Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia V

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#451
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View Postflorin_trs, on 27 august 2015 - 19:40, said:

Mie unul imi place pentru ca fiind rezistent la apa ai totusi posibilitatea de inlocuire a acumulatorului... la care Sony ulterior a renuntat... si dau aici ca exemplu seria Z unde nu ai posibilitatea de inlocuire personala a acumulatorului...
In rest, asa cum zicea si colegu' putin mai sus... ruleaza aceleasi aplicatii... se misca excelent, acumulatorul tine destul de mult, camera este de 13 Mpx si face fotografii foarte bune, filmeaza full hd la 30 Fps, sunetul este excelent, semnalul este foarte bun si daca cei de la Sony aveau grija sa mai aduca update la versiunea de firmware era excelent...
O întrebare :De câte ori ai schimbat acumulatorul? La Xperia V?

#452
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Posted Image teleki, nu stiu daca cineva si-a schimbat acumulatorul, dar de scos cu siguranta l-a scos pentru situatiile in care nu mai raspundea sau mai stiu eu care Posted Image Uite spre exemplu e foarte utila sa scoti bateria dupa ce din greseala telefonul intra in contact cu lichide (ca se varsa peste el sau se scapa in apa), chiar daca este un telefon rezistent la apa, eu nu am incredere si trebui sa ma asigur ca nu a patruns apa-n el, ma rog procedeul e putin mai complicat dar ideea e ca sunt situatii extreme, ce-i drept cand trebuie sa scoti bateria.
O alta varianta e cand se ajunge la un bootloop Posted Image daca se face aiurea un update Posted Image
La modelele mai noi nu mai poti scoate bateria, dar sunt prevazute cu ceva buton, ascuns pe care-l poti actiona cu o scobitoare sau o agrafa pentru hartie. Eu spre exemplu la Xperia Z3 Compact tin in mufa audio un dop prevazut cu un varf metalic, astfel pot sa ma ajut de acesta in asemenea situatii in care am nevoie sa intrerup curentul de alimentare al telefonului. Bine, eu acel dop il tin pentru alte motive (sa feresc mufa de praf si/sau apa, in special ploaie)
20150623_160110.JPG

#453
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View PostCiubex, on 28 august 2015 - 09:46, said:

Posted Image teleki, nu stiu daca cineva si-a schimbat acumulatorul, dar de scos cu siguranta l-a scos pentru situatiile in care nu mai raspundea sau mai stiu eu care Posted Image Uite spre exemplu e foarte utila sa scoti bateria dupa ce din greseala telefonul intra in contact cu lichide (ca se varsa peste el sau se scapa in apa), chiar daca este un telefon rezistent la apa, eu nu am incredere si trebui sa ma asigur ca nu a patruns apa-n el, ma rog procedeul e putin mai complicat dar ideea e ca sunt situatii extreme, ce-i drept cand trebuie sa scoti bateria.
O alta varianta e cand se ajunge la un bootloop Posted Image daca se face aiurea un update Posted Image
La modelele mai noi nu mai poti scoate bateria, dar sunt prevazute cu ceva buton, ascuns pe care-l poti actiona cu o scobitoare sau o agrafa pentru hartie. Eu spre exemplu la Xperia Z3 Compact tin in mufa audio un dop prevazut cu un varf metalic, astfel pot sa ma ajut de acesta in asemenea situatii in care am nevoie sa intrerup curentul de alimentare al telefonului. Bine, eu acel dop il tin pentru alte motive (sa feresc mufa de praf si/sau apa, in special ploaie)
Z3 Compact ferit de ploaie și praf? Glumești probabil. Lasă-l domnule că are IP 68.M-a prins nu o dată ploaia și nu am avut probleme cu Z3 chiar dacă am vorbit între timp, nici atunci nici după.

#454
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008

View Postteleki, on 28 august 2015 - 07:48, said:

O întrebare :De câte ori ai schimbat acumulatorul? La Xperia V?

L-am inlocuit anul trecut in vara dupa ce singur l-am "bulit" cu un incarcator de masina, si dupa ce a stat ceva timp in parbriz la masina pe post de GPS.
Acumulatorul s-a supraincalzit si dupa cum se stie acumulatorii litiu-polimer daca depasesc o anumita temperatura... gata, pa...
De atunci evit sa incarc telefonul la priza din masina cu incarcatoare no-name sau de la alte branduri si nici nu mai folosesc telefonul asa de des pe post de navigatie lasandu-l in parbriz mai ales pe temperaturi ridicate care incalzesc si ele excesiv telefonul si implicit acumulatorul.
Deci, din punctul meu de vedere, consider un avantaj, faptul ca pot inlocui personal acumulatorul si nu trebuie sa apelez la un service specializat si dupa aceea sa stau cu grija ca nu mai este rezistent la apa...

A fost si o parte buna inlocuirea acumulatorului... cel nou tine mai mult fata de cel cu care a venit telefonul din magazin.

Edited by florin_trs, 29 August 2015 - 05:30.


#455
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
florin_trs, acumulatorul inlocuit e original? Cat timp te tinea incarcat mai mult comparativ cu cel cu care a venit telefonul?

#456
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Acumulatorul inlocuit este original la fel ca si anteriorul. Cu transport cu tot am platit in jur de 100 lei pe el.
Comparativ, cu cel din echiparea originala a telefonului... daca pot sa zic asa... tine cu mult mai mult... ce-i drept, nevasta'mea nu il foloseste pe internet pentru ca nu o pasioneaza sa se chiorasca in telefon... prefera laptop-ul... Il foloseste doar ca telefon si pentru fotografii si filmat... exemplu edificator in fotografia de mai jos... Posted Image De vorbit se vorbeste pe el... Digi Mobil optim nelimitat... si ii place sa se intinda la vorba... deh... asa cum fac mai toate femeile cand este vorba de vorbit la telefon...

Attached Files


Edited by florin_trs, 29 August 2015 - 15:29.


#457
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
:) Sfat: pentru capturi de ecran, foloseste Power + Volume Down.
Multumesc pentru informatii.

Edited by Ciubex, 29 August 2015 - 15:55.


#458
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Din nou, sunt primul care posteaza o problema cu telefonul... Dupa aproape 2 ani de utilizare, nu a fost trantit, aruncat, lovit etc., chiar am tinut la el, sa fie cat mai ingrjiti, am obsrvat ca daca il lovest usor in partea unde e camera se inchide telefonul. Iar asta se intampla cand il pun un pic mai tare pe masa, se inchide si se deschide el dupa un timp. Faza cu inchisul o patesc si cand e frig afara, am fost pe patinoar si mi s-a inchis telefonul de vreo 5 ori in seara respectiva.....  

A mai intampinat cineva o astfel de problema cu el?

#459
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate pare o problema hardware, daca mai ai garantie, trimite-l in garantie.
Asa, ca idee, poti sa te uiti daca cumva lamelele de la baterie si cele de a telefon ce fac contact cu bateria se ating bine si nu sunt oxidate. Asta ar fi cea mai usoara solutie, sa se verifica daca nu cumva bateria are contact prost cu telefonul, iar la socuri, sa se departeze de contacte si astfel sa dea restart.
Totodata uita-te sa nu aiba joc cartela SIM in locasul ei.

#460
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
A iesit din garantie de mult timp. Cu toate ca l-am mai examinat o data, inclusiv bateria, nu se vedeau urme de oxidare pe contacte, macroscopic vorbind. Am sters zona de contact si acum vad ca nu se mai inchide, chiar daca il lovesc mult mai puternic.  Inseamna ca de acolo provenea buba. Sa vedem pe frig daca se a mai inchide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate