dar daca nu merge bluetooth,se pastreaza dependenta de Zune si alte limitari imbecile,vor da chix! Camera fara xenon mi se pare o gluma buna!

Ca o concluzie: noile aparitii de la Nokia nu prea vad cu ce sa impresioneze in mod deosebit,prea mult tam-tam s-a facut pentru nimic.

PS tot nu inteleg din filmuletul de mai sus: cum de merge operat touchscreen-ul cu cheia??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate