Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cherhana Casa Veche din Corbu

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mihnea222

mihnea222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2009
Am fost acum cateva zile la cherhanaua Casa Veche din Corbu. Pe langa drumul foarte orost din Navodari pana la restaurant, odata ajuns acolo am fost socat. In viata mea nu am vazut un restaurant sa arate atat de jalnic. Cocina de porci. Mancarea, pe langa faptul ca aveau doar un sfert din mancarea prezentata in meniu, a fost sub orice critica. N- as fi ramas nici o clipa sa mananc in acel cotet de gaini dar pe langa faptul ca muream de foame eram curios poate se mananca bine. Teapa vietii. In plus este si foarte foarte scump. Astept parerile celor care au mai fost sa manance in acel cotet de gaini numit Cherhana.

#2
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Eu am intrebat un salvamar care mi-a vorbit atat de rau de cherhana, incat nu am mai indraznit sa ma duc, desi eram destul de sigur ca fusese platit sa faca antireclama. Zicea chiar ca n-au apa curenta acolo..
M-a trimis la pițeria din localitate, unde n-am intrat, ca nu arata OK de la exterior.
Sincer si tu mi-ai parea ca faci antireclama, dar in cazul asta nu inteleg cine ar fi concurenta :)

Sunt curios si eu de pareri de la musterii

#3
Tomis12

Tomis12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2012

View Postban, on 25th August 2012, 00:13, said:

Eu am intrebat un salvamar care mi-a vorbit atat de rau de cherhana, incat nu am mai indraznit sa ma duc, desi eram destul de sigur ca fusese platit sa faca antireclama. Zicea chiar ca n-au apa curenta acolo..
M-a trimis la pițeria din localitate, unde n-am intrat, ca nu arata OK de la exterior.
Sincer si tu mi-ai parea ca faci antireclama, dar in cazul asta nu inteleg cine ar fi concurenta :)

Sunt curios si eu de pareri de la musterii


Este sinistru.
Ne-au mincat tintarii de ne-au omorit.  Am cerut vreo 4-5 chestii din meniu, nu le aveau, nici macar cartofi pentru garnitura nu mai erau.  Pina la urma am cerut o saramura, pe la ora 7 seara. Pe la ora 10, cind mai eram noi si inca niste fraieri la o masa, ne-au adus o fiertura cu un peste.  Asta dupa ce am cerut de vreo trei ori sa ne mai aduca bere si au uitat.

#4
comaro

comaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2003
Aveti perfecta dreptate.O panarama de restaurant.Am fost in iunie 2012 un grup de 12 persoane.Mancare oribila sub orice critica.Am luat niste platouri pescaresti facute numai din preparate de la Metro.Este o salata de alge cu somon de la Ocean Fish care o aveau in platou si l-am intrebat pe ospatar daca este facuta la ei si a zis ca da este specialitatea bucatarului lor. Cand i-am spus ce este cu acea salata a spus ca el nu intra in bucatarie sa vada ce se prepara acolo.Nici restul preparatelor nu erau de calitate,dar la preturi ce sa zic te lua cu ameteala.Am platit vreo 700 ron si am plecat rupti de foame.Nu va duceti acolo sub nici o forma este o teapa ordinara.

#5
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
nu stiu ce ati cautat acolo
popasul pescarilor in olimp e ceva foarte reusit pe toata perioada anului

Edited by Cutzu, 01 September 2012 - 11:46.


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostCutzu, on 01 septembrie 2012 - 11:43, said:

nu stiu ce ati cautat acolo
popasul pescarilor in olimp e ceva foarte reusit pe toata perioada anului
Confirm, au peste proaspat mereu, totul e foarte bine gatit. Serviciul e un pic cam lent asa ca nu va duceti flamanzi.

#7
stancici

stancici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2008
am fost anul asta in iulie, am fost sa vizitez niste preteni pe plaja si m-a prins seara acolo, cum muream de foame am zis sa incerc cherhanaua,totodata eu fiind un foarte pasionat de pescuit, ora 22:00,ne primeste un servitor amabil, ne asezam, comandam bauturile...a durat cv...intre timp la alta masa cearta client - ospatar...am ras... citind meniul am constatat ca sunt preturi piperate dar m-am gandit ca merita sa ma rasfat...din meniu mai mult lipsea decat aveau, dar a tinut sa ne anunte ospatarul, rezolvarea la platoul meu fiind alte garnituri de peste chesti scoici melci raci craci....a venit pe platou cu 2-3 pesti foarte afumati, peste marinat scos din conserva , 3-4 guvizi obositi...in fine nu recomand, nu am plecat de acolo fara factura si fara scandal, nu -m-a suparat pretul deoarece am citit meniul inainte, dar m-a suparat servirea si mancarea foarte foarte proasta. NU RECOMAND

#8
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostFreddy12, on 01 septembrie 2012 - 21:12, said:

Serviciul e un pic cam lent asa ca nu va duceti flamanzi.
Misto :))) Duceti-va la restaurant cat mai ghiftuiti cu putinta:)))

#9
mihai.a.v

mihai.a.v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2007
Am fost Duminica 06.07.2014 la Casa Veche. Desi topicul e destul de vechi, e singurul din care emana realitatea regasita la fata locului, asa ca am decis sa va impartasesc experienta (scurta) traita in asa zisa cherhana.
Am ajuns la ora 13 plus minus 5 minute, in restaurant erau 3 mese ocupate. Pentru ca era ora pranzului si pentru ca plaja era destul de intesata cu autoturisme si rulote, acest lucru ne-a trezit cateva banuieli, alaturi de citirea catorva recenzii aruncate ici-colo pe internet. Totusi ne-am asezat la o masa si am analizat meniul. Acesta este actualizat si pe site-ul stabilimentului, cu exceptia calcanului, care are pretul de 70 de lei si nu de 55 (corectura e facuta cu pixul direct pe meniu).
Am vrut sa mancam peste marin, dar in afara de chefal, nu erau disponibile decat variante cu pret piperat - pisica de mare sau calcan. "Stavride, guvide, biban de mare, scrumbie nu avem" a recitat aproape mandru chelnerul care ne-a luat comanda. Am decis sa comandam doar cate un bors pescaresc si ardei iute. Plus doua beri fara alcool pentru ca ne era sete.
Pentru un bors care e preparat probabil in noaptea dinainte (asa sper eu acum cu bubitele pe mine Posted Image ) a durat foarte mult sa ne fie adus. Ospatarul se mai ocupa doar de una dintre celelate mese, dar totusi au trecut vreo 15 minute sa ne vina borsul. Fara ardei. Cu un cosulet de paine (despre care am presupus, gresit, ca e din partea casei, din moment ce nu am comandat-o). Am ales sa igoram lipsa ardeilor si prezenta unei muste inecate intr-una dintre cele 2 farfurii de bors. Am ignorat si gustul execrabil al celui mai prost bors pescaresc pe care l-am mancat vreodata. Am ignorat farfuria imensa plina cu zeama tulbure, in care puteai sa gasesti doar o bucata de 3 cm de coada de crap si o buruiana amara din belsug (nu mi-am dat seama daca era tarhon crescut cu ura sau altceva), cu iz de usturoi si fara nimic acru in ea (borsul trebuie sa fie acrit!). La sfarsit am cerut nota si am atentionat lipsa ardeilor. Chelnerul a venit, a pus pe hartie cu pixul 2 ciorbe 24 lei, 2 beri 14 lei, painea 4 lei Posted Image  , total 42 de lei. I-am platit intocmai si am plecat. Si nici nu ne vom mai intoarce acolo vreodata.
Duminica seara au aparut bubitele pe burta si pe interiorul antebratelor. In general sunt rezistent la factorii nocivi din mancare, asa ca sper ca acea coada de crap sa nu imi dauneze intr-o mai mare masura. Acum imi pare rau ca nu am cerut bon fiscal (tare as fi vrut sa vad figura de pe fata chelnerului) ca sa pot sa demonstrez in plangerea catre OPC ca am mancat acolo intr-un moment de erezie care nu se va mai repeta.
Nici la Corbul nu cred ca voi mai merge prea curand. Asta si pentru ca plaja Corbul e impanzita de rulote, din care se pot auzi triluri grecesti cantate de lautari rromi la petreceri de parveniti romani. Plaja virgina a fost violata as zice.
Drumul nu a fost asa de rau, masina (un Mitsubishi Colt) a vazut drumuri de 10 ori mai proaste si nu s-a plans. Am putut merge cu 20-30 km/h, incetinind doar pt a nu ineca in praf pe cei 2-3 calatori care se incumetau sa parcurga drumeagul dintre lanuri, cu destinatii necunoscute.
Nu doar ca nu recomand restaurantul "la casa veche" din Corbul, dar militez pentru inchiderea definitiva a speluncii!

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Hmm, nu-i cam ciudat faptul ca sunt 4 useri care au cate un post, inca unul cu 3 posturi, si toti nu recomanda restaurantul respectiv?

Edited by balauru69, 07 July 2014 - 12:07.


#11
mihai.a.v

mihai.a.v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2007
Atunci hai sa clarificam. Am plătit-o, am căutat un loc unde sa imi povestesc patania, e pe Un site unde nu am activitate. Ar trebui sa imi construiesc un profil veridic intai sau ar trebui sa avertizez intai? Pana la urma fiecare crede ce vrea...

#12
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Personal, cand simt ca ceva nu e in regula la mancare, nu mananc. Sau daca e proasta la gust. De ce trebuie sa mancati daca nu va place? Daca sunteti lihniti, asta nu inseamna ca trebuie sa bagati toate prostiile. Eu cand am fost si mi-au adus mancarea, am plecat fara sa mai discut.

Edited by User36, 25 July 2014 - 08:59.


#13
acx900

acx900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2007
Nu recomand nici eu localul respectiv, lasa foarte mult de dorit, preturi mult prea mari pentru ceea ce ofera, patronul chiar are fata si comportament de escroc, la fel si personalul aferent.

Mi-a placut insa plaja Corbu, linistita, cu nisip, intrarea in apa lina si de mica adancime, foarte lunga astfel incat chiar daca ar fi multa lume sa fie destul loc pentru toate lumea.

Cand treceti insa pe langa cherhanaua Casa Veche, chiar daca va este foame, rezistati tentatiei si nu va opriti acolo.

#14
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostTomis12, on 26 august 2012 - 10:06, said:

Pina la urma am cerut o saramura, pe la ora 7 seara. Pe la ora 10, cind mai eram noi si inca niste fraieri la o masa, ne-au adus o fiertura cu un peste.  
wtf? sa astepti 3 ore pentru o farfurie cu mancare? asta da rabdare.


odata am stat dupa o ciorba de burta si dupa 50 de min ne-am ridicat si am plecat. am lasat banii pe masa pentru bauturile pe care le comandasem si consumasem. ospatarul striga dupa noi...."si ciorbele cine le plateste?" pai, cine o sa le manace..am raspuns.
"lasa ca mai veniti voi pe aici, vedeti voi" ne-a raspuns amenintator. Posted Image))))

ce ziceti, sa mai mai duc pe acolo? au trecut vreo 7 ani.... Posted Image))

Edited by bubalus, 03 September 2014 - 16:20.


#15
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postbubalus, on 03 septembrie 2014 - 16:19, said:

ce ziceti, sa mai mai duc pe acolo? au trecut vreo 7 ani.... Posted Image))

Posted Image

Eu am fos la Corbu in iulie. Am facut o ora de la Navodari pana pe plaja. Ultimii 3 km de mers, partial betonat, pe un singur sens si restul pe un teren prafuit, i-am facut in 45 de minute. N-am gasit loc de parcare asa ca am bagat avaria in spatele unei dube si-am intrat de curiozitate in aceasta "cherhana". Miliarde de muste, miros de peste stricat si mobilier imbacsit. N-am stat nici pe plaja pentru ca n-aveam mancare la noi dar si pentru ca singurele locuri de parcare ramasesera doar pe nisipul plajei, periculos de scos,  Ce sa mai zic. Un loc cu totul si cu totul neprimitor. Este felul acela de loc in care parca totul este facut sa alunge clientii. Despre mancare si toaleta va voi povesti intr-o viata viitoare, pentru ca n-am apucat sa le vad. Posted Image

Edited by Balamache, 04 September 2014 - 15:30.


#16
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
Cand mi se face dor de laboratorul meu de biologie care era, si cred ca mai e, plin de pasari si moluste impaiate si tinute in licoarea aceea galbena, merg la Casa Veche. Pe langa faptul ca
e prea incarcat cu toate orataniile, personalul e varza, mancarea nu mai zic.
Sa va povestesc una dintre pataniile mele la Casa Veche, nume care spune tot. Desi am fost de vreo 4 5 ori la acest restaurant cherhana, ultima oara mi-a pus capac. Deci..... am zis sa sun
inainte (plecasem din Constanta) sa intreb daca au lufar si stavrid. N-am apucat sa termin intrebarea ca din difuzorul meu iesea un 'DAAAA cum sa nu avem. Avem si salau si lufar si chefal
si barbun si somn si crap..' si plm, avea de toate omu. Cred ca in timpul cand vorbea cu mine la telefon mai impaia o pasare.... Mi-a zis ca totul e proaaaaspat, ca el nu ia mult peeeste,
ca ia in fiecare dimineaaaata, bla bla bla. Cu gandul la acel lufar proaspat si gustos facut pe plita, intr-o clipita m-am teleportat la cherhana. Nu mai conta pentru mine lemnul slinos si
aranjamentele lor pe care orice arhitect ar fi invidios, m-am pus nerabdator la masa. Incerc sa comand un lufar, zice ca nu are, zice ca nu are .. da.. nu avea.... si cu o jumatate de ora
inainte avea de toate, acum avea doar barbun chefal si mamaliga. Am incercat cu un sfert de gura sa ii zic ca am vorbit la telefon cu patronu, s-a facut ca nu aude. A doua oara i-am zis
colegei ca am vorbit cu patronu la telefon, dar deja i-am zis-o la misto, vroiam sa ii testez reactia: a zambit foarte putin ca si cum stia deja despre ce e vorba Posted Image) ok comand un chefal, desi cateva secunde am avut nenumarate tentative sa dispar spre casa. O rog pe doamna sa sareze putin mai mult chefalul, iar dansa a avut o miscare a capului ca m-a facut sa inteleg ca o sa fie sarat exact cat si cum imi doresc. Chefalul a venit in 5 minute. In 5 minute? Da, in 5 minute, si pe desupra nu era sarat deloc Posted Image) Va dati seama ca era reincalzit nu? Cum sa servesti la o cherhana peste reincalzit? Cuuum frate cum... Am rumegat sec ca eram intins de foame. Prietena mea si-a luat un bors de peste, ala era mai ok. Insa mujdeiul de usturoi a costat 5 ron? In timp ce la Popasul Pescarilor din Olimp e inclus in pret. NU recomand acest local.
Imi pare rau de toate aceste localuri, Casa veche iese din ecuatie, dar raman: Popasul Pescarilor, Vadu Pescarilor si mai nou Pescaria lui Matei, fiecare din ele cu lipsurile lor. Cate putin din fiecare:

Popasul Pescarilor
Aici ma intindeam uneori si de 2 3 ori pe saptamana. Peste proaspat, mai rarut mai nimeream si peste congelat. Preturi cam piperate, dar na, peste proaspat Posted Image Curat si frumos! Nu prea am ce
comenta la acest local. Nota 8 spre 9.

Vadu Pescarilor
Dupa ce m-am plictisit de Popasul Pescarilor, era si normal ca Vadu Pescarilor sa ma incante. Era un local nou descoperit, era altceva, deci trebuia sa-l disec. M-au pacalit la inceputuri
cu un chefal prajit cu sare exact pe placul meu, din ala proaspat (proaspat si NU congelat - pentru cunoscatori) filetat o parte cu os o parte fara os, ce mai, credeam ca am murit si sunt
in Rai. Prietena mea isi comandase un calcan pe plita, eram terminati amandoi. Ne-am impleticit mainile nu mai stiam care din ce farfurie sa mai ciugulim. Datile urmatoare, am incercat sa-i
explic ca mai vreau un chefal filetat cum era cel de ultima data, nu ma mai intelegea nimeni, deja ma simteam prost sa le mai zic ce vreau. Eu mereu intreb daca pestele e proaspat si NU
congelat. NU POT sa mananc peste congelat, nu pot nu ca nu as vrea. Am crescut si cresc in continuare pe malul apei si fac imediat diferenta doar cand ii vad carnea aia imbranzita, e o
diferenta ca de la cer la pamant, si imi pare rau de cei pe care ii vad satisfacuti dupa o masa cu peste congelat. Asta mi s-a intamplat mie la Vadu: lufarul e proaspat? daaaa acum il
curata Posted Image) (mereu ma minte ca-i proaspat) si el era vai de capu lui. Inteleg ca vor sa-si vanda marfa si nu sunt multi ca mine care simt diferenta asta, dar prea ma simt prostit pe fata.
Cum se plang altii de tantari, pe mine unul nu ma deranjeaza, stiu unde vin, sunt in balta sa zic asa, deci sunt tantari la Vadu, e ceva normal. Altceva nu-mi aduc aminte acum de acest restaurant, doar ca drumul pana acolo e cam anevoios, insa plaja e frumoasa. Si trebuie sa recunosc ca si localul imi place (au fost atenti la unele detalii).. Ii acord nota 7.4 iar pentru plita de gatit care iei contact cu ea de la intrare, ii dau un 7.5 Posted Image

Mai nou, de anul trecut functionala este Pescaria lui Matei
De anu trecut si pana acum se vede ca insista mult la detaliile astea care fac diferenta, imi place, e cel mai nou local pescaresc din Constanta, si o sa treaca cel putin 3 4 ani pana o sa
apara altu mai pe placul meu, daca nu mai bine. Cat despre mancare... rapanele frigarui sunt micute de tot si pretul e 29 de ron, fata de Popasul Pescarilor unde sunt perfecte si la pretul
de 22 ron parca. Comandasem un zargan, care nu incapea in farfurie din cauza botului, si bucatarii au decis ca e mai bine sa-l mai scurteze Posted Image) pacat, i-au luat si farmecul in acelasi timp
(asta a fost anul trecut). Anul acesta am comandat un chefal pe plita, cam ars si nesarat, bucatarul a uitat sa-i arunce 2 3 picaturi de ulei sa nu prinda arsura aia seaca. Prietena a luat
stavrid, congelat........................................ asa... Limonada a fost buna, preturile cam marisoare, desi se putea cu un 20% mai ieftin, la toate produsele, chiar nu inteleg de
unde explozia asta de preturi. Macar sa vanda ceva proaspat la pretul asta, ca tot se lauda pe profilul de facebook ca prinde zilnic peste! Nota 9, mai mult pentru detalii decat pentru
mancare. Se poate si mai bine.

Mai e o cherhana prin Vama Veche, unde gateste un nea Mitica la bustul gol, am zis la misto numele dar parca are fata de nume din asta, unde am mancat un zargan pe plita, la sfarsit sa
observ ca era plin cu oo de muste in gura, ehh se mai intampla, dar nu mai calc pe acolo.

Sa fac un clasament: Pescaria lui Matei, Popasul Pescarilor si Vadu Pescarilor si restu Posted Image
Uneori, de cele mai multe ori chiar, imi vine sa le propun patronilor sa-mi dea acces in bucatarie sa le prepar eu pestele, cum se prepara intr-adevar pestele, si sa-i invat pe bucatari
meserie fraaate!!

Edited by tornad0, 25 September 2014 - 01:28.


#17
axela

axela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.08.2015
suntem in august 2015. concediu. auzisem de plaja corbu si am zis sa merg. unde gasesc cea mai avantajoasa cazare? dupa parerea mea bineinteles, pe nevazute, din poze totusi aratyau cat de cat ok, 60 lei pe noapte casuta ce sa mai , aproape de plaja, acolo e locu'.
daca as fi consultat forumul inainte de a ma hotarai, pacalita de pozele de pe site-ul cherhanalei "la casa veche" ca voi manca acolo, deci nu iau mancare la mine, as fi trait astazi cativa ani in plus :)
tin sa va anunt ca nu recomand !!!! in 2015 lucrurile aici stau la fel!!!
mancare: nu au d-aia, nici d-aia, asa ca iau o ciorba de peste, cu gust de balta si un pic de carnita nasoala de crap sa fi fost?! hm , parca totusi caras, si tineti-va bine, dau 6 lei pe mamaliga si 30 bani pe felia de paine!!!!
usturoi nu , ca era 5 lei si ala si totusi,.,,bugetu' mic, scrubie la gratar, nesarata si arsa, salate nu aveau de niciun fel ca nu aveau legume :)))
cazare: casuta mirosea de-ti rupea nasul, era cald in ea, noroc ca am luat ventilatorul, nu era curata si usa abia se tinea. se vedea de afara in ea...asa la 60 lei deci sa nu ma plang
baie: wc si dus execrabil si doar cu apa rece, uneori chiar fara apa deloc

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Ieri am fost si eu acolo. Intr-adevar, sunt multe chestii care nu le au. Iar mujdeiul avea mai mult gust de suc. Fata de masa era cam murdara. Pretul a fost mare. Am dar pe doua portii de crap la gratar, doua portii de mamaliga, doua portii de mujdei, o bere fara alcool si una cu alcool (Ursus), aproape 90 de lei. Macar a venit repede comanda. Partea proasta e ca nu ai unde sa mananci in alta parte. Si chiar daca iti rupi masina in doua sa ajungi la Corbu, eu zic ca totusi merita. Locul este, dpmdv, foarte frumos. Cu totul diferit fata de Mamaia, Eforie, Vama, Costinesti... Eu ma sa mai merg. Daca voi sta o zi, imi voi lua ceva pachet. Daca voi sta mai mult, poate am sa merg sa mananc in Mamaia. Ca nici in Navodari nu am vazut unde ai putea manca ok si la pret accepatbil.
Ideea este ca acest loc nu este amenjat ca o statiue turistica adevarata si nici nu se vrea asta.   Cine vrea asa ceva, gaseste in alta parte. In acest loc se merge cu cortul, rulota sau motorhome-ul.
Vorbeam ieri cu cineva din zona si imi spunea ca o firma privata ar fi adus toalete ecologice si primaria i-a pus sa le ia de acolo pentru ca se poate strica "virginitatea" plajei. Ideea este ca acolo se doreste ca acea plaja sa ramana cat mai naturala posibil. Ca si cum nu a trecut nimeni pe-acolo. Si poate ca e mai bine asa. Cui nu-i convine, poare merge in alta parte.

Edited by LauCalin, 16 August 2015 - 10:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate