Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sa ne facem bagajul pt camin..?

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#55
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 18:00, said:

Abonament la internet v'ati facut la Orange sau v'a lasat administratorul sa va faceti un abonament prin cablu?
In cazul meu mi-am luat stick de la rds, daca tot le platesc abonamentul cel mai mare.

View PostThe0nly0ne, on 30 august 2012 - 18:05, said:

Wireless? Nu am auzit pe nimeni din campus sa fie fericit de vreun provider wireless de internet.
Eu imi iau si routerul de acasa.
Daca exista cablu de net in camera (cum am vazut la Poli de exemplu), ma gandesc sa las wirelessul liber pt oricine.

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 21:42, said:

Avem nevoie si de prezervative?
Posted Image

Edited by Corupt, 30 August 2012 - 22:40.


#56
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
In caminele de la Poli din Timisoara, netul e putin cam aiurea. Singurele porturi acceptate sunt 80 si 443, deci adio torrente si alte chestii de genul. In plus, daca ploua mai tare, pica netul. Daca bate vantul mai tare, pica netul. Daca e furtuna... V-ati prins si voi.

#57
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Recent am mai adaugat pe lista:

-o surubelnita, un patent
-pieptene
-foarfeca
-prosoape de bucatarie

#58
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
La fac. se foloseste mapa sau ghiozdan?

#59
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Se foloseste ce doresti tu. Crezi ca exista reguli pentru asa ceva? Poti sa-ti cari cartile/caietele/foile si intr-un sac de cartofi daca vrei.

#60
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu as prefera mapa. Dar nu stiu daca spatiul pe care il ofera e suficient.

#61
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostThe Kid, on 30 august 2012 - 12:00, said:

Depinde de orasul in care stai, si de facultatea la care esti. 450 de lei pe luna e putin Posted Image

La academia de politie nu e teoretic mai usor, fiindca ai anumite chestii "incluse" ?

#62
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Poti sa folosesti si " Letterman bag " ( adica geanta de barbati ), o solutie mult mai eleganta decat ghiozdanul si mult mai practica.

#63
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View PostAnn0nyym0us, on 03 septembrie 2012 - 20:13, said:


La academia de politie nu e teoretic mai usor, fiindca ai anumite chestii "incluse" ?
La academie parca ai haine/mancare/cazare incluse, nu? Iti trebuie bani de iesit in oras si.. cam atat?

View PostPsPSuceava, on 03 septembrie 2012 - 23:44, said:

Poti sa folosesti si " Letterman bag " ( adica geanta de barbati ), o solutie mult mai eleganta decat ghiozdanul si mult mai practica.
E eleganta dar nu prea mi se pare confortabila.

#64
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttzaq93, on 04 septembrie 2012 - 10:33, said:

La academie parca ai haine/mancare/cazare incluse, nu? Iti trebuie bani de iesit in oras si.. cam atat?

Da, hainele, mancarea si caminul sunt incluse. Bani de iesit in oras, si eventual daca vrei sa mai mananci si altceva, ca bairame... mai greu cred.

Eu n-as putea sa port o "geanta pentru barbati", mi se pare incomoda. Prefer tot mapa.

Edited by Ann0nyym0us, 04 September 2012 - 13:13.


#65
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Cum naiba sa dai atata, spunea cineva anterior ca te costa 1300 lei pe luna ca sa stai in conditii bune, intr-un apartament. Pe un student la medicina o sa-l coste 9 luni (3 sunt vacanta) x 1300 per luna = 11.700 lei pe an x 6 ani (medicina) = 70.200 lei, daca nu vine in vacante acasa ajunge la aproape un miliard !Posted Image

Sau ii spui, vrei sa-ti cumpere mama o garsoniera/sa-ti deschizi o afacere sau sa te duci la facultate la Cluj (am zis aleatoriu orasul), ne costa tot atat.

Edited by alex-softpedia, 04 September 2012 - 13:42.


#66
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu voi sta la camin :) Nu vad nici un avantaj in a sta la garsoniera/apartament, ba chiar sunt numai dezavantaje.

#67
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Dupa cum spuneam, nu mi se pare asa o suma fabuloasa, dar ma rog. Daca o sa pot reduce, o sa o fac, dar sub 11 mil oricum nu am cum. Sunt oameni care cheltuie banii astia intr-o seara.. Posted Image
Cat despre daca e vreun avantaj sa stai la apartament, banuiesc ca e o gluma.. Pe langa faptul ca locuieste intr-adevar CONFORTABIL, nu intr-o camera, ai baie propie, daca ai chef sa inveti, inveti, nu trebuie sa te stresezi ca te deranjeaza cineva, Dezavantaj aici e doar pretul.
Avantaje la camin sunt doar ca te imprietenesti mai rapid cu oamenii, dar la mine asta nu o e problema.

Edited by PsPSuceava, 04 September 2012 - 21:36.


#68
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
De ce nu te duci in alta tara sa studiezi ? Sa arunci atatia bani pe o universitate de mana a 15-a e pacat (chiar, unde si ce vrei sa studiezi) ?

Noi sistem educational superior de calitate nu avem, la nivel liceal stiu ca e un liceu foarte bun, privat, liceul international de informatica (parca asa-i zice), taxele de studiu sunt foarte mari (pentru Romania) dar merita daca iti permiti (cica).

Romania nu are o universitate in primele 500 ale lumii, lol http://www.shanghair...m/ARWU2012.html atat de performanti suntem.

Edited by alex-softpedia, 04 September 2012 - 21:40.


#69
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPsPSuceava, on 04 septembrie 2012 - 21:30, said:

. Pe langa faptul ca locuieste intr-adevar CONFORTABIL, nu intr-o camera, ai baie propie, daca ai chef sa inveti, inveti, nu trebuie sa te stresezi ca te deranjeaza cineva, Dezavantaj aici e doar pretul.
Poate nici pretul, daca stai, sa zicem, la doua camere cu inca 3 colegi (deci cate doi in camera), nu iesi cu mult mai scump.

#70
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Da exact. Un apartament average este 300-350 de euro/ 3 = 100 de fiecare + inca 2 mil intretinerea deci 150 de euro = 6 mil cam. Dar fata de camin 2, e de 3 ori..
A, acuma am vazut ca ai zis 2 intr-o camera... Atunci iesi mult mai ieftin. 2 camera e vreo 250 de euro/4 = ~ 65 euro + 1 mil intretinere = 90 de euro aproximativ. deci vreo 4 mil.

Edited by PsPSuceava, 04 September 2012 - 22:30.


#71
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
hehe! bani domnule! Multi bani!
Prin 97-98 pentru a trai cu 1 milion de lei (cred ca era cam 80-100 marci).
Hrana doar la cantine si era fain ca in fosta cantina U (unde e dreptul in TM acum), puteai sa ti decupezi zilele si sa nu iei cand pleci acasa.
Tot timpul era o limita stiuta la toate, cazarea era gratis pt copil de profesori de prin anul 2 cand au dat legea.
Fast foodul era un lux. Hamburgherul sau Kebab la zile mari...

Acum si la cantina de la Poli (1C) e un fel de fast food unde mananca multinationalistii si cativa studenti. Nu e f ieftina dar nici scumpa.
O optiune buna in TM e sa mergi in Libertatii la popota brigazii militare sau ce e acolo in centru si cu 8 lei ai 2 feluri proaspete, paine, ardei salata si apa minerala.
cate sunt de spus si de facut!

#72
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
Cum iti poti proteja lucrurile personale in camin?Doar nu pleci cu laptopul sau ce mai ai de valoare dupa tine mereu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate