Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sa ne facem bagajul pt camin..?

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#1
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Mai avem cam o luna pana incepe facultatea. Am deschis acest topic pentru a pune la punct, cu ajutorul dvs., o lista cu toate cele necesare pt un student care va intra in curand in primul an de facultate. Sper sa reusim intr'o luna.

Incep eu. Unele obiecte nu sunt super-necesare dar nu strica:

- haine, incaltaminte

- periuta de dinti, pasta, prosoape, sampon, sapun, aparat de ras, after-shave, spuma de ras(depilator, placa, foehn etc. in cazul fetelor), unghiera, hartie igienica, betisoare pt ureche

- tocator, cutit, furculita, lingurita, farfurie/castron, o cratita/ibric de cafea/ceai, eventual o plita

- caiete, pixuri, incarcatorul si castile pt telefonul mobil, ceas desteptator (pt cei cu telefoane android. am patit sa mi se termine bateria si alarma sa nu mai sune. cu telefoanele mai vechi nu pateam asa), ochelari de soare, PC/laptop (desi cred ca acestea pot fi luate la voi doar dupa ce va asigurati ca nu or sa vi se fure. am auzit povesti cu unii care dormeau cu laptop'ul sub perna Posted Image)

- cearceafuri, perna, fete de perna, patura

Cam atat momentan. Daca imi mai vin ideei mai postez.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 11:38.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Haine, laptop, telefon si BANI Posted Image

Edited by LensFlare, 30 August 2012 - 11:51.


#3
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
-bani (cam 450 lei, cred ca ajung ptr o luna)

#4
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View PostLensFlare, on 30 august 2012 - 11:50, said:

Haine, laptop, telefon si BANI Posted Image

Asa ar fi fain si simplu, dar tata nu lucreaza la banca :)

Bani.. 400-500 maxim. In rest vreau sa imi iau de acasa lucrurile trebuincioase ca sa nu fie necesar sa imi cumpar altele si sa imi ramana cat mai multi bani de buzunar.

#5
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Depinde de orasul in care stai, si de facultatea la care esti. 450 de lei pe luna e putin :)

#6
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View Postmihhay, on 30 august 2012 - 11:50, said:

-bani (cam 450 lei, cred ca ajung ptr o luna)

Cu 450 iti asiguri doar strictul necesar sau mai ramane si de iesit prin oras?

View PostThe Kid, on 30 august 2012 - 12:00, said:

Depinde de orasul in care stai, si de facultatea la care esti. 450 de lei pe luna e putin Posted Image

Eu sunt la medicina dentara in Constanta. Nu iau in calcul banii pt manuale/atlase. Pt alea am buget separat.

#7
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Dpdv al banilor, depinde. Esti fumator? Iti place sa "petreci" mult? etc.

#8
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Mai adaug:

- papuci pt camera, saci de gunoi

View Postflegma, on 30 august 2012 - 12:06, said:

Dpdv al banilor, depinde. Esti fumator? Iti place sa "petreci" mult? etc.

Doar ocazional, sper sa ma las de tot. La cat costa un pachet.. Posted Image Pe "vremuri" imi placea sa petrec. Clasa a 12'a m'a cumitit. Un an intreg am invatat singur pt admitere, ca la liceu nu faceam biologie. Ieseam foarte rar prin oras. Acum proabil voi iesi mai des, dar fara excese, probabil in serile de vineri, sambata. Depinde si cat voi avea de invatat.

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 12:15.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 12:13, said:

Depinde si cat voi avea de invatat.
De obicei se invata inainte de sesiune. Tragi tare 2 saptamani si pe urma... Posted ImagePosted Image Posted Image

Edited by LensFlare, 30 August 2012 - 12:19.


#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 11:36, said:

nu sunt super-necesare dar nu strica:

- haine, incaltaminte
Chilotii i-ai pus?
Vezi sa nu iti uiti capul acasa. Nu e super necesar la facultate, dar nu strica.

#11
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Am auzit ca multi fac asa dar cred ca e mai usor sa invat mereu cate putin decat sa imi iau panica in sesiune. :) *



*am sa revin sa citesc mesajul asta dupa ce incepe facultatea Posted Image

#12
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Se mai adauga si computer/boxe/cuptor cu microunde/frigider/aeroterma. Si, in functie de camin, saltea, lavabila, si prize.
Mai trebuie sa iei un prelungitor, o lampa... si cam atat imi vine in minte acum.

#13
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View Postdan84, on 30 august 2012 - 12:21, said:

Chilotii i-ai pus?
Vezi sa nu iti uiti capul acasa. Nu e super necesar la facultate, dar nu strica.
Posted Image

View PostThe Kid, on 30 august 2012 - 12:26, said:

Se mai adauga si computer/boxe/cuptor cu microunde/frigider/aeroterma. Si, in functie de camin, saltea, lavabila, si prize.
Mai trebuie sa iei un prelungitor, o lampa... si cam atat imi vine in minte acum.

Cu electrocasnicele prefer sa fac cheta cu ceilalti. Nu vreau sa aduc eu de acasa si sa se foloseasca toata lumea de ele.

Ai dreptate cu prelungitorul, nu ma gandisem dar e foarte necesar.

Mai adaug:

pansamente, aspirina, imodium, spirt
cana, pahar

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 12:42.


#14
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Eu am luat electrocasnicele si pentru ca stau cu prietena mea in camera de camin (camera de 2 persoane). Fiecare aduce ce poate.
Vara o sa ai nevoie si de un ventilator, plus produse de curatat, daca ai baie in camera, dop pentru cada si chiuveta... si alte marintisuri. Vei mai avea nevoie si de un uscator de rufe, + umerase pentru dulap.
Nu esti nici acolo rupt de lume...Daca ai si o masina, iti e mult mai usor sa te deplasezi pana la supermarket, Pentru ca nu merita sa iei de la buticurile din jurul caminului.

Edited by The Kid, 30 August 2012 - 12:53.


#15
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Posttzaq93, on 30 august 2012 - 12:24, said:

Am auzit ca multi fac asa dar cred ca e mai usor sa invat mereu cate putin decat sa imi iau panica in sesiune. Posted Image *
Pune capu', dormi in pace
Tara doctor te face.
http://stirileprotv....zii-uimiti.html

P.S.: Desi pare ca fac panarama, sunt cat se poate de serios.

Cand ajungi la camin si te imprietenesti cu colegul/colegii de camera, fa tot posibilul sa achizitionati asa ceva: http://www.emag.ro/c...k/pd/EXCB7BBBM/
si daca aveti cascaval e foarte bun si asa ceva: http://www.shopmania...-oala-electrica
Cuptorul il am acasa si e absolut genial, mai ales pentru un student la camin.

#16
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

Quote

Atât cele trei cămine din zona Pescărie, cât și cele două situate în Sediul din Bulevardul Mamaia sunt dotate cu camere tip garsonieră, cu baie proprie, internet și cablu TV. Studenții au acces la sălile de lectură și spațiile de gătit, dotate cu plite electrice și pot beneficia de serviciile oferite de Cabinetele de Medicină Generală, Cabinetul de Stomatologie sau Birourile Poliției Universitare.

In camera vom sta 3 sau 4 baieti.

Produse de curatat nu iau. La astea ar trebui sa facem cheta.
Electrocasnice pt gatit nu stiu daca vor fi necesare. Depinde ce fel de si cate plite au acele spatii de gatit.

View Postdan84, on 30 august 2012 - 12:53, said:

Pune capu', dormi in pace
Tara doctor te face.
http://stirileprotv....zii-uimiti.html

P.S.: Desi pare ca fac panarama, sunt cat se poate de serios. - Stai linistit. Am auzit o poveste cu un prieten de al lui tata care s'a dus la o stomatoloaga si i'a scos din greseala alt dinte Posted Image Nu e vina profesorilor sau a sistemului de invatamant. Daca nu vrei sa inveti o poti face si la fac. in Romania si in Anglia. Iar daca chiar vrei sa inveti o poti face si acasa fara sa mergi la nicio facultate. Am colegi care au facut meditatii si au picat admiterea. Eu am invatat singur si am intrat.

Cand ajungi la camin si te imprietenesti cu colegul/colegii de camera, fa tot posibilul sa achizitionati asa ceva: http://www.emag.ro/c...k/pd/EXCB7BBBM/ - Am vazut in Kaufland ceva de genu la 150ron. E beton. Bagi acolo un pui, niste cartofi si gata masa.
si daca aveti cascaval e foarte bun si asa ceva: http://www.shopmania...-oala-electrica - E prea scumpa. Oricum eu nu vreau ciorbe. Supa la plic e ok si se poate face cu o plita si o cratita. Mai sunt si taieteii aia chinezesti cu diverse arome (porc/pui/rata) care se pot face ca o supa.

Cuptorul il am acasa si e absolut genial, mai ales pentru un student la camin.

View PostThe Kid, on 30 august 2012 - 12:41, said:

uscator de rufe

Nu stiu ce sa zic. Eu stau in Tulcea. Tata are treaba cu serviciul si in Constanta. Macar de 1-2 ori pe luna tot ajunge prin Constanta. Ma gandesc sa imi organizez doua seturi de haine si sa le dau la spalat acasa pe rand. Am vorbit cu un baiat din Slobozia care e anul 2 tot la MD si el asa face. Nu stiu.. tu daca stai cu prietena e usor ca o pui pe ea sa spele hainele dar altfel? Posted Image
Crezi ca ar fi mai avantajos sa le duc la o spalatorie? Nu e prea scump? (habar nu am ce preturi sunt)

Edited by tzaq93, 30 August 2012 - 13:14.


#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

Quote

Nu e vina profesorilor sau a sistemului de invatamant.
Nuuu, deloc. Tu te-ai intrebat cum au putut astfel de specimene sa promoveze 5-6 ani de facultate (sau cat s-or mai face acum) ? Si-or fi pus note singuri? Si-or fi dat licenta singuri?
Acum esti copil, dar mai tarziu te lamuresti tu. Asa am fost si eu.Posted Image

Quote

Supa la plic e ok si se poate face cu o plita si o cratita. Mai sunt si taieteii aia chinezesti cu diverse arome (porc/pui/rata) care se pot face ca o supa.
Fii destept, nu baga cacaturi in tine. Acum nu simti dar peste cativa ani o sa regreti.

Edited by dan84, 30 August 2012 - 13:25.


#18
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Slobozia care e anul 2 tot la MD si el asa face. Nu stiu.. tu daca stai cu prietena e usor ca o pui pe ea sa spele hainele dar altfel? Posted Image
Crezi ca ar fi mai avantajos sa le duc la o spalatorie? Nu e prea scump? (habar nu am ce preturi sunt)

Hainele le spala masina de spalat, am racordat-o la retea (am baie in camera). E mai improvizatie, dar stiu ca mai stau in aceeasi camera cel putin 3 ani, deci merita.
Iesi scump daca le duci la spalatorie, orienteaza-te in camin, ca s-ar putea sa fie oameni care au masini de spalat, si spala pe bani (5 lei masina). Iesi mai ieftin asa.

@dan84, hai sa nu mai fim offtopic

Edited by The Kid, 30 August 2012 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate