Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vignieta Ungaria-Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#91
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postnelu_242000, on 06 martie 2014 - 00:58, said:

am gasit unde scrie ca din 2015 vor sa puna 100 euro pe an, pt auslenderi! interesant! Posted Image
yup, pe softpedia

#92
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
nu pe softpedia, uite aici http://www.spiegel.d...e-a-931481.html

http://www.kfz-ausku...o/pkw_maut.html

#93
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
deja au benzina scumpa...
in drumul spre franta, o sa aleg serbia-slovenia, dar sunt stiri ziaristice, nu cred ca le vor pune in aplicare

#94
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
am citit topicul de la inceput dar multe informatii sunt vechi
cum e situatia in primavara 2014? de unde se poate cumpara vigneta pt. Ungaria si Austria?
am inteles ca pt. Ungaria se poate cumpara de la statiile MOL din Romania, se da actibild de lipit in geam? este nevoie de asa ceva in Ungaria?
pt. Austria se poate cumpara din Romania? se da actibild de lipit in geam? in Austria am inteles ca e obligatoriu sa-l am lipit

#95
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Pentru Ungaria cumperi de langa granita, sunt acolo niste mici magazine care vand.
Si DA, trebuie lipit pe parbriz un abtibild.

#96
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Pentru Ungaria poți lua din MOL, de la gheretele de dinaintea vămii sau din benzinariile ungurilor. Eu o să ies săptămâna viitoare, iau vigneta direct din Internet Banking - ul ING, mi se pare super comod. Pe Ungaria nu ai nevoie de niciun abțibild, au sistem IT și camere, îți scanează numărul și gata. Cel puțin așa era anul trecut. Dacă ar fi nevoie de abțibild nu văd cum ar vinde toți online...

Pentru Austria ai nevoie de abțibild, se plătește în prima benzinarie după graniță. E un Shell, localitatea Nickelsdorf, 7 euro pe săptămână. La unguri e 2975 forinți pe 10 zile (sub 50lei).

#97
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posteug3n92, on 25 aprilie 2014 - 09:02, said:

Pentru Ungaria cumperi de langa granita, sunt acolo niste mici magazine care vand.
Si DA, trebuie lipit pe parbriz un abtibild.

fals, nu exista abtipild

se poate lua de la gherete, dar e un pic mai scump
eu prefer de la gherete ca iau in acelasi timp cu lei si pt unguri si abtipildul pentru austria

data viitoare (saptamana 20/2014) o sa cumpar pe internet ca imi e greu sa opresc la nadlac

#98
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
nuprea vreau de la gherete
ma gandesc sa cumpar pt. Ungaria de la o statie MOL din Romania, cu o zi inainte
si pt. Austria sa cumpar de la prima statie Shell din Nickelsdorf

tsunnami tu vrei sa cumperi de pe internet si pt. Austria sau numai pt. Ungaria?
la gheretele de care spui tu ca poti sa cumperi cu lei au si de Ungaria si de Austria direct din tara de la noi?

#99
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
yup, d-asta cumpar de la ultima ghereta din nadlac, sti sa ti-o arat:
https://maps.google....,320.59,,0,3.02
e chiar dupa tir-ul ala cu global express.
de regula iau de acolo pentru ungaria pentru ziua respctiva si pentru austria pentru ziua urmatoare (de multe ori dorm la paprika la granita ungaria/austria)
parca dau 110 lei pentru amandoua

poti lua si de pe parcurs, si iau din austria si de la benzinarii (nu neaparat de la prima), de regula austriecii te verifica la intrarea in germania

acum ma gandesc sa cumpar de pe internet, daca merge cu credit-card-ul, daca trebuie sa fac transfer sau paypal, iau tot de la ghereta pentru ca ma complic.
deja o stiu pe fata aia, dau lei si "au guri", imi da dovada pentru ungaria si abtipildul pentru austria si opresc doar unde vreu nu mai caut benzinarii pentru vignetta

nu cred ca pentru austria poti lua de pe net caci ai nevoie de abtipild

#100
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
nu-mi place zona, plina de camioane si de gherete, prea multa tiganeala, pe acolo nu opresc nici daca imi da cineva vigneta gratis

#101
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ai mai multe posibilitati.
ciar in nadlac sunt multe in case de pe langa drum. dar, acolo daca ploua e noroi
unde ti-am aratat eu e loc de parcare pe asfalt.

tigania e vis-a-vis la intrarea in benzinaria OMV (dar in spatiu benzinariei nu intra ), si sunt acolo in mare pentru a le da vignetta de austria,cei care se intorc.

sau parchezi la OMV si treci strada, dar nu merita

oricum succes

pe coltul aratat de mine e o singura ghereta

#102
eu_jimmy

eu_jimmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.07.2008
In Austria, vignieta imi trebuie doar pe autostrata?In rest pot circula peste tot prin tara fara vignieta?
Va multumesc anticipat!

#103
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posteu_jimmy, on 03 mai 2014 - 09:02, said:

In Austria, vignieta imi trebuie doar pe autostrata?In rest pot circula peste tot prin tara fara vignieta?
Va multumesc anticipat!

banuiesc, dar nu stiu singur

#104
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
In Austria vigneta este obligatorie pe autostrazi si drumuri-expres (superstrazi).
https://www.go-maut.at/portal/portal

#105
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
https://www.roviniet...culator-vinieta

asta e site-ul de pe care cumparati?

#106
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
salutare, vigneta Ungaria din oricare benzinarie Mol din tara( 48 lei/ 10 zile).
Vigneta pentru Austria este de 8,5 euro/ 10 zile pentru autostrazi si sosele rapide( schellbahn).
Nu iti lua vigneta pentru Austria de la gherete din Romania, este mai scumpa, si nici din primul shell din Austria( aglomeratie mare- toti opresc pt. vigneta), o poti cumpara din urmatoarea benzinarie de pe drum.
drum bun.

#107
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Asta e la risc. Eu a prins pana acum trei controale in prima parcare de pe autostrada de dupa granita, dupa ce ai trecut de Shell. Nu apuci sa ajungi la urmatorul peco daca  e control.

#108
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
rahova are dreptate
am luat de la mol din ungaria de pe autostrada (deci dupa szeget), pe o luna (7 zile sau o luna) si, dupa intrarea in austria urmatoarea benzinarie, nici un control, 10 zile, din pacate trebuiie sa mai iau una la intoarcere ca as depasi cu o zi, :lol:
acu's in koblenz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate