Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Adrei iute...foarte iute.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postgabicen, on 05 septembrie 2012 - 16:30, said:


Chiar ma vezi ducand in casa, de pe balcon la iernat, balariile mele iuti de 70 cm lungime si ghiveciul de vreo 15 kg, cand nevasta nu stie unde sa-si puna iarna muscatele, orhideele, violetele si alte "balarii" de apartament...etc.
Glumesc...

Eu pe balcon am numai ardei iuti unii au si peste 1 m inaltime ,iar nevasta e si ea mare amatoare de iuteala  asa ca am renuntat la alte "balarii" .http://nicolau.sunphoto.roAm mai multe soiuri ,unii fac  ardei si iarna iar cel mai iute dintre ce am eu  este Madame Jeanette

#20
snip3rxp

snip3rxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.08.2009
Ma contraziceam cu cineva (mai in varsta ca mine ce-i drept) ca ardeiul iute provoaca arsuri la stomac,distruge ficatul si daca voi continua sa mananc in fiecare zi pana la 25 de ani ajung rau...De la un simplu bird`s eye pe zi nu cred ca o sa patesc ceva.Mai ales ca mananc ardei moderat de iute.Oricum parerile sunt impartite in ceea ce priveste impactul pe care il are ardeiul iute asupra sanatatii.Eu tot merg pe ideea ca face foarte bine la circulatia sangelui,inima ,intestin etc. Si ca ardeiul iute nu provoaca nici un fel de daune organismului ba din contra.

#21
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sa nu uitam ca aici discutam despre cultivarea ardeiului, nu despre beneficiile lui asupra organismului. Ariile de medicina si viata sanatoasa sunt putin mai jos :)

#22
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006
Păi, ce motivaţie am avea să-l mai cultivăm, dacă trăim cu impresia că ne distruge stomacul şi ficatul? Eu cred că amănuntele despre cultivare ar trebui discutate împreună cu efectele.

#23
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mai jos discuti daca iti face bine sau nu si dup-aia vii (sau nu) aici ca sa afli cum se cultiva. Ce e asa de greu? De-aia-s arii separate, sa nu facem o varza. Plus de asta, unii il cutiva din considerente decorative.

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am si eu 3 ardei iuti de aproximativ 1 m inaltime (adevarati pomisori) in gradina. Intrebarea mea este daca peste iarna ii pot scoate din pamant si muta in ghivece pentru ai replanta la primavara. Eventual daca i-as tunde. Credeti ca se poate?

#25
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Ar trebui sa incerci sa-i muti, pentru ca ardeii iuti nu rezista peste iarna in gradina. De tuns, ii tunzi usor si ceva mai mult la primavara.

#26
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Vezi ca sunt si chiparusii.
Sunt mai mici, subtiri, cu o lungime de max 2-2.5 cm.
Pacat ca n-am poze.
Se pot cultiva si in ghiveci pe balcon, nu sunt pretentiosi ceva in genul pozelor lui gabicen intr-un post anterior.
Daca ii culegi inrositi nu ii poti minca, asa sunt de iuti. Otrava curata!
Iti iese fum pe urechi. :)
Am avut vreo 2-3 ani la rind in balcon intr-un vas mare cu pamint.
Semintele s-au prins f usor si mi-a scos ardei in continuu pina toamna tirziu.

#27
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostClovis, on 28 octombrie 2012 - 18:20, said:

Am si eu 3 ardei iuti de aproximativ 1 m inaltime (adevarati pomisori) in gradina. Intrebarea mea este daca peste iarna ii pot scoate din pamant si muta in ghivece pentru ai replanta la primavara. Eventual daca i-as tunde. Credeti ca se poate?


Nu se merita, procentul de prindere e foarte mic si productia lasa de dorit.
Semeni si cultivi altii, iar daca vrei sa-i tii in recipiente peste iarna, trebuie sa-i plantezi dinainte de inflorire in recipientul pe care il ai.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posttrestie-de-balta, on 28 octombrie 2012 - 20:22, said:



Nu se merita, procentul de prindere e foarte mic si productia lasa de dorit.
Semeni si cultivi altii, iar daca vrei sa-i tii in recipiente peste iarna, trebuie sa-i plantezi dinainte de inflorire in recipientul pe care il ai.

Multumesc de raspuns. Asa banuiam si eu dar credeam ca merge. Iarna nu ma interesa sa am ardei ci doar sa-l am pentru la anu .

#29
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Ardeii plantati anul trecut nu au rezistat, i-am tinut in apartament. Au facut cateva fructe si la un moment dat ardeiul a murit. Semintele folosite erau dintr-un ardei iute mancat, care mi-a placut. Mai incerc si anul asta, tot in apartament.

Ceva sfaturi pt un soi mai rezistent pt apartament? Am vazut pe unul dintre siteuri soirut recomandate pt apartament, dar sunt un pic reticent pt ca prima inceercare nu a reusit.

Am vazut ca pe unul dintre siteurile dedicate celor pasionati de ardei exista pastile de turba speciala pt ardei, dar nu stiu sigur cat de "speciala" e sau daca ar fi mai potrivite. A incercat cineva cu acest fel de pastile?

#30
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostLL13G, on 20 martie 2013 - 15:31, said:

Salut,

Ardeii plantati anul trecut nu au rezistat, i-am tinut in apartament. Au facut cateva fructe si la un moment dat ardeiul a murit. Semintele folosite erau dintr-un ardei iute mancat, care mi-a placut. Mai incerc si anul asta, tot in apartament.

Ceva sfaturi pt un soi mai rezistent pt apartament? Am vazut pe unul dintre siteuri soirut recomandate pt apartament, dar sunt un pic reticent pt ca prima inceercare nu a reusit.

Am vazut ca pe unul dintre siteurile dedicate celor pasionati de ardei exista pastile de turba speciala pt ardei, dar nu stiu sigur cat de "speciala" e sau daca ar fi mai potrivite. A incercat cineva cu acest fel de pastile?

Eu pun in pamant de flori si cresc fara probleme in ghivece pe balcon .Am mai multe soiuri unii rezista si peste iarna .http://nicolau.sunphoto.ro

#31
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Ale mele nu au ajuns pana in iarna, pur si simplu a murit. Nu stiu ce sa spun ca sa nu-ti deochi ardeii.

De unde ai luat semintele?

#32
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostLL13G, on 20 martie 2013 - 23:42, said:

Ale mele nu au ajuns pana in iarna, pur si simplu a murit. Nu stiu ce sa spun ca sa nu-ti deochi ardeii.

De unde ai luat semintele?

Din diverse surse, unele cumparate unele din ardei luati din piata ,mai am si primite la schimb.

#33
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostLL13G, on 20 martie 2013 - 23:42, said:

De unde ai luat semintele?
Vezi ca sunt si unele site-uri care ofera asa ceva; Nu doar seminte de ardei, gasesti multe sortimente; Cineva si-a comandat in trecut, insa nu stiu ce rezultate a avut.

Edited by DayDreamer, 22 March 2013 - 09:55.


#34
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

View PostLL13G, on 20 martie 2013 - 23:42, said:

Ale mele nu au ajuns pana in iarna, pur si simplu a murit.
Ardeiul este mare mîncător de resurse minerale aşa că s-ar putea să-i fi pierdut din cauza epuizării solului. De asemenea, este pretenţios în privinţa umidităţii. Nu prea suportă uscăciunea. Încearcă să identifici şi să corectezi cauza/cauzele care au dus la pierderea lor.

#35
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostLL13G, on 20 martie 2013 - 15:31, said:

Salut,

Ardeii plantati anul trecut nu au rezistat, i-am tinut in apartament. Au facut cateva fructe si la un moment dat ardeiul a murit. Semintele folosite erau dintr-un ardei iute mancat, care mi-a placut. Mai incerc si anul asta, tot in apartament.

Ceva sfaturi pt un soi mai rezistent pt apartament? Am vazut pe unul dintre siteuri soirut recomandate pt apartament, dar sunt un pic reticent pt ca prima inceercare nu a reusit.

Am vazut ca pe unul dintre siteurile dedicate celor pasionati de ardei exista pastile de turba speciala pt ardei, dar nu stiu sigur cat de "speciala" e sau daca ar fi mai potrivite. A incercat cineva cu acest fel de pastile?

Am pus mai multe seminte si acum am rasaduri in plus ,daca vrei iti dau cu placere .

#36
alexdra

alexdra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2009
As vrea sa stiu si eu care ardei rezista si fructifica peste iarna?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate