Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Trimiterea de spam ! pedepsita de lege?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
johnny5152

johnny5152

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2007

View PostRares_Pintea, on Nov 10 2005, 12:54, said:

so .. nimeni n-a inteles la ce se refera ? :P golfuri electronice , alte chestii :P

Titlul III din LEGEA nr. 161/2003  http://www.efrauda.r...in/default.aspx cred :D ca la aceasta lege te referi si mai precis la urmatoarele articole:
Art. 43. - (1) Interceptarea, fără drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publică și care este destinată unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectuează în cadrul unui sistem informatic constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani. (aici intra si sniffingu si phishingu)

B) fapta de a produce, vinde, de a importa, distribui sau de a pune la dispoziție, sub orice altă formă, fără drept, a unei parole, cod de acces sau alte asemenea date informatice care permit accesul total sau parțial la un sistem informatic în scopul săvârșirii uneia dintre infracțiunile prevăzute la art. 42-45.

legi sunt mai trebuie si oameni care sa le aplice :D

#20
pancusb

pancusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 17.02.2007
nu ai ce sa faci ..

#21
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ei, nu...

#22
freelancer3015

freelancer3015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.02.2007
sunt siteuri(firme)care pt o anumita suma de bani (100-300$) trimit mailuri cu reclama firmei tale la cateva milioane de adrese de email. Asta e SPAM ?

#23
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
depinde de cum au obtinut acele adrese de mail, logic-nu?

#24
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
De parca nu a-ti primit de la sute de site-uri spam-uri. Si ce fac? Pun la sfarsit :

Quote

Acest email v-a fost trimis pentru ca ati solicitat primirea newsletter-ului nostru, ati participat la concursurile noastre sau sunteti inscris in baza noastra de date sau a partenerilor nostri.
Acest mesaj nu poate fi considerat SPAM deoarece contine toate datele noastre de identificare si instructiuni de dezabonare.
Ne cerem scuze daca acest mesaj ajunge la dumneavoastra dintr-o eroare.
Daca nu doriti sa mai primiti pe e-mail materiale informative Tatatatatatdjdj.ro, click aici
Si gata, au scapat! NU este SPAM :coolspeak: Mai sun unele ca e-mailul dvs a fost luat de pe o baza de date publica sau de la un site partener :puke:
Si daca dai click pe link-ul de dezabonare te trimite catre un form cu subiectul dezaabonare si oricum nu o sa stea administratorul de site sa te scoata (manual) ca f putine site-uri au un script ca sa te scoata automat din baza lor de date.Majoritatea folosesc un program de trimis mail-uri si db il au in Excel (.cvs)

Dar ce zice-ti de cei de la neogen? Care ne omoara cu mesajele de la BestJobs. Mi-a murit Yahoo!-ul , abea creasem un filtru si mai nou schimba ip-urile , si mail-urile (Mariana Galescu/[email protected]  ,[email protected]  si mai sunt inca vre-o doua cu nume de femei) ca toate mail-urile lor sarea un BULK. Ce naiba? Sunt atat de disperati?  :naughty: Am un mail cu 2600 de mesaje primite numai de la ei.
Si dc vrei sa te dezabonezi de la newsletterul lor pt joburi nu poti. L-am trimis si mail si pe degeaba, ca nu am primit nici un raspuns. Dc ii contactam ca vreau sa-mi promovez site-ul cu un buget de 10batrane/ luna . La prima ora eram si sunat si faxul primit :death:

@add : Discutia asta nu isi are locul la GRAFIX . Tu nu erai moderator? S-au suparat pe tine cei de la softpedia si te-au facut  Senior Member B)

#25
jonny_it

jonny_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 04.11.2006
deci in concluzie, aproape toata lumea trimite si mijloace de a te apara sunt putine ...




PS:  cine vrea cateva zeci de mii de adrese de email .ro si .com PM  :notangel:

#26
marco24

marco24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006
Se da urmatoarea situatie. Maine vreau sa deschid un comparator de preturi nou , si pentru asta imi fac o lista de e-mail-uri de magazine online pe care le iau de pe Internet ca sa ii anunt ca le pot oferi servicii gratuite de comparare de preturi. Pentru ca poate si firmele de consultanta online vor fi interesate de noul comparator, adaug si cateva adrese de e-mail de la alte firme in lista. Este spam sau nu dupa voi?

#27
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006
SPAM = trimitere de mesaje fara acordul destinatarului

Deci, DA, faci spam.

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e spam.

Adresele alea sunt publice tocmai pentru a fi contactati despre oportunitati legate de activitatea lor.

#29
marco24

marco24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.11.2006

View Postdon_dannielo, on Feb 9 2009, 18:30, said:

Nu e spam.

Adresele alea sunt publice tocmai pentru a fi contactati despre oportunitati legate de activitatea lor.

Asta spun si eu. Atata timp cat eu le scriu acolo in email ca am gasit adresa firmei publicata pe site-ul ... ce pot sa spuna? Si extrapoland acum... atata timp cat majoritatea firmelor au un site oficial unde isi publica adresa de email, nu inseamna ca eu pot sa trimit o propunere de colaborare catre toate adresele de firme  pe care le strang? chiar si cate 2000 o data?

Imi dau seama ca dupa definitia din Lege ceea ce descriu este SPAM, dar oare as putea avea probleme in cazul situatiei descrise? Vreau sa trimit oficial acest email

#30
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006

View Postdon_dannielo, on Feb 9 2009, 17:30, said:

Nu e spam.

Adresele alea sunt publice tocmai pentru a fi contactati despre oportunitati legate de activitatea lor.


Si eu am adresa de email publica, asta insemna ca toata lumea imi poate trimite toate prostiile pe mail?

Spam-ul este spam si nu lasa loc deloc de interpretari.

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Pai spune-ne atunci cum ar trebui sa sune un mesaj de la o persoana necunoscuta ca sa nu il consideri spam. Consideram ca acea persoana stie cine esti/cu ce te ocupi si iti scrie despre ceva din domeniul tau de activitate.

Edited by dani.user, 09 February 2009 - 21:38.


#32
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006
1. Nu trebuie sa fie un mesaj trimis in masa ( la mii de adrese).
2. Adresa de email este facuta publica pentru a putea fi contactat, nu pentru a face parte dintr-o lista.
3. Mesajul trebuie sa mi se adreseze in mod direct, nu asa: "Firma X ofera serviciile xxx la preturi foarte mici. Profita si tu acum."

Cred ca acestea ar fi ideile principale.

#33
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
in caz iun care faci spam risti pedeapsa sa fi pupat in fund. stai calm ca nimeni nu te sanctioneaza ca trimiti la 100 de oameni mail ca vinzi parfuri sau masina.poti face linistit.

#34
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)
ai uitat să-ți treci adresa de mail...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate