Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cine cunoaste POCAITI?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#19
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postmario_bril, on 27th August 2012, 00:26, said:

Te lamuresc eu. Este vorba despre neo-protestanti, culte ce s-au desprins din cadrul protestantilor (lutherani, calvinisti) si care la ora actuala ajung la peste 10.000 in intreaga lume. Diferentele dintre aceste culte ajung sa fie destul de mari, astfel incat vei vedea intotdeauna un subiect de disputa intre cultele respective pe marginea Bibliei. Au totusi lucruri in comun: dispretul (ajungand la ura uneori) impotriva Bisericii Traditionale (Biserica Catolica si cea Ortodoxa), precum si principiul sola Scriptura - inteles gresit de marea majoritate a lor.

Bisericile protestante ( luteranismul, calvinismul, unitarianismul, anglicanismul, prezbiterianismul) sunt considerate secte? Protestantii sunt tot pocaiti sau doar neo-protestantii?

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postquantiqus, on 27th August 2012, 12:30, said:

Bisericile protestante ( luteranismul, calvinismul, unitarianismul, anglicanismul, prezbiterianismul) sunt considerate secte? Protestantii sunt tot pocaiti sau doar neo-protestantii?
Nu. Bisericile protestante nu sunt considerate secte. Intrucat acolo se pastreaza caracterul sacerdotial. Numai cultelor neo-protestante li s-a atribuit acest cuvant care capata uneori si un sens peiorativ.

Edited by mario_bril, 27 August 2012 - 11:37.


#21
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postmario_bril, on 27th August 2012, 12:32, said:

Nu. Bisericile protestante nu sunt considerate secte. Intrucat acolo se pastreaza caracterul sacerdotial. Numai cultelor neo-protestante li s-a atribuit acest cuvant care capata uneori si un sens peiorativ.

Multumesc pentru raspuns.
Mormonii, Amish sau Martorii lui Jehova intra tot la cultele neo-protestante?
Si inca o nelamurire. Doar biserica catolica, cea ortodoxa si cele protestante sunt considerate biserici crestine? Mai exista si altele?
Pe wikipedia observ ca intra la "Denominatii crestine", la "Noi miscari religioase crestine". Dar tot la "Denominatii crestine" intra si biserica ortodoxa.

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postquantiqus, on 27th August 2012, 12:50, said:

Multumesc pentru raspuns.
Mormonii, Amish sau Martorii lui Jehova intra tot la cultele neo-protestante?
Si inca o nelamurire. Doar biserica catolica, cea ortodoxa si cele protestante sunt considerate biserici crestine? Mai exista si altele?
Pe wikipedia observ ca intra la "Denominatii crestine", la "Noi miscari religioase crestine". Dar tot la "Denominatii crestine" intra si biserica ortodoxa.
Mormonii, Amish si Martorii lui Iehova nu intra in categoria respectiva intrucat nu sunt considerati ca fiind crestini.
Neo-protestantismul respingand sacerdotiul, respinge automat si denumirea de Biserica.
Cat priveste denominatia crestina, wiki nu este o sursa autorizata.

#23
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postmario_bril, on 27th August 2012, 12:56, said:

Mormonii, Amish si Martorii lui Iehova nu intra in categoria respectiva intrucat nu sunt considerati ca fiind crestini.
Neo-protestantismul respingand sacerdotiul, respinge automat si denumirea de Biserica.
Cat priveste denominatia crestina, wiki nu este o sursa autorizata.

Si unde gasesc cateva surse mai bune, care sa explice, mai detaliat, care sunt bisericile crestine, care sunt sectele crestine, care din care se trage?
Pe wikipedia, observ ca sunt considerati (sau se considera ei insisi) crestini atat mormonii cat si amish.

Edited by quantiqus, 27 August 2012 - 12:14.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postquantiqus, on 27th August 2012, 13:07, said:

Si unde gasesc cateva surse mai bune, care sa explice, mai detaliat, care sunt bisericile crestine, care sunt sectele crestine, care din care se trage?
Pe wikipedia, observ ca sunt considerati (sau se considera ei insisi) crestini atat mormonii cat si amish.
http://www.polirom.r...inismului-4254/

sau

http://www.kerigma.r...p?detalii=21414

#25
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012
Multumesc, dar nu ma intereseaza chiar istoria crestinismului, ci doar o lista cu sectele crestine actuale (cele mai mari intrucat numarul este foarte ridicat), bisericile crestine (vroiam sa stiu daca mai sunt altele pe langa ordodoxism, catolicism si cultele protestante), precum si diferenta dintre cele 2 doua.

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postquantiqus, on 27th August 2012, 17:04, said:

Multumesc, dar nu ma intereseaza chiar istoria crestinismului, ci doar o lista cu sectele crestine actuale (cele mai mari intrucat numarul este foarte ridicat), bisericile crestine (vroiam sa stiu daca mai sunt altele pe langa ordodoxism, catolicism si cultele protestante), precum si diferenta dintre cele 2 doua.
Ca sa iti explic despre nelamurirea ta privitoare la Amish si Mormoni, crestini se intituleaza cei care respecta invatatura lui Hristos, dar in acelasi timp il considera pe Iisus Hristos ca fiind Dumnezeu. Ei bine acestea doua, precum si Martorii lui Iehova nu fac acest lucru, respectiv nu il considera pe Hristos ca fiind Dumnezeu. Drept urmare nu sunt crestini.

Edited by mario_bril, 27 August 2012 - 18:26.


#27
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu cunosc o familie de pocaiti. Sunt de 100 de ori mai oameni decat media unei familii de crestini ortodocsi. E o placere sa interactionezi cu ei si sa stai in preajma lor. M-am dus la cateva adunari de-ale lor si chiar mi-a placut. Este o predica interactiva, logica si acaparanta, in general se comenteaza pasaje din biblie. Si se si canta. Asta e discutabil, cantarile par compuse de copii de 10 ani, insa totul altceva este in regula.

Eu sunt ateu 100% si asa voi ramane. Dar credeti-ma ca imi plac pocaitii. Imi ofera o senzatie placuta cand interactionez cu ei. Sunt oameni ca toti oamenii insa cu sufeltul mai bun. Pentru ei invataturile bisericii lor sunt sfinte si le respecta intru totul. Nu ca ortodocsii nostri prefacuti, ipocriti.

#28
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDarioAndrei, on 26th August 2012, 20:00, said:

In priml rand, sigur ca stiu sa scriu, dar NU im pierd timpu incercand sa scriu perfect cu toate detalile,  la ce?, ca toata lumea intelege ce vreau sa spun
Prietene, asta e cea mai veche scuza a celor ce nu stiu sa scrie. Cica nu se chinuie nimeni sa scrie corect, chit ca ar stii sa faca asta... Care e diferenta (ca efort) intre a scrie "stii" si  a scrie "sti" ?

View PostDarioAndrei, on 26th August 2012, 20:00, said:

Al doilea, eu in viata mea am fost la scola in romania, romaneste am invatat 0

,pentru ca stau in alta tara,  si inca cu toate astea,  sigur ca stiu sa scriu,
Am inteles si cunosc multe persoane din zona .. mai de nord-est a tarii (Moldova)  care au plecat in Italia. Nu sunt condescendent, chiar inteleg ... dar una e sa stii sa scrii si alta e sa o faci corect. Cred ca nu e o cerinta exagerata ca oamenii sa scrie corect; doar suntem in secolul XXI ...


In Romania, a fi numit "pocait" echivaleaza, pentru unii, cu o batjocura. Chiar se foloseste acest termen in scopul de a umili acea persoana. Dar eu nu vad nimic in neregula in a fi numit pocait, daca prin asta se intelege ca ma pocaiesc  inaintea lui Dumnezeu pentru pacatele mele. Biblia spune ca lumea (= cei pacatosi) nu-i va suporta pe credinciosi si ii va batjocori pentru asta... deci toate sunt ok, daca sunt batjocorit pentru ca ma pocaiesc.

Edited by kruger, 27 August 2012 - 18:53.


#29
Xander100

Xander100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 147
  • Înscris: 18.06.2009

View Postkruger, on 27th August 2012, 19:50, said:

Prietene, asta e cea mai veche scuza a celor ce nu stiu sa scrie. Cica nu se chinuie nimeni sa scrie corect, chit ca ar stii sa faca asta... Care e diferenta (ca efort) intre a scrie "stii" si  a scrie "sti" ?
Pai diferenta e ca aici se scrie cu un singur i, adica:"chit ca ar sti sa faca asta". :w00t:

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
1. Termenul "pocaiti" este foarte general. Sub el se ascund atat biserici/ culte crestine non-ortodoxe, cat si secte distructive foarte periculoasa.
2. Daca vrei o clasificare oficiala, intrebarea se pune: din partea carei autoritati ?
3. Din cunostintele mele de "pocait", pot sa-ti spun ca in Romania exista 3 biserici distincte (baptisti, Crestini dupa Evanghelie, penticostali) grupati in Alianta Evanghelica. Sub o forma sau alta, aceste biserici sunt recunoscute ca fiind "crestine" inclusiv de diverse autoritati ortodoxe. In decursul vremii am tot citit in presa declaratii de prietenie si acceptare din directia ortodoxa pe aceasta tema, dar nu am pastrat o arhiva. Cu toate acestea, in diverse zone exista conflicte mari intre populatia ortodoxa si "pocaiti" de acest gen.
4. Secte distructive precum: martorii lui Iehova, mormonii, adventistii, carismatici - nu fac parte din Alianta Evanghelica, sunt extremisti de multe ori si intotdeauna exclusivisti. Aceste secte pratica o ipocrizie de genul: la inceput se dau "crestini" dupa care te indoctrineaza cu literatura profetilor lor proprii si personali, de foarte multe ori neaga doctrine crestine de baza.

#31
bebiku134

bebiku134

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.08.2012
@overseas
Alea-s viziunile tale, tu te mai numesti si pocait? Poate la misto, esti de compatimit.

Edited by bebiku134, 27 August 2012 - 20:12.


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbebiku134, on 27th August 2012, 08:57, said:

Daca nu e inteleasa cum zice biserica traditionala in ochii tai inseamna ca e inteleasa gresit :death:
Biserica ortodoxa se stie ca se bazeaza pe traditii, inventii, etc.
Si pe mica majoritate, caci vad ca exista si marea majoritate la ortodocsi...........

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 27th August 2012, 21:07, said:

1. Termenul "pocaiti" este foarte general. Sub el se ascund atat biserici/ culte crestine non-ortodoxe, cat si secte distructive foarte periculoasa.
2. Daca vrei o clasificare oficiala, intrebarea se pune: din partea carei autoritati ?
3. Din cunostintele mele de "pocait", pot sa-ti spun ca in Romania exista 3 biserici distincte (baptisti, Crestini dupa Evanghelie, penticostali) grupati in Alianta Evanghelica. Sub o forma sau alta, aceste biserici sunt recunoscute ca fiind "crestine" inclusiv de diverse autoritati ortodoxe. In decursul vremii am tot citit in presa declaratii de prietenie si acceptare din directia ortodoxa pe aceasta tema, dar nu am pastrat o arhiva. Cu toate acestea, in diverse zone exista conflicte mari intre populatia ortodoxa si "pocaiti" de acest gen.
4. Secte distructive precum: martorii lui Iehova, mormonii, adventistii, carismatici - nu fac parte din Alianta Evanghelica, sunt extremisti de multe ori si intotdeauna exclusivisti. Aceste secte pratica o ipocrizie de genul: la inceput se dau "crestini" dupa care te indoctrineaza cu literatura profetilor lor proprii si personali, de foarte multe ori neaga doctrine crestine de baza.
Adventistii si Carismaticii nu trebuiesc pusi impreuna cu celelalte secte: Martorii lui Iehova, Mormoni si Amish intrucat primii sunt crestini pe cand ceilalti nu. :nonobad:

Edited by mario_bril, 28 August 2012 - 01:22.


#34
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postoverseas, on 27th August 2012, 20:07, said:

adventistii - nu fac parte din Alianta Evanghelica, sunt extremisti de multe ori si intotdeauna exclusivisti.

Baiatu', macar ai habar despre ce vorbesti? Cine te-a dezinformat in asemenea hal. Ai dat macar o ocheada pe pagina oficiala a lor? Nu mai spun sa si intelegi, ca pt asta iti trebuie timp...

Al dracu de extremist e Ben Carson asta, .Vizionare placuta! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H8NXNrLcHSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Crestine, care esti, te afli intr-o mare eroare de judecata in primul rand daunatoare tie si dezimformezi si pe altii. Rusine! I-ar daca esti POCAIT accepta ce-ti zic.

Edited by leowatcher, 28 August 2012 - 10:40.


#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Acesta este un exemplu vizavi de ce am spus: clasificare "oficiala" din partea cui ?
Fireste, simplul fapt ca adventistii sar in sus ca arsi nu clarifica nimic. Asta cu somatia mi-a placut tare mult "Crestine... accepta ce-ti zic"  :naughty:  Nu, nu accept ce zici tu, pentru ca nu sunt spalat pe creier.
Culmea e ca secta adventista a avut grija in repetate randuri sa acuze toate celelalte culte ca sunt eretice si ratacite, iar la inceput ei insisi nu recunoasteau ca Isus e Dumnezeu.

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Cunoastem.
Cel mai important lucru pe care il stiu este ca sunt foarte cinstiti.
Un prieten cauta sa angajeze la firma doar "pocaiti" in posturi de raspundere si mai ales in cele in care oamenii lucrau cu bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate