Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Vignieta Ungaria-Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#127
lyvyuk

lyvyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 26.01.2008
toate detaliile despre AMENZILE din UNGARIA
gasesti aici :http://www.tititudorancea.ro/z/autostrazile_din_ungaria_magyar_autopalyak.htm

View PostKroghy, on 25 aprilie 2014 - 08:55, said:

am citit topicul de la inceput dar multe informatii sunt vechi
cum e situatia in primavara 2014? de unde se poate cumpara vigneta pt. Ungaria si Austria?
am inteles ca pt. Ungaria se poate cumpara de la statiile MOL din Romania, se da actibild de lipit in geam? este nevoie de asa ceva in Ungaria?
pt. Austria se poate cumpara din Romania? se da actibild de lipit in geam? in Austria am inteles ca e obligatoriu sa-l am lipit
          multe detalii gasesti aici:http://www.tititudorancea.ro/z/autostrazile_din_ungaria_magyar_autopalyak.htm

#128
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Mama lor de unguri (popor fara casa....Sa nu zic cuvantu cu pricina)....
Mor cand ii aud!

#129
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Pentru Ungaria , Austria, Slovacia se plateste atat vinieta cat taxe de autostrada ?

#130
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
pt austria si ungaria doar vignieta, in slovacia nu stiu!

#131
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
In Slovacia si Cehia exista o vigneta pentru autostrazi. Nu imi aduc aminte daca e si pentru restul drumurilor sau nu. Au trecut vreo 4 ani de cand am fost in zona.

#132
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostVladCatalin, on 11 iulie 2014 - 10:05, said:

In Slovacia si Cehia exista o vigneta pentru autostrazi. Nu imi aduc aminte daca e si pentru restul drumurilor sau nu. Au trecut vreo 4 ani de cand am fost in zona.

Pentru Cehia
Pentru Slovacia, Slovacia toll calculator

View PostBodCasa, on 31 mai 2014 - 19:51, said:

Mama lor de unguri (popor fara casa....Sa nu zic cuvantu cu pricina)....
Mor cand ii aud!

dar au autoastrazi super, si o mancare.. fara egal, si sunt chiar mai civilizati decat romanii

#133
bcs

bcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.01.2007
Urmeaza sa ies din tara pe la Bors si trebuie sa ajung la aeroportul Ferihegy de unde iau avionul si ma intorc dupa 11 zile in Romania. Am 2 variante: folosesc autostrazi si trebuie sa platesc rovigneta (11 zile?) sau nu folosesc. Nu am mai fost de f mult timp dar din cate stiu varianta cu autostrada pana la aeroportul Ferihegy e mica, deci castigul de timp e mic. E adevarat asta?
Stie cineva traseul (sau unde gasesc pe net) pe care trebuie sa merg fara a folosi autostrazile?

Multumesc!

PS: am gasit asta:
M4. (E60/E79)
Traseu: Budapest - Szolnok - Karcag - Nagykereki, frontiera cu România (direcţia Oradea).
Lungimea: 233 km dintre care sunt construiţi 28 km.


si asta: http://www.nemzetiutdij.hu/Dijfizetes/

urmatoarele tronsoane de drum pot fi folosite gratuit:
Întreaga lungime a autostrăzii M31
autostrada M86,
autostrada M8,
secțiune de autostradă între 6 și nr Nr 51 din autostrada călătoriei auto M9
Secțiunea by-pass Kaposvar al autostrăzii M9 (autostrada nr 61 ofensator)
Autostrada M4 (autostrada nr 4 ofensator) Vecsés - secțiunea între Liszt Ferenc din Budapesta Aeroportul Internațional rutier (19 + 20 + 550 km secțiune și secțiunea între secțiunea 518 km)
Următoarele secțiuni M0
Nr.1 Secțiunea dintre drumul principal și autostrada M5
Secțiunea între autostrada M4 (autostrada nr.4) și M3
Megyeri Podul (între 11. Și al doilea drumul principal. Nu drumul principal)

Edited by bcs, 08 April 2015 - 18:12.


#134
acilutim

acilutim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,

Am auzit ca s-a introdus taxa de drum (vigneta) in Germania. A fost cineva recent (2015) acolo cu autoturismul sau stie cineva sigur daca este adevarat, care este pretul si cum se achizitioneaza?

Multumesc anticipat

Edited by acilutim, 28 May 2015 - 22:41.


#135
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Inca nu e introdusa.

#136
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Intra in 2016.

#137
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Da, cica din 2016 se aplica, dar legea nu a trecut de presedinte. In plus, cica nu prea e legala masura, si asa ca s-ar putea sa nu se aplice nici in 2016, sau sa nu se aplice in forma discutata initial (adica sa plateasca toata lumea, iar germanii sa-si deduca acel cost din impozitul auto, facand practic taxa aplicabila doar strainilor). Povestea asta cu "aplicabila doar strainilor" cica e discriminare si asta e marul discordiei acolo. Om vedea, deocamdata nu e nicio taxa.

#138
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Se poate cumpara vigneta de Austria chiar din Ungaria sau de la gheretele de la granita dintre Romania si Ungaria ? Recent am auzit ca cineva a cumparat vigneta de Austria de la aceste gherete.

#139
unu_din_tei

unu_din_tei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.08.2008
@laurcj: da, se poate cumpara vignieta ptr Austria, UNgaria de la magazinele dinaintea granitei de la Nadlac.Scrie mare ca au vigniete, nu ai cum sa le ratezi.
Partea proasta e ca le vei lua mai scumpe un pic decat daca le vei lua din benzinariile de pe drum.Pierzi cativa euro....

#140
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postlaurcj, on 19 iulie 2016 - 10:19, said:

Se poate cumpara vigneta de Austria chiar din Ungaria sau de la gheretele de la granita dintre Romania si Ungaria ? Recent am auzit ca cineva a cumparat vigneta de Austria de la aceste gherete.

Nu merita. Nu vad rostul.

#141
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Ma interesa sa iau vigneta de Autria mai repede de a intra in aceasta tara, pentru a putea ocoli intrarea in Austria la Nickelsdorf, deoarece am inteles ca frecvent se formeaza cozi pe autostrada in acest loc, deoarece austriecii fac controale la granita. Exista o varianta ocolitoare, paralela cu autostrada, pe drum national.

#142
chrisab

chrisab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 01.08.2006
Am uitat sa cumpar vigneta pentru Austria cand am trecut din Ungaria in Austria pe 28.03. Acum 29.03 sunt in Viena. Pot sa cumpar una retroactiv?

#143
Bigboy10

Bigboy10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2017
Salut am și eu o intrebare la șoferi care fac românia germania sau germania roamnia
Am plecat din stuttgart până la Salzburg am intrat ungaria fără vinieta .
Sehr geehrter Herr Sirbu,



vielen Dank für die Zusendung Ihrer Unterlagen per Mail vom 30.08.2017. Gerne gebe ich Ihnen Auskunft.



Die eingereichten Vignetten waren für den Kontrollzeitraum nicht gültig. Die Vignetten waren bereits abgelaufen bzw. wurde erst später gekauft. Ungarische Vignette gelten nicht für den ganzen Tag bzw. rückwirkend! Deshalb ist explizit die Gültigkeit incl. Uhrzeit auf der Vignette vermerkt.



Ihr Kontrollzeitpunkt:                             26.06.2017  01:28 Uhr

Gültigkeitszeitraum der 1. Vignette:       14.06.2017  14:55 Uhr bis 23.06.2017  23:59 Uhr

Gültigkeitszeitraum der 2. Vignette:       26.06.2017  02:50 Uhr bis 05.07.2017  23:59 Uhr



Sie sind auf die ungarische Autobahn aufgefahren, ohne im Besitz einer gültigen Vignette zu sein. Das ist nicht erlaubt.

Deci camerle mau luat la 26.06.2017  01:28
Și eu am cumpărat la     26.06.2017  02:50
Până astazi aveam 126 € de la 01.09.2017 adică mâine se dublează. Doresc să răspundă cineva care e in temă.
Mulțumesc și drumuri bune vă doresc .

#144
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
@Bigboy10
Si care iti este nedumerirea?
Pe autostrada din Ungaria nu ai voie sa calci fara vignette cumparata. In mare spus, functioneaza exact ca taxa de pod Cernavoda. Numai ca nu exista posibilitatea sa platesti dupa ce ai trecut/intrat pe autostrada. In cazul tau este clar la ce ora ai cumparat si la ce ora te-au inregistrat camerele. De altfel este la cumparatul vignettei obligatia ta sa controlezi corectitudinea datelor (ora, data, nr de inmatriculare etc).
Cine ti-a trimis nota de plata? Banuiesc ca a venit de la Ungarische Autobahn Inkasso GmbH.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate