Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

telefon FIX cu blocarea apelantului

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
sunt abonat Romtelecom si am inteles ca nu se pot bloca numerele. Ma intereseaza daca exista (ca la unele tel mobile) unul FIX care sa poata bloca anumite nr de telefon.

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Iti poti pune un cod in centrala pe care sa-l dezactivezi inainte sa efectuezi apelul si sa-l reactivezi apoi prin simpla apasare a unor taste pe telefon, daca te ajuta cu ceva.

#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
Romtelecom nu poate bloca apelul pe intrare care vine de la un anumit numar. (cred ca asta doreai)
Referitor la un tel.fix care sa faca operatia asta.........o fi, dar eu nu am auzit pana acum de asa ceva.

Edited by caralumba, 04 September 2012 - 14:42.


#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Nu stiu un telefon, dar pot sa-ti recomand o solutie care sa rezolve elegant problema- un router WLAN cu voce incorporat, AVM Fritzbox 7050, 7170, 7140, 7141 la preturi decente aprox. 100 ron sau varful de gama 7270/7390 ceva mai scump.
Cablul telefonic il mufezi pe un RJ45 cf. schemei de la AVM (parca 1 cu 4), setezi routerul pt. telefonie analogica si conectezi aparatul telefonic la router pe o mufa RJ11 dedicata.
Din interfata routerului blochezi numerele care te apeleaza si ai scapat de problema.

Edited by IP-XCENTRIC, 04 September 2012 - 15:11.


#5
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 IP-XCENTRIC, on 04 septembrie 2012 - 15:10, said:

Nu stiu un telefon, dar pot sa-ti recomand o solutie care sa rezolve elegant problema- un router WLAN cu voce incorporat, AVM Fritzbox 7050, 7170, 7140, 7141 la preturi decente aprox. 100 ron sau varful de gama 7270/7390 ceva mai scump.
Cablul telefonic il mufezi pe un RJ45 cf. schemei de la AVM (parca 1 cu 4), setezi routerul pt. telefonie analogica si conectezi aparatul telefonic la router pe o mufa RJ11 dedicata.
Din interfata routerului blochezi numerele care te apeleaza si ai scapat de problema.
cam complicata solutia mai ales ca telefonul va fi folosit de cineva mai in varsta... totusi, nu exista riscul in cazul unei caderi de curent/telefon sa se "piarda" setarile ?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Subscriu la idee, poti sa-i si redirectezi spre cele mai ciudate locuri pe cei pe care nu-i agreezi, etc.
Singura chestie e ca nu cred ca gasesti nici un fritz cu PSTN la 100 RON; iar 7270/7390 "ceva" mai scump (fata de 100 ron) e cam fortat, as zice sa te declari multumit daca il gasesti la 100 euro.

Daca gresesc dati cu (piatra) url-ul ca ma intereseaza si pe mine niste fritz-uri la 100 ron :-)

#7
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

 mortis, on 04 septembrie 2012 - 15:35, said:

cam complicata solutia mai ales ca telefonul va fi folosit de cineva mai in varsta... totusi, nu exista riscul in cazul unei caderi de curent/telefon sa se "piarda" setarile ?

Daca persoana in cauza n-are internet, solutia cade. Routerul salveaza in memoria proprie numere de telefon, speed-dial-uri, blacklisturi si cate si mai cate, nu e afectat de caderile de tensiune.

 f300, on 04 septembrie 2012 - 15:35, said:

Subscriu la idee, poti sa-i si redirectezi spre cele mai ciudate locuri pe cei pe care nu-i agreezi, etc.
Singura chestie e ca nu cred ca gasesti nici un fritz cu PSTN la 100 RON; iar 7270/7390 "ceva" mai scump (fata de 100 ron) e cam fortat, as zice sa te declari multumit daca il gasesti la 100 euro.

Daca gresesc dati cu (piatra) url-ul ca ma intereseaza si pe mine niste fritz-uri la 100 ron :-)

Am eu, probate, nu le mai folosesc si le dau ieftin.

#8
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
no internet just ... posta :D cererea inca ramane valabila

#9
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
1) Scenariu pt. RDS:
Te dai de trei ori peste cap, iti folosesti toate puterile de convingere si-ti tragi un fixo-mobil de la RDS, destinat zonelor fara acoperire. Numarul de fix vine pe un sim, identic cu unul GSM, il poti folosi in orice telefon 3G.
In functie de posibilitati, achizitionezi un Android, Symbian, Nokian, WM7, cu functie call filter sau 3rd party app, e plin marketul Android; eventual portezi numarul RTC in RDS si-l activezi pe sim.

2) Scenariu pt. RTC:
Ai deja postul fix, achizitionezi o cartela Cosmote, redirectionezi toate  apelurile RTC- catre Cosmote, daca reteaua permite si cumperi bunicilor un telefon destept ca pt. scenariul 1. Activezi call filter pe tel. destept.
Daca telefonul destept este prea mult pt. capacitatile tehnice ale bunilor, atunci poti cumpara o petarda de telefon mobil, gen Orange Lima (petarda la modul bun, telul tine 1 sapt. in stand-by), care are call filter incorporat si te costa tot 100 ron.

Ce zici, care scenariu ti se potriveste?

Edited by IP-XCENTRIC, 05 September 2012 - 15:21.


#10
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
niciuna din pacate momentan... inca sper ca un terminal de 3 ori mai mare decat unul mobil sa aiba macar o restrictie a apelurilor... chiar nu exista un FIX care sa faca asa ceva ?

#11
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Știu că a trecut mult timp. Tehnologia a evoluat și acum sunt telefoane fixe cu blocare apelanți. Cel mai ieftin pe care l-am găsit eu este Panasonic KX-TG6811FXB la 129 lei. Dacă găsiți ceva mai ieftin, dați de știre că mă interesează și pe mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate