Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Sa ne facem bagajul pt camin..?

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#19
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 11:36, said:

Mai avem cam o luna pana incepe facultatea.
Unii mai avem 2 saptamani. Posted Image

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 11:36, said:

Am deschis acest topic pentru a pune la punct, cu ajutorul dvs., o lista cu toate cele necesare pt un student care va intra in curand in primul an de facultate. Sper sa reusim intr'o luna.
Buna idee.
E bine de revazut topicul cu 1-2 zile inainte de plecare in caz ca uiti ceva.

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 11:36, said:

- haine, incaltaminte
- periuta de dinti, pasta, prosoape, sampon, sapun, aparat de ras, after-shave, spuma de ras(depilator, placa, foehn etc. in cazul fetelor), unghiera, hartie igienica, betisoare pt ureche
- tocator, cutit, furculita, lingurita, farfurie/castron, o cratita/ibric de cafea/ceai, eventual o plita
- cearceafuri, perna, fete de perna, patura
In plus, ce imi vine acum in minte, eu o sa iau:
-prelungitor (unu sau mai multe)
-laptop + router ca sa dau wireless si la ceilalti
-imprimanta, HDD extern
-am vorbit cu ceilalti cu (,) care stau in camera sa luam si un frigider + plita electrica (se pare ca la noi nu e)

Nu stiu cum e cu spalatul hainelor avand in vedere ca nu avem baie in camera.
Daca era asa rezolvam usor ca am o masina de spalat care sta degeaba in depozit, dar ...

Cam atat momentan.
Revin cand mai gasesc si altele de luat Posted Image

Edited by Corupt, 30 August 2012 - 13:47.


#20
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cu cat timp inainte de inceperea facultati mergem sa ne cazam?

Cererile se depun intre 10 si 23 septembrie la Ovidius. Dupa 24 septembrie cred ca ne putem caza. Are rost asa devreme? Sau sa ma cazez mai tarziu, sa zicem sambata pe 29 septembrie? (la mine cursurile incep pe 1 octombrie)

La imprimanta ma gandeam si eu dar nu stiu la ce as putea sa o folosesc. In liceu o foloseam doar ca sa fac referate pe care profesorii nu le citeau si ne puneau 10.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 14:05.


#21
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 14:05, said:

Cu cat timp inainte de inceperea facultati mergem sa ne cazam?
Nu stiu cum e la tine, dar la noi am depus cererea pt cazare in ziua cand am confirmat locul la facultate.
In zilele de 11-12-13 septembrie se primesc camerele si din 17 incepe "distractia". Posted Image

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 14:05, said:

La imprimanta ma gandeam si eu dar nu stiu la ce as putea sa o folosesc. In liceu o foloseam doar ca sa fac referate pe care profesorii nu le citeau si ne puneau 10.
Depinde de fiecare.
Eu de exemplu folosesc si foloseam (si in liceu) destul de des imprimanta.
Obisnuiesc sa scot tot ce pot la imprimanta, in special cand invat si materialul de studiu e pe calculator.
Invat mult mai usor de pe foaie decat de la laptop.

#22
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Eu stau la apartament ( propiu ) in Bucuresti ( pentru ca asa cum ati spus, variaza mult in functie de oras ).

Asta cu banii ma intereseaza :

Mancare :

Aici nu stiu daca o sa mananc la cantina ( daca e ok mancarea poate, daca nu, in niciun caz ), din ce stiu e vreo 200 de ron/luna. Daca mananci de la fast-fooduri, etc, te costa cam 15 ron/masa x 30 = 450/luna + mancare dimineata/seara - iaurturi, sandvisuri, etc care te mai costa inca 200 de ron.

Deci cu cantina : 400 ron, cu masa pe unde prinzi 650.

Eu nu fumez dar beau cola, cam 2 L/zi ( light Posted Image) ). 4,5 x 30 ~ 150 ron/luna

Sala de forta ( minte sanatoasa in trup sanatos, altfel nu se poate! ) : 100-150 de ron/luna

---------

Asta ar fi necesarul si iese undeva la 900 lei maximul. + inca 300-400 cheltuiala ( cam un sfert din ei ii cheltui pe strada pe guma, cate o doza de cola cand am chef, etc si restul pentru bautura si distractii ). in aia sunt si banii de transport - 25 de lei metroul/luna si tot cam atat transportul pe masini/tramvaie.

Inseamna 1200 lei, adica 250 de euro aproximativ.

Pentru cine plateste chirie mai aduna inca vreo 100-150 + intretinere, deci iese pe la vreo 500 de euro/luna adica 2200 lei.
Alte chestii care mai pot aparea : benzina/tren.

Oricum nu mi se pare ca am exagerat in vreun fel, cam atat te costa... Asta cu 450 ron nu vad cum e posibil, in conditiile in care numai caminul e vreo 150-200 ron/luna + mancarea minim 200 ron.  Adica nu ai niciun viciu? Nu fumezi o tigara, bei un pahar de ceva sau te duci intr-un club/pub( in cazul meu )? + ca mai apar si cheltuieli neprevazute : pasta de dinti, deodorant, etc

Cat despre bagaje:

- haine si incaltaminte- ocupa cel mai mult spatiu oricum
- fier de calcat/masa de calcat
- trusa de scule ( in cazul meu ca ma pricep sa repar cam orice.. )
- telefon, ipod, laptop si incarcatoarele aferente
- Caiete, pixuri, carti de citit
- bani de benzina si un bax de cola sa am pe drum Posted Image)) ( glumesc )

M-am interesat eu de spalatorie + calcat si e destul de scump, mai ales ca in Romania e considerat serviciu de lux. Ce e drept, vine si le ia de acasa si ti le aduce inapoi tot acasa gata spalate si calcate.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 14:22.


#23
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Pt fier de calcat si masa de calcat cred vom face cheta. Nu are rost sa tinem 3-4 mese de calcat prin camera Posted Image

PsPSuceava suma de care vorbesti tu e enorma. Pana acum am auzit de maxim 1300ron si asta in conditiile in care statea la apartament.

La Cta daca ai intrat la buget platesti caminu la jumatate deci ~100ron. Mancare? Daca iau 1kg de pulpe la 12lei, ceapa de vreo 2-3lei, smantana de vreo 7-8lei, faina 2lei, ulei de 5 lei(dar nu consum nici un sfert de sticla), pot face un "Pui cu smantana"(mancarea aia care la Carrefour apare ca "Pui indragostit") din care 1 persoana mananca o saptamana. Deci ~25 lei pe saptamana, 80 pe luna. Astfel cu mancare si camin ajung undeva la maxim, maxim, 250ron. Un abonament la ratc e vreo 70ron cred, dar oricum nu imi fac decat la iarna. Caminul e la 15 minute de campus. Merg pe jos si nu mai dau bani la sala :)

Dar trebuie sa stii sa gatesti.


(la pui se mai adauga si ciuperci sa fie bun)

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 14:36.


#24
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Eu stau la apartament ( propiu ) in Bucuresti ( pentru ca asa cum ati spus, variaza mult in functie de oras ).

Asta cu banii ma intereseaza :

Mancare :

Aici nu stiu daca o sa mananc la cantina ( daca e ok mancarea poate, daca nu, in niciun caz ), din ce stiu e vreo 200 de ron/luna. Daca mananci de la fast-fooduri, etc, te costa cam 15 ron/masa x 30 = 450/luna + mancare dimineata/seara - iaurturi, sandvisuri, etc care te mai costa inca 200 de ron.

Deci cu cantina : 400 ron, cu masa pe unde prinzi 650.

Eu nu fumez dar beau cola, cam 2 L/zi ( light Posted Image) ). 4,5 x 30 ~ 150 ron/luna

Sala de forta ( minte sanatoasa in trup sanatos, altfel nu se poate! ) : 100-150 de ron/luna

---------

Asta ar fi necesarul si iese undeva la 900 lei maximul. + inca 300-400 cheltuiala ( cam un sfert din ei ii cheltui pe strada pe guma, cate o doza de cola cand am chef, etc si restul pentru bautura si distractii ). in aia sunt si banii de transport - 25 de lei metroul/luna si tot cam atat transportul pe masini/tramvaie.

Inseamna 1200 lei, adica 250 de euro aproximativ.

Pentru cine plateste chirie mai aduna inca vreo 100-150 + intretinere, deci iese pe la vreo 500 de euro/luna adica 2200 lei.
Alte chestii care mai pot aparea : benzina/tren.

Oricum nu mi se pare ca am exagerat in vreun fel, cam atat te costa... Asta cu 450 ron nu vad cum e posibil, in conditiile in care numai caminul e vreo 150-200 ron/luna + mancarea minim 200 ron.  Adica nu ai niciun viciu? Nu fumezi o tigara, bei un pahar de ceva sau te duci intr-un club/pub( in cazul meu )? + ca mai apar si cheltuieli neprevazute : pasta de dinti, deodorant, etc

Cat despre bagaje:

- haine si incaltaminte- ocupa cel mai mult spatiu oricum
- fier de calcat/masa de calcat
- trusa de scule ( in cazul meu ca ma pricep sa repar cam orice.. )
- telefon, ipod, laptop si incarcatoarele aferente
- Caiete, pixuri, carti de citit
- bani de benzina si un bax de cola sa am pe drum Posted Image)) ( glumesc )

M-am interesat eu de spalatorie + calcat si e destul de scump, mai ales ca in Romania e considerat serviciu de lux. Ce e drept, vine si le ia de acasa si ti le aduce inapoi tot acasa gata spalate si calcate.

Enorm 2200 pe luna, sa fim seriosi. Eu, stand la camin (neplatind chirie, ce-i drept, deci nici utilitati) am nevoie de MAXIM 1000 de lei pe luna. Si in banii astai e inclus si combustibilul masinii (am masina pe GPL).
Am colegi de facultate care se descurca cu 6 milioane pe luna.

Quote

un "Pui cu smantana" ... din care 1 persoana mananca o saptamana.
Doar daca esti somalez.

Edited by The Kid, 30 August 2012 - 14:41.


#25
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Da, ma rog, fiecare cheltuie cat poate, dar ce ai zis tu mi se pare imposibil.

Nu stiu cate kg ai tu, dar eu mananc ce ai tu in 2 zile. Ca nu am 1,30 si 20 de kg...

Si seara si dimineata ce faci rabzi de foame?Sau imi zici tu mie ca tu mananci un kg de pui intr-o saptamana ?

Pai da, eu am zis pentru cei care nu au apartament, eu am, deci 1200-1300 stand la apartament ( fara sa platesc nici chirie nici intretinere ).

Dar daca ai sta in chirie pe langa cei 1000 de lei pe luna ai mai adauga inca 150 de euro chirie + inca vreo 80 de euro intretinere ( si curent, etc ) = 230 euro, adica inca 1000 lei si ajungi aporximativ la suma spusa de mine.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 14:43.


#26
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Deci cam 350ron pt cazare (camin de ~100ron/luna), mancare (daca gatesti) si transport (daca mai mergi si pe jos cand e vreme frumoasa si pastrezi banii pt iarna) ar fi suficienti. Daca primim 500ron ne raman 150ron. Adica vreo 7 iesiri in oras de 4 beri. Sau si mai multe daca se fac petreceri si in camin.

View PostPsPSuceava, on 30 august 2012 - 14:40, said:

Sau imi zici tu mie ca tu mananci un kg de pui intr-o saptamana ?
Vreo 4 zile, nu o saptamana. Am calculat gresit.
Nu uita si de celelalte ingrediente. Iese o oala plina de mancare. Plus ca poti sa faci si o supa la felul 1.

View PostPsPSuceava, on 30 august 2012 - 14:40, said:

Si seara si dimineata ce faci rabzi de foame?

Dimineata mananci cereale cu lapte, un gem/o dulceata/o zacusca de la mama. Seara bagi ceva usor, iaurt/compot/etc.

View PostThe Kid, on 30 august 2012 - 14:37, said:

Doar daca esti somalez.
Cred ca nu am calculat bine. Vreo 4 zile sa zicem.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 14:51.


#27
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 14.10.2004
Nu ma pronunt la "cele trebuincioase", dar am vazut ca la mancare nimeni nu pomeneste de ciorba/supa.
Voi puteti sa traiti fara asa ceva, nu ma refer la cele "de plic", saracul stomac?

Din 4 baieti in camera macar unul sa stie ceva despre "bucatareala". Pentru o oala de ciorba costurile impartite la 4 sunt mici. :)
La internet sigur se pricep toti 4 si cum internetul este plin de retete.....

A pus cineva un link cu Singer Vitacook, o idee buna, dar va lasa cu asa ceva in camin?

O sa urmaresc topicul, este interesant.

#28
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

A pus cineva un link cu Singer Vitacook, o idee buna, dar va lasa cu asa ceva in camin?

Nu vine nimeni sa ia la rost ca ai asa ceva

#29
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
WTF..2200 RON pe luna? Numa eu am intins-o si 3 zile cu 5 lei in buzunar si ceva mancare in frigider? Posted Image
Numa eu si prietenii beam in camera de camin inainte sa mergem in club? :))

#30
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Asta zic si eu. La urma urmei studentia inseamna saracie. Invatam si noi ce e banul si ca trebuie sa muncim ca sa il obtinem. Daca imi dadea tata 2200ron pe luna nici nu ma mai duceam la facultate :)))

Plus ca nu imi place ideea de a le ingreuna inutil viata parintilor pt vrem in nu stiu ce club de fite si ne e lene sa gatim ceva si ne trebuie abonament la sala pt ca nu mergem niciodata pe jos ca nu e confortabil. Desigur la ultima parte e discutabil, depinde de distanta.

#31
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Lasa, sala e una, mersul pe jos e alta. Desi poti sa-ti cumperi cu cateva milioane niste aparate similare. Nu-s profesionale, dar un Tytan 5 sau 6 tot gasesti sh, in stare buna. In afar de punctele de sudura, care daca plesnesc pot fi refacute, nu prea are ce sa se strice la un aparat ca ala.

#32
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009
Nu e nevoie sa mananci un 1 kg de pui la 1 saptamana ca sa intelegi ce e munca. Pai iti dadea aia 2200 de ron pe luna, dar se astepta ca la sfarsitul facultatii sau cel putin din anul 4 sa te poti intretine singur. Studentia nu mi se pare ca ar trebui sa fie o lectie de supravietuire, sau daca asta e, inseamna ca nu am inteles eu bine, credeam ca e despre invatat.

Abonament la sala nu imi fac ca imi e lene sa merg pe jos, care de altfel nu are nicio legatura. Mersul pe jos e bun( dar mai bun e alergatul ), insa e ideal in combinatie cu sala. Abonament la sala faci pentru intretinere si tonifiere. Alergatul pentru definire si cardio. + ca daca e o sala misto are si piscina, deci poti altera alergatul cu inotul.Desigur nu neg ca antrenamentul acasa nu ar fi si el bun ( sunt atatea programe si pentru asta ), dar deh, eu sunt mai lenes, asta este.

Oricum deviem de la subiect, eu am facut un calcul realist zic eu, la fel cum a facut si cine a spus de 1000 ron cu camin moca. Daca cineva vrea sa demonstreze contrariul, il astept cu un calcul. Nu are rost sa ne minunam de cat de mult cheltuieste unul sau de cat de putin cheltuieste altul, fiecare isi afiseaza " planul ".

De curiozitate, theonlyone,tzaq93, la ce facultati sunteti?

Thekid - nu renteaza ce zici acolo. Fara cateva ZECI de milioane bune investite, nu ai cum sa te apropii de ce are o sala.Iti iei un aparat la care faci maxim 1-2 grupe de muschi si atat. Pana si o gantera cu greutati de macar 20-30 de kg te costa 2-3 mil.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 16:30.


#33
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Medicina Dentara la Constanta.

Bine dar ce rost are sa cheltui multi bani cand ai putea sa cheltui putini si sa obtii acelasi rezultat sau un rezultat chiar mai bun?

View PostPsPSuceava, on 30 august 2012 - 16:23, said:

Pai iti dadea aia 2200 de ron pe luna, dar se astepta ca la sfarsitul facultatii sau cel putin din anul 4 sa te poti intretine singur.
Nu se poate. Nimeni nu isi permite sa se angajeze in timpul unei astfel de facultati. Ori faci facultate ori faci panarama. Intradevar, am auzit ca unii colegi din anii terminali mai lucreaza la negru, un detartraj, o albire de dinti, o masea scoasa. Dar asta e tot in folosul viitoarei lor meserii.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 17:08.


#34
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
tu ce insecrci sa ne lamuresti, defapt? 500 de lei nu-ti ajung. Mai bei o bere, mai iesi la un film, cumperi consumabile, etc. Nu sunt suficienti. Vei intelege cand vei ajunge la camin.
Iar cu alergatul, las-o moarta, e diferenta mare intre alergat si sala. Uita-te la atletii profesionisti... au anumite grupe de muschi lucrate. La sala e altceva. Bine, daca nu vrei, nu te obliga nimeni sa faci vreuna din ele.

#35
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View PostPsPSuceava, on 30 august 2012 - 16:23, said:

Studentia nu mi se pare ca ar trebui sa fie o lectie de supravietuire, sau daca asta e, inseamna ca nu am inteles eu bine, credeam ca e despre invatat.

Pe vremea ta era despre invatat. Banuiesc ca esti la a doua facultate. Acum facultatea are si rolul de a suplini golul imens lasat de desfiintarea serviciului militar obligatoriu. Un barbat trebuie sa stie cum sa supravietuiasca. Daca si in facultate ne tin parintii in puf ce facem dupa aceea??

Sa iti povestesc despre o cunostinta care e profesoara si diriginta insa sedintele cu parintii le tine maicasa(fosta profesoara)? Posted Image

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 17:18.


#36
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 17:12, said:

Medicina Dentara la Constanta.

Bine dar ce rost are sa cheltui multi bani cand ai putea sa cheltui putini si sa obtii acelasi rezultat sau un rezultat chiar mai bun?


Nu se poate. Nimeni nu isi permite sa se angajeze in timpul unei astfel de facultati. Ori faci facultate ori faci panarama. Intradevar, am auzit ca unii colegi din anii terminali mai lucreaza la negru, un detartraj, o albire de dinti, o masea scoasa. Dar asta e tot in folosul viitoarei lor meserii.

Pai atata te costa daca mai stai cu inca cineva in Bucuresti intr-un apartament decent cu tot cu chirie si intretinere... (~ 2000 mil )
Oricum dupa cum ziceam, discutia devine banala si inutila, fiecare cheltuie cat isi poate permite, insa aici era vorba de un minim.Sunt convins ca sunt oameni care se descurca sa cheltuie 2000 lei intr-o seara, sau chiar 2000 de euro, deci nu asta e problema.

Eu am auzit ca la Dentara din anul 3 poti face practica in cabinete. Si de ce crezi ca daca ai cheltui mai putini bani ai obtine un rezultat mai bun Posted Image)? ( ca asta m-a intrigat )

P.S.: Pe vremea mea? Ho, ca n-am decat 18 ani ! Posted Image) Sunt la prima si acuma intru in anul 1.Doamne fereste, e prima data cand aud ca facultatea are scopul de a te invata sa supravietuiesti, sfatul meu e sa lasi medicina dentara si sa te inrolezi la mercenari pentru Afghanistan. Sigur inveti sa supravietuiesti acolo.

Golul imens lasat de desfiintarea serviciului militar :o ? Din nou, asta e mentalitate de comunist indoctrinat, sa stii ca daca vrei poti face si acum acel minunat serviciu militar, doar ca nu mai e obligatoriu sa il fac si eu.

Edited by PsPSuceava, 30 August 2012 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate