Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"caisa" "cais"- cum se pronunta corect

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
am o divergenta cu cativa amici si nu mai am idei cum sa le demonstrez, unde gasesc pe cineva sa pronunte corect ?
ei sustin ca este accentul pe i, astfel pronunta cu i lung caiisa, caiis, inloc sa se pronunte corect cai-sa cais.
ma ajutati va rog?
eventual idei cum sa explic

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
http://dexonline.ro/definitie/cais

m-am corectat.

Edited by v3lsatis, 27 August 2012 - 14:36.


#3
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 adipit, on 27th August 2012, 15:22, said:

am o divergenta cu cativa amici si nu mai am idei cum sa le demonstrez, unde gasesc pe cineva sa pronunte corect ?
ei sustin ca este accentul pe i, astfel pronunta cu i lung caiisa, caiis, inloc sa se pronunte corect cai-sa cais.
ma ajutati va rog?
eventual idei cum sa explic

Pai e foarte simplu. Accentul e, intr-adevar, pe i. In orice dictionar (vezi si dex online) cuvantul definit e trecut cu un accent pe litera pe care se aplica si in vorbire.
"CAÍS, caisi, s. m. Pom fructifer..." Semnul ala de pe I nu e punct ci accent.
Totusi, nu se pronunta cu i lung.

Edited by qawHaq, 27 August 2012 - 14:37.


#4
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

 qawHaq, on 27th August 2012, 15:33, said:

Pai e foarte simplu. Accentul e, intr-adevar, pe i. In orice dictionar (vezi si dex online) cuvantul definit e trecut cu un accent pe litera pe care se aplica si in vorbire.
"CAÍS, caisi, s. m. Pom fructifer..." Semnul ala de pe I nu e punct ci accent.
Totusi, nu se pronunta cu i lung.

+1
El nu stie nici sa desparta in silabe "caisa" .... prietenii lui au dreptate.

#5
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
accentul vad si eu in dex ca pica pe i, dar asta inseamna ca se pronunta cu i lung? ca la copiii?, caiiis?
asta sustin prietenii mei, defapt asa pronunta caiiis, caiiise

#6
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Nu se pune problema intrucat i-ul pe la jumatatea unui cuvant se pronunta vocalic,deci plin.
Daca stii care este diferenta intre un "i" semivocalic,vocalic si mut.

#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 marcuzzzo, on 28th August 2012, 17:32, said:

Nu se pune problema intrucat i-ul pe la jumatatea unui cuvant se pronunta vocalic,deci plin.
Nu întotdeauna i-ul interior este vocalic. Exemple de excepții: neică, oină, fiică, boiler, haită, baiț, văita, cîine, doilea, puică (m-am limitat la secvențe cu structura -CVSC-). În cazul cuvîntului scris haină sînt posibile ambele pronunții, cu semivocală sau vocală (și cu accent în poziții diferite), dar cu sensuri diferite.

În afară de uzul majoritar cult, nu există alt argument pentru a alege pronunția [kaˈisə] ca standard în defavoarea pronunției [ˈkajsə].

Există multe alte cuvinte care pun aceeași problemă a unor variante de pronunțare în care o vocală devine semivocală sau invers: leandru, ziar, pian, lingual, fiasco, obiect, subiect etc. În general fiecare vorbitor e convins că pronunția lui e cea admisă de limba standard, dar cînd se uită în dicționar ar putea să aibă surprize, la fel ca inițiatorul discuției de față. Asta înseamnă că la nivel fonetic diferența dintre variante este atît de mică încît vorbitorii n-o observă. Eu de exemplu am fost convins multă vreme că toată lumea pronunță ziar într-o singură silabă, la fel ca mine, și am fost foarte surprins acum cîțiva ani cînd am aflat că lucrurile stau altfel.

 adipit, on 28th August 2012, 15:27, said:

accentul vad si eu in dex ca pica pe i, dar asta inseamna ca se pronunta cu i lung? ca la copiii?, caiiis?
asta sustin prietenii mei, defapt asa pronunta caiiis, caiiise
Acela nu e i lung, nici dublu, ci i vocalic plin, la fel ca în cuvinte ca făină, treime, străin, voit, guiță, suiș, hain, pîrîit etc. Dumneavoastră pronunțați cais cu i semivocalic în loc de vocală. Nu e mare lucru și nu sînteți deloc singurul, am mai auzit și pe alții pronunțînd la fel. Fiecare vorbește limba puțin altfel decît ceilalți; limba personală se numește idiolect.

#8
idnedelcu

idnedelcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2007

 adipit, on 27 august 2012 - 14:22, said:

am o divergenta cu cativa amici si nu mai am idei cum sa le demonstrez, unde gasesc pe cineva sa pronunte corect ?
ei sustin ca este accentul pe i, astfel pronunta cu i lung caiisa, caiis, inloc sa se pronunte corect cai-sa cais.
ma ajutati va rog?
eventual idei cum sa explic

Prietenii dvs. au dreptate: conform normelor actuale, cuvântul cais se pronunţă în două silabe (ca-is), iar cuvântul caisă, în trei silabe (ca-i-să).

 adipit, on 28 august 2012 - 08:27, said:

accentul vad si eu in dex ca pica pe i, dar asta inseamna ca se pronunta cu i lung? ca la copiii?, caiiis?
asta sustin prietenii mei, defapt asa pronunta caiiis, caiiise

Instrumentul normativ pentru pronunţie este DOOM2, nu DEX.

#9
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

 adipit, on 28 august 2012 - 08:27, said:

accentul vad si eu in dex ca pica pe i, dar asta inseamna ca se pronunta cu i lung? ca la copiii?, caiiis?
asta sustin prietenii mei, defapt asa pronunta caiiis, caiiise

unii spun caiis, dar eu am auzit mai mult  cais, din două silabe cu accent pe ultima: ca-is.Prin Muntenia se pronunţă mai lungit i-ul, mai cîntat: „ iel a mîncat cai...se.”dar nu sînt doi; e doar un i.Desigur spus cu prea multă plăcere şi dragoste se poate spune şi cu doi i: caii..se.„Mmmmmm....ce bune sînt caii...sele!”

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În partea de SV a României toată lumea pronunța fără accent pe i.  Așa este vorbirea curentă.
Cei care pronunță ca-i-s sunt corectați pentru că nu pronunță corect.   Și eu am crezut același lucru până recent.  Mi se părea că cei care pun accentul pe i nu știu să pronunțe corect.   Chiar mă enervau  :)

Nu o să schimb nimic.   Pentru mine cais se pronunță așa cum vorbește toată lumea din jurul meu,  fără lungirea i-ului.
Cais este cais,  o singiră silabă,  nu ca-is.   Dacă aș vorbi așa,  ar părea că nu știu să pronunț corect.   Așa cum "fusei" este modul corect de a formula,  nu "am fost".
O lungire inutilă.  De ce să lungești cuvintele atunci când le poți scurta și vorbi mai repede?   Cais fără accent pe i se pronunță mai rapid.  Este o vorbire mai eficientă.





Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate